AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda “Suverenlik, süni intellekt və müasir şüur problemi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Hibrid formatda keçirilən tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin əməkdaşları, Türkiyə, Pakistan və s. ölkələrdən alimlər, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin tələbələri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Konfransı giriş nitqi ilə açan akademik İsa Həbibbəyli tədbirin “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr edildiyini və 27 mart – Elm günü ərəfəsində keçirilməsinin olduqca əlamətdar olduğunu bildirib. AMEA-nın yaranma tarixi barədə konfrans iştirakçılarına məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli 1923-cü ildə Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin yaradılması ilə ölkəmizdə elmin təşkilatlanmasının ilk təməllərinin atıldığını bildirib. Qeyd edib ki, bu qurum 1929-cu ildə Azərbaycan Dövlət Elmi-Tədqiqat İnstitutu kimi fəaliyyət göstərməyə başlayıb, 1932-ci ildə SSRİ Elmlər Akademiyası Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsi təsis edilib, 3 il sonra isə SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialına çevrilib.
Bununla da müstəqil Akademiyanın yaradılması istiqamətində mühüm addımların tamamlandığını deyən akademik İsa Həbibbəyli nəhayət 27 mart 1945-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının təsis olunduğunu, 15 nəfərdən ibarət ilk təsisçilərinin müəyyənləşdirildiyini söyləyib. 4 gün sonra, 31 mart 1945-ci ildə Akademiyanın ilk Ümumi yığıncağının keçirildiyini və iclasda AEA-nın prezidenti, vitse-prezidentləri, akademik-katibinin seçildiyini, Rəyasət Heyətinin 5 nəfərdən ibarət ilk tərkibinin formalaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Ulu Öndərin 1969-cu ildə hakimiyyətə gəlişi ilə respublikada bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də mühüm nailiyyətlərin əldə edildiyini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli bu dövrün Akademiyanın tarixində intibah mərhələsi kimi qiymətləndirildiyini, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının SSRİ-nin “Xalqlar dostluğu” ordeninə layiq görüldüyünü vurğulayıb. İntibah dövrünün 1982-ci ilə qədər davam etdiyini bildirən AMEA rəhbəri qeyd edib ki, 1983-1993-cü illər Akademiyanın tarixində tənəzzül, böhran mərhələsi kimi xarakterizə olunur.
Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin 1993-cü ildə yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə Akademiyanın da yeniləşmə və təşkilatlanma dövrünə qədəm qoyduğunu deyən natiq bildirib ki, Ümummilli Liderin Sərəncamı ilə 2001-ci ildə “Milli” statusunun verilməsi ilə Elmlər Akademiyası Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına çevrilib.
2003-2022-ci illərdə isə AMEA-nın modernləşdirmə dövrünü yaşadığını bildirən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının diqqət və qayğısı nəticəsində AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradıldığını, Milli Ensiklopediya Mərkəzinin, Mərkəzi Elmi Kitabxananın yeni binasının istifadəyə verildiyini söyləyib.
“2022-ci ildən etibarən isə AMEA yeniləşmə və islahatlar dövrünə qədəm qoyub. Akademiyada dövlət başçısının çağırışlarını, Azərbaycan dövlətinin prioritetlərini və müasir dünya elmində gedən tendensiyaları nəzərə alaraq, daxili imkanlar hesabına, mövcud ştatlar əsasında 50-yə yaxın yeni şöbə yaradılıb. Bunlar sırasında Prezident İlham Əliyevin prioritet olaraq müəyyənləşdirdiyi Qərbi Azərbaycan, Türk dünyası, rəqəmsal texnologiyalar və süni intellektlə bağlı şöbələr də var”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
Ali Baş Komandanın liderliyində Vətən müharibəsində qazanılmış tarixi Zəfər və antiterror tədbirləri ilə dövlət suverenliyimizin tam bərpa olunduğunu, bütün ölkə ərazisində Dövlət Bayrağımızın dalğalandığını deyən natiq Prezident İlham Əliyevin adının Azərbaycanın çoxəsrlik dövlətçilik tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını bildirib. Qeyd edib ki, dövlət suverenliyimiz xalqımızın milli sərvətidir və Akademiyanın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda suverenliyimizə gedən yolun fəlsəfəsinə dair önəmli tədqiqatlar aparılır.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda alimlərimizin bundan sonra da dövlət başçısının çağırışlarını, Azərbaycan dövlətinin prioritetlərini və dünya elmində gedən tendensiyaları nəzərə alaraq tədqiqatlar aparmaqla ölkəmizin inkişafına öz töhfəsini verəcəyini söyləyib və tədbir iştirakçılarını qarşıdan gələn Novruz bayramı və Elm günü münasibətilə təbrik edərək konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru f.e.d., prof. İlham Məmmədzadə bütün sahələrdə olduğu kimi, fəlsəfənin də birbaşa süni intellektlə bağlı olduğunu vurğulayıb: “Fəlsəfə bu gün süni intellektdən kənarda qala bilməz. Demək olar ki, bütün sahələrdə süni intellektin xidmətlərindən yararlanılır. Hər şey inkişaf edir, modernləşir. Belə olduğu təqdirdə biz alimlər də öz işlərimizi inkişaf etdirmək üçün süni intellektdən faydalanırıq”.
O, insanların süni intellektdən hansı formada faydalanması, bunun nəticəsində yarana biləcək problemlərin aradan qaldırılması üçün alimlərin, xüsusilə filosofların geniş elmi təhlillər apararaq müəyyən elmi nəticələr ortaya qoymasının zəruriliyini vurğulayıb.
Konfransda, o cümlədən Türkiyənin Atatürk Universitetinin professoru Kərəm Karabulut (onlayn) “Türkiyə və Azərbaycanda egemenlik, kimlik və bilincin qısa analizi”, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdirləri f.e.d., professor Adil Əsədov “Suverenlik: politoloji və estetik aspektləri arasında fluktasiyalar”, f.ü.f.d., dosent Faiq Ələkbərli “Milli şüurun müasir şüurla uzlaşmasında problemlər və həll yolları”, Pakistanın Sülh və Diplomatik Anlayış İnstitutunun direktoru Dr. Asif Nur “Diplomatik əlaqələrin inkişafında mədəni şüur amili”, f.ü.f.d., dosent Zöhrə Əliyeva “Müasir dövrdə identiklik problemi” mövzularında, həmçinin f.e.d., Füzuli Qurbanov, f.e.d. Əbülhəsən Abbasov, AMEA-nın “Elektron akademiya” şöbəsinin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov çıxış ediblər.

An international conference titled “Sovereignty, Artificial Intelligence, and Problem of Modern Consciousness” was held at ANAS
An international conference titled “Sovereignty, Artificial Intelligence, and the Problem of Modern Consciousness” was held at the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS.
The event, held in a hybrid format, was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, employees of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, the “Electronic Academy” department of the Presidium administration of ANAS, scientists from Türkiye, Pakistan and other countries, students of the Azerbaijan State Oil and Industry University, and relevant individuals.
In his opening speech at the conference, Academician Isa Habibbeyli underlined that the event was dedicated to the “Year of Constitution and Sovereignty” and that organizing it on the eve of March 27-Science Day was highly significant. Providing information about the history of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that the first foundations of the organization of science in Azerbaijan were laid with the establishment of the Society of Investigation and Study of Azerbaijan in 1923. He pointed out that this organization began functioning as the Azerbaijan State Scientific Research Institute in 1929, and in 1932, Azerbaijan division of the Transcaucasian branch of the USSR Academy of Sciences was established, transforming into the Azerbaijan branch of the USSR Academy of Sciences three years later.
Academician Isa Habibbeyli said that on March 27, 1945, the Azerbaijan Academy of Sciences was established, with the first 15 founders being determined. Four days later, on March 31, 1945, the Academy’s first General Assembly was held, during which the president, vice presidents, and academic secretary of the Azerbaijan Academy of Sciences were elected, and the first composition of the Presidium, consisting of five members, was formed.
He emphasized that, with the arrival of National Leader in power in 1969, significant achievements were made in the field of science, just as in all other areas in the republic. He noted that this period is regarded as a renaissance phase in the history of the Academy and that the Azerbaijan Academy of Sciences was awarded the USSR’s order of “Friendship of Peoples”. The head of ANAS mentioned that this renaissance period lasted until 1982 and pointed out that the years 1983-1993 are characterized as a phase of decline and crisis in the Academy’s history.
The academician also said that with the return of the prominent statesman Heydar Aliyev to power in 1993, the Academy entered a period of renewal and reorganization. With the Decree of the National Leader, in 2001, the Academy was granted the status of “National”, transforming the Azerbaijan Academy of Sciences into the Azerbaijan National Academy of Sciences.
According to him, the Azerbaijan National Academy of Sciences experienced a period of modernization from 2003 to 2022. As a result of the attention and care of the head of state, the High Technologies Park of ANAS was established, and the new buildings of the National Encyclopedia Center and the Central Scientific Library were put into operation.
“Since 2022, ANAS has entered a period of renewal and reforms. Taking into account the calls of the head of state, the priorities of the Azerbaijani state, and the trends in modern world science, nearly 50 new departments have been established in the academy by internal resources. Among them are departments related to Western Azerbaijan, the Turkic world, digital technologies, and artificial intelligence, which have been identified as priorities by President Ilham Aliyev”-said Academician Isa Habibbeyli.
The head of ANAS said that our state sovereignty was fully restored through the historic victory achieved in the Patriotic War and anti-terror measures under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, with our National Flag now waving across the entire country. The name of President Ilham Aliyev is inscribed in golden letters in centuries-old statehood history of Azerbaijan. He also underlined that our state sovereignty is a national treasure of our people and that the Academy’s Institute of Philosophy and Sociology is conducting significant research on the philosophy of the path to sovereignty.
At the end of his speech, Academician Isa Habibbeyli said that Azerbaijani scientists would continue to contribute to the country’s development by conducting research taking into consideration the calls of the head of state, the priorities of the Azerbaijani state, and global scientific trends. He congratulated the event participants on the upcoming Novruz holiday and Science Day.
Speaking next, the Director of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, Doctor of Philosophy, Professor Ilham Mammadzada said that, like all other fields, philosophy is also directly connected to artificial intelligence. “Philosophy cannot remain outside of artificial intelligence today. AI is being utilized in almost every field. Everything is evolving and modernizing. In this context, we, as scientists, also benefit from artificial intelligence to advance our work”-he added.
Professor Kerem Karabulut from Atatürk University of Türkiye (online), heads of departments at the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, Doctor of Philosophy and Professor Adil Asadov, PhD in Philosophy, Associate Professor Faig Alakbarli, Director of  Institute of Peace and Diplomatic Studies of Pakistan Dr. Asif Noor, PhD in Philosophy, Associate Professor Zohra Aliyeva, Doctor of Philosophy Fuzuli Gurbanov, Doctor of Philosophy Abulhasan Abbasov, and the head of “Electronic Academy” department of ANAS, PhD in Mathematics Fariz Imranov also delivered speeches at the conference.