“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi və Elm və Təhsil Nazirliyinin Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun (KQKİ) birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İnstitutda gerçəkləşən tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, KQKİ-nin baş direktoru akademik Dilqəm Tağıyev açaraq iştirakçıları salamlayıb, tədbirin 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında ökə Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamının işığında keçirildiyini vurğulayıb. O, konfransı sözügedən Sərəncamın müddəalarından irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsinə ziyalıların və alimlərin töhfə verməsi istiqamətində təşəbbüslərindən biri kimi dəyərləndirib.
Akademik Dilqəm Tağıyev Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən birinin “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edildiyini söyləyib, ölkəmizdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində köklü işlərin aparıldığını vurğulayıb.
Hazırda Azərbaycanda 10 milli parkın, 11 dövlət təbiət qoruğunun fəaliyyət göstərdiyini deyən vitse-prezident meşə ilə örtülü sahələrin, “yaşıl zona”nın respublika ərazisinin 11,8 faizini əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb. O, işğal dövründə ermənilərin vandalizm cinayətlərinə məruz qalmış Azərbaycanın meşə fondu sahəsində hazırda meşələrin bərpa edildiyini, yeni yaşıllıq sahələrinin salındığını bildirib.
Daha sonra akademik Dilqəm Tağıyev institutun əməkdaşı Günel Əzimovanın Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən əməkdə, təhsildə və ictimai fəaliyyətdə xüsusi nailiyyətlərinə görə “2023-cü ilin peşəkar gənci” mükafatı ilə təltif olunduğunu, həmçinin müəssisənin alimlərinin Ümumrusiya Elmi-Tədqiqatlar Cəmiyyətinin keçirtdiyi müsabiqədə 3-cü yerə layiq görüldüklərini nəzərə çatdırıb.
Konfransda çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. O, leksikamıza yaşıl dünya ilə bağlı “yaşıl zona”, “yaşıl iqtisadiyyat”, “yaşıl texnologiya”, “yaşıl enerji”, “yaşıl sintez” kimi müxtəlif yeni anlayış və baxışların, yeni istiqamətlərin daxil olduğunu diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycanın ən müxtəlif sahələrinin daha da inkişaf etməsinə, müasirləşməsinə səbəb olacaq, eyni zamanda ölkəmizdə dünyanın qlobal çağırışları ilə səsləşən proseslərin sürətlənməsi üçün yeni perspektivlər açacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı AMEA-da müxtəlif tədbirlərin təşkil olunduğunu söyləyib. Alim, həmçinin Azərbaycanın dünya üzrə ən böyük və mötəbər dövlətlərarası tədbirlərdən biri olan COP29-a ev sahibliyi etməsinin ölkəmizin “yaşıl” texnologiyalar ölkəsinə çevrilməsi istiqamətində, cənab Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrasında əhəmiyyətli rola malik olduğunu qeyd edib.
Prezident İlham Əliyevin 2024-cü il sentyabrın 19-da imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamını xatırladan akademik İsa Həbibbəyli bu sənədi ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında əlamətdar tarixi hadisə kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, bundan öncə Azərbaycan iki dəfə dövlət müstəqilliyini elan etmişdir. 1918-ci il mayın 28-də Tiflisdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Milli Şurası tərəfindən İstiqlal Bəyannaməsi tərtib olunaraq imzalanmışdır. 1991-ci il oktyabrın 18-də isə “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı qəbul olunmuşdur. Qeyd edib ki, bu, məzmununa və mahiyyətinə görə İstiqlal Bəyannaməsinin, müstəqillik aktının davamı olub, onu yekunlaşdıran, bir daha təsdiq edən sənəddir.
“Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi Heydər Əliyevin “Müstəqilliyimiz əbədidir, daimidir, dönməzdir” sözünün  isbatıdır”, - deyən AMEA rəhbəri hazırda ölkəmizin bütün ərazisində Azərbaycan Bayrağının dalğalandığını vurğulayıb, 44 günlük Vətən müharibəsi, lokal xarakterli antiterror tədbirləri və həyata keçirilən digər proseslərin Azərbaycana özünün suverenliyi gününü dövlət səviyyəsində qeyd etməyə imkan verdiyini bildirib. O, bunun Prezident İlham Əliyevin əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi uğrunda apardığı mübarizəsinin zirvəsi olduğunu deyib.
Bu gün AMEA-da dövlət başçısının çağırışlarına və müasir dünya elminin prioritet istiqamətlərinə uyğun tədqiqatların aparıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli Elmlər Akademiyasının 4 nüfuzlu beynəlxalq elmi quruma üzv seçildiyini xatırladıb.
Çıxışının sonunda AMEA rəhbəri  Azərbaycanın dayanıqlı, innovativ inkişafı, ekoloji problemlər, ətraf mühitin mühafizəsi  və digər aktual mövzularda aparılan tədqiqatların nəticələrinin təqdim ediləcəyi konfransın işinə uğurlar arzulayıb, məruzələr ətrafında maraqlı elmi müzakirələrin aparılacağına əminliyini bildirib.
Tədbirdə Neft-Kimya İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasovun “Qlobal ekoloji problemlər, səbəblər, həll yolları. Yaşıl enerji”, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyevin “Ekoloji problemlərin həllinə yönələn elmi tədqiqat işləri”, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri k.ü.f.d. Elmir Babayevin “Zərərli istehsalatdan davamlı və yaşıl sintezə gedən yol xəritəsi” və Polimer Materialları İnstitutunun aparıcı elmi işçisi k.ü.f.d., dosent Türkan Quliyevanın “Ətraf mühitin kimyəvi çirklənməsi kontekstində qloal iqlim dəyişiklikləri” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə qlobal ekoloji problemlərlə qarşılaşan müasir dünyamızda yeni, ekoloji cəhətdən təmiz enerji mənbələrinin tətbiqi, yaşıllıqların mühafizəsi və artırılması, bərpa olunan alternativ enerji mənbələrinin mənimsənilməsi kimi mühüm məsələlərə toxunulub, Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsinin bütün dünya üçün qlobal çağırış olduğu qeyd edilib.
Sonda akademik Dilqəm Tağıyev tədbirə yekun vuraraq bildirib ki, hazırki dövrdə kimyaçıların qarşısında duran əsas prioritetlərdən biri yaşıl enerji, suyun parçalanmasından hidrogenin iqtisadi cəhətdən daha səmərəli üsulla alınması, onun saxlanılması və daşınması, eləcə də Günəş enerjisindən istifadənin yeni yollarının araşdırılması, tullantılardan təkrar emal üçün yeni texnologiyaların hazırlanması və s. olmalıdır. O, bu istiqamətdə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin intensivləşdirilməsinin önəmini qeyd edib.

При совместной организации Отделения химических наук НАНА и Института катализа и неорганической химии (ИКНХ) Министерства науки и образования состоялась научная конференция, посвященная «Году солидарности во имя зеленого мира».
Вначале минутой молчания была почтена светлая память шехидов, пожертвовавших своими жизнями во имя Родины.
Вступительным словом мероприятие открыл вице-президент НАНА, генеральный директор ИКНХ академик Дильгам Тагиев. Поприветствовав присутствующих, академик подчеркнул, что конференция проводится в свете Распоряжения Президента Ильхама Алиева об объявлении 2024 года в Азербайджане «Годом солидарности во имя зеленого мира», и назвал мероприятие одной из инициатив, направленных на выполнение учеными и представителями интеллигенции задач, которые нашли свое отражение в указанном Распоряжении.
Академик Дильгам Тагиев сообщил, что одним из пяти национальных приоритетов социально-экономического развития Азербайджана до 2030 года является «чистая окружающая среда и страна зеленого роста», в республике реализуются важные мероприятия, нацеленные на оздоровление окружающей среды, восстановление и увеличение зеленых насаждений, обеспечение рационального использования водных ресурсов и устойчивых источников энергии.
В настоящее время, продолжил вице-президент НАНА, в Азербайджане функционируют 10 национальных парков и 11 государственных природных заповедников, территория, покрытая лесными насаждениями, «зеленая зона» охватывает 11,8 % площади страны, в настоящее время идут работы по восстановлению лесов и созданию новых зеленых массивов на территориях, подвергшихся актам вандализма во время оккупации.
Затем академик Дильгам Тагиев отметил, что за свои заслуги в трудовой, образовательной и общественной деятельности сотрудник учреждения Гюнель Азимова была награждена со стороны Конфедерации профсоюзов Азербайджана премией «Молодой специалист 2023 года», а на конкурсе, который проводился Всероссийским обществом научных исследователей, ученые института заняли третье место.
В своем выступлении на конференции президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул значимость Распоряжения главы государства об объявлении 2024 года в республике «Годом солидарности во имя зеленого мира». Академик сообщил, что в связи с зеленым миром в нашей речи появились такие понятия, как «зеленая зона», «зеленая экономика», «зеленые технологии», «зеленая энергия», «зеленый синтез». Руководитель НАНА отметил, что мероприятия, которые реализуются в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира», приведут к еще большему развитию и модернизации различных сфер в Азербайджане и, в то же время, откроют новые перспективы для ускорения процессов, созвучных с глобальными призывами мира.
В НАНА, продолжил академик Иса Габиббейли, проводятся различные мероприятия, связанные с «Годом солидарности во имя зеленого мира». Академик подчеркнул, что проведение в Азербайджане такого глобального и масштабного международного мероприятия, как COP29, имеет исключительное значение в превращении республики в страну «зеленых» технологий и выполнении поставленных Президентом Ильхамом Алиевым задач.
Напомнив, что 19-го сентября 2024 года Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «Об учреждении в Азербайджанской Республике Дня государственного суверенитета», академик Иса Габиббейли назвал этот документ знаменательным событием в общественно-политической жизни страны. Руководитель НАНА сообщил, что ранее Азербайджан дважды объявлял о своей государственной независимости: 28 мая 1918 года в Тифлисе Национальным советом Азербайджанской Демократической Республики была подписана Декларация независимости, а 18 октября 1991 года был принят Конституционный акт «О государственной независимости Азербайджанской Республики». Академик добавил, что по своему содержанию и значению указанное Распоряжение является продолжением декларации независимости и акта о государственной независимости, подводит итоги и в очередной раз подтверждает предыдущие документы.
Сказав, что учреждение в Азербайджанской Республике Дня государственного суверенитета является подтверждением слов великого лидера Гейдара Алиева «Наша независимость вечна, непоколебима и незыблема», академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в настоящее время Государственный флаг развевается во всех уголках Азербайджана, 44-дневная Отечественная война, антитеррористические мероприятия локального характера и другие процессы позволили Азербайджану отмечать День своего суверенитета на государственном уровне. Академик добавил, что это – вершина борьбы за укрепление нашей государственной независимости, которую начал общенациональный лидер Гейдар Алиев и продолжил Президент Ильхам Алиев.
Сегодня, продолжил руководитель НАНА, в Академии наук ведутся исследования в соответствии с призывами главы государства и приоритетными направлениями современной мировой науки, НАНА избрана членом четырех влиятельных международных научных организаций.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли пожелал успехов работе конференции, на которой будут представлены результаты исследований, связанных с такими актуальными вопросами, как устойчивое, инновационное развитие Азербайджана, экологические проблемы, охрана окружающей среды и т.д., и выразил уверенность в том, что вокруг докладов пройдут интересные и плодотворные научные дискуссии.
На конференции были прослушаны доклады генерального директора Института нефтехимических процессов академика Вагифа Аббасова на тему «Глобальные экологические проблемы, их причины и способы решения. Зеленая энергия», генерального директора Института химии присадок академика Вагифа Фарзалиева – на тему «Научно-исследовательские работы, направленные на решение экологических проблем», председателя Совета молодых ученых и специалистов НАНА доктора философии по химии Эльмира Бабаева – на тему «Дорожная карта, ведущая от вредного производства к устойчивому и зеленому синтезу» и ведущего научного сотрудника Института полимерных материалов доктора философии по химии, доцента Тюркан Гулиевой – на тему «Глобальные изменения климата в контексте химического загрязнения окружающей среды».
В докладах говорилось о глобальных экологических проблемах, с которыми столкнулся весь мир, и применении новых, экологически чистых источников энергии, охране и увеличении зеленых массивов, освоении возобновляемых альтернативных источников энергии, а также отмечалось, что объявление в Азербайджане «Года солидарности во имя зеленого мира» является глобальным призывом для всего мира.
Подводя итоги, академик Дильгам Тагиев сообщил, что в настоящее время перед учеными-химиками стоят такие важные задачи, как развитие зеленой энергетики, экономически выгодное получение водорода путем разложения воды, его хранение и транспортировка, изучение новых способов использования солнечной энергии, разработка новых технологий для вторичной переработки отходов и т.д. Академик подчеркнул, что необходимо расширить научные исследования в данной сфере.