Akademik İsa Həbibbəyli Türk dünyasının elm xadimləri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türk Dünyası Ortaq Əlifba Komissiyasının ikinci iclası çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Beynəlxalq Türk Akademiyasının rəhbərliyi və Türk dünyasının elm xadimləri ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayev, Türkiyə, Şimali Kipr Türk Respublikası, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstandan elm xadimləri iştirak ediblər.
Qonaqları AMEA-da görməkdən məmnunluğunu dilə gətirən akademik İsa Həbibbəyli 2010-cu ildə yaradılmış Beynəlxalq Türk Akademiyasının yaranma tarixinə nəzər salıb, zamanla BTA-nın üzvlərinin genişləndiyini, bu gün Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan və Qırğızıstanın Beynəlxalq Türk Akademiyasının üzvü, Özbəkistan və Macarıstanın isə müşahidəçi statusunda olduğunu söyləyib.
Beynəlxalq Türk Akademiyasına rəhbərlik etmiş prof. Dr. Darxan Kıdıralinin Akademiyanın inkişafında müstəsna rol oynadığını deyən AMEA prezidenti bu gün BTA-nın akademik Şahin Mustafayevin prezidentliyində özünün yeni inkişaf dövrünə qədəm qoyduğunu, Türk dövlətlərinin Elmlər Akademiyaları və ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin genişləndiyini bildirib.
Görüşün keçirildiyi məkanın tarixi əhəmiyyət daşıdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 1926-cı ilin fevral-mart aylarında məhz burada, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin böyük akt zalında baş tutduğunu, türkologiyanın təməllərinin burada atıldığını vurğulayıb. Qurultayda türk xalqlarının ortaq əlifbaya keçid məsələsinin geniş müzakirə olunduğunu, 111 lehinə, 7 əleyhinə olmaq qərarın qəbul edildiyini söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli ötən 100 ilə yaxın müddət ərzində türk xalqlarının ortaq əlifbaya keçid məsələsinin artıq reallığa doğru getdiyini, Türk Dövlətləri Təşkilatının və liderlərinin səyləri nəticəsində Türk dünyasının vahid amal uğrunda birləşməkdə olduğunu deyib.
“Türk dünyasının birliyi üçün ortaq əlifbaya keçid məsələsi olduqca mühümdür. Bu, həm də sürgünə məruz qalmış Birinci Türkoloji Qurultayın iştirakçılarının idellarının gerçəkləşməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
AMEA-nın yaranma tarixinə də nəzər salan akademik İsa Həbibbəyli 2025-ci ildə Akademiyanın 80 illiyinin qeyd olunacağını, ötən müddət ərzində Elmlər Akademiyasının Azərbaycanda elmin və ziyalı təfəkkürünün inkişafında, milli təfəkkürün, eləcə də ana dilimizin qorunmasında müstəsna xidmətlər göstərdiyini vurğulayıb.
AMEA-da Türk dünyası ilə əlaqələr çərçivəsində görülmüş işlərə də toxunan akademik İsa Həbibbəyli Xalid Səid Xocayevin XX əsrin 35-37-ci illərində Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi Mahmud Kaşğarinin “Divani lüğət-it-türk” əsərinin Dilçilik İnstitutu tərəfindən çap olunduğunu, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının Drezden, Vatikan və Günbənd nüsxəsinin çapa hazırlandığını bildirib.
Görüşdə, həmçinin Türkiyənin Egey Universitetinin professorları, tanınmış türkoloq alim Fikrət Türkmən, Mustafa Ömər və Qırğızıstan Milli Akademiyasının akademiki Sırtbay Musayev çıxış edərək Türk dünyasının, türkologiyanın inkişafı, əlaqələrin genişləndirilməsi və s. istiqamətlərdə fikirlərini diqqətə çatdırıblar.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli qonaqlara Türk dünyası ilə bağlı AMEA-nın nəşrlərini hədiyyə edib.

Isa Habibbeyli, president of ANAS met with the president of International Turkic Academy and scientists of the Turkic world within the second meeting of the commission on common alphabet of the Turkic world.
The meeting was held in the Presidium of ANAS with the participation of the scientists from Kazakhstan, Uzbekistan and Kyrgyzstan.
Saying that he is pleased to see the guests in ANAS, Isa Habibbeyli, the academician reminded that the International Turkic Academy was established in 2010 and today Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan and Kyrgyzstan are members of the Academy and Hungary has the observer status.
Isa Habibbeyli said that Professor Dr. Darkhan Kidirali, ex-president of International Turkic Academy had special role in the development of the academy and now academician, president of the ITA Shahin Mustafayev is doing his best for further strengthening of the relations of Academies of Sciences and higher educational institutions of the Turkic states.
“The place we are gathered today is of great importance. It has a historical meaning. This is the place where the First Turkology Congress commenced its activities in February-March of 1926. It was held just in the big event hall of the Presidium of ANAS. The transition of Turkic people to common alphabet was discussed at the congress and 111 votes were for and 7 against. The issue on transition of Turkic people to a common alphabet is on the way towards reality. This matter is of great importance for the unity of the Turkic world. This will also realize the ideas of the participants of the First Turkology Congress who were exiled. 80th anniversary of Azerbaijan National Academy of Sciences will be celebrated in 2025. The Academy had distinguished services in the development of science, national thinking and in the protection of our native language within this period”-said Isa Habibbeyli, the academician.
Touching upon the works of ANAS related to the Turkic world, Isa Habibbeyli, academician said that “Dīwān Lughāt al-Turk” by Mahmud Kashgari, translated by Khalid Said Khoja in XX century within 35-37 years is published by the Institute of Linguistics. Dresden, Vatican and Gunbad copies of “Kitabi-Dede Gorgud” are getting ready for publishing.
Professors of Ege University of Turkey, Fikret Turkman, scientist, well-known turkologist, Mustafa Omar, scientists, Syrtbay Musayev, academician of Kyrgyz National Academy made speeches at the meeting expressing their thoughts about turkology and Turkic world.