Əlyazmalar İnstitutunda Cavad Heyətin 100 illiyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Türkdilli əlyazmaların tədqiqi və Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi şöbələrinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli cərrah, türkoloq, “Varlıq” jurnalının təsisçisi Cavad Heyətin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Cavad Heyət və Türk kimliyinin elmi zəfəri” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə qonaqlar institutun Ekspozisiya zalında görkəmli alimin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş sərgi ilə tanış olublar.
İnstitutun akt zalında baş tutmuş elmi sessiyanı giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli türkoloq alim Cavad Heyətin həyat və yaradıcılığından bəhs edib. Alim bu nadir şəxsiyyəti dünya ilə Azərbaycan arasında körpü adlandıraraq çıxışında Cavad Heyətin türkologiya, tibb elmi və digər sahələrdə əvəzedilməz xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, “Varlıq” dərgisi Cavad Heyətə humanitar sahənin görkəmli mütəxəssisi kimi nüfuz qazandırıb. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin onun çoxcəhətli fəaliyyətini və şəxsiyyətini hər zaman yüksək tutduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli milli şüurun inkişafına dəyərli töhfələrini vermiş, yaradıcılığı ilə Azərbaycan elminə örnək olan bu dahi şəxsiyyətin hər zaman xatirələrdə yaşayacağını vurğulayıb.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli çıxışında Cavad Heyətin çoxşaxəli fəaliyyətindən, onun ədəbiyyatşünaslıq, ədəbi tənqid, publisistika və fəlsəfə tarixinin ən müxtəlif məsələlərinə dair tədqiqatlarından söz açıb. Cavad Heyətin bütün həyatını və fəaliyyətini əsas sənəti olan cərrahlığa və elmi araşdırmalara həsr etdiyini diqqətə çatdıran alim onun istər cərrahiyyə sahəsində, istərsə də “Varlıq” jurnalının redaktoru, ictimai xadim kimi xalqımızın milli-mədəni kimliyinin dərk edilməsi, azərbaycançılıq və türkçülüyün təbliği sahəsindəki xidmətlərinin danılmaz olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərovun “Xatirələrimdəki Cavad Heyət”, AMEA-nın müşaviri akademik Möhsün Nağısoylunun “Doktor Cavad Heyət: alovlu vətənpərvər və əsl ziyalı olmağın parlaq nümunəsi”, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fövqəladə və səlahiyyətli səfir tarix e.d. Eynulla Mədətlinin “Varlıq” dərgisinin ilk sayı və Əncüməne-Azərbaycanın nümunələri”, AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Çap kitablarının tədqiqi şöbəsinin müdiri tarix e.d., dosent Tahirə Həsənzadənin “Elmi işçilərin hamisi”, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, Əlyazmaların və əski çap kitablarının tərcüməsi şöbəsinin müdiri fil.ü.f.d., dosent Əkrəm Bağırovun “Tanımadığım və yaxından tanıdığım Cavad Heyət” adlı məruzələri dinlənilib.
Tədbirin qonaqları – Dr. Robert Bağır Heyət, Türkiyənin mühacir yazıçısı, tərcüməçi və publisist, Almaniya Yazarlar Birliyinin üzvü Dr. Orhan Aras və Dr. Nadir Heyət çıxışlarında Cavad Heyətlə bağlı xatirələrini bölüşüb, bu cür tədbiri ərsəyə gətirdikləri üçün AMEA-nın və institutun rəhbərliyinə, Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri fil.ü.f.d., dosent Lamiyə Rəhimovaya və Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi şöbəsinin müdiri fil.e.d., dosent Aygül Hacıyevaya, ümumilikdə bu işdə zəhməti keçən hər kəsə dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonda institutun sərgi zalında qonaqların xatirə şəkli çəkilib.
Tədbirdən sonra iştirakçılar görkəmli cərrahın əziz xatirəsini yad etmək məqsədilə onun qəbrini ziyarət edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.

В Институте рукописей состоялась научная сессия, посвященная 100-летию Джавада Хейата
В Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА при совместной организации отделов исследования тюркоязычных рукописей и исследования рукописей тюркского мира состоялась научная сессия «Джавад Хейат и научная победа тюркской идентичности», посвященная 100-летию известного хирурга, тюрколога, учредителя журнала «Варлыг» Джавада Хейата.
Вначале присутствующие ознакомились в Экспозиционном зале института с выставкой, повествующей о жизни и деятельности выдающегося ученого.
Открывая вступительной речью мероприятие, которое проходило в Актовом зале института, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о жизни и деятельности видного тюрколога Джавада Хейата. Назвав его мостом между миром и Азербайджаном, академик сообщил, что Джавад Хейат внес ценный вклад в развитие тюркологии, медицины и других сфер научной деятельности. Журнал «Варлыг», продолжил академик, принес Джаваду Хейату известность в качестве специалиста в сфере гуманитарных наук. Сказав, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда высоко ценил его многогранную деятельность и личность, руководитель НАНА подчеркнул, что Джавад Хейат, внесший весомую лепту в развитие национального самосознания и подающий своим творчеством пример молодым поколениям, всегда будет жить в памяти людей.
В своем выступлении директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли говорил о многогранной деятельности ученого, исследованиях, которые он проводил в области литературоведения, литературной критики, истории публицистики и философии. Академик отметил, что всю свою жизнь Джавад Хейат посвятил хирургии и научным исследованиям, его заслуги и в сфере хирургии, и в осознании нашим народом своей национально-культурной идентичности, а также в пропаганде азербайджанства и тюркизма незаменимы.
На мероприятии директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров выступил с докладом на тему «Джавад Хейат в моих воспоминаниях», советник НАНА академик Мохсун Нагисойлу – на тему «Доктор Джавад Хейат: блестящий образец искреннего патриота и  настоящего интеллигента», заместитель директора Института философии и социологии НАНА по научной работе доктор исторических наук Эйнулла Мадатли – на тему «Первый номер журнала «Варлыг» и примеры АнджуманАзербайджана», заведующая Отделом исследования печатных книг Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА доктор исторических наук, доцент Таира Гасанзаде – на тему «Покровитель научных сотрудников», заместитель директора института по научной работе, заведующий Отделом  перевода рукописей и древних печатных книг доктор философии по филологии, доцент Акрам Багиров – на тему «Джавад Хейат, которого я не знал и которого близко знал».
Далее выступили гости мероприятия – доктор Роберт Багир Хейат, турецкий писатель-эмигрант, переводчик и публицист, член Союза писателей Германии доктор Орхан Арас и доктор Надир Хейат. Они поделились своими воспоминаниями о Джаваде Хейате, поблагодарили за проведение этого мероприятия руководство НАНА и Института рукописей, заведующих Отделом исследования тюркоязычных рукописей доктора философии по филологии, доцента Ламию Рагимову и Отделом исследования рукописей тюркского мира доктора философии по филологии, доцента  Айгюль Гаджиеву, а также каждого, кто причастен к организации мероприятия.
В заключение гости сфотографировались на память в выставочном зале института.
После мероприятия ученые посетили могилу выдающегося хирурга, почтили его светлую память и возложили на могилу букеты цветов.