Martın 9-da AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Prezident İlham Əliyevin 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın tələblərinə uyğun olaraq “Reklamlarda dil və üslub problemləri” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirib.
Tədbirdə institutun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu Dövlət Proqramının icrası ilə bağlı görülən işlərdən söz açıb. Bildirib ki, Proqramın məqsədi Azərbaycan dilinin istifadəsinə və tədqiqinə dövlət qayğısının artırılmasını, Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsini, ölkədə dilçilik araşdırmalarının əsaslı surətdə yaxşılaşdırılmasını, dilçiliyin aparıcı istiqamətlərində fundamental və tətbiqi tədqiqatların inkişafına yönəldilmiş yaradıcılıq səylərinin birləşdirilməsini və dilçiliyin müasir cəmiyyətin aktual problemləri ilə əlaqələndirilməsini təmin etməkdir. Dilin inkişafı təkcə yazıçı, publisist və yaxud dilçi alimlərdən asılı deyil. Dövlət dili bütün qurumlarda, radio və televiziyalarda, müxtəlif kütləvi informasiya vasitələrində, dövlət qurumlarında, şəxsi ünsiyyətdə işlənməlidir. Hər bir vətəndaş öz nitqinə nəzarət etməlidir. Bu sahədə ilk növbədə televiziyaların, burada çalışan insanların üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Çünki insanlar daha çox televiziyalardan məlumat alır və bəzən burada olan yanlışlıqları da düzgün hesab edirlər, çünki televiziyada eşitdiklərini ədəbi fakt kimi qəbul edirlər. Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun inkişafı, qorunması, elektron məkanda daha geniş istifadəsi və ölkədə dilçiliyin inkişaf etdirilməsi mexanizminin yaradılması proqramın əsas vəzifələrindəndir. Dövlətimizin başçısının müvafiq Sərəncamı ilə təsdiqlənmiş bu Dövlət Proqramı çox qiymətli və mühüm sənəddir.
İnstitutun Monitorinq şöbəsinin müdiri, professor Qulu Məhərrəmli ədəbi dilin müxtəlif sahələrdə işlənməsi zamanı yaranan mövcud problemlər və yol verilən xarakterik nöqsanlar, eləcə də “Qaynar xətt”in reklamların dilindəki norma pozuntuları barədə məlumat verib. O, bu nöqsanların qarşısının alınması istiqamətində monitorinqlərin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Konfransda “Müasir kommunikasiya sistemində reklamların yeri, dilə və kulturoloji proseslərə təsiri”, “Reklamlarda tərtibat problemləri”, “Yazılı mətbuatda, televiziya və radioda reklamların dil özəllikləri”, “Küçə reklamları və afişalarda dil normalarının pozulması”, “Multimedia şəbəkəsi və reklam dilinin aktual problemləri”, “Reklam dilində tərcümədən irəli gələn dil qüsurları” mövzusunda məruzələr dinlənilib.
Məruzələr ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Mövcud nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı bır sıra təkliflər səsləndirilib.

9 марта в Основном здании НАНА при поддержке Института языкознания имени Насими в соответствии с требованиями «Государственной программы по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране», утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 9 апреля 2013 года, прошла научно-практическая конференция на тему «Проблемы языка и стиля в рекламах».
На мероприятии директор института, член-корреспондент НАНА Мохсун Нагысойлу рассказал о работе, проделанной в связи с выполнением Государственной Программы. Он сообщил, что основной целью Программы является повышение государственной заботы об использовании и исследовании азербайджанского языка, применении азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени, основательное улучшение лингвистических исследований в стране, объединение творческих усилий, ориентированных на развитие фундаментальных и прикладных исследований в передовых областях языкознания и т.д.
Развитие языка не зависит только от писателей, публицистов и ученых-языковедов. Государственный язык должен развиваться во всех структурах, на радио и телевидении, в различных средствах массовой информации, в государственных структурах, в личном общении. Каждый гражданин должен контролировать свою речь. В этой области, в первую очередь, большая ответственность ложится на плечи людей, работающих на телевидении. Одними из основных задач программы является развитие азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени, его защита и более широкое использование в электронном пространстве, а также создание механизма развития языкознания в стране. Государственная Программа, утвержденная соответствующим Распоряжением главы государства, является ценным и важным документом.
Заведующий Отделом мониторинга института, профессор Гулу Магеррамлы рассказал о роли существующих проблем и характерных недостатков, возникающих при использовании литературного языка в различных сферах, а также предотвращения «Горячей линией» нарушений языковых норм, допущенных во время демонстрирования реклам. Он особо отметил значение мониторингов, направленных на устранение языковых недостатков.
На конференции были заслушаны доклады «Место реклам в современной коммуникационной системе, их влияние на языковые и культурологические процессы», «Проблемы оформления в рекламах», «Языковые особенности реклам в издательстве, телевидении и радио», «Нарушение языковых норм в уличных рекламах и афишах», «Мультимедийная сеть и актуальные проблемы рекламного языка», «Исходящие из перевода языковые нарушения в рекламах».
Далее состоялись обсуждения по докладам и были даны ответы на вопросы. Также был выдвинут ряд предложений и рекомендаций по устранению существующих недостатков.