AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın fəxri üzvü, Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancarın Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfəri haqqında məsələ də müzakirə olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 29 noyabr 2023-cü il tarixində keçirilən AMEA-nın Ümumi Yığıncağında Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar AMEA-nın fəxri üzvü seçilib.
AMEA-nın Fəxri üzvü diplomunun və vəsiqəsinin təqdim olunması və onun Azərbaycan Respublikasının elmi ictimaiyyəti ilə geniş müzakirələrini təşkil etmək məqsədi ilə akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Əziz Sancara Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfərlə bağlı müraciət ünvanlanıb və müraciət Nobel mükafatı laureatı tərəfindən məmnuniyyətlə qəbul edilib.
İclasda AMEA-nın fəxri üzvü, Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancarın 30 may - 6 iyun tarixlərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfərinin yüksək səviyyədə təşkil edilməsi məqsədilə Rəyasət Heyəti tərəfindən qərar qəbul olunub.

Лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар посетит НАНА
На очередном заседании Президиума НАНА был обсужден вопрос о визите почетного члена НАНА, лауреата Нобелевской премии Азиза Санджара в Национальную академию наук Азербайджана.
В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что на Общем собрании НАНА, которое состоялось 29 ноября 2023 года, лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар был избран почетным членом НАНА.
Академик Иса Габиббейли обратился к Азизу Санджару с приглашением посетить Национальную академию наук Азербайджана для вручения ему диплома и удостоверения почетного члена НАНА, а также для организации встреч ученого с научной общественностью Азербайджанской Республики, и лауреат Нобелевской премии принял это приглашение.
На заседании Президиум принял постановление об организации визита почетного члена НАНА, лауреата Нобелевской премии Азиза Санджара в Национальную академию наук Азербайджана на высоком уровне. Визит ученого в Азербайджан будет проходить с 30-го мая по 6-ое июня.