AMEA-nın Dilçilik və Folklor institutlarında süni intellektlə bağlı yeni şöbələr yaradılıb
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında 19 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr və “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında” 16 yanvar 2025-ci il tarixli Fərmanının icrası ilə əlaqədar AMEA-nın Tədbirlər planı barədə müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdə dünya elminin yeni çağırışlarına uyğun olaraq süni intellekt, rəqəmsal və ağıllı texnologiyaların humanitar və ictimai elm sahələrinə transformasiyası, ictimaiyyətin süni intellekt barədə məlumatlandırılması, o cümlədən süni intellektin potensialı və riskləri haqqında təşviqat işinin təşkili, habelə süni intellektlə bağlı etik prinsiplərin qorunmasına dair fikirlər və təkliflər səsləndirilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli süni intellektin humanitar və ictimai elmlərdə tətbiqini təmin etmək məqsədilə ilkin olaraq AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına yeni şöbənin yaradıldığını, digər müəssisələrdə də mövcud profillərinə uyğun olaraq şöbələrin təşkilinin nəzərdə tutulduğunu deyib.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq və bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatların davamı olaraq, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Kompüter dilçiliyi şöbəsinin bazasında daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına Süni intellekt və kompüter dilçiliyi şöbəsi, AMEA-nın Folklor İnstitutunda isə daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına Rəqəmsal folklor və netnoqrafik analiz şöbəsi yaradılıb.

Как мы отмечали ранее, на очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана были обсуждены задачи, связанные с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 19 марта 2025 года об утверждении «Стратегии искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы», и План мероприятий НАНА в связи с исполнением Указа главы государства от 16 января 2025 года об утверждении «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике».
В ходе дискуссий были озвучены мысли и предложения, связанные с трансформацией искусственного интеллекта, цифровых и смарт-технологий в сферу гуманитарных и общественных наук с учётом новых вызовов мировой науки, информированием общественности об искусственном интеллекте, в том числе с организацией агитационной работы в связи с потенциалом и рисками искусственного интеллекта и защитой этических принципов, связанных с искусственным интеллектом.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что для обеспечения применения искусственного интеллекта в гуманитарных и общественных науках в Институте философии и социологии НАНА за счёт внутренних ресурсов и штатных единиц был создан новый отдел, планируется организация подобных отделов и в других учреждениях в соответствии с их профилями.
Учитывая вышеизложенное и в качестве продолжения проводимых в данном направлении реформ, постановлением Президиума на базе Отдела компьютерной лингвистики Института языкознания имени Насими НАНА за счёт внутренних ресурсов и штатных единиц был создан Отдел искусственного интеллекта и компьютерной лингвистики, а в Институте фольклора НАНА за счёт внутренних ресурсов и штатных единиц – Отдел цифрового фольклора и нетнографического анализа.