“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi və Elm və Təhsil Nazirliyinin Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun (KQKİ) birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İnstitutda gerçəkləşən tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, KQKİ-nin baş direktoru akademik Dilqəm Tağıyev açaraq iştirakçıları salamlayıb, tədbirin 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında ökə Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamının işığında keçirildiyini vurğulayıb. O, konfransı sözügedən Sərəncamın müddəalarından irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsinə ziyalıların və alimlərin töhfə verməsi istiqamətində təşəbbüslərindən biri kimi dəyərləndirib.
Akademik Dilqəm Tağıyev Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən birinin “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edildiyini söyləyib, ölkəmizdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində köklü işlərin aparıldığını vurğulayıb.
Hazırda Azərbaycanda 10 milli parkın, 11 dövlət təbiət qoruğunun fəaliyyət göstərdiyini deyən vitse-prezident meşə ilə örtülü sahələrin, “yaşıl zona”nın respublika ərazisinin 11,8 faizini əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb. O, işğal dövründə ermənilərin vandalizm cinayətlərinə məruz qalmış Azərbaycanın meşə fondu sahəsində hazırda meşələrin bərpa edildiyini, yeni yaşıllıq sahələrinin salındığını bildirib.
Daha sonra akademik Dilqəm Tağıyev institutun əməkdaşı Günel Əzimovanın Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən əməkdə, təhsildə və ictimai fəaliyyətdə xüsusi nailiyyətlərinə görə “2023-cü ilin peşəkar gənci” mükafatı ilə təltif olunduğunu, həmçinin müəssisənin alimlərinin Ümumrusiya Elmi-Tədqiqatlar Cəmiyyətinin keçirtdiyi müsabiqədə 3-cü yerə layiq görüldüklərini nəzərə çatdırıb.
Konfransda çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. O, leksikamıza yaşıl dünya ilə bağlı “yaşıl zona”, “yaşıl iqtisadiyyat”, “yaşıl texnologiya”, “yaşıl enerji”, “yaşıl sintez” kimi müxtəlif yeni anlayış və baxışların, yeni istiqamətlərin daxil olduğunu diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycanın ən müxtəlif sahələrinin daha da inkişaf etməsinə, müasirləşməsinə səbəb olacaq, eyni zamanda ölkəmizdə dünyanın qlobal çağırışları ilə səsləşən proseslərin sürətlənməsi üçün yeni perspektivlər açacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı AMEA-da müxtəlif tədbirlərin təşkil olunduğunu söyləyib. Alim, həmçinin Azərbaycanın dünya üzrə ən böyük və mötəbər dövlətlərarası tədbirlərdən biri olan COP29-a ev sahibliyi etməsinin ölkəmizin “yaşıl” texnologiyalar ölkəsinə çevrilməsi istiqamətində, cənab Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrasında əhəmiyyətli rola malik olduğunu qeyd edib.
Prezident İlham Əliyevin 2024-cü il sentyabrın 19-da imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamını xatırladan akademik İsa Həbibbəyli bu sənədi ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında əlamətdar tarixi hadisə kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, bundan öncə Azərbaycan iki dəfə dövlət müstəqilliyini elan etmişdir. 1918-ci il mayın 28-də Tiflisdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Milli Şurası tərəfindən İstiqlal Bəyannaməsi tərtib olunaraq imzalanmışdır. 1991-ci il oktyabrın 18-də isə “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı qəbul olunmuşdur. Qeyd edib ki, bu, məzmununa və mahiyyətinə görə İstiqlal Bəyannaməsinin, müstəqillik aktının davamı olub, onu yekunlaşdıran, bir daha təsdiq edən sənəddir.
“Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi Heydər Əliyevin “Müstəqilliyimiz əbədidir, daimidir, dönməzdir” sözünün  isbatıdır”, - deyən AMEA rəhbəri hazırda ölkəmizin bütün ərazisində Azərbaycan Bayrağının dalğalandığını vurğulayıb, 44 günlük Vətən müharibəsi, lokal xarakterli antiterror tədbirləri və həyata keçirilən digər proseslərin Azərbaycana özünün suverenliyi gününü dövlət səviyyəsində qeyd etməyə imkan verdiyini bildirib. O, bunun Prezident İlham Əliyevin əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi uğrunda apardığı mübarizəsinin zirvəsi olduğunu deyib.
Bu gün AMEA-da dövlət başçısının çağırışlarına və müasir dünya elminin prioritet istiqamətlərinə uyğun tədqiqatların aparıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli Elmlər Akademiyasının 4 nüfuzlu beynəlxalq elmi quruma üzv seçildiyini xatırladıb.
Çıxışının sonunda AMEA rəhbəri  Azərbaycanın dayanıqlı, innovativ inkişafı, ekoloji problemlər, ətraf mühitin mühafizəsi  və digər aktual mövzularda aparılan tədqiqatların nəticələrinin təqdim ediləcəyi konfransın işinə uğurlar arzulayıb, məruzələr ətrafında maraqlı elmi müzakirələrin aparılacağına əminliyini bildirib.
Tədbirdə Neft-Kimya İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasovun “Qlobal ekoloji problemlər, səbəblər, həll yolları. Yaşıl enerji”, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyevin “Ekoloji problemlərin həllinə yönələn elmi tədqiqat işləri”, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri k.ü.f.d. Elmir Babayevin “Zərərli istehsalatdan davamlı və yaşıl sintezə gedən yol xəritəsi” və Polimer Materialları İnstitutunun aparıcı elmi işçisi k.ü.f.d., dosent Türkan Quliyevanın “Ətraf mühitin kimyəvi çirklənməsi kontekstində qloal iqlim dəyişiklikləri” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə qlobal ekoloji problemlərlə qarşılaşan müasir dünyamızda yeni, ekoloji cəhətdən təmiz enerji mənbələrinin tətbiqi, yaşıllıqların mühafizəsi və artırılması, bərpa olunan alternativ enerji mənbələrinin mənimsənilməsi kimi mühüm məsələlərə toxunulub, Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsinin bütün dünya üçün qlobal çağırış olduğu qeyd edilib.
Sonda akademik Dilqəm Tağıyev tədbirə yekun vuraraq bildirib ki, hazırki dövrdə kimyaçıların qarşısında duran əsas prioritetlərdən biri yaşıl enerji, suyun parçalanmasından hidrogenin iqtisadi cəhətdən daha səmərəli üsulla alınması, onun saxlanılması və daşınması, eləcə də Günəş enerjisindən istifadənin yeni yollarının araşdırılması, tullantılardan təkrar emal üçün yeni texnologiyaların hazırlanması və s. olmalıdır. O, bu istiqamətdə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin intensivləşdirilməsinin önəmini qeyd edib.

A scientific conference dedicated to the “Green World Solidarity Year” was held with the joint organization of the Division of Chemical Sciences of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry (ICIC) under the Ministry of Science and Education.
The event began with a moment of silence in honor of the martyrs who sacrificed their lives for the homeland.
Academician Dilgam Taghiyev, vice-president of ANAS and director general of ICIC opened the event with a welcoming speech. He emphasized that the conference was held in the light of the relevant order by President Ilham Aliyev on declaring 2024 the “Green World Solidarity Year”.
Academician Dilgam Taghiyev emphasized that extensive efforts are being made in our country to improve the environment, restore and expand green areas, and ensure the efficient use of water resources and sustainable energy sources.
He also highlighted that Azerbaijan currently has 10 national parks and 11 state nature reserves in operation, with forested areas and “green zones” covering 11.8% of the country's territory. He mentioned that during the occupation, the forests of Azerbaijan were subjected to acts of vandalism by Armenians, but now steps are being taken to restore the forests and create new green areas.
Afterwards, academician Dilgam Taghiyev mentioned that the institute's staff member Gunel Azimova was awarded the “Professional Young Person of 2023” prize by the Azerbaijan Trade Unions Confederation for her special achievements in work, education, and public activities. He also noted that the institute's scientists were awarded third place in a competition held by the All-Russian Scientific Research Society.
In his speech at the conference, the president of Azerbaijan National Academy of Sciences, academician Isa Habibbeyli emphasized the significance of declaring 2024 as the “Green World Solidarity Year” in our country, in accordance with the relevant order of the President Ilham Aliyev. He noted that various new concepts and perspectives related to the green world, such as “green zone”, “green economy”, “green technology”, “green energy”, and “green synthesis” have been entered into our vocabulary. The head of ANAS mentioned that the events carried out within the framework of the “Green World Solidarity Year” will contribute to the further development and modernization of various spheres of Azerbaijan.
Academician Isa Habibbeyli said that various events have been organized at ANAS in connection with the “Green World Solidarity Year”. He also emphasized that Azerbaijan’s hosting of COP29, one of the largest and most prestigious international events, plays a significant role in the implementation of the tasks set by President Ilham Aliyev towards transforming our country into a “green” technologies country.
Academician Isa Habibbeyli spoke about the order signed by President Ilham Aliyev on September 19, 2024 on the “Establishment of State Sovereignty Day in the Republic of Azerbaijan”. He described this document as a significant historical event in the socio-political life of our country. The academician noted that Azerbaijan had previously declared its state independence twice. On May 28, 1918, in Tbilisi, the National Council of the Azerbaijan Democratic Republic drafted and signed the Declaration of Independence. On October 18, 1991, the Constitutional Act on “State Independence of the Republic of Azerbaijan” was adopted. He said that this document, for its content and essence, is a continuation of the Declaration of Independence and the act of independence, finalizing and reaffirming them.
The head of ANAS said that the establishment of the State Sovereignty Day in the Republic of Azerbaijan is the proof of Heydar Aliyev's words, “Our independence is eternal, permanent, and irreversible”. Academician Isa Habibbeyli underlined that currently the Azerbaijani flag is waving across the entire territory of our country. He stated that the 44-day Patriotic War, local anti-terror operations and other processes have made it possible for Azerbaijan to celebrate its Sovereignty Day at the state level.
Academician Isa Habibbeyli said that research is being conducted at ANAS today in line with the calls of the head of state and the priority directions of modern world science. He also emphasized that the Academy of Sciences has been elected a member of four prestigious international scientific organizations.
At the end of his speech, the head of ANAS wished success to the conference and expressed confidence that there would be interesting scientific discussions around the presentations.
During the event, the reports of the scientitsts on ecology and ecological problems, enviroment and climate change were presented.
The presentations addressed important issues such as the implementation of new, ecologycally clean energy sources in our modern world facing global ecological problems, the protection and expansion of green spaces, and the adoption of renewable alternative energy sources. It was noted that the declaration of 2024 as the “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan is a global call for the entire world.
In conclusion, academician Dilgam Taghiyev said that one of the main priorities facing chemists today is green energy, exploring new ways to utilize solar energy, developing new technologies for recycling waste and so on. He highlighted the importance of intensifying scientific research in these areas.