AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda 2024-cü ilin yekunları ilə bağlı daxili müşavirə keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, müəssisənin rəhbərliyi və bir sıra şöbələrin müdirləri iştirak ediblər.
İclasda 10 cildlik “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi”nin 7-ci cildinin (I kitab) nəşrinin tamamlanması, eləcə də “Ədəbiyyat tarixi”nin “Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı” cildinin nəşrə hazırlıq vəziyyəti və digər məsələlər müzakirə olunub.
Direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənli, şöbə müdiri filologiya elmləri doktoru Asif Rüstəmli və başqaları müzakirəyə çıxarılan nəşrlər barədə məlumat veriblər.
Akademik İsa Həbibbəyli çapı nəzərdə tutulan çoxcildlik nəşrlərin vaxtında və keyfiyyətlə hazırlanması barədə müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 2024-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, elmi-tədqiqat müəssisəsinin kollektivinə növbəti ildə uğurlar arzulayıb.

The internal meeting was held at the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi regarding the results of 2024.
The meeting was attended by the President of ANAS, the Director of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, Academician Isa Habibbeyli, the leadership of the institution, and the heads of several departments.
The meeting discussed issues such as the completion of the publication of the 7th volume (Book I) of the 10-volume “History of Azerbaijani Literature” as well as the preparation for printing the volume “Azerbaijani Literature of the Independence Period” from the “History of Literature” collection, and so on.
Deputy Director, PhD in Philology Mehman Hasanli, Head of the Department, Doctor of Philology Asif Rustamli, and others provided information about the publications under discussion.
Academician Isa Habibbeyli emphasized the importance of completing the planned multi-volume publications on time and with high quality and gave relevant recommendations and instructions.
The President of ANAS highly evaluated the activities of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi in 2024 and wished success to the staff of the research institution in the coming year.