AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın fəxri üzvü, Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancarın Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfəri haqqında məsələ də müzakirə olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 29 noyabr 2023-cü il tarixində keçirilən AMEA-nın Ümumi Yığıncağında Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar AMEA-nın fəxri üzvü seçilib.
AMEA-nın Fəxri üzvü diplomunun və vəsiqəsinin təqdim olunması və onun Azərbaycan Respublikasının elmi ictimaiyyəti ilə geniş müzakirələrini təşkil etmək məqsədi ilə akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Əziz Sancara Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfərlə bağlı müraciət ünvanlanıb və müraciət Nobel mükafatı laureatı tərəfindən məmnuniyyətlə qəbul edilib.
İclasda AMEA-nın fəxri üzvü, Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancarın 30 may - 6 iyun tarixlərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfərinin yüksək səviyyədə təşkil edilməsi məqsədilə Rəyasət Heyəti tərəfindən qərar qəbul olunub.

An issue on a visit of Aziz Sancar, honorary member of ANAS, Nobel Prize laureate to Azerbaijan National Academy of Sciences was discussed as well at the regular meeting of the Presidium of ANAS.
Academician Isa Habibbeyli, President of ANAS, said that Aziz Sancar, Nobel Prize laureate was elected an honorary member of Azerbaijan National Academy of Sciences at the General Meeting of ANAS held on November 29, 2023.
An invitation by Academician Isa Habibbeyli was sent to Aziz Sancar to visit the Azerbaijan National Academy of Sciences. The aim is to present him a diploma on honorary member of ANAS as well as organize the meetings of Aziz Sancar with the scientific community of the Azerbaijan Republic. An invitation was accepted by the Nobel Prize laureate with great pleasure. A decision was adopted by the Presidium to organize the visit of Aziz Sancar, Nobel Prize laureate to ANAS during May 30 to June 6 at a high level.