Fevralın 17-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) hesabatı dinlənilib.
Elmi mərkəzin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü mərkəzin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair məruzə ilə çıxış edib.
Hesabat ilində Şəki Regional Elmi Mərkəzində təşkilati idarəetmə, elmi-tədqiqat, mədəni-kütləvi tədbirlər həyata keçirilib. 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının "Erməni diasporuna qarşı effektiv mübarizə tədbirləri və koordinasiya işinin gücləndirilməsinə dair fəaliyyət planı"na uyğun olaraq elmi mərkəzdə görüləcək işlər müəyyən edilib, Azərbaycan Respublikası Dövlət Arxivinin Şəki filialında arxiv araşdırmalarına başlanılıb.
Bildirilib ki, AMEA prezidenti və Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin tövsiyələri ilə 2016-2020-ci illərdə Azərbaycanda ipəkçiliyin inkişaf etdirilməsi ilə əlaqədar xüsusi konsepsiya hazırlanaraq yerli icra hakimiyyəti orqanına təqdim edilib. Bundan əlavə, Şəki rayonu Fazıl kəndində mövcud olan "Labirint"ə muzey statusu verilməsi və onun bazasında "Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya" muzeyinin təsis edilməsi barədə konsepsiya hazırlanıb.
ŞREM beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində bir sıra nailiyyətlərə də imza atıb. Belə ki, Bolqarıstan Aqrar Universiteti ilə hər iki ölkə arasında aqrar təsərrüfatda fundamental və tətbiqi tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb. ŞREM-lə Bolqarıstan Kənd Təsərrüfatı Akademiyasının İpəkçilik və Əkinçilik Təcrübə-Sınaq Stansiyası arasında 2016-2020-ci illər üçün elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında müqavilə bağlanıb. Şəki REM-in əməkdaşlarının Bolqarıstan, Rumıniya, Türkiyə və Rusiyada olmaqla 16 konfransda iştirakı və bu konfrans materiallarında tezislərin çap olunması elmi müəssisənin xaricdə uğurla təmsil olunmasının göstəricisidir. Hesabat ilində prioritet istiqamətlərə uyğun elmi tədqiqat işlərinin təsdiq edilmiş planı üzrə səkkiz şöbə üzrə səkkiz mövzu daxilində elmi tədqiqat işləri aparılıb.
Məruzəçi tədbirdə elmi mərkəzin kadr potensialından da danışıb. Bildirib ki, mərkəzdə fəaliyyət göstərən əməkdaşlardan 15-i elmi işçi, biri elmlər doktoru, yeddisi isə fəlsəfə doktorudur. Bundan başqa, elmi mərkəzin beş əməkdaşı akademiyanın 70 illiyi ilə əlaqədar AMEA-nın "Nizami Gəncəvi adına" döş nişanı ilə təltif edilib. Mərkəzin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Y.Şükürlü isə 2015-ci ildə Avropa Nəşr Mətbuat Evinin "Ən yaxşı vətənpərvər tədqiqatçı alim" qızıl medalı ilə təltif olunub.
Daha sonra mərkəzin mühüm elmi nəticələri haqqında məlumat verən direktor nəzərə çatdırıb ki, ŞREM əməkdaşlarının biri impakt faktorlu jurnalda, beşi xaricdə olmaqla, ümumilikdə 27 məqaləsi, 11-i xaricdə olmaqla 24 tezisi nəşr olunub. Beş kitab, iki monoqrafiya çapdan çıxıb.
Məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb, ŞREM-də elektron elmin tətbiqinin vacibliyi vurğulanıb.
Mərkəzin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat AMEA-nın illik hesabatına daxil edilib.

Шекинский региональный научный центр НАНА расширяет свои международные связи
17 февраля на очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был заслушан отчет Шекинского регионального научного центра (РНЦ) НАНА.
С докладом о научной и научно-организационной деятельности центра в 2015 году выступил директор учреждения, доктор философии по физико-математическим наукам Юсиф Шукурлу.
В отчетном году в Шекинском региональном научном центре были проведены научно-исследовательские работы, реализованы организационное управление и культурно-массовые мероприятия. В 2015 году в соответствии с «Планом действий по усилению эффективной борьбы и координации мероприятий против армянской диаспоры» Администрации Президента Азербайджанской Республики, в научном центре были определены дальнейшие работы, начаты архивные исследования в Шекинском филиале Государственного архива Азербайджанской Республики.
Было отмечено, что по рекомендации президента НАНА и Исполнительной власти города Шеки была разработана и представлена органу местной исполнительной власти специальная концепция развития шелководства в Азербайджане на 2016-2020 гг. Кроме этого, была разработана концепция о предоставлении «Лабиринту», расположенному в деревне Фазыл Шекинского района, статуса музея и учреждении на его базе Музея археологии, этнографии и антропологии.
Шекинский РНЦ добился заметных успехов и в расширении международных научных связей. Так, с Аграрным университетом Болгарии был подписан Меморандум о сотрудничестве между двумя странами в сфере фундаментальных и прикладных исследований в аграрном хозяйстве. Между Шекинским РНЦ и Опытно-испытательной станцией шелководства и земледелия Сельскохозяйственной академии Республики Болгария был подписан договор о научно-техническом сотрудничестве в 2016-2020 гг. Участие сотрудников Шекинского РНЦ на 16 конференциях, проведенных в Болгарии, Румынии, Турции и России, и публикация их тезисов в сборниках материалов этих конференций является показателем того, что научные учреждения с успехом представлены за рубежом. В отчетном году, согласно утвержденному плану научно-исследовательских работ, в соответствии с приоритетными сферами в восьми отделах центра были выполнены научно-исследовательские работы по восьми темам.
Докладчик говорил также и о кадровом потенциале научного центра. Он отметил, что 15 сотрудников центра являются научными сотрудниками, в центре работает один доктор наук и семь докторов философии. Помимо этого, по случаю 70-летия академии пять сотрудников научного центра были награждены нагрудным значком НАНА имени Низами Гянджеви. Директор центра, доктор философии по физико-математическим наукам Ю.Шукурлу был награжден золотой медалью Европейского издательского дома «Лучший ученый-исследователь, патриот».
Говоря о важных научных достижениях центра, директор отметил, что в отчетном году было опубликовано 27 статей сотрудников Шекинского РНЦ, одна из которых вышла в свет в журнале с импакт-фактором, пять – за рубежом, и 24 тезиса, 11 из которых опубликованы за рубежом. Изданы пять книг и две монографии.
После обсуждения отчетного доклада отчет о научной и научно-организационной деятельности научного центра в 2015 году был включен в годовой отчет НАНА.