AMEA Rəyasət Heyətində Xəzər Strateji İnstitutunun baş katibi Haldun Yavaşın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov cari ilin oktyabr ayında keçiriləcək Azərbaycan və Türkiyə dövlətlərinin cümhuriyyət günlərinə həsr olunmuş beynəlxalq konfransa hazırlıq işlərindən danışıb. Tədbirin Xəzər hövzəsinin tarixi, coğrafiyası, geologiyası, o cümlədən dünya tarixində yeri və rolunun qiymətləndirilməsi, yeni elmi problemlərin aşkar olunması baxımından mühüm beynəlxalq forum olacağını dilə gətirib. Qeyd edib ki, konfransa dünyanın müxtəlif ölkələrindən tanınmış alimlər dəvət olunacaq. Y.Mahmudov bu elmi simpoziumun Akademiya tarixində ən mühüm tədbirlərdən biri olacağına əminliyini ifadə edib. O, konfransa bugünədək artıq 20-dən çox ölkədən 250-yə yaxın məqalənin göndərildiyini bildirib.
Sonra AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edib. Xəzər dənizinin geoloji tarixinə, sərvətlərinə görə dünya üzrə unikal hövzə olduğunu vurğulayan alim Xəzər ilə yanaşı, qədim tarixi olan Meksika və Fars körfəzlərinin ətrafında yaşayan insanların da zəngin ənənələrə malik olduqlarını qeyd edib. Alim Xəzər ətrafında yaşayan xalqların multikulturalizm ideyalarını daşıdıqlarını, daim bir-birilə dostluq münasibətləri saxladıqlarını diqqətə çatdırıb. “Bu səbəbdən Xəzər dənizinin geoloji tarixinə yenidən nəzər salınması, coğrafi problemlərinin öyrənilməsi son dərəcə vacibdir” deyə bildirən A.Əlizadə AMEA-da Xəzər Elmi Mərkəzinin yaranması və fəaliyyətinin təşkilinin də zəruri olduğunu bildirib.
Sonda Xəzər Strateji İnstitutunun baş katibi H.Yavaş çıxış edərək görüşün əhəmiyyətini vurğulayıb. O, konfransın təşkilinə göstərdiyi dəstəyə görə AMEA prezidentinə təşəkkür edib, həmçinin tədbirin proqramı, dəvət olunacaq alim və mütəxəssislər, elmi məruzələr və digər məsələlərlə bağlı fikirlərini bölüşüb.

Президент НАНА принял делегацию Каспийского стратегического института
В Президиуме НАНА состоялась встреча с делегацией Каспийского стратегического института, возглавляемой генеральным секретарем института Халдуном Явашом.
На встрече директор Института истории НАНА, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов рассказал о работе по подготовке к международной конференции, посвященной Дню республики Азербайджана и Турции, которая состоится в октябре текущего года. Он также сообщил, что мероприятие носит характер важного международного форума с точки зрения оценки истории, географии, геологии Каспийского бассейна, в том числе его места и роли в мировой истории. Я.Махмудов выразил уверенность в том, что этот научный симпозиум станет одним из самых важных мероприятий в истории академии. Он сообщил, что по сей день на конференцию представлено около 250 статей из более 20 стран мира.
Далее, выступив, президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что в связи со своей геологической историей и богатством Каспийский бассейн является одним из самых уникальных бассейнов во всем мире. Наряду с этим он добавил, что жители окрестностей Мексиканского и Персидского заливов обладают древней историей и богатыми традициями. Ученый подчеркнул, что народы, проживающие вокруг Каспия, несут в себе идеи мультикультурализма и постоянно поддерживают дружеские отношения друг с другом. По этой причине он посчитал крайне важным повторное обращение к геологической истории Каспийского моря и изучение его географических проблем. А.Ализаде также заявил о необходимости создания и организации деятельности Каспийского научного центра при НАНА.
В заключение встречи генеральный секретарь Каспийского стратегического институт Х.Яваш подчеркнул значимость мероприятия. Он выразил благодарность президенту НАНА за оказанную в организации конференции поддержку, а также поделился своими мыслями в связи с вопросами касательно программы мероприятия, ученых и специалистах, которые будут приглашены, научных докладов и др.