Əlyazmalar İnstitutunda Cavad Heyətin 100 illiyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Türkdilli əlyazmaların tədqiqi və Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi şöbələrinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli cərrah, türkoloq, “Varlıq” jurnalının təsisçisi Cavad Heyətin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Cavad Heyət və Türk kimliyinin elmi zəfəri” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə qonaqlar institutun Ekspozisiya zalında görkəmli alimin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş sərgi ilə tanış olublar.
İnstitutun akt zalında baş tutmuş elmi sessiyanı giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli türkoloq alim Cavad Heyətin həyat və yaradıcılığından bəhs edib. Alim bu nadir şəxsiyyəti dünya ilə Azərbaycan arasında körpü adlandıraraq çıxışında Cavad Heyətin türkologiya, tibb elmi və digər sahələrdə əvəzedilməz xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, “Varlıq” dərgisi Cavad Heyətə humanitar sahənin görkəmli mütəxəssisi kimi nüfuz qazandırıb. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin onun çoxcəhətli fəaliyyətini və şəxsiyyətini hər zaman yüksək tutduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli milli şüurun inkişafına dəyərli töhfələrini vermiş, yaradıcılığı ilə Azərbaycan elminə örnək olan bu dahi şəxsiyyətin hər zaman xatirələrdə yaşayacağını vurğulayıb.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli çıxışında Cavad Heyətin çoxşaxəli fəaliyyətindən, onun ədəbiyyatşünaslıq, ədəbi tənqid, publisistika və fəlsəfə tarixinin ən müxtəlif məsələlərinə dair tədqiqatlarından söz açıb. Cavad Heyətin bütün həyatını və fəaliyyətini əsas sənəti olan cərrahlığa və elmi araşdırmalara həsr etdiyini diqqətə çatdıran alim onun istər cərrahiyyə sahəsində, istərsə də “Varlıq” jurnalının redaktoru, ictimai xadim kimi xalqımızın milli-mədəni kimliyinin dərk edilməsi, azərbaycançılıq və türkçülüyün təbliği sahəsindəki xidmətlərinin danılmaz olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərovun “Xatirələrimdəki Cavad Heyət”, AMEA-nın müşaviri akademik Möhsün Nağısoylunun “Doktor Cavad Heyət: alovlu vətənpərvər və əsl ziyalı olmağın parlaq nümunəsi”, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fövqəladə və səlahiyyətli səfir tarix e.d. Eynulla Mədətlinin “Varlıq” dərgisinin ilk sayı və Əncüməne-Azərbaycanın nümunələri”, AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Çap kitablarının tədqiqi şöbəsinin müdiri tarix e.d., dosent Tahirə Həsənzadənin “Elmi işçilərin hamisi”, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, Əlyazmaların və əski çap kitablarının tərcüməsi şöbəsinin müdiri fil.ü.f.d., dosent Əkrəm Bağırovun “Tanımadığım və yaxından tanıdığım Cavad Heyət” adlı məruzələri dinlənilib.
Tədbirin qonaqları – Dr. Robert Bağır Heyət, Türkiyənin mühacir yazıçısı, tərcüməçi və publisist, Almaniya Yazarlar Birliyinin üzvü Dr. Orhan Aras və Dr. Nadir Heyət çıxışlarında Cavad Heyətlə bağlı xatirələrini bölüşüb, bu cür tədbiri ərsəyə gətirdikləri üçün AMEA-nın və institutun rəhbərliyinə, Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri fil.ü.f.d., dosent Lamiyə Rəhimovaya və Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi şöbəsinin müdiri fil.e.d., dosent Aygül Hacıyevaya, ümumilikdə bu işdə zəhməti keçən hər kəsə dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonda institutun sərgi zalında qonaqların xatirə şəkli çəkilib.
Tədbirdən sonra iştirakçılar görkəmli cərrahın əziz xatirəsini yad etmək məqsədilə onun qəbrini ziyarət edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.

A scientific session titled “Javad Heyat and the Scientific Victory of Turkic Identity” was held at the Muhammad Fuzuli Institute of Manuscripts of ANAS, with the joint organization of the Department of Research on Turkic-Language Manuscripts and the Department of Research on Manuscripts of the Turkic World, dedicated to the 100th anniversary of the famous surgeon, Turkologist, and founder of the journal “Varlig”, Javad Heyat.
At the beginning, the guests viewed an exhibition dedicated to the life and work of the distinguished scientist, presented in the institute’s Exhibition Hall.
Opening the session with an introductory speech, which took place in the Assembly Hall of the institute, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke about the life and activity of the prominent Turkologist Javad Heyat. He said that Javad Heyat made a valuable contribution to the development of Turkology, medicine, and other fields. The journal “Varlig” made Javad Heyat well known as a specialist in the field of humanities. Saying that National Leader Heydar Aliyev always highly appreciated his multifaceted activity and personality, the head of ANAS emphasized that Javad Heyat, who made a significant contribution to the development of national consciousness and set an example for Azerbaijani science with his work, will always live in the memory of the people.
In his speech, the Director of the Muhammad Fuzuli Institute of Manuscripts of ANAS, Academician Teymur Karimli spoke about the multifaceted activity of Javad Heyat, the research he conducted in the fields of literary studies, literary criticism, the history of journalism, and philosophy. He said that Javad Heyat dedicated all his life to surgery and scientific research, and his services in the field of surgery, in helping our people understand their national-cultural identity, as well as in promoting Azerbaijanism and Turkism are undeniable.
At the event, the Director of the Atatürk Center in Azerbaijan, Academician Nizami Jafarov, Adviser of ANAS, Academician Mohsun Nagisoylu, Deputy Director for scientific work of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, Doctor of History Eynulla Madatli, Head of the Department of Research on Printed Books of the Muhammad Fuzuli Institute of Manuscripts of ANAS, Doctor of History, Associate Professor Tahira Hasanzade and Deputy Director for scientific work of the institute, Head of the Department of Translation of Manuscripts and Ancient Printed Books, PhD in Philology, Associate Professor Akram Bagirov gave reports about prominent scientist Javad Heyat.
The guests of the event, Dr. Robert Bagir Heyat, an immigrant writer, translator, and publicist of Türkiye, member of the German Writers’ Association Dr. Orhan Aras and Dr. Nadir Heyat shared their memories of Javad Heyat in their speeches. They expressed deep gratitude to the leadership of ANAS and the Institute of Manuscripts for organizing such an event, as well as to everyone who contributed to this work.
At the end, a commemorative photo of the guests was taken in the institute’s exhibition hall.
After the event, the participants visited the grave of the prominent surgeon to honor his memory and laid flowers at his tomb.