Yanvarın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2015-ci ilin yekunlarına dair hesabatı dinlənilib.
Hesabat ilində bölmədə yerinə yetirilən elmi və elmi-təşkilati işlər haqqında bölmənin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov məlumat verib. Bildirib ki, həyata keçirilən tədqiqatlar AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında 2014-2020-ci illərdə aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətləri"nə əsasən aparılıb.
Bölmənin akademik-katibi hesabat ilində əldə olunmuş mühüm nəticə və nailiyyətləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. “Ötən il bölmənin müəssisələrində 22 elmi problemə aid 78 mövzu üzrə 317 tədqiqat işi aparılıb, bunlardan 41 mövzu və 222 iş isə tamamlanıb. 26 elmi-tədqiqat işinin nəticəsinin tətbiqi üzrə plana müvafiq tədbirlər icra edilib, 20 nəticə isə artıq tətbiq olunub.Hesabat ilində bölmənin əməkdaşları 7-si xaricdə olmaqla 10 monoqrafiya, 5-i xaricdə olmaqla 43 kitab, 9 dərslik və elmi-kütləvi nəşr dərc etdiriblər. Həmçinin 33 dissertasiya işi müdafiə edilib, 34 iş isə müdafiə ərəfəsindədir”.
Nazim Məmmədov qeyd edib ki, patent almaq üçün 30 iddia sənədi verilib, 24-ü xaricdə olmaqla 33 patent alınıb. Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin “Sənaye mülkiyyəti, ixtiralar, faydalı modellər, sənaye nümunələri” rəsmi bülleteninin müxtəlif nömrələrində bölmə əməkdaşlarının ixtiraları haqqında müvafiq məlumatlar dərc edilib. Ötən il 1136 məqalə çap olunub ki, onlardan 349-u impakt faktorlu, 691-i nüfuzlu xarici elmi jurnallarda nəşr edilib.
Məruzədə hesabat ilində bölmə müəssisələrinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş bir sıra dövlət proqramları çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin icrası, o cümlədən keçirilən beynəlxalq konfrans və simpoziumlar haqqında ətraflı məlumat verilib. Bölmə əməkdaşlarının ABŞ, Kanada, Yaponiya, Koreya, Almaniya, Fransa, İngiltərə, Belçika, İtaliya, Türkiyə, Çexiya, Rusiya, Ukrayna, Latviya, Belarus, Polşa və digər ölkələrdə keçirilən beynəlxalq konfranslarda plenar məruzələrlə çıxış etdikləri qeyd olunub.
N.Məmmədov hesabat ilində beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən də bəhs edib. Bildirib ki, ötən il Rusiyanın Dubna şəhərində yerləşən Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda (BNTİ) fəaliyyətini davam etdirib. AMEA müəssisələrinin və ölkəmizin aidiyyatı qurumlarının təqdimatı əsasında, müsahibə yolu ilə seçilmiş əməkdaşlar AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı əsasında BNTİ-yə göndərilir. Bu il 6 əməkdaş uzunmüddətə BNTİ-yə göndərilib və hazırda orada 21 əməkdaş çalışır.
Bölmənin akademik-katibi bildirib ki, CERN-lə Azərbaycan arasında bağlanmış müqavilə əsasında fiziklər bu təcrübədə bilavasitə iştirak edirlər. Razılaşmaya əsasən AMEA-da GRİD sistemi yaradılıb və CERN GRİD şəbəkəsinin tərkibinə inteqrasiya edilərək fəaliyyət göstərir.
Bölmənin hesabat məruzəsi dinlənildikdən və müzakirə olunduqdan sonra Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. Qərara əsasən, bölmənin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunub və AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi haqqında tapşırıq verilib.

ANAS Presidium hosted a regular meeting on January 27. At the event was listened the report on the results of the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences in 2015.
Academician-Secretary of the Department, corresponding member of ANAS Nazim Mammadov reported on the scientific and organizational work carried out at the Department during the year.
He noted that, in 2015 studies were carried out in accordance with the order approved by ANAS Presidium "The priority areas of scientific research, which to be implemented in Azerbaijan in 2014-2020".
Academician-Secretary of the Department informed the participants with important results and achievements obtained during the year. "Last year, institutions of Department were carried out 317 research projects, covering 78 themes on 22 issues, 41 theme and 222 works were completed. Appropriate Action Plan for the application of the results of 26 research projects was realized. In the reporting year were published 10 monographs by employees of the Department, 7 were published abroad, 43 books, 5 of which were published abroad, 9 textbooks and non-fiction works. Also 33 theses works were defined, 34 are at a predefined stage".
Nazim Mammadov noted that, for obtaining a patent was sold 30 documents, obtained 33 patents, 24 of which obtained abroad. Relevant information about inventions of staff of the Department was published in various issues of the Official Bulletin of the State Committee for Standardization, Metrology and Patents "Industrial Property. Inventions. Utility models. Industrial Designs". In 2015 were published 1136 articles, 691 of which were published in reputable foreign journals, including 349 - in journals with impact factor. In the report told about realization activities in scientific institutions of Department within State program approved by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, as well as international conferences and symposiums. Noted that, employees of the Department acted with plenary reports at international conferences, which were held in the U.S, Canada, Japan, Korea, Germany, France, England, Belgium, Italy, Turkey, Czech Republic, Russia, Ukraine, Latvia, Belarus, Poland and other countries in the world. Nazim Mammadov also spoke about international scientific cooperation. He stressed that, he continued his activity at the United Institute for Nuclear Research (UINR), which is located in Russia, Dubna. Last year to UINR were sent 6 people, now there are 21 employees.
After listening and discussing the reports was accepted resolution by the Presidium. According to the resolution, scientific and scientific-organizational activity of the Department in 2015 was accepted and instructed to include it to the annual report of ANAS.