Akademik İsa Həbibbəyli: “Azərbaycan ədəbiyyatında Qarabağ sevincinin bədii əsərlərə çevrilməsində ciddi addımlar atılır”
10.07.2024 14:15
Ədəbi proses müşavirələri, ümumiyyətlə, akademiyada humanitar elmlər sahəsində və Ədəbiyyat İnstitutunda elm və ədəbiyyatın qarşılıqlı əlaqəsini ifadə edən və ədəbi prosesə istiqamət verən bir yaradıcılıq müşavirəsi kimi artıq özünü təsdiq edib.
Bu fikri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli jurnalistlərə müsahibəsində deyib.
Akademik bildirib ki, 11-ci dəfə keçirilən ədəbi proses müşavirəsində müstəqilik dövründə bütün janrlarda mövzular və meyillər üzrə təhlillər aparılıb və bu istiqamətdə yazılan icmallar, əslində, müvafiq dövrdə Azərbaycan ədəbiyyatında bölmələr və fəsillər səviyyəsində əhəmiyyətli tədqiqatları ortaya qoyub.
“2024-cü ilin yaradıcılıq müşavirəsində isə Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Zəfərdən sonra və ərazi bütövlüyümüzün bərpasından sonrakı dövrdə ədəbiyyatımızın atdığı addımlar təhlil olunub. Son iki-üç ildə Azərbaycan ədəbiyyatı yalnız Qələbə sevinci ilə yaşamamış, Qələbəni tərənnüm etməklə yanaşı, onun mahiyyətini, fəlsəfəsini, yaratdığı reallıqları şərh etmək istiqamətində xeyli irəli gedib. Artıq Azərbaycan ədəbiyyatı Qarabağ sevincini bədii əsərlərə çevirərək xalqımıza onun bütün fəlsəfəsi və mahiyyətini çatdırmaq istiqamətində ciddi addımlar atmağa başlayıb. Əminik ki, bu proses davam edəcək”, - deyə akademik vurğulayıb.

Academician Isa Habibbeyli: “Within Azerbaijani literature, significant efforts are being made to portray the happiness of Karabakh through various artistic works”
10.07.2024 14:15
“The literary process meetings have already gained recognition as creative gatherings that reflect the connections between science and literature, and guide the literary process”-said academician Isa Habibbeyli, president of the Azerbaijan National Academy of Sciences during his interview by journalists.
The academician mentioned that at the 11th literary process meeting, various topics and trends across all genres since independence were analyzed and the reviews written on these topics, in fact, revealed significant studies in Azerbaijani literature in the relevant period, at the level of sections and chapters.
“At the creative meeting of 2024, the advancements made in our literature following the historic Victory in the Patriotic War and the restoration of our territorial integrity were analyzed. In the last two or three years, Azerbaijani literature has not only celebrated the joy of Victory but has also deeply explored its essence, philosophy, and the new realities it has created. Azerbaijani literature has already begun transforming the joy of Karabakh into artistic works, conveying its entire philosophy and essence to our people through them. We are sure that this creative process will continue,” said the academician.