Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Azərbaycandakı diplomatik nümayəndəliyinin müvəqqəti işlər vəkili cənab Abbes Benmoussat AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun qonağı olub.
AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli və bu elmi müəssisənin idarə heyətinin üzvləri qonağa Əlyazmalar İnstitutunun tarixi, burada saxlanılan nadir fondlar, qorunan əlyazmalar, aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat veriblər.
Cənab Abbes Benmoussat Əlcəzair Milli Kitabxanasının fondu əsasında Əlcəzairdə yaradılacaq Əlyazmalar İnstitutunun işinin səmərəli təşkili üçün AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun təcrübəsindən geniş istifadə olunacağını vurğulayıb. O, əlyazmaların elektronlaşması sahəsində birgə əməkdaşlığın vacibliyini də önə çəkib.
Akademik Teymur Kərimli müvafiq sahədə əlaqələrin qurulmasında maraqlı olduqlarını bildirib və gələcəkdə bu istiqamətdə işlərin təşkili üçün ikitərəfli müqavilənin imzalanmasının vacibliyini qeyd edib.
Qonaq Əlyazmalar İnstitutunun sərgi salonu ilə də tanış olub, əlyazmaların elektron ekspozisiyası onun xüsusi marağına səbəb olub.

Временный поверенный в делах дипломатического представительства Алжира в Азербайджане господин Аббес Бенмоуссат побывал в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА.
Академиком-секретарем Отделения гуманитарных наук НАНА, директором института, академиком Теймуром Керимли и членами правления этого научного учреждения была предоставлена подробная информация об истории Института рукописей, хранящихся здесь уникальных фондах, специфике проведенных научно-исследовательских работ.
Господин Аббес Бенмоуссат подчеркнул, что опыт Института рукописей НАНА является приоритетным направлением для эффективной организации работы Института рукописей, который будет учрежден в Алжире на базе Алжирской национальной библиотеки, а также выдвинул на передний план важность взаимного сотрудничества в области электронизации рукописей.
Академик Теймур Керимли подчеркнул заинтересованность в дальнейшем сотрудничестве в этой области и отметил необходимость подписания двустороннего соглашения для организации работ в этом направлении.
Гость ознакомился с выставочным залом Института рукописей, особый интерес гостя вызвала электронная экспозиция рукописей.