AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda 2024-cü ilin yekunları ilə bağlı daxili müşavirə keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, müəssisənin rəhbərliyi və bir sıra şöbələrin müdirləri iştirak ediblər.
İclasda 10 cildlik “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi”nin 7-ci cildinin (I kitab) nəşrinin tamamlanması, eləcə də “Ədəbiyyat tarixi”nin “Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı” cildinin nəşrə hazırlıq vəziyyəti və digər məsələlər müzakirə olunub.
Direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənli, şöbə müdiri filologiya elmləri doktoru Asif Rüstəmli və başqaları müzakirəyə çıxarılan nəşrlər barədə məlumat veriblər.
Akademik İsa Həbibbəyli çapı nəzərdə tutulan çoxcildlik nəşrlərin vaxtında və keyfiyyətlə hazırlanması barədə müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 2024-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, elmi-tədqiqat müəssisəsinin kollektivinə növbəti ildə uğurlar arzulayıb.

В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялось совещание, посвящённое итогам 2024 года.
На мероприятии приняли участие президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви академик Иса Габиббейли, руководство учреждения и заведующие отделами.
На заседании обсуждались такие вопросы, как завершение работ по изданию 1-й книги 7-го тома 10-томника «История азербайджанской литературы», подготовка к печати тома «Азербайджанская литература периода независимости» сборника «История литературы» и т.д.
О подготовке изданий рассказали в своих выступлениях заместитель директора доктор философии по филологии Мехман Гасанли, заведующий отделом доктор филологических наук Асиф Рустамли и другие.
Академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения и рекомендации в связи со своевременной и качественной подготовкой указанных изданий к печати.
Руководитель НАНА высоко оценил деятельность Института литературы имени Низами Гянджеви в 2024 году и пожелал коллективу научно-исследовательского учреждения успехов в следующем году.