Dekabrın 11-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan İEB-in akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Sonra AMEA-nın 70 illik yubileyi ilə əlaqədar bölmənin tabeliyindəki müəssisələrdə fəaliyyət göstərən bir qrup əməkdaş elmi və elmi-ictimai fəaliyyətlərinə görə İEB-in Fəxri Fərmanı ilə təltif olunublar.
Daha sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika elmi fon şöbəsinin müdiri, görkəmli numizmat, əməkdar mədəniyyət işçisi, professor Əli Rəcəblinin “Azərbaycan sikkələri”, “Azərbaycan Səfəvilər dövlətində məskukət (sikkə) işi” və “Şirvanşahlar dövlətinin sikkə zərbi” kitablarının təqdimatı keçirilib.
İclasda çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli təqdim olunan kitabların Azərbaycan Respublikası ərazisində tapılmış və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika Fondunda qorunan sikkələr əsasında hazırlandığını bildirib. Qeyd olunub ki, bu nəşrlər Azərbaycanda sikkə işinin geniş icmalıdır. Antik dövrdən bu günə qədər Azərbaycan dövləti ərazisində dövriyyədə olan və zərb edilən sikkələri əhatə edir. Nəşrlərdə çoxəsrlik Azərbaycan dövlətçiliyinin önəmli atributlarından biri olan sikkənin həqiqi tarixi mənbə olaraq rolu və əhəmiyyəti xüsusi vurğulanır.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayev, muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə elmlər doktoru Nərgiz Əliyeva və başqaları çıxış edərək bildiriblər ki, kitabların ərsəyə gəlməsində əsas məqsəd Azərbaycan tarixi tədqiqatçılarını Şirvanşahların bizə gəlib çatan nadir, elmə məlum olmayan, qismən də az tanınan sikkələri ilə tanış etməkdir. Nəşrlərdə ilk dəfə minillik Şirvanşahlar dövlətinin sikkə zərbi tədqiq olunmuşdur.

Regular meeting of the Department of Social Sciences
On December 11, National Museum of Azerbaijani History of ANAS held a regular meeting of the Department of Social Sciences (DSS).
Opening the meeting, which was attended by members of the Bureau, acting Academician Secretary of the DSS, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova informed the participants about the issues on the agenda.
Further, on the occasion of the 70th anniversary of ANAS a group of staff operating in the department were awarded the Honorary Diplomas of DSS for the scientific and social activities.
The presentation of the books "Azerbaijani coins”, "Monetary business in the Azerbaijan Safavid state", "Coinage in the state of Shirvanshahs'” by head department of Numismatics foundation of the National Museum of Azerbaijan History, prominent numismatist, Honored Worker of Culture, Professor Ali Rajabli, were held.
Speaking at the event, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that the presented books were based on coins found in the territory of the Republic of Azerbaijan and the holdings of the Numismatic Foundation of the museum. It was noted that these publications provides a broad overview of coinage in Azerbaijan. Publications contain information about minted on coins in circulation in the territory of Azerbaijan since the ancient period to the present day. In addition, the role and importance of coins, one of the important attributes of Azerbaijan statehood, is highlighted as a historical source.
Speaking at the conclusion of the event, the museum's director, Academician Naila Velikhanli, corresponding member of ANAS Ilyas Babayev, Deputy Director for Science of the museum, Dr. History Nargiz Aliyeva and others noted that the main objective in the creation of the book is to familiarize the Azerbaijani researchers with unknown and obscure coins received by from the Shirvanshahs.