Şərqşünaslıq İnstitutunda “Məhəmməd Füzuli yaradıcılığı Şərq ədəbiyyatı kontekstində” mövzusunda elmi seminar keçirilib
AMEA-nın akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş “Məhəmməd Füzuli yaradıcılığı Şərq ədəbiyyatı kontekstində” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamını xatırladaraq, bu Sərəncama uyğun olaraq, AMEA-da, o cümlədən Şərqşünaslıq İnstitutunda bir sıra tədbirlərin keçirildiyini qeyd edib. Akademik Gövhər Baxşəliyeva rəhbərlik etdiyi Şərqşünaslıq İnstitutunda öncəki illərdə də dahi şairin ölməz yaradıcılığının diqqət mərkəzində olduğunu, arşadırılıdğını, bu mövzuda monoqrafiya, kitab və məqalələr dərc olunduğunu, dissertasiyaların müdafiə edildiyini vurğulayıb, institut alimlərindən Aydın Abıyevin “Füzuli və Türkiyə poeziyası”, Ruhəngiz Cümşüdlünün “Füzulinin ərəbcə poetik irsi”, Şəfəq Əlibəylinin “Füzulinin farsca divanı: linqvo-poetik özəlliklər” adlı monoqrafiyalarının çap olunduğunu xatırladıb.
Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ruhəngiz Cümşüdlü seminarda “Məhəmməd Füzuli yaradıcılığı Şərq ədəbiyyatı kontekstində” mövzusunda məruzəsini diqqətə çatdırıb. R.Cümşüdlü bildirib ki, poetik yaradıcılığı coğrafi sərhəd, zaman miqyası tanımayan Məhəmməd Füzuli 3 dildə-Azərbaycan - türk, ərəb və fars dillərində yazıb yaratmışdır. Füzuli türk dilində "nəzmi-nazik" yaratmağı qarşısına məqsəd qoyub "olğac tikəndən bərgi-gül izhar" etməklə Azərbaycan ədəbi dilini ən yüksək zirvəyə çatdırmışdır.
Məruzəçi qeyd edib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev 1994-cu ildə Məhəmməd Füzulini "Azərbaycanın milli kimliyi, Azərbaycanı dünyaya tanıdan şair" adlandırmışdır. Məruzədə Azərbaycan ədəbi dilini ərəb və fars dillərinin hegemonluğundan  xilas edərək əsrarəngiz poetik üslub yaradan Məhəmməd Füzulinin eyni zamanda fars və ərəb dillərində yazıb-yaratdığı, Şərq poetikasının ədəbi irsinə, zəngin qayda-qanunlarına sadiq qaldığı vurğulanır. Məruzəçi bildirir ki, şairin türkcəsinin əzəməti, ərəbcəsinin məntiqi, farscasının nəfis sadəliyi onun poetik üslubunun ayrılmaz hissəsidir.

The scientific seminar on the topic of “The Works of Mahammad Fuzuli in the Context of Eastern Literature,” dedicated to the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli was held at the Institute of Oriental Studies of ANAS named after Academician Z. Bunyadov.
Opening the event with an introductory speech, Vice President of ANAS, Director of the Institute of Oriental Studies, Academician Govhar Bakhshaliyeva, recalled the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, dated January 25, 2024, on the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli. She noted that, in accordance with the decree, several events have been organized at ANAS, including the Institute of Oriental Studies. Academician Govhar Bakhshaliyeva emphasized that, in previous years, the Institute of Oriental Studies has also focused on the immortal works of the great poet, conducting research, publishing monographs, books, and articles and defending dissertations on this topic. She also touched upon the published monographs of institute scientists, including Aydin Abiyev’s monograph “Fuzuli and Turkish Poetry”, Ruhangiz Jumshudlu’s “The Arabic Poetic Heritage of Fuzuli” and Shafag Alibayli’s “Fuzuli’s Divan in Persian: Linguistic and Poetic Features”.
At the seminar, docent Ruhangiz Jumshudlu, PhD in Philology and Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute of Oriental Studies, delivered a report titled “The Works of Mahammad Fuzuli in the Context of Eastern Literature”. She noted that Mahammad Fuzuli, wrote in three languages-Azerbaijani-Turkish, Arabic, and Persian.
The scientist mentioned that in 1994, National Leader Heydar Aliyev described Mahammad Fuzuli as “the poet who introduced Azerbaijan to the world”. Muhammad Fuzuli, who created a mysterious poetic style also wrote in Persian and Arabic, remaining true to the literary heritage and rich rules of Eastern poetics. Ruhangiz Jumshudlu said that the grandeur of Fuzuli’s Turkish, the logic of his Arabic, and the refined simplicity of his Persian are inseparable parts of his poetic style.