Yanvarın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2015-ci ilin yekunlarına dair hesabatı dinlənilib.
Hesabat ilində bölmədə yerinə yetirilən elmi və elmi-təşkilati işlər haqqında bölmənin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov məlumat verib. Bildirib ki, həyata keçirilən tədqiqatlar AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında 2014-2020-ci illərdə aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətləri"nə əsasən aparılıb.
Bölmənin akademik-katibi hesabat ilində əldə olunmuş mühüm nəticə və nailiyyətləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. “Ötən il bölmənin müəssisələrində 22 elmi problemə aid 78 mövzu üzrə 317 tədqiqat işi aparılıb, bunlardan 41 mövzu və 222 iş isə tamamlanıb. 26 elmi-tədqiqat işinin nəticəsinin tətbiqi üzrə plana müvafiq tədbirlər icra edilib, 20 nəticə isə artıq tətbiq olunub.Hesabat ilində bölmənin əməkdaşları 7-si xaricdə olmaqla 10 monoqrafiya, 5-i xaricdə olmaqla 43 kitab, 9 dərslik və elmi-kütləvi nəşr dərc etdiriblər. Həmçinin 33 dissertasiya işi müdafiə edilib, 34 iş isə müdafiə ərəfəsindədir”.
Nazim Məmmədov qeyd edib ki, patent almaq üçün 30 iddia sənədi verilib, 24-ü xaricdə olmaqla 33 patent alınıb. Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin “Sənaye mülkiyyəti, ixtiralar, faydalı modellər, sənaye nümunələri” rəsmi bülleteninin müxtəlif nömrələrində bölmə əməkdaşlarının ixtiraları haqqında müvafiq məlumatlar dərc edilib. Ötən il 1136 məqalə çap olunub ki, onlardan 349-u impakt faktorlu, 691-i nüfuzlu xarici elmi jurnallarda nəşr edilib.
Məruzədə hesabat ilində bölmə müəssisələrinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş bir sıra dövlət proqramları çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin icrası, o cümlədən keçirilən beynəlxalq konfrans və simpoziumlar haqqında ətraflı məlumat verilib. Bölmə əməkdaşlarının ABŞ, Kanada, Yaponiya, Koreya, Almaniya, Fransa, İngiltərə, Belçika, İtaliya, Türkiyə, Çexiya, Rusiya, Ukrayna, Latviya, Belarus, Polşa və digər ölkələrdə keçirilən beynəlxalq konfranslarda plenar məruzələrlə çıxış etdikləri qeyd olunub.
N.Məmmədov hesabat ilində beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən də bəhs edib. Bildirib ki, ötən il Rusiyanın Dubna şəhərində yerləşən Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda (BNTİ) fəaliyyətini davam etdirib. AMEA müəssisələrinin və ölkəmizin aidiyyatı qurumlarının təqdimatı əsasında, müsahibə yolu ilə seçilmiş əməkdaşlar AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı əsasında BNTİ-yə göndərilir. Bu il 6 əməkdaş uzunmüddətə BNTİ-yə göndərilib və hazırda orada 21 əməkdaş çalışır.
Bölmənin akademik-katibi bildirib ki, CERN-lə Azərbaycan arasında bağlanmış müqavilə əsasında fiziklər bu təcrübədə bilavasitə iştirak edirlər. Razılaşmaya əsasən AMEA-da GRİD sistemi yaradılıb və CERN GRİD şəbəkəsinin tərkibinə inteqrasiya edilərək fəaliyyət göstərir.
Bölmənin hesabat məruzəsi dinlənildikdən və müzakirə olunduqdan sonra Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. Qərara əsasən, bölmənin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunub və AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi haqqında tapşırıq verilib.

Отделение физико-математических и технических наук НАНА отчиталось об итогах научной и научно-организационной деятельности в 2015 году
27 января состоялось очередное заседание Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана. На мероприятии был заслушан отчет по итогам деятельности Отделения физико-математических и технических наук НАНА в 2015 году.
О научных и научно-организационных работах, выполненных в отделении в отчетном году, сообщил академик-секретарь отделения, член-корреспондент НАНА Назим Мамедов. Он отметил, что в 2015 году исследования проводились в соответствии с утвержденными Президиумом НАНА «Приоритетными сферами научно-исследовательских работ, которые должны быть реализованы в Азербайджанской Республике в 2014-2020 гг.».
Академик-секретарь отделения ознакомил участников заседания с важными результатами и достижениями, полученными в отчетном году.«В прошлом году в учреждениях отделения были выполнены 317 исследовательских работ, охватывающих 78 тем по 22 проблемам, из них завершены 41 тема и 222 работы. Реализованы соответствующие плану мероприятия для применения результатов 26 научно-исследовательских работ, 20 результатов уже нашли свое применение. В отчетном году были изданы 10 монографий сотрудников отделения, в том числе 7 вышли в свет за рубежом, 43 книги, 5 из которых издано за рубежом, 9 учебников и научно-популярные труды. Также защищены 33 диссертационные работы, 34 находятся на стадиипредзащиты».
Назим Мамедов отметил, что для получения патента было подано 30 документов, получено 33 патента, 24 из которых получено за рубежом. Соответствующие сведения об изобретениях сотрудников отделения были опубликованы в различных номерах официального бюллетеня Государственного комитета по стандартизации, метрологии и патентам «Промышленная собственность. Изобретения. Полезные модели. Промышленные образцы». В прошлом году опубликованы 1136 статей, 691 из которых издана в авторитетных зарубежных научных журналах, в том числе 349 – в журналах с импакт-фактором.
В докладе говорилось о реализации в научных учреждениях отделения мероприятий в рамках утвержденных Президентом Ильхамом Алиевым Государственных программ, а также о проведенных международных конференциях и симпозиумах. Было отмечено, что сотрудники отделения выступали с пленарными докладами на международных конференциях, которые были проведены в США, Канаде, Японии, Корее, Германии, Франции, Англии, Бельгии, Италии, Турции, Чехии, России, Украине, Латвии, Беларуси, Польше и прочих странах мира.
Назим Мамедов также говорил о международном научном сотрудничестве. Он подчеркнул, что продолжил свою деятельность в Объединенном институте ядерных исследований (ОИЯИ), который находится в российском городе Дубне. На основе представления учреждений НАНА и соответствующих организаций страны сотрудники, отобранные на конкурсной основе, направляются на основе постановления Президиума в ОИЯИ. В прошлом году в ОИЯИ были направлены 6 человек, в настоящее время там находится 21 сотрудник.
В своем выступлении академик-секретарь отделения отметил, что на основе договора, заключенного между Европейским центром ядерных исследований (ЦЕРН) и Азербайджаном, отечественные физики непосредственно участвуют в этом проекте. По соглашению, в НАНА создана ГРИД-система, которая интегрирована в сеть ГРИД ЦЕРН-а.
После прослушивания и обсуждения отчетного доклада было принято постановление Президиума. Согласно постановлению, научная и научно-организационная деятельность отделения в 2015 году была признана удовлетворительной; было поручено включить его в годовой отчет НАНА.