Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin 2015-ci ilin yekunlarına dair hesabatı dinlənilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik İsmayıl Hacıyev elmi və elmi-təşkilati işlər haqqında geniş təqdimatla çıxış edib. Bildirilib ki, Naxçıvanın tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı, folkloru, incəsənəti, təbii sərvətləri, flora və faunası, torpaq örtüyünün sistemli şəkildə öyrənilməsi istiqamətində işlər həyata keçirilib.
Bölmənin akademik-katibi hesabat ilində əldə olunmuş mühüm nəticə və nailiyyətləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb: “Hazırda bölmədə 6 elmi-tədqiqat müəssisəsi – Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat, Təbii Ehtiyatlar, Bioresurslar institutları, Batabat Astrofizika Rəsədxanası və Əlyazmalar Fondu fəaliyyət göstərir. Ötən il bölmənin müəssisələrində 6 elmi problemə aid 7 mövzu üzrə 86 mərhələdə 32 tədqiqat işi aparılıb, bunlardan 77 mərhələ üzrə tədqiqatlar tamamlanıb. Hesabat ilində bölmənin əməkdaşları biri xaricdə olmaqla 13 monoqrafiya, 5 kitab, 2 metodik vəsait dərc etdiriblər. 23-ü impakt faktorlu jurnallarda olmaqla, 523 məqalə, 28 tezis işıq üzü görüb, elmi işçilərin əsərlərinə 17 istinad edilib. Tədqiqat işlərinin nəticələri ABŞ, Rusiya, Belarus, Ukrayna, Türkiyə və digər ölkələrin nüfuzlu jurnallarında, eləcə də beynəlxalq səviyyəli elmi yığıncaqların materiallarında dərc olunub. Bölmədə bir nəfər elmlər doktorluğu, 5 nəfər fəlsəfə dokturluğu üzrə dissertasiya işi müdafiə edib, bir fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya iş isə müdafiə ərəfəsindədir. Həmçinin hesabat ilində bölmə əməkdaşları tərəfindən 3 patent alınıb”.
Fundamental elmlə təhsilin vəhdətindən danışan akademik İsmayıl Hacıyev vurğulayıb ki, 2015-ci ildə bölmənin 24 əməkdaşı ali təhsil müəssisələrində müvafiq ixtisaslar üzrə tədris aparıb.
Hesabat ilində beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələri haqqında da məlumat verilib. Bildirilib ki, ötən il ABŞ-ın Pensilvaniya, Harvard, Emori Universitetləri, Fransa Beynəlxalq Araşdırma Mərkəzi, Beynəlxalq Türk Akademiyası, Bosniya-Hersoqovinanın Sarayevo, Türkiyənin Bitlis-Ərən, Qars Qafqaz, Ərzurum, Sakarya, Iğdır, Ağdəniz, İranın Tehran Şəhid Beşişdi, Təbriz Dövlət universitetləri, Təbriz Milli Kitabxanası, Rusiyanın Moskva Dövlət Universiteti, Yer Maqnetizmi, İоnоsferi və Radiо Dalğalarının Yayılması İnstitutu, Krım Astrоfizika Rəsədxanası, Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondu ilə əlaqələr genişləndirilib. Əməkdaşlar respublika və xaricdə 33 beynəlxalq qurultay, kon-qres, simpozium, konfrans və digər tədbirlərdə məruzələrlə çıxış ediblər. Bölmədə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev lektoriyasında Ümummilli Liderin həyatı və çoxcəhətli siyasi fəaliyyətinin müxtəlif istiqamətləri öyrənilib, eyni zamanda ayrı-ayrı mövzularda geniş məruzələr dinlənilib, sərgi ilə tanışlıq və sənədli filmə baxış keçirilib.
Qeyd edilib ki, hesabat ilində Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə bölmə əməkdaşlarından bir nəfər "Əməkdar elm xadimi" adına, bir nəfər Prezident təqaüdünə layiq görülüb, üç nəfər "Tərəqqi" medalı ilə təltif olunub. Həmçinin, akademik Tariyel Talıbov AMEA-nın "Həsən bəy Zərdabi" adına mükafatla, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev isə İran İslam Respublikasının "Məhəmmədhüseyn Şəhriyar" adına mədəniyyət medalı ilə təltif edilib.
Sonra bölmənin əməkdaşları və Naxçıvan Dövlət Universiteti ilə telekonfrans təşkil edilib. Canlı bağlantı vasitəsilə elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində görülən işlərdən söz açılıb. Bölmənin müvafiq institutları ilə Naxçıvanda fəaliyyət göstərən ali və orta təhsil müəssisələri arasında mövcud əlaqələr, həyata keçirilmiş elmi-tədqiqat işləri, əldə olunmuş nailiyyətlər haqqında iclas iştirakçılarına məlumat verilib.
Hesabat məruzəsi müzakirə olunduqdan sonra Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, bölmənin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunub və AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi haqqında tapşırıq verilib.

На очередном заседании Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана был заслушан отчет по итогам деятельности Нахичеванского отделения НАНА в 2015 году.
О научных и научно-организационных работах сообщил академик-секретарь отделения, академик Исмаил Гаджиев. Он отметил, что в отделении были выполнены работы по системному изучению истории, культуры, литературы, фольклора, искусства, природных богатств, флоры и фауны, земного покрова Нахичевани.
Академик-секретарь отделения ознакомил присутствующих с важными результатами и достижениями, полученными в отчетном году: «В настоящее время в отделении функционируют 6 научно-исследовательских учреждений – институты Истории, этнографии и археологии, Искусства, языка и литературы, Природных ресурсов, Биоресурсов, Батабатская астрофизическая обсерватория и Фонд рукописей. В прошлом году в учреждениях отделения на 86 этапах были выполнены 32 исследовательские работы по 7 темам, охватывающим 6 научных проблем, из них были завершены исследования по 77 этапам. В отчетном году сотрудниками отделения были изданы 13 монографий, одна из которых вышла в свет за рубежом, 5 книг, 2 методических пособия. Опубликованы 523 статьи, и которых 23 были изданы в журналах с импакт-фактором, 28 тезисов, на труды научных сотрудников ссылались 17 раз. Результаты исследований были опубликованы в авторитетных журналах США, России, Беларуси, Украины, Турции и прочих стран мира, а также в сборниках материалов международных научных мероприятий. Были защищены одна докторская диссертация и пять диссертационных работ на соискание ученой степени доктора философии, одна работа на соискание ученой степени доктора философии находится на стадии предзащиты. Также в 2015 году сотрудниками отделения были получены 3 патента».
Говоря о единстве фундаментальной науки и образования, академик Исмаил Гаджиев подчеркнул, что в отчетном году 24 сотрудника отделения занимались преподавательской деятельностью в высших учебных заведениях.
Академик-секретарь также рассказал о международном научном сотрудничестве в отчетном году. Он отметил, что в прошлом году были расширены научные связи с Пенсильванским и Гарвардским университетами, университетом Эмори (США), Международным исследовательским центром (Франция), Международной тюркской академией, Сараевским университетом (Босния и Герцеговина), университетами Битлис Эрен, Кавказ, Сакарья, Акдениз, Эрзурумским и Игдырским университетами (Турция), Тегеранским университетом имени Шахида Бехешти, Тебризским Государственным Университетом, Тебризской Национальной Библиотекой (Иран), Московским Государственным Университетом, Институтом земного магнетизма, ионосферы и распространения радиоволн, Крымской астрофизической обсерваторией (Россия), Всемирным фондом охраны природы. Сотрудники выступали с докладами на 33 международных съездах, конгрессах, симпозиумах, конференциях и прочих мероприятиях, организованных в республике и за рубежом. В лектории Гейдара Алиева, который функционирует в отделении, были проведены исследовательские работы по изучению жизни и разносторонней политической деятельности Общенационального лидера; в то же время были заслушаны обширные лекции на различные темы, организованы посещения выставок и показы документальных фильмов.
Было отмечено, что в отчетном году распоряжением Президента Ильхама Алиева один из сотрудников отделения был удостоен звания «Заслуженный деятель науки», один человек – Президентской стипендии, три сотрудника – медали «Тарагги». Также академик Тариэль Талыбов был награжден премией НАНА имени Гасан бека Зардаби, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев – медалью культуры имени Мухаммеда Хусейна Шахрияра Иранской Исламской Республики.
Затем была организована телеконференция с сотрудниками отделения и Нахичеванского Государственного Университета. Посредством прямой связи были даны сведения о реализованных в сфере интеграции науки и образования мероприятиях, существующих между соответствующими институтами отделения и высшими и средними учебными заведениями Нахичевани связях, проведенных научно-исследовательских работах, полученных достижениях.
После обсуждения отчетного доклада Президиумом было принято постановление, согласно которому научная и научно-организационная деятельность отделения в 2015 году была признана удовлетворительной. Было поручено включить отчет отделения в годовой отчет НАНА.