“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində Azərbaycan tarixi ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu tələblər və AMEA-nın vəzifələri” mövzusunda yığıncaq keçirilib
AMEA-nın Rəyasət Heyəti və İctimai Elmlər Bölməsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində Azərbaycan tarixi ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu tələblər və AMEA-nın vəzifələri” mövzusunda yığıncaq keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq ötən gün AMEA-nın Rəyasət Heyətində Prezident İlham Əliyevin Akademiyanın 80 illik yubiley tədbirindəki nitqində Azərbaycan dili ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu tələblərin müzakirə olunduğunu, bu gün isə dövlət başçısının Azərbaycan tarixi ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrin müzakirə edildiyini söyləyib.
Dövlətimizin başçısının nitqində “Bizim zəngin tariximiz əfsuslar olsun ki, Ermənistan tərəfindən, erməni diasporu tərəfindən uzun illər ərzində təhrif edilmişdir və bu istiqamətdə bizə qarşı aparılan təbliğat bu gün də dayanmır. Ona görə bunun qabağına biz öz həqiqətlərimizi qoymalıyıq”, - bildirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin araşdırılaraq cəmiyyətdə, gənclər arasında təbliğinin qarşımıza vəzifə kimi qoyulduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, dövlət başçısının çağırışı yalnız bir dövrü deyil, bütün Azərbaycan tarixinə yenidən qayıtmağımıza və dərindən tədqiq etməyimizə əsas və stimul verir.
Hazırda AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunda 15 cildlik “Azərbaycan tarixi”nin müstəqilliyin çağırışları işığında müəyyən edilmiş “Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri” əsasında professor Kərim Şükürovun rəhbərliyi ilə yenidən yazıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli artıq çoxcildliyin 1-ci nəşrinin bitmək üzrə olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası AMEA-nın Rəyasət Heyətində ötən il tarixçi alimlərlə birgə müzakirə olunaraq müəyyənləşdirilib.
Tarix və Etnologiya İnstitutunda müasir dövrün reallıqlarından irəli gələrək “Qarabağ müharibəsinin tarixi və Böyük Qayıdış hərəkatı” şöbəsinin yaradıldığını vurğulayan AMEA rəhbəri dövlətimizin tapşırığına uyğun olaraq, ermənilərin tariximizi saxtalaşdırma siyasətinə qarşı ikicildlik nəşrin hazırlandığını, 2026-cı ildə bu nəşrin dördcildliyə qədər artırılaraq çapının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Prezident İlham Əliyevin Ermənistan ərazisindəki Azərbaycan mənşəli toponimlərin saxtalaşdırılması ilə bağlı tapşırığına diqqət çəkən akademik İsa Həbibbəyli Göyçə gölü adının hələ “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında əksini tapdığını, lakin XX əsrdə ermənilər tərəfindən saxtalaşdırıldığını bildirib. Qeyd edib ki, bu gün həm də sovet ideologiyası əsasında yazılmış tariximizi müstəqilliyin çağırışları işığında yenidən yazırıq.
Dövlət başçısının tapşırıqlarından irəli gələrək Qərbi Azərbaycanla bağlı Akademiyada ciddi tədqiqatların aparıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Qərbi Azərbaycan tarixi, Qərbi Azərbaycan folkloru, Qərbi Azərbaycan və Qarabağ əlyazmalarının tədqiqi şöbələrinin yaradıldığını, bir sıra sanballı tədqiqat əsərlərinin ortaya qoyulduğunu, hazırda Tarix və Etnologiya İnstitutu tərəfindən Qərbi Azərbaycan Ensiklopediyasının hazırlandığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan tarixçilərinin qarşısında şərəfli bir vəzifənin dayandığını söyləyərək cəmiyyətdə, gənc nəsil, eləcə də dünyada yaşayan soydaşlarımız arasında Azərbaycanın tarixi həqiqətləri ilə bağlı media, sosial şəbəkələr, konfranslar vasitəsilə maarifləndirmə işlərinin həyata keçirilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
AMEA rəhbəri bildirib ki, Azərbaycan tarixi ilə bağlı tədqiqatlar və maarifləndirmə işləri aparılarkən bu gün dövlətimiz üçün aktual məsələlərdən olan süni intellekt və rəqəmsal texnologiyalardan da istifadə etməliyik.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının çağırışından irəli gələrək AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibində olan institutların alimləri ilə birgə geniş müzakirələrin aparılacağını, Azərbaycan tarixi və Azərbaycanın dövlətçilik tarixinə dair müstəqilliyin açdığı yeni ideyalar əsasında multidissiplinar tədqiqatlara başlanıldığını deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinə, elminə diqqət və qayğısına, AMEA-nın 80 illik yubileyində iştirakına və dərin məzmunlu nitqinə, həmçinin bir qrup elm xadimlərini təltif etməsinə görə Azərbaycanın elmi ictimaiyyəti, özünün və AMEA-nın kollektivi adından Prezident İlham Əliyevə dərin minnətdarlığını bildirib, alimlərimizin bundan sonra da dövlət başçısının ətrafında sıx birləşərək, ölkəmizin inkişafına öz töhfələrini verəcəyini söyləyib.
“Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin araşdırılmasının bəzi məsələlərinə dair” mövzusunda çıxış edən AMEA-nın müşaviri akademik Yaqub Mahmudov isə çıxışında AMEA-ya və alimlərimizə göstərdiyi diqqətə görə ölkə Prezidentinə minnətdarlığını bildirərək dövlətimizin başçısının dərin məzmunlu nitqinin alimlərimizin gələcək fəaliyyətinə istiqamət verdiyini və yol xəritəsini müəyyənləşdirdiyini deyib. Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın tarixi məsələlərinə, xüsusilə Ermənistanın tariximizi saxtalaşdırma siyasətinə qarşı daim diqqət yetirdiyini bildirən akademik Yaqub Mahmudov məhz dövlət başçısının tapşırığı əsasında İrəvan xanlığının tarixinə və ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsinə dair sanballı tədqiqat əsərlərinin hazırlanaraq xarici dillərə tərcümə olunduğunu və təqdimatlarının keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın dünyanın qədim mədəniyyət məskənlərindən biri olduğunu deyən akademik Yaqub Mahmudov qeyd edib ki, Azərbaycanın dövlətçilik tarixi olduqca qədimdir və əsrlər boyu müxtəlif imperiyalar, yadelli işğalçılar Azərbaycanı işğal etsələr də, xalqımızı əridə bilməmiş, əksinə özləri əriyib yox olmuşlar və Azərbaycan dövlətçiliyi bu gün də yaşayır, davam edir. Natiq qeyd olunan zəngin dövlətçilik tariximizin dövlət başçısının tapşırığı əsasında yenidən dərindən araşdırmaya cəlb ediləcəyini bildirib, həmçinin elmi nəticələrin maarifləndirmə işləri əsasında xalqımıza, məktəblilərə, gənclərə çatdırılmasının önəmini vurğulayıb. O, bu istiqamətdə bir neçə il öncə “Azərbaycanın dövlətçilik tarixi” kitabının hazırlandığını və Pakistanda, Ukraynada təqdimatlarının keçirildiyini xatırladıb. Akademik Yaqub Mahmudov ermənilərin Qarabağdakı alban mədəniyyətini mənimsəmə, özününküləşdirmə siyasətinə qarşı da önəmli tədqiqatların ortaya qoyulmasının əhəmiyyətinə toxunub.
AMEA-nın müşaviri XX əsrdə Azərbaycan dövlətçiliyini Ulu Öndər Heydər Əliyevin yaşatdığını, Prezident İlham Əliyevin isə beynəlxalq siyasi şərait formalaşdıraraq məhz özünün Ali Baş Komandanlığında 30 illik erməni işğalına son qoyduğunu bildirib. Akademik Yaqub Mahmudov bildirib ki, bütün bu tarixi reallıq yenidən yazılacaq Azərbaycanın dövlətçilik tarixində əksini tapmalıdır.
Sonra yığıncaqda AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürov “Tariximizin öyrənilməsi: hazırkı vəziyyət, müasir çağırışlar və vəzifələr” mövzusunda çıxış edib. Professor Kərim Şükürov dövlət başçısının bundan öncə 2005, 2011 və 2015-ci illərdə Azərbaycan alimləri qarşısında çıxış edərək onların gələcək fəaliyyət istiqamətlərinə dair tapşırıqlar verdiyini, AMEA-nın 80 illik yubileyindəki nitqinin isə ictimai-siyasi, elmi həyatımızın əsas hadisəsinə çevrildiyini, tarix elmi qarşısında ciddi vəzifələr qoyduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, dövlət başçısının tapşırığından irəli gələrək və müasir texnologiyalardan istifadə etməklə Azərbaycan tarixi, eləcə də Azərbaycanın dövlətçilik tarixi yenidən dərindən araşdırılacaq, nəticələr dünya miqyasına çıxarılacaq.
Cənab Prezidentin kartoqrafiya məsələlərinə xüsusi diqqət yetirdiyini deyən alim bu gün dünyada kartoqrafiya müharibəsinin getdiyini, hazırda Tarix və Etnologiya İnstitutunda “Azərbaycan Tarixi Atlası”nın hazırlandığını bildirib. Qeyd edib ki, atlasda 50-yə yaxın xəritəyə yer verilib və tədqiqat işi ETSN-in Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyi ilə birgə aparılıb, ilk dəfə xəritələrin coğrafi koordinatları əksini tapıb.
Son illərdə Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu vəzifələrdən birinin də Qərbi Azərbaycanla bağlı olduğunu deyən professor Kərim Şükürov akademik İsa Həbibbəylinin təklifi əsasında Tarix və Etnologiya İnstitutunda Qərbi Azərbaycan şöbəsinin yaradıldığını və tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramovun həmin şöbənin müdiri təyin edildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, qısa müddət ərzində şöbədə bir sıra tədqiqatlar aparılıb və həmçinin cəmiyyətdə, beynəlxalq elmi müstəvidə bu istiqamətdə Azərbaycanın həqiqətlərindən çıxış edərək təbliğat işləri həyata keçirilir.
Həmçinin xalqımızın tarixi torpaqlarından deportasiyası ilə bağlı sənədlər toplusunun çapa hazırlandığını diqqətə çatdıran professor Kərim Şükürov bununla bağlı Rusiya və Gürcüstan arxivlərindən müvafiq sənədlərin əldə edilməsi üçün yazışmaların davam etdirildiyini bildirib. Bundan əlavə, ikicildlik “Zəngərur tarixi” kitabının hazırlandığını və tezliklə birinci cildinin çap ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda yeni müəyyən edilmiş “Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri” əsasında 15 cildlik “Azərbaycan tarixi”nin çapa hazırlandığını söyləyib.
Professor, həmçinin Azərbaycanın dövlətçilik tarixi, Atropatena və Qafqaz Albaniyası istiqamətində, eləcə də Şərqşünaslıq İnstitutu ilə birgə Cənubi Azərbaycana dair aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verib.
“Dünyada Azərbaycan tarixi qədər mürəkkəb inkişaf yolu keçmiş ikinci bir ölkə yoxdur. Azərbaycan ərazisində mövcud olmuş 20 xanlığı tədqiq etmək üçün 40-a yaxın dövlət tarixini öyrənmək lazımdır. Qədim dövrümüz də fundamental tədqiqata cəlb edilməlidir və bunun üçün mixi yazılarını bilən gənc kadrlara ehtiyac vardır. Tarix və Etnologiya İnstitutunun 2026-2030-cu illərdə fəaliyyətinə dair yeni planda prioritet istiqamətlər başlıca vəzifə olaraq müəyyənləşdirilib. Tarix və Etnologiya İnstitutu Azərbaycan tarixinin tədqiqi istiqamətində əlindən gələni edir. Cənab Prezidentin qarşımıza qoyduğu vəzifələrin, çağırışların icrası istiqamətində var gücümüzlə çalışacağıq”, - deyə professor Kərim Şükürov bildirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək cənab Prezidentin AMEA-nın 80 illik yubileyində iştirakının və geniş nitqinin alimlərimizə verilən böyük dəyərin ifadəsi olduğunu söyləyib. Akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxışında Şərq xalqlarının alimlərinin Azərbaycanla bağlı apardıqları tədqiqatlar, həmin nəşrlərdəki xəritələr barədə məlumat verib.
Yığıncaqda, həmçinin AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev “Prezident İlham Əliyevin çıxışı: Arxeoloji və antropoloji tədqiqatlarda yeni yol xəritəsi”, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru, professor Eynulla Mədətli “Tariximizin öyrədilməsi və təbliği sahəsində vəzifələr və tarixçi məsuliyyəti” və AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Namiq Məmmədov “Tarix elmi və süni intellekt:  yeni metodologiya və perspektivlər” mövzularında məruzə ediblər. Məruzələrdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan arxeoloji tədqiqatlar, tariximizin təbliği istiqamətində görülən işlər və tarixi tədqiqatlarda süni intellekt imkanlarından istifadəyə dair məlumatlar təqdim olunub.

При организации Президиума и Отделения общественных наук НАНА состоялось собрание на тему «Требования в связи с историей Азербайджана, выдвинутые Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым на собрании, посвященном 80-летнему юбилею Академии наук, и задачи НАНА».
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что вчера в Президиуме НАНА были обсуждены требования в связи с азербайджанским языком, выдвинутые Президентом Ильхамом Алиевым в его речи на собрании в честь 80-летнего юбилея Академии наук, а сегодня будут обсуждены задачи, поставленные главой государства в связи с историей Азербайджана.
В своей речи, продолжил академик Иса Габиббейли, глава нашего государства отметил: «К сожалению, наша богатая история долгие годы искажается со стороны Армении, армянской диаспоры, пропаганда против нас продолжается и сегодня. Поэтому мы должны противопоставить этим фальсификациям правдивую историю». Академик подчеркнул, что перед нами стоит задача провести глубокие исследования, связанные с историей государственности Азербайджана, и популяризировать их результаты в обществе, среди молодежи, призыв Президента страны дает основания и стимул глубоко изучить заново не один период, а всю историю Азербайджана.
Сказав, что в настоящее время в Институте истории и этнологии НАНА под руководством профессора Керима Шукюрова продолжается работа над «Историей Азербайджана» в 15-ти томах, которая будет написана, опираясь на «Концепцию периодизации и этапы развития истории Азербайджана», разработанные в свете вызовов независимости, руководитель НАНА добавил, что уже близится к завершению работа над первым изданием многотомника. Академик сообщил, что концепция периодизации истории Азербайджана была принята после обсуждения в прошлом году в Президиуме НАНА при участии ученых-историков.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что, исходя из реалий современного периода, в Институте истории и этнологии НАНА был создан Отдел истории Карабахской войны и движения «Великое возвращение», по поручению государства в противовес фальсификаторской политике армянской стороны идёт работа над двухтомным изданием, которое в 2026 году планируется расширить до четырехтомника и издать.
Говоря о поручении Президента Ильхама Алиева в связи с фальсификацией топонимов азербайджанского происхождения на территории Армении, академик Иса Габиббейли сообщил, что название озера Гейча встречается ещё в эпосе «Китаби-Деде Горгуд», а в XX веке оно подверглось фальсификации по стороны армян. Академик добавил, что сегодня в свете вызовов независимости мы заново пишем нашу историю, написанную ранее на основе советской идеологии.
Руководитель НАНА отметил, что в соответствии с поручениями главы государства в Академии наук ведутся серьезные исследования в связи с Западным Азербайджаном, созданы отделы истории Западного Азербайджана, фольклора Западного Азербайджана, исследования рукописей Западного Азербайджана и Карабаха, уже выпущены в свет ценные исследовательские труды, в настоящее время в Институте истории и этнологии продолжается работа над «Энциклопедией Западного Азербайджана».
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что сегодня перед историками Азербайджана стоит важная задача, посредством СМИ, социальных сетей и конференций необходимо осуществлять просветительскую работу, нацеленную на распространение правдивой истории в обществе, среди молодежи и наших соотечественников, проживающих в различных странах мира.
При проведении связанных с историей Азербайджана исследований и просветительских работ, продолжил академик, мы должны также использовать возможности искусственного интеллекта и цифровых технологий, это является одной из актуальных для нашего государства задач.
Руководитель НАНА отметил, что, следуя призывам главы государства, будут организованы обширные дискуссии при участии ученых институтов, входящих в состав Отделения общественных наук НАНА, уже дан старт мультидисциплинарным исследованиям в сфере истории Азербайджана и истории государственности Азербайджана, опираясь на идеи периода независимости.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли выразил от имени научной общественности страны, коллектива НАНА и лично от своего имени глубокую благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за внимание и заботу об отечественных ученых и науке, участие и глубокосодержательную речь на юбилейном собрании НАНА, а также за награждение группы деятелей науки и подчеркнул, что ученые и впредь будут вносить вклад в развитие нашей страны, тесно сплотившись вокруг главы государства.
В своем выступлении на тему «О некоторых вопросах исследования истории государственности Азербайджана» советник НАНА академик Ягуб Махмудов поблагодарил Президента страны за внимание, оказанное НАНА и ученым, и отметил, что глубокосодержательная речь главы государства дает направление и определяет дорожную карту дальнейшей деятельности наших ученых. Сказав, что Президент Ильхам Алиев всегда уделяет внимание историческим вопросам, особенно фальсификаторской политике Армении по отношению к нашей истории, академик Ягуб Махмудов добавил, что именно по поручению главы государства были подготовлены ценные исследовательские труды по истории Иреванского ханства и переселению армян на азербайджанские земли, которые были переведены на иностранные языки и презентованы.
Азербайджан является одним из древнейших мест обитания человека и развития культуры в мире, продолжил академик Ягуб Махмудов, история государственности Азербайджана уходит корнями в глубокую древность, несмотря на то, что на протяжении веков Азербайджан подвергался захвату со стороны различных империй, наш народ выстоял, не растворился, азербайджанская государственность продолжает жить и сегодня. Оратор подчеркнул, что в соответствии с поручениями главы государства начаты глубокие исследования по истории древней государственности Азербайджана, результаты которых необходимо довести до нашего народа, школьников, молодежи. Академик напомнил, что несколько лет назад была написана книга «История государственности Азербайджана», презентации которой прошли в Пакистане, Украине. Академик Ягуб Махмудов также отметил, что необходимо подготовить ценные исследовательские труды, разоблачающие присвоение армянами памятников албанской культуры в Карабахе.
Советник НАНА сообщил, что в ХХ веке государственность Азербайджана была сохранена великим лидером Гейдаром Алиевым, а Верховный главнокомандующий, Президент Ильхам Алиев смог положить конец 30-летней оккупации, сформировав блестящий международный имидж страны, и вся эта историческая реальность должна найти свое отражение в новых научных трудах.
Затем директор Института истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА доктор исторических наук, профессор Керим Шукюров выступил с докладом на тему «Изучение нашей истории: нынешнее положение, современные вызовы и задачи». Профессор Керим Шукюров отметил, что глава государства выступал перед отечественными учеными в 2005, 2011 и 2015 гг., в ходе этих выступлений были даны поручения в связи со сферами дальнейшей деятельности, а речь на собрании в честь 80-летия НАНА стала главным событием в общественно-политической и научной жизни, она ставит перед исторической наукой серьезные задачи. Ученый подчеркнул, что, следуя поручению главы государства, при использовании современных технологий будет вновь глубоко исследована история Азербайджана, а также история государственности Азербайджана, результаты исследований будут выведены в мировое научное пространство.
Сказав, что господин Президент уделяет особое внимание вопросам картографии, профессор Керим Шукюров добавил, что сегодня в мире идет картографическая война, в Институте истории и этнологии подготовлен «Атлас истории Азербайджана», в котором представлены около 50-ти карт; исследовательская работа выполнена совместно с Агентством геодезии и картографии при МЭПР, впервые приведены географические координаты карт.
Директор института сообщил, что одна из задач, про которые Президент Ильхам Алиев говорит в последние годы, связана с Западным Азербайджаном, по предложению академика Исы Габиббейли в Институте истории и этнологии создан Отдел истории Западного Азербайджана, заведующим которого назначен доктор философии по истории Джаби Бахрамов. Ученый подчеркнул, что за короткий срок в отделе проведены важные исследования, также ведутся агитационные работы в данном направлении на международном уровне.
Помимо этого, продолжил профессор Керим Шукюров, готовится к печати сборник документов, связанных с депортацией нашего народа с исторических земель, продолжается переписка для получения соответствующих документов, хранящихся в архивах России и Грузии. Также готовится к печати двухтомник «История Зангезура», в ближайшее время будет издан первый том этой книги.
В то же время, готовится к печати «История Азербайджана» в 15-ти томах, написанная в соответствии с новой «Концепцией периодизации и этапами развития истории Азербайджана».
В своем выступлении профессор Керим Шукюров рассказал и об изысканиях, которые ведутся в сфере истории государственности Азербайджана, Атропатены и Кавказской Албании, а также совместных с Институтом востоковедения исследованиях по Южному Азербайджану.
Профессор Керим Шукюров подчеркнул: «Нет второй такой страны в мире, история которой прошла бы столь трудный путь развития. Для изучения истории существующих на территории Азербайджана 20-ти ханств нужно изучить историю около 40-а государств. К фундаментальному исследованию необходимо привлечь и древний период нашей истории, для этого нужны молодые кадры, умеющие читать михейские надписи. В новом плане деятельности Института истории и этнологии на 2026-2030 годы указаны приоритетные сферы и задачи. Институт истории и этнологии делает все возможное для глубокого изучения истории Азербайджана. Мы приложим все усилия для выполнения поставленных господином Президентом задач и озвученных им призывов».
В своем выступлении и.о. вице-президента НАНА, председатель Ученого совета Отделения общественных наук академик Говхар Бахшалиева сообщила, что участие и обширная речь господина Президента на юбилейном собрании НАНА является олицетворением большой значимости, которая придается ученым. Академик рассказала об исследованиях, которые велись учеными восточных народов в связи с Азербайджаном, и картах, которые приводятся в их трудах.
Далее на собрании директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев выступил с докладом на тему «Выступление Президента Ильхама Алиева: новая дорожная карта археологических и антропологических исследований», заместитель директора Института философии и социологии НАНА по научной работе доктор исторических наук, профессор Эйнулла Мадатли – на тему «Задачи в области преподавания и пропаганды нашей истории и ответственность историка», заведующий отделом Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА доктор философии по истории, доцент Намиг Мамедов – на тему «Историческая наука и искусственный интеллект: новая методология и перспективы». В докладах были представлены сведения о проводимых в Карабахе и Восточном Зангезуре археологических исследованиях, мероприятиях, направленных на пропаганду отечественной истории, и применении возможностей искусственного интеллекта в исторических изысканиях.