Fevralın 10-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsi 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabat verib.
Bölmənin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova hesabat ilində bölməyə daxil olan institutların elmi və elmi-təşkilati sahədə fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, ötən il fəaliyyətə başlamış İctimai Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələrində aparılan tədqiqatlar ölkənin inkişafı, ictimai-siyasi sabitliyi, maddi-mənəvi və milli dəyərlərinin qorunmasına, Azərbaycanın beynəlxalq aləmə inteqrasiyasına istiqamətlənib. N.Axundova qeyd edib ki, İctimai Elmlər Bölməsi tərkibinə görə AMEA-nın ən böyük struktur bölməsidir. Onun tərkibində 8 elmi-tədqiqat müəssisəsi, 1 muzey fəaliyyət göstərir. Bölmə Respublika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurasının 3 problem şurasına kuratorluq edir.
Hesabat ilində bölmə müəssisələri tərəfindən tədqiqatların dövlət proqramlarında göstərilən istiqamətlər üzrə aparıldığını bildirib.
2015-ci ildə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu tərəfindən Azərbaycanın Quba-Xaçmaz bölgəsinin kəndlərində məskunlaşan və tarixi-etnoqrafik ədəbiyyatda “Şahdağ xalqları” adı altında qruplaşdırılan etnosların tarixi, maddi və mənəvi mədəniyyəti, mənşəyi, etnik xüsusiyyətləri, yayılma arealları, adət-ənənələri, xalq inancları haqqında tarixi-etnoqrafik məlumatlar əldə etmək üçün onların kompakt yaşadıqları kəndlərə etnoqrafik səfərlər təşkil olunub. İnstitutun əməkdaşlarından ibarət ekspedisiya Qobustan rayonu ərazisində və dağətəyi Şirvan bölgəsində arxeoloji abidələri, maddi-mədəniyyət nümunələrini CİS (Coğrafi İnformasiya Sistemləri) texnologiyaları vasitəsi ilə qeydiyyata alıb və ilkin olaraq arxeoloji abidələr üzərində tədqiq olunan ərazinin elektron xəritəsini yaradıb. Bundan başqa, “Azərbaycan Respubliksı Prezidentinin Göytəpə Arxeoloji Parkının yaradılması ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Sərəncamına əsasən, institut tərəfindən müasir dünya standartlarına uyğun arxeoparkların yaradılması məqsədilə abidənin ətrafında qazıntılar aparlıb. Rayonlarda aparılan geniş miqyaslı arxeoloji tədqiqat işləri nəticəsində əvvəllər elmə məlum olmayan onlarla arxeoloji abidələr aşkar edilib.
A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunda “Azərbaycan tarixinin ümumi konsepsiyası” əsas elmi istiqamət üzrə elmi tədqiqat işləri aparıb. Bu təqdiqatlar tarixşünaslıq və mənbəşünaslıq, Azərbaycanın siyasi tarixi, sosial iqtisadi tarixi və digər istiqamətləri əhatə edib.
Akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məlumat verən N.Axundova institutda tamamlanmış işlərin Şərq ölkələrinin tarixi, iqtisadiyyatı, ictimai-siyasi vəziyyətinə, Şərq ölkələri ilə Azərbaycanın əlaqələrinə, Şərq filologiyasının, Şərq ölkələri ilə Azərbaycanın filoloji əlaqələrinin tədqiqinə, Şərqin yazılı abidələrinin tədqiqi, tərcüməsi və nəşri, eləcə də Şərq-Qərb sivilizasiyalararası münasibətlərinə həsr olunduğunu bildirib.
Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda müasir dövrdə dinşünaslığın nəzəri məsələləri, dinlərin tarixi və fəlsəfəsi, Azərbaycanda din və mədəniyyətin aktual problemləri araşdırılıb, elmi-idrakın və qlobalistikanın fəlsəfi sosioloji və sosial-psixoloji məsələləri, modernləşmənin sosioloji problemləri, gender tədqiqatları istiqaməti üzrə dünya və Azərbaycan fəlsəfə, ictimai fikir və mədəniyyət tarixinin ən aktual, mübahisəli məsələlərinin təhlili aparılıb.
İqtisadiyyat İnstitutunda 2014-2016-cı illəri əhatə edən innovasiyalara əsaslanan davamlı iqtisadi inkişaf modelinin formalaşması və inkişafı, davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsində makroiqtisadi və demoqrafik tənzimləmə, iqtisadi artımın keyfiyyəti, qeyri-neft sektorunun, sahibkarlığın və beynəlxalq iqtisadi münasibətlərin inkişaf problemləri, insan potensialı və kapitalının formalaşması, əhalinin səmərəli məşğulluğunun və yaşayış keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasının, xidmət sektorunun inkişafının sosial-iqtisadi və demoqrafik problemləri, davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsində regionların, kənd təsərrüfatının və aqrar sahənin tarazlı inkişafının, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadənin sosial-iqtisadi problemlərinin tədqiqi problemləri üzrə elmi tədqiqat işləri davam etdirilib.
Hesabat dövründə İnsan Hüquqları İnstitutunda “Azərbaycan cəmiyyətində demokratik proseslərin inkişaf kontekstində insan hüquqları və əsas azadlıqları məsələləri” istiqaməti üzrə araşdırmalar davam etdirilib.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları Azərbaycan tarixinin bütün dövrlərinə aid maddi mədəniyyət abidələrinin toplanması, mühafizəsi, tədqiqi, nəşri, onların ekspozisiya və sərgilər vasitəsilə nümayişi və təbliği istiqamətində ardıcıl işlər aparıb.
Akademik-katib vurğulayıb ki, hesabat ilində bölmənin institutlarında ümumilikdə 8 elmi istiqamətin 33 problemi üzrə 117 mövzuda və 271 iş üzərində elmi tədqiqatlar aparılıb. Cari ildə 117 mövzudan 26-sı, 271 işdən 196-sı tamamlanıb.
Məruzəçi tədbirdə bölmənin elmi müəssisələrinin kadr potensialından da danışıb. Bildirib ki, bölmə üzrə elmi müəssisələrdə 1419 əməkdaş fəaliyyət göstərir ki, onlardan 786-sı elmi işçi, 90-ı elmlər doktoru, 381-i isə fəlsəfə doktorudur. Bundan başqa, bölmənin 5 həqiqi üzvü və 19 müxbir üzvü var. Bölmə üzvləri 2015-ci il ərzində 69 konfransda iştirak edib. 6 nəfər dövlət tərəfindən təltiflərə layiq görülüb.
Daha sonra bölmənin mühüm elmi nəticələri haqqında məlumat verən Nərgiz Axundova bildirib ki, bölmə əməkdaşlarının 229-u xaricdə olmaqla, ümumilikdə 1029 məqaləsi, 160-ı xaricdə olmaqla 293 tezisi nəşr olunub. 8-i xaricdə olmaqla 114 kitab çapdan çıxıb. İnstitutların əməkdaşlarının 32 məqaləsi impakt faktorlu jurnallarda çap olunub, elmi işçilərin əsərlərinə 322 dəfə istinad edilib.
Ötən il AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda ali təhsilin magistratura pilləsi yaradılıb və antropologiya ixtisası üzrə qəbul aparılıb.
Hesabat ilində İctimai Elmlər Bölməsinin demək olar ki, bütün institut və təşkilatlarında ali məktəblərin tələbə və müəllim kollektivi təcrübə kursları keçib.
Nərgiz Axundova 2015-ci ilin elmi tədqiqat planına uyğun olaraq bölməyə aid olan müəssisələrin mühüm nəşrlərindən və sərgilərdən danışıb. Bildirib ki, ötən ilin 14-18 may tarixlərində İtaliyanın Türin şəhərində təşkil olunan kitab sərgisində A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun italyan dilinə tərcümə olunmuş mükəmməl elmi nəşrlərindən olan iki əsəri: “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” və AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudovun müəllifi olduğu Azərbaycan və Avropa” monoqrafiyası nümayiş olunub.
2015-ci ildə akademik Ramiz Mehdiyevin “Tarixi idrakın elmliyi problemlərinə dair”, “Dağlıq Qarabağ: məxəzlərdən oxunmuş tarix”, “Dünya nizamından nizamsızlığa doğru. Avropa strukturlarının deqradasiyasının mənbələri haqqında və ya Azərbaycana münasibətdə ikili standartlar siyasəti” və digər kitabları, Akademik Nailə Vəlixanlının “Naxçıvanın VII-XII əsrlər dövrü tarixdə və tarixşünaslıqda” kitabı və AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudovun italyan, ispan, ingilis və rus dillərində 6 kitabı çapdan çıxıb.
Tədbirdə bölmənin beynəlxalq əlaqələr sahəsində fəaliyyətindən də söz açan məruzəçi elmi müəssisələrin ABŞ, Rusiya, Türkiyə, Fransa, Yaponiya, Avstraliya, Litva, Gürcüstan və digər xarici ölkələrin universitet və elm mərkəzləri ilə əməkdaşlıq etdiyini, layihələrinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondundan qrantlar aldığını vurğulayıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra İctimai Elmləri Bölməsinin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatının təsdiq edilərək Akademiyanın illik hesabatına daxil edilməsi barədə qərar verilib. Bölməyə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqdakı nitqindən irəli gələn vəzifələrin ictimai elmlər sahəsində tədqiqatların aparılması istiqamətində mühüm proqram kimi qəbul edilməsi barədə tapşırıqlar verilib.
İclasda, həmçinin humanitar və ictimai elmlər üzrə 2015-ci il Nobel mükafatı laureatları barədə məsələ də müzakirə olunub.

Report of the scientific and organizational activity of the Department of Social Sciences of ANAS in 2015
ANAS Presidium held next meeting on February 10. At the event was delivered a report on the results of the Department of Social Sciences of ANAS in 2015.
On the scientific and organizational work carried out in the department during the year, reported Acting Academician-Secretary of the Department, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova. She noted that, studies conducted in scientific institutions of the Department of Social Sciences, aimed at the development of our country, maintaining the social and political stability, protection of material-moral and national values and active integration of Azerbaijan into international space. Nargiz Akhundova noted that, Department of Social Sciences is the largest structural Department of ANAS. In its structure are functioned 8 research institutions and a museum. Department overseas 3 Problematic Councils of the Republican Council on Organization and Coordination of Research. It was mentioned that, in a reporting year, institutions of Department conducted its research in these areas in government programs.
In 2015, by Institute Archeology and Ethnography were organized the ethnographic expeditions in the villages of Guba-Khachmaz region of Azerbaijan, which is densely populated ethnic groups, known in historical and ethnographic literature as "Shahdag peoples". The aim of the expeditions were: the collection of historical and ethnographic information about the history, material and spiritual culture, origin, ethnic characteristics, habitats living, customs and traditions, folk beliefs of these groups. Staff of the institute as a part of organized in the territory of the Gobustan region and the foothill Shirvan region expedition registered the archaeological monuments and samples of material culture located here by means of GIS technologies (Geographical Information Systems) and already developed the electronic map of the territory of studying of archaeological monuments. Furthermore, according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On some measures for the creation of an archaeological park in Goytapa" in order to establish Archeopark, conforming to world standards by the Institute were organized excavations around the monument. As a result of large-scale archaeological research in these areas were found dozens of archaeological monuments previously unknown to science.
Institute of the History named after A.A.Bakikhanov were performed research works, envisaged in the "Concept of General History of Azerbaijan". These studies covered such industries as the historiography and source study, political, social and economic history of Azerbaijan and etc.
Speaking about scientific and organizational work of the Institute of Oriental Studies named after of Academician Z. Bunyadov in 2015, N.Akhundova noted that, were finished works devoted to history, economy and political position of east countries, interrelations of Azerbaijan with east countries, research of east philology and philological communications of Azerbaijan with east countries, studying, transfer and the edition of written monuments of the East, and also relationship of eastern and western civilizations.
At the Institute of Philosophy and Law studied theoretical issues of religion in the modern period, history and philosophy of religions, topical issues of religion and culture in Azerbaijan, philosophical and sociological and socio-psychological issues of scientific knowledge and global studies, sociological problems of modernization, the most current and controversial issues in world history and Azeri philosophy, social thought and culture in the field of gender studies.
At the Institute of Economics were continued research works to study issues of formation and development of sustainable economic development model that is based on innovation (2014-2016), role of macroeconomic and demographic regulation in ensuring sustainable economic development, quality of economic growth, problems of oil sector, entrepreneurship and international economic relations, the formation of human resources and capital, productive employment and improve quality of life, socio-economic and demographic problems of the service sector development, social and economic problems of regional development, agriculture and the agricultural sector, the rational use of sown areas for sustainable economic development.
During the reporting period at the Institute of Human Rights were continued the researches in the area of "Law and fundamental human freedoms in the context of the development of democratic processes in Azerbaijan society".
Staff of the Azerbaijan National History Museum carried out consecutive works on collecting, storage, research of the monuments of material culture relating to the entire periods of history of Azerbaijan, their demonstration by means of expositions, and the publication of research results.
Academician-secretary emphasized that, in the reporting year, were carried out research on 117 subjects and 271 works, covering 33 problems in 8 scientific fields in the institutions of the Department. 26 themes from the 117 and 196 from the 271 work were completed.
The speaker also touched upon personnel potential of the scientific institutions of Department .
She noted that, in the scientific institutes and organizations of Department are working 1419 employees, 786 from which are researchers, 90 - doctors of sciences and 381 are PhDs. Besides, in department are working 5 active members and 19 corresponding members of ANAS. In 2015 Department members participated in 69 conferences. 6 people were awarded the state awards.
Further, Nargiz Akhundova acquainted attendees with the important scientific results received last year.
She noted that, by Department employers were published 1029 articles, including 229 abroad and 293 theses, 160 from which were published abroad. 114 books were published, 8 of which were published abroad. 114 books were published, 8 from which were published abroad. 32 articles of institute employers were published in journals with an impact-factor, works of research associates were cited 322 times.
Last year at ANAS Institute of Archeology and Ethnography was created magistracy and was carried out reception in "Anthropology".
Nargiz Akhundova spoke about the important printed publications and exhibitions of Department institutions which were implemented in 2015 according to research plan.
She noted that, at the book exhibition organized on May 14-18 of last year in Turin, Italia were submitted 2 scientific publications of the Institute of History translated to Italian: "Irevan khanate: Russian occupation and resettlement of Armenians to the North lands of Azerbaijan" and the monograph of the corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov "Azerbaijan and Europe".
In 2015 were published the books of Academician Ramiz Mehdiyev "On the problems of scientific historical knowledge", "Nagorno-Karabakh: history read from sources", "From the world order to the "Mess". About the origins of the degradation of European institutions or policy of double standards towards Azerbaijan" and others, book of Academician Naila Velikhanli "The era of Nakhchivan in VII-XII centuries in the history and historiography" and 6 books of the ANAS corresponding member Yagub Mahmudov in Italian, Spanish, English and Russian languages.
At the event reporter also talked about the international relations of Department.
She stressed that, the research institutions collaborate with universities and research centers in the USA, Russia, Turkey, France, Japan, Australia, Lithuania, Georgia and other countries of the world; also they have received grants from the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan for their projects.
The event adopted a resolution approving the report of the scientific and organizational activity of ANAS Department of Social Sciences of ANAS in 2015 and its inclusion in the annual report of the Academy.
Department was instructed to carry out research in the field of social sciences in the priority areas, which were announced by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the General Meeting, dedicated to the 70th anniversary of ANAS.