AMEA Rəyasət Heyəti və Humanitar Elmlər Bölməsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Akademiyanın 80 illik yubiley tədbirindəki nitqində Azərbaycan dili ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu tələblər və AMEA-nın vəzifələri” mövzusunda yığıncaq keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq qeyd edib ki, Akademiya hazırda öz tarixinin ən şərəfli mərhələlərindən birini yaşayır. Prezident İlham Əliyevin noyabrın 3-də AMEA-nın 80 illik yubiley mərasimində iştirakı və söylədiyi tarixi əhəmiyyətə malik nitq Azərbaycan elminin və ziyalılığının inkişafına, elmi ictimaiyyətin gələcək strateji istiqamətlərinə yeni nəfəs verib. Vurğulayıb ki, ölkə Prezidentinin səsləndirdiyi fikirlər və qarşıya qoyduğu vəzifələr AMEA-nın gələcək fəaliyyətinin yol xəritəsini müəyyənləşdirir, eyni zamanda Akademiyanın inkişaf proqramının ana xəttini təşkil edir.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin dövlət başçısının 5 noyabr 2025-ci il tarixli “Azərbaycan elminin inkişafında xidmətləri olan şəxslərin təltif edilməsi haqqında” Sərəncamının 80 illik şərəfli inkişaf yolu keçmiş Akademiyanın, onun görkəmli alimlərinin ölkə elmi və dövlətçiliyin möhkəmlənməsinə verdiyi töhfələrə, xüsusən də AMEA-nın kollektivinə verilən yüksək qiymətin bariz nümunəsi olduğunu qeyd edib.
AMEA rəhbəri ölkə elminin milli maraqlar, dövlətçilik mənafeyi və dünyanın qlobal çağırışları əsasında inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini önə çəkib. Bildirib ki, bütün bu istiqamətlər dövlət başçısının AMEA-nın 80 illik yubiley mərasimindəki nitqində əyani şəkildə, konkret faktlarla öz əksini tapıb: “Prezident İlham Əliyev haqlı olaraq diqqətə çatdırdı ki, IV Sənaye İnqilabının meydana gətirdiyi süni intellekt, rəqəmsal inkişaf və kibertəhlükəsizlik kimi çağırışlar fonunda Azərbaycan elmi öz fəaliyyətini yenidən qurmalı, bu istiqamətlərdə praktiki və nəzəri işlərin səmərəli şəkildə təşkilini təmin etməlidir. Bu, elmimizin qarşısında duran strateji məqsəd və gələcək inkişafın əsas prioritet istiqamətidir”.
Ölkəmizdə süni intellekt və rəqəmsal inkişaf məsələlərinə dövlət səviyyəsində xüsusi diqqət yetirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, bu istiqamətdə Prezident İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”, “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyası” və digər sənədlər ölkədə rəqəmsallaşma prosesinin sistemli şəkildə həyata keçirildiyini bir daha təsdiqləyir. O, dövlətin bu strateji addımlarına uyğun olaraq AMEA-da da elektron idarəetməyə keçid və rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb, Rəyasət Heyəti aparatının “Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər” şöbəsinin fəaliyyəti haqqında məlumat verib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının yubiley tədbirindəki nitqini Azərbaycan elminin inkişafında, onun qarşısında duran ən vacib məsələlərin həllində yeni mərhələnin başlanğıcı hesab etmək olar. Prezidentin çıxışında Akademiyanın tarixi inkişaf yolu dərindən təhlil olunmuş, müasir şəraitin mahiyyəti diqqətə çatdırılmış və yeni dövrdə elmin qarşısında duran əsas vəzifələr konkret şəkildə müəyyənləşdirilmişdir. Cənab Prezident dünyada baş verən prosesləri elmi baxımdan prinsipial şəkildə dəyərləndirərək, ölkəmizdə yeni texnologiyaların tətbiqi, süni intellektin inkişafı, neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi və informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi kimi prioritet istiqamətləri önə çəkmişdir.
AMEA rəhbəri dövlət başçısının qarşıya qoyduğu, müasir dövrün qlobal çağırışları ilə səsləşən vəzifələrin, yeni hədəflərin reallaşdırılması üçün Azərbaycanın alim və ziyalılarının birgə fəaliyyətinin vacibliyini önə çəkib. Qeyd edib ki, süni intellekt, rəqəmsallaşdırma, ağıllı texnologiyalar və s. artıq bütün sahələrdə - o cümlədən humanitar və ictimai elmlərin inkişafında mühüm rol oynayır. Ölkənin milli və dövlətçilik maraqlarının təmin olunması, elmin müasir çağırışlara cavab verməsi üçün bu istiqamətlərdə tədqiqatların gücləndirilməsi zəruridir. AMEA qarşıya qoyulan məqsədlərə real elmi nəticələrlə cavab verməli, elmin bütün sahələrində rəqəmsal transformasiya və süni intellektin əsaslı inkişafı təmin etməlidir.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Prezident İlham Əliyev AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağında çıxışı zamanı Akademiyanın və onun müvafiq institutlarının qarşısında duran əsas vəzifələrə də toxunub. Bildirib ki, dövlət başçısı çıxışında Azərbaycanın dövlətçilik tarixi ilə bağlı sanballı elmi əsərlərin hazırlanmasının vacibliyini xüsusi vurğulayıb. Ölkə Prezidentinin sözlərinə görə, bütövlükdə müstəqil Azərbaycan dövlətinin tarixi ilə bağlı sanballı elmi əsərlərin yazılmasına böyük ehtiyac vardır. Alim dövlət başçısının bu çağırışından irəli gələrək AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinə daxil olan institutların alimləri ilə birgə geniş müzakirələrin aparılacağını, Azərbaycan dövlətinin tarixi haqqında elmi əsaslara söykənən, dərin məzmunlu tədqiqatların aparılmasına dair koordinasiyalı elmi fəaliyyətin təşkil ediləcəyini söyləyib.
AMEA rəhbəri dövlət başçısının Azərbaycan dilinin qorunması və inkişafı ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlərə də münasibətini bildirib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan dilinin inkişafı və saflığının qorunması kompleks və sistemli elmi yanaşma tələb edir. Bu istiqamətdə AMEA-nın bütün institutları öz elmi profillərinə uyğun şəkildə fəaliyyət göstərməli, dilin milli kimliyin əsas dayağı kimi qorunmasına və gələcək nəsillərə ötürülməsinə töhfə verməlidirlər.
Vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması hər bir Azərbaycan vətəndaşının işi olmalıdır. Yəni, dövlət, alimlər, dilçilər, yazıçılar, şairlər, jurnalistlər, siyasətlə məşğul olanlar bu məsələyə çox böyük diqqət verməlidirlər” - mesajı həm də milli özünüdərk və məsuliyyət çağırışıdır.
Dövlət başçısı İlham Əliyevin çıxışında səsləndirdiyi Azərbaycan dilinin daha çox məişət səviyyəsində istifadə olunması və xarici sözlərin artan təsiri kimi narahatedici tendensiyalara diqqət çəkən AMEA rəhbəri bildirib ki, ölkə başçısının bu mühüm problemi məhz AMEA tribunasından, yəni ölkənin ali elmi ocağından səsləndirməsi, ana dilimiz və milli kimliyimizlə bağlı məsələnin strateji əhəmiyyətini bir daha göstərir. Alimlər dil məsələsində aydın və prinsipial mövqe nümayiş etdirməli, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması üçün müasir yanaşmalar və praktiki təkliflər irəli sürməlidirlər.
O, həmçinin Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan elminin qarşısına qoyduğu mühüm vəzifələrin, səsləndirdiyi təkliflərin mərhələli şəkildə müzakirə ediləcəyini və AMEA Rəyasət Heyətində qəbul ediləcək tədbirlər planına daxil olunacağını nəzərə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan elmi ictimaiyyəti, o cümlədən AMEA-nın kollektivi adından Prezident İlham Əliyevə elmə göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıya, eləcə də dərin məzmunlu, proqram xarakterli nitqinə görə dərin minnətdarlığını bildirib. Azərbaycan alimlərinin bundan sonra da cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək, dövlət başçısının imzaladığı Fərman və sərəncamların, dövlət proqramlarının icrasında fəal iştirak edəcəklərinə inamını ifadə edib.
Sonra çıxış edən Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli Azərbaycan dilini emal etməyə imkan verən milli dil korpusunun yaradılması prosesinə başlanıldığını söyləyib. Vurğulayıb ki, bu, həm dilçilik elminin, həm də tətbiqi tədqiqatların inkişafı baxımından strateji əhəmiyyət daşıyan mürəkkəb bir mərhələdir. Müasir dilçilik və texnoloji sistemlər üçün etibarlı mənbə rolunu oynayacaq bu korpus dil resurslarının sistemləşdirilməsi, avtomatik emalı və statistik təhlili üçün zəruri baza yaradır.
Professor Nadir Məmmədli qeyd edib ki, dövlət başçısının Azərbaycan dili ilə bağlı qarşıya qoyduğu tələblərə uyğun olaraq internet mühitdə digər dillərin Azərbaycan dilini sıxışdırmaması, dilimizin təhlükəsizliyinin qorunması və ona olan müxtəlif növ təhdidlərin qarşısının alınması üçün müvafiq tədbirlərin görülməsi vacibdir.
“Dilçilik İnstitutu tərəfindən müxtəlif mənbələrdən toplanan dil materialları “Süni intellekt və kompüter dilçiliyi” şöbəsi tərəfindən emal edilərək sistemləşdirilib. Bu işlərin nəticəsi kimi Azərbaycan dilinin 220 min sözdən ibarət söz bazası formalaşdırılıb. Eyni zamanda, sözlərin işlənmə tezliyini müəyyən edən tezlik lüğətləri hazırlanıb. Gələcəkdə bu lüğətlərin nəticələri əsasında sözlərin Orfoqrafiya lüğətinə daxil edilməsi nəzərdə tutulur”, - deyə professor Nadir Məmmədli bildirib.
O, dilimizə daxil olan alınma sözlərin ayrıca lüğətinin hazırlanmasının da gündəmdə olduğunu qeyd edib. Əlavə edib ki, Azərbaycan dili nə ölkə daxilində, nə də xaricdə sadəcə məişət səviyyəsində ünsiyyət vasitəsi kimi qəbul edilməməlidir. Dil xalqımızın mədəni yaddaşını, elmi və intellektual potensialını ifadə edən canlı bir sistemdir.
Daha sonra AMEA-nın müşaviri akademik Möhsün Nağısoylu çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqinin Azərbaycan dövlətinin dil siyasətində milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına, dilin saflığının və inkişafının təmin edilməsinə yönəlmiş diqqəti əks etdirdiyini bildirib.
Alim televiziya verilişlərində, radio efirlərində, yazılı mediada və sosial şəbəkələrdə dilin normalarının sıradan çıxarıldığını, orfoqrafik normaların pozulduğunu, daha çox məişət üslubundan istifadə olunduğunu söyləyib. O, bütün bu prosesləri qaydaya salmaq üçün məsul şəxslərin iştirakı ilə dillə bağlı ayrıca tədbirin keçirilməsini məqsədəuyğun hesab edib.
Azərbaycan dilinin saflığını qorumağın, ədəbi dilin normalarına riayət etməyin hər bir Azərbaycan vətəndaşının borcu olduğunu deyən akademik Möhsün Nağısoylu qeyd edib ki, mağaza və restoranların adlarında, küçə reklamlarında dil normalarına ciddi nəzarət olunmalıdır. Bu istiqamətdə Dilçilik İnstitutunun Monitorinq şöbəsi ilə məsləhətləşmələr aparılmalı, müvafiq tədbirlər həyata keçirilməlidir.
Tədbirdə ADPU-nun Elmi-təşkilati şöbəsinin müdiri professor İbrahim Bayramov, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi professor Qəzənfər Paşayev, Dilçilik İnstitutunun Monitorinq və linqvistik təhlil şöbəsinin müdiri professor Sevinc Əliyeva, həmin institutun Terminologiya şöbəsinin müdiri professor Sayalı Sadıqova, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xəzər Zeynalov və Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehman Həsənli çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan dili ilə bağlı qarşıya qoyduğu tələblərin, çağdaş qlobal inkişaf tendensiyalarından irəli gələn vəzifələrin elmimizin inkişafında mühüm rol oynayacağını bildirib, bu istiqamətdə təkliflərini səsləndiriblər. Çıxışlarda dilimizə daxil olan hər bir yeni sözün qeydə alınması, dialektoloji lüğətlərin hazırlanması, elektron terminoloji bazanın yaradılması, Türk dünyasında müxtəlif sahələrlə bağlı izahlı lüğətlərin elektron bazaya daxil edilməsi, eləcə də bütün fəaliyyət istiqamətlərində rəqəmsallaşmanın tətbiq olunmasının zəruriliyi qeyd olunub.
Tədbirə yekun vuran akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın ölkə rəhbərinin dil və tarix haqqında irəli sürdüyü konsepsiyanı elmi əsaslarla xalqa çatdıran əsas maarifləndirici qurum olduğunu vurğulayıb. O, AMEA alimlərini yeni sözlərin cəmiyyətə çatdırılması və Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği işində daha fəal olmağa səsləyib. Bildirib ki, dövlət başçısının nitqində elmlə bağlı qeyd etdiyi məsələlər həm də Azərbaycanın inkişafının yeni mərhələsinin ideoloji əsaslarını müəyyən edən milli vəzifələrdir. Bu vəzifələrin icrası qarşıdakı dövrdə Azərbaycanın iqtisadi, texnoloji və rəqəmsal yüksəlişində mühüm rol oynayacaq.
AMEA rəhbəri Azərbaycan dilində alınma sözlərdən istifadənin tənzimlənməsi haqqında yeni qaydaların hazırlanmasının zəruriliyini qeyd edib, bu istiqamətdə kompeks işlərin görülməsinin önəminə toxunub.

При организации Президиума и Отделения гуманитарных наук НАНА состоялось собрание на тему «Требования в связи с азербайджанским языком, выдвинутые Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым на собрании, посвященном 80-летнему юбилею Академии наук, и задачи НАНА».
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в настоящее время Академия наук переживает один из славных периодов своей истории. Участие Президента Ильхама Алиева на юбилейной церемонии, которая состоялась 3-го ноября, и историческая речь главы государства на том собрании вдохнули свежее дыхание в развитие отечественной науки и интеллигентности, дальнейшие стратегические направления деятельности научной общественности. Академик подчеркнул, что озвученные главой государства мысли и поставленные им задачи определяют дорожную карту дальнейшей деятельности НАНА, а также составляют основную линию программы развития Академии наук.
Академик Иса Габиббейли также отметил, что Распоряжение главы государства от 5-го ноября 2025 года «О награждении лиц, имеющих заслуги в развитии азербайджанской науки» является наглядным показателем высокой оценки, данной славному 80-летнему пути развития Академии наук, вкладу её выдающихся ученых в укрепление отечественной науки и государственности, особенно деятельности коллектива НАНА.
Руководитель НАНА подчеркнул необходимость в развитии отечественной науки в соответствии с национальными и государственными интересами, а также с глобальными вызовами, все эти направления нашли свое отражение в речи главы государства на юбилейном собрании: «Президент Ильхам Алиев совершенно справедливо отметил, что на фоне таких вызовов, как искусственный интеллект, цифровое развитие и кибербезопасность, которые возникли в ходе Четвертой промышленной революции, азербайджанская наука должна реорганизовать свою деятельность и обеспечить эффективную реализацию практических и теоретических мероприятий в данных направлениях. Это – стратегическая цель нашей науки и основное приоритетное направление будущего развития».
Сказав, что вопросам искусственного интеллекта и цифрового развития в нашей стране уделяется особое внимание на государственном уровне, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что подписанные Президентом Ильхамом Алиевым в данном направлении «Концепция цифрового развития в Азербайджанской Республике», «Стратегия искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы» и другие документы, в очередной раз подтверждают, что процесс цифровизации в стране осуществляется в системном порядке. Академик сообщил, что, в соответствии со стратегическими шагами, которое предпринимает государство, в НАНА претворяются в жизнь мероприятия, нацеленные на переход к электронному управлению и применению цифровых технологий, а также рассказал о деятельности Отдела цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА.
Речь главы государства на юбилейном собрании, продолжил академик Иса Габиббейли, можно считать началом нового этапа в развитии отечественной науки и решении стоящих перед ней важных задач. В выступлении Президента был глубоко проанализирован исторический путь развития НАНА, говорилось о сути современных условий, были конкретно определены основные задачи, стоящие перед наукой в новый период. Принципиально оценив происходящие в мире процессы с точки зрения науки, господин Президент выдвинул на первый план такие приоритетные направления, как применение в стране новых технологий, развитие искусственного интеллекта, превращение нефтяного капитала в человеческий и обеспечение информационной безопасности.
Руководитель НАНА подчеркнул необходимость в осуществлении учеными и представителями интеллигенции совместной деятельности для выполнения поставленных главой государства задач и достижения новых целей. Академик отметил, что искусственный интеллект, цифровизация, умные технологии и т.д. играют важную роль во всех сферах, в том числе и в развитии гуманитарных и общественных наук, и для обеспечения национальных и государственных интересов, а также соответствия науки современным вызовам необходимо расширить исследования в данных направлениях. НАНА должна ответить на эти вызовы реальными научными результатами, а также должна обеспечить основательное развитие цифровой трансформации и искусственного интеллекта во всех сферах научной деятельности.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что во время своего выступления на юбилейном собрании НАНА Президент Ильхам Алиев отметил основные задачи, стоящие перед Академией наук и её соответствующими институтами. Глава государства, продолжил академик, подчеркнул необходимость в подготовке весомых научных трудов, связанных с историей азербайджанской государственности. Руководитель НАНА сообщил, что в связи с этим призывом Президента страны пройдут обширные дискуссии вместе с учеными институтов, которые входят в состав Отделения общественных наук НАНА, будет организована скоординированная научная деятельность, направленная на проведение глубоких научно обоснованных исследований по истории Азербайджанского государства.
Академик Иса Габиббейли выразил свое отношение и к мыслям, озвученным главой государства в связи с сохранением и развитием азербайджанского языка. Академик подчеркнул, что для развития государственного языка и сохранения его чистоты требуется комплексный и системный научный подход. В этой сфере все институты НАНА должны действовать в соответствии со своим научным профилем, внося вклад в сохранение языка как основной опоры национальной идентичности и его передачу следующим поколениям.
Академик отметил, что призыв Президента Ильхама Алиева: «Сохранение чистоты азербайджанского языка должно стать делом каждого гражданина Азербайджана. Огромное внимание данному вопросу должны уделить все – государство, ученые, языковеды, писатели, поэты, журналисты, люди, которые занимаются политикой», – это также призыв к национальному самосознанию и ответственности.
Говоря о затронутых Президентом Ильхамом Алиевым тенденциях использования азербайджанского языка больше на бытовом уровне и возрастающем влиянии иностранных слов, которые вызывают серьезное беспокойство, академик Иса Габиббейли сообщил, что заявление главы государства об этой важной проблеме именно с трибуны НАНА, то есть высшей научной организации страны, в очередной раз свидетельствует о том, какое стратегическое значение имеет вопрос о родном языке и национальной идентичности. В связи с языковым вопросом ученые должны продемонстрировать ясную и принципиальную позицию, предложить современные подходы и практические решения для сохранения чистоты азербайджанского языка.
Руководитель НАНА также отметил, что важные задачи, поставленные Президентом Ильхамом Алиевым перед отечественной наукой, и озвученные главой государства предложения поэтапно будут обсуждены и включены в план мероприятий, который будет принят в Президиуме НАНА.
От имени научной общественности, в том числе коллектива НАНА академик Иса Габиббейли выразил Президенту Ильхаму Алиеву глубокую благодарность за оказанное науке высокое внимание и заботу, а также за глубокосодержательную речь, которая носит программный характер. Академик выразил уверенность в том, что ученые Азербайджана и впредь тесно сплотятся вокруг главы государства и будут принимать активное участие в исполнении подписанных им указов, распоряжений и государственных программ.
Затем выступил директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли, который сообщил, что начат процесс по созданию национального корпуса азербайджанского языка, который позволит обрабатывать азербайджанский язык. Он подчеркнул, что это – сложный этап, имеющий стратегическое значение с точки зрения развития и языкознания, и прикладных исследований. Данный корпус, который станет надежным источником для современного языкознания и технологических систем, является необходимой базой для систематизации, автоматической обработки и статистического анализа языковых ресурсов.
Профессор Надир Мамедли отметил, что в соответствии с требованиями, выдвинутыми главой государства в связи с азербайджанским языком, нужно осуществить необходимые мероприятия для предотвращения притеснения азербайджанского языка другими языками в Интернет-пространстве, обеспечения безопасности языка и устранения различных видов угроз.
Директор института продолжил: «Связанные с языком материалы, собранные Институтом языкознания из различных источников, обработаны и систематизированы Отделом искусственного интеллекта и компьютерной лингвистики. В результате этих работ сформирована база, состоящая из 220-ти тысяч азербайджанских слов. В то же время, для определения частоты использования слов составлены частотные словари. В дальнейшем на основе этих словарей планируется включение слов в Орфографический словарь».
Профессор Надир Мамедли отметил, что на повестке дня также находится подготовка отдельного словаря заимствованных слов. Он подчеркнул, что ни в нашей стране, ни за её пределами азербайджанский язык не должен восприниматься лишь в качестве средства общения на бытовом уровне, язык – это живая система, отражающая культурную память, научный и интеллектуальный потенциал нашего народа.
В своем выступлении советник НАНА академик Мохсун Нагисойлу сообщил, что речь Президента Ильхама Алиева на собрании в честь 80-летнего юбилея НАНА является показателем внимания, которое уделяется сохранению национально-духовных ценностей, обеспечению сохранения чистоты и развития азербайджанского языка.
Ученый отметил, что в телевизионных передачах, радио-эфирах, органах печати и социальных сетях нормы языка не соблюдаются, нарушаются орфографические нормы, больше используется бытовой стиль. Академик подчеркнул, что для приведения всех этих процессов в порядок целесообразно реализовать связанные с государственным языком специальные мероприятия при участии ответственных лиц.
Сказав, что сохранение чистоты азербайджанского языка и соблюдение норм литературатурного языка – долг каждого гражданина Азербайджана, академик Мохсун Нагисойлу добавил, что необходимо серьезно контролировать соблюдение норм языка в названиях магазинов и ресторанов, а также в уличных рекламах. Для этого нужно проводить консультации с Отделом мониторинга Института языкознания и предпринимать соответствующие меры.
Далее на мероприятии выступили заведующий Научно-организационным отделом АГПУ профессор Ибрагим Байрамов, главный научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессор Газанфар Пашаев, заведующая Отделом мониторинга и лингвистического анализа Института языкознания профессор Севиндж Алиева, заведующая Отделом терминологии указанного института профессор Саялы Садыгова, заместитель директора Института архитектуры и искусства по научной работе доктор философии по искусствоведению Хазар Зейналов и заместитель директора Института литературы по научной работе доктор философии по филологии, доцент Мехман Гасанли. Они отметили, что выдвинутые Президентом Ильхамом Алиевым требования в связи с азербайджанским языком и задачи, соответствующие современным глобальным тенденциям развития, сыграют важную роль в развитии науки, и поделились своими предложениями в данной сфере. В выступлениях говорилось, что необходимо регистрировать каждое новое слово, которое входит в наш язык, составить диалектологические словари, разработать электронную терминологическую базу, включить в электронную базу толковые словари тюркских языков, связанные с различными сферами, а также применять цифровизацию по всех сферах деятельности.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что НАНА – основная просветительская структура, которая научно обоснованно доводит до народа выдвинутую главой государства концепцию о языке и истории. Академик призвал ученых быть ещё более активными в доведении до внимания общественности новых слов и пропаганде исторической правды. Указанные главой государства вопросы, связанные с наукой, продолжил академик, – это ещё и национальные задачи, которые определяют идеологические основы нового этапа развития Азербайджана, и выполнение этих задач сыграет важную роль в экономическом, технологическом и цифровом развитии республики в последующий период.
Руководитель НАНА сообщил, что необходимо разработать новые правила для регулирования применения заимствованных слов, и для этого важно реализовать комплексные мероприятия.