Martın 9-da AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Prezident İlham Əliyevin 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın tələblərinə uyğun olaraq “Reklamlarda dil və üslub problemləri” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirib.
Tədbirdə institutun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu Dövlət Proqramının icrası ilə bağlı görülən işlərdən söz açıb. Bildirib ki, Proqramın məqsədi Azərbaycan dilinin istifadəsinə və tədqiqinə dövlət qayğısının artırılmasını, Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsini, ölkədə dilçilik araşdırmalarının əsaslı surətdə yaxşılaşdırılmasını, dilçiliyin aparıcı istiqamətlərində fundamental və tətbiqi tədqiqatların inkişafına yönəldilmiş yaradıcılıq səylərinin birləşdirilməsini və dilçiliyin müasir cəmiyyətin aktual problemləri ilə əlaqələndirilməsini təmin etməkdir. Dilin inkişafı təkcə yazıçı, publisist və yaxud dilçi alimlərdən asılı deyil. Dövlət dili bütün qurumlarda, radio və televiziyalarda, müxtəlif kütləvi informasiya vasitələrində, dövlət qurumlarında, şəxsi ünsiyyətdə işlənməlidir. Hər bir vətəndaş öz nitqinə nəzarət etməlidir. Bu sahədə ilk növbədə televiziyaların, burada çalışan insanların üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Çünki insanlar daha çox televiziyalardan məlumat alır və bəzən burada olan yanlışlıqları da düzgün hesab edirlər, çünki televiziyada eşitdiklərini ədəbi fakt kimi qəbul edirlər. Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun inkişafı, qorunması, elektron məkanda daha geniş istifadəsi və ölkədə dilçiliyin inkişaf etdirilməsi mexanizminin yaradılması proqramın əsas vəzifələrindəndir. Dövlətimizin başçısının müvafiq Sərəncamı ilə təsdiqlənmiş bu Dövlət Proqramı çox qiymətli və mühüm sənəddir.
İnstitutun Monitorinq şöbəsinin müdiri, professor Qulu Məhərrəmli ədəbi dilin müxtəlif sahələrdə işlənməsi zamanı yaranan mövcud problemlər və yol verilən xarakterik nöqsanlar, eləcə də “Qaynar xətt”in reklamların dilindəki norma pozuntuları barədə məlumat verib. O, bu nöqsanların qarşısının alınması istiqamətində monitorinqlərin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Konfransda “Müasir kommunikasiya sistemində reklamların yeri, dilə və kulturoloji proseslərə təsiri”, “Reklamlarda tərtibat problemləri”, “Yazılı mətbuatda, televiziya və radioda reklamların dil özəllikləri”, “Küçə reklamları və afişalarda dil normalarının pozulması”, “Multimedia şəbəkəsi və reklam dilinin aktual problemləri”, “Reklam dilində tərcümədən irəli gələn dil qüsurları” mövzusunda məruzələr dinlənilib.
Məruzələr ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Mövcud nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı bır sıra təkliflər səsləndirilib.

On March 9, main building of ANAS hosted a scientific-practical conference “Language and style issues of ads” organized by Institute of Linguistics named after Nasimi in accordance “State Program on the use of Azerbaijan language under globalization meet with demands of era and development of linguistics in the country” approved by the Order of President Ilham Aliyev dated April 9, 2013.
In the event acting director of the institute, corresponding member of ANAS Mohsun Nagisoylu made speech on done work, and stated that, program aims to increase state care for use and research of Azerbaijan language, usage of native language meet with demands of era under globalization, substantially improve studies in linguistics in the country, merge creative efforts directed to development of fundamental and applied studies in leading directions of linguistics and coordinate linguistics with topical problems of a society.
Language development does not depend only on writers, journalists and academics, linguists. The official language should be developed in all structures, on radio and TV, in various mass media, in government, in a personal communication.
Every citizen must control his speech. In this area, first, a great responsibility falls on the people working on a television. One of the main tasks of the program is the development of the Azerbaijani language in the context of globalization in accordance with the requirements of the time, his defense and the wider use of electronic space, as well as the creation of a mechanism of linguistics in the country. State Program approved by the relevant decree of the head of state is a valuable and important document.
Head of the Department of the Institute of Monitoring, Professor Gulu Maharramli spoke about the role of the existing problems, and typical shortcomings encountered in using of literary language in various spheres, as well as the prevention of the "Hot Line" of violations of language norms, made during the demonstration advertisements. He emphasized the importance of monitoring aimed at eliminating the language shortcomings.
At the conference following papers were presented "Advertising place in modern communication system, their impact on the linguistic and cultural processes", "Design problems in advertising", "Language features advertising, publishing, TV and radio", "Violation of language norms in street advertisements and posters", "Multimedia network and actual problems of the advertising language", "Outgoing transfers of language disorders in advertisements".