Fevralın 17-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) hesabatı dinlənilib.
Elmi mərkəzin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü mərkəzin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair məruzə ilə çıxış edib.
Hesabat ilində Şəki Regional Elmi Mərkəzində təşkilati idarəetmə, elmi-tədqiqat, mədəni-kütləvi tədbirlər həyata keçirilib. 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının "Erməni diasporuna qarşı effektiv mübarizə tədbirləri və koordinasiya işinin gücləndirilməsinə dair fəaliyyət planı"na uyğun olaraq elmi mərkəzdə görüləcək işlər müəyyən edilib, Azərbaycan Respublikası Dövlət Arxivinin Şəki filialında arxiv araşdırmalarına başlanılıb.
Bildirilib ki, AMEA prezidenti və Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin tövsiyələri ilə 2016-2020-ci illərdə Azərbaycanda ipəkçiliyin inkişaf etdirilməsi ilə əlaqədar xüsusi konsepsiya hazırlanaraq yerli icra hakimiyyəti orqanına təqdim edilib. Bundan əlavə, Şəki rayonu Fazıl kəndində mövcud olan "Labirint"ə muzey statusu verilməsi və onun bazasında "Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya" muzeyinin təsis edilməsi barədə konsepsiya hazırlanıb.
ŞREM beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində bir sıra nailiyyətlərə də imza atıb. Belə ki, Bolqarıstan Aqrar Universiteti ilə hər iki ölkə arasında aqrar təsərrüfatda fundamental və tətbiqi tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb. ŞREM-lə Bolqarıstan Kənd Təsərrüfatı Akademiyasının İpəkçilik və Əkinçilik Təcrübə-Sınaq Stansiyası arasında 2016-2020-ci illər üçün elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında müqavilə bağlanıb. Şəki REM-in əməkdaşlarının Bolqarıstan, Rumıniya, Türkiyə və Rusiyada olmaqla 16 konfransda iştirakı və bu konfrans materiallarında tezislərin çap olunması elmi müəssisənin xaricdə uğurla təmsil olunmasının göstəricisidir. Hesabat ilində prioritet istiqamətlərə uyğun elmi tədqiqat işlərinin təsdiq edilmiş planı üzrə səkkiz şöbə üzrə səkkiz mövzu daxilində elmi tədqiqat işləri aparılıb.
Məruzəçi tədbirdə elmi mərkəzin kadr potensialından da danışıb. Bildirib ki, mərkəzdə fəaliyyət göstərən əməkdaşlardan 15-i elmi işçi, biri elmlər doktoru, yeddisi isə fəlsəfə doktorudur. Bundan başqa, elmi mərkəzin beş əməkdaşı akademiyanın 70 illiyi ilə əlaqədar AMEA-nın "Nizami Gəncəvi adına" döş nişanı ilə təltif edilib. Mərkəzin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Y.Şükürlü isə 2015-ci ildə Avropa Nəşr Mətbuat Evinin "Ən yaxşı vətənpərvər tədqiqatçı alim" qızıl medalı ilə təltif olunub.
Daha sonra mərkəzin mühüm elmi nəticələri haqqında məlumat verən direktor nəzərə çatdırıb ki, ŞREM əməkdaşlarının biri impakt faktorlu jurnalda, beşi xaricdə olmaqla, ümumilikdə 27 məqaləsi, 11-i xaricdə olmaqla 24 tezisi nəşr olunub. Beş kitab, iki monoqrafiya çapdan çıxıb.
Məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb, ŞREM-də elektron elmin tətbiqinin vacibliyi vurğulanıb.
Mərkəzin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat AMEA-nın illik hesabatına daxil edilib.

On February 17, at the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was listened a report of Sheki Regional Scientific Center (SRSC) of ANAS.
Report on the scientific and organizational activities of the center in 2015 was made by the director PhD in physical and mathematical sciences Yusif Shukurlu.
During the year, implemented organizational and cultural events were held in Sheki Regional Scientific Center. In 2015, defined further work to be done in accordance with the "Action Plan to strengthen the effective control and coordination of activities against the Armenian Diaspora,"Azerbaijani Presidential Administration, studies began at the State Archives of the Republic of Azerbaijan to the Sheki affiliate.
It was noted that on the recommendation of the President of ANAS and Executive Power of Sheki was developed and submitted to the authority of local authorities special sericulture development concept in Azerbaijan for 2016-2020 years. In addition, has been developed concept on given status of museum to the “Labyrinth", located in the village of Fazil, Sheki region, and the establishment on Museum of Archeology Ethnography and Anthropology on its base.
SRSC achieved notable success in expanding international scientific contacts. So, signed a Memorandum of Cooperation with the Bulgarian Agrarian University and two countries in the field of basic and applied research in the agricultural sector. Between center and Experimental test station of sericulture and agriculture of the Agricultural Academy of the Republic of Bulgaria was signed an agreement on scientific and technical cooperation in the 2016-2020. Participation of regional center in 16 conferences held in Bulgaria, Romania, Turkey and Russia, and the publication of their theses in the conference proceedings is an indication that the research institution successfully presented abroad. In the reporting year, in accordance with the approved plan of scientific research in accordance with the priority areas of research and development on eight topics were carried out in eight central departments.
The speaker also spoke about the human capacity of the scientific center. He noted that 15 employees of the center are research assistants, a doctor and seven of PhDs. In addition, 5 employees were awarded the badge of ANAS named after Nizami Ganjavi on the occasion of the 70th anniversary of the Academy. Director of the center, PhD in physical and mathematical sciences Y.Shukurlu was awarded the gold medal of the European publishing house "Best patriot researcher."
Speaking about the important scientific achievements of the center, the director noted that 27 articles of employees of SRSC were published in the reporting year, one of which was published in journals with impact factor, five of which - abroad, in general, 24 theses, 11 of which were published abroad. Five books and two monographs have been released.
Following the discussion, report on the scientific and organizational activity of the scientific center in 2015 was included in the annual report of ANAS.