İclasda Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində qarşıya qoyduğu vəzifələr haqqında müzakirələr aparılıb.
Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamını xatırladan akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının imzaladığı Sərəncamın icrasından irəli gələrək AMEA-nın 80 illiyi ilə bağlı Qarabağda, Naxçıvanda, Vəcihə Səmədova adına Sərgi salonunda, Bakı Dövlət Universitetində, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində, eləcə də Yeni Azərbaycan Partiyası ilə birgə, həmçinin ölkəmizdən kənarda - qardaş Türkiyənin Ankara və İstanbul şəhərlərində, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin Elmlər Akademiyaları prezidentlərinin toplantısında və Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının Minskdə keçirilən yığıncağında qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının Sərəncamı işığında Akademiyanın müasir dövrünün salnaməsi yazılıb, intellektual potensialdan maksimum və səmərəli istifadə olunub, yeni sanballı nəşrlər ərsəyə gətirilib. AMEA rəhbəri yubiley tədbirlərinin ən parlaq zirvəsinin isə Prezident İlham Əliyevin 3 noyabr 2025-ci il tarixində Akademiyanın yığıncağında iştirakı və dərin məzmunlu nitqlə çıxışı olduğunu bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, dövlət başçısının yubiley yığıncağında iştirakı və tarixi nitqi Azərbaycan aliminə, elminə, ziyalısına və Milli Elmlər Akademiyasına dövlət səviyyəsində diqqətin ifadəsidir.
“Prezident İlham Əliyev XXI əsrin çağırışları işığında qarşımızda vəzifələr qoydu və fəaliyyət istiqamətlərimiz üçün yeni üfüqlər açdı. Dövlətimizin başçısı IV Sənaye inqilabının əsas çağırışlarından olan süni intellekt, texnoloji inkişaf və kibertəhlükəsizliklə bağlı Azərbaycan elmi və Akademiya qarşısında vəzifələr qoydu”, - deyə bildirən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, son illərdə AMEA-da həyata keçirilən islahatların əsas istiqamətlərindən biri də elektron xidmətlərin genişləndirilməsi və süni intellektin imkanlarından elmi tədqiqatlarda istifadəsi olub. Diqqətə çatdırıb ki, 2023-cü ildə bununla bağlı olaraq AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatında “Elektron Akademiya” şöbəsi yaradılıb, ölkəmizdə bu istiqamətdə aparılan işlərdən irəli gələrək isə 2025-ci ildə şöbənin adı Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi adlandırılıb. Şöbənin qısa müddətdə bir çox uğurlara imza atdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-nın 3 jurnalı Türkiyənin Ulakbim-DərgiPark bazasına daxil olub, şöbənin əməkdaşları tərəfindən Milli İstinad Sistemi yaradılıb, reytinq meyarları müəyyənləşdirilib və proses davam edir.
Dövlət başçısının nitqinin bu məsələyə köklü yanaşma tələb etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli insitutlardakı Elektron xidmətlər şöbələrinin fəaliyyətinin yenidən qurulacağını, artıq problemin texniki yanaşmadan çox elmi yanaşma tələb etdiyini və nəticə etibarilə elmi işçilərin də bu şöbələrin strukturunda yer alacağını bildirib. AMEA rəhbəri Elektron xidmətlər şöbələrinin köməkçi şöbə statusundan əsas şöbə statusuna keçirilməsini məqsədəuyğun hesab edib.
Prezident İlham Əliyevin geniş nitqində Azərbaycan dilinin qorunması və inkişafı ilə bağlı da alimlərimiz qarşısında mühüm vəzifələr qoyulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu gün alınma sözlərdən yerli-yersiz istifadə olunur və bunun qarşısını almaq üçün neologizmlər və dialektizmlərdən istifadə etməklə dilimizi daxili imkanlar hesabına genişləndirməli, öz dilimizdə qarşılığı olan sözlərdən istifadə etməliyik.
Dövlətimizin başçısının zəngin tariximizin ermənilər tərəfindən saxtalaşdırılmasına qarşı olaraq da alimlərimiz qarşısında mühüm vəzifələr müəyyənləşdirdiyini qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunda 15 cildlik “Azərbaycan tarixi” müstəqilliyin çağırışları işığında yenidən yazılır. Həmçinin institutda müasir dövrün reallıqlarından irəli gələrək “Qarabağ müharibəsinin tarixi və Böyük Qayıdış hərəkatı” şöbəsi yaradılıb, Azərbaycanın zəngin dövlətçilik tarixi yenidən tədqiqata cəlb olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində Azərbaycan dili və tarixi ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu tələblər və AMEA-nın vəzifələrindən irəli gələrək 6-7 noyabr tarixlərində həm dilçi, həm də tarixçi alimlərlə birgə yığıncaqların keçirildiyini, geniş müzakirələrin aparıldığını və gələcək fəaliyyətin yol xəritəsinin müəyyən edildiyini söyləyib, bu istiqamətdə görüşlərin yenidən keçiriləcəyini bildirib. Eyni zamanda bildirib ki, alimlərimiz tərəfindən televiziya məkanında və “Youtube”da Azərbaycan dili və tarixi ilə bağlı verilişlərin hazırlanması təşəbbüsü də qaldırılacaq. Natiq qeyd edib ki, dövlətimizin həyata keçirdiyi genişmiqyaslı işlərə Azərbaycan elminin dəstəyini verməli və cəmiyyətdə alim sözünü ön mövqeyə çıxarmalıyıq.
Akademik İsa Həbibbəyli daim Azərbaycan aliminə, elminə göstərdiyi diqqət və qayğıya, AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağında iştirakına və konseptual nitqinə, o cümlədən bir qrup elm xadimlərinin təltif edilməsinə görə dövlətimizin başçısına dərin minnətdarlığını bildirib, alimlərimizin bundan sonra da Prezident İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək, üzərlərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gələcəklərini söyləyib.
Daha sonra iclasda çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev bu gün intellektual birliyin zərurətə çevrildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, dövlətimizin başçısı da dərin məzmunlu nitqində dövlət qurumları ilə elm xadimlərini birgə əməkdaşlığa səsləyib və bu istiqamətdə fəaliyyət genişləndirilməlidir.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova isə bildirib ki, artıq elmi nəzəriyyələrin, biliklərin praktikada tətbiqi vacibdir və elm cəmiyyətin inkişafına töhfə verməli, dövlətimizin başçısının qeyd etdiyi kimi, elm, təhsil, istehsalat birliyi təmin edilməlidir. O qeyd edib ki, artıq Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi biologiya və kənd təsərrüfatında, eləcə də tibbi tədqiqatlarda süni intellekti prioritet olaraq qəbul edib və geniş tədqiqatlar aparılır. Akademik İradə Hüseynova bu gün yaşıl enerjiyə keçidin, COP29 kimi nüfuzlu tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin, cəmiyyətdə ekoloji düşüncənin formalaşmasının dövlət siyasətinin ayrılmaz parçasına çevrildiyini deyib.
AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev çıxışında vurğulayıb ki, dövlət başçısının AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağında iştirakı və nitqi ölkəmizdə elmə, alimlərimizə verilən dəyərin ifadəsidir. Qeyd edib ki, Azərbaycan alimləri ötən 80 il ərzində ölkəmizin təbii sərvətlərinin aşkarlanması, kənd təsərrüfatının inkişafı, eləcə də dilinin, ədəbiyyatının, tarixinin və s. qorunması və inkişafına misilsiz töhfələr vermişlər. O bildirib ki, AMEA-nın 80 illik yubileyi respublika və beynəlxalq miqyasında geniş səviyyədə qeyd olunub və nəticə etibarilə Akademiya ölkəmizin intellektual inkişafının göstəricisidir.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürov ötən müddət ərzində Azərbaycanın tarixinin tədqiqi ilə bağlı aparılan işlər barədə məlumat verib, həmçinin institutun maddi-texniki bazasının möhkəmləndirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, institutun kitabxanası yenidən qurularaq zənginləşdirilib, ötən müddət ərzində Tarix və Etnologiya İnstitutunda 100-ə yaxın sanballı tədqiqat əsəri ərsəyə gətirilib. Bildirib ki, Atropatena tarixinə dair konfrans keçirilib, materialları çap edilib, həmçinin Vətən müharibəsinə dair tədqiqatlar aparılıb, kitab halında işıq üzü görüb. Bundan əlavə, Üzeyir Hacıbəyliyə dair önəmli tədqiqat işi ortaya qoyulub, həmçinin xalqımızın tarixi torpaqlarından deportasiyasına dair nəşr çapa hazırlanır. Eyni zamanda hazırda Tarix və Etnologiya İnstitutunda ETSN-in Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyi ilə birgə “Azərbaycan Tarixi Atlası”nın, 15 cildlik “Azərbaycan tarixi”nin çapa hazırlandığını söyləyib.
O qeyd edib ki, dövlət başçısının tapşırığından irəli gələrək tarixçi alimlər Azərbaycan tarixini, eləcə də Azərbaycanın dövlətçilik tarixi yenidən dərindən araşdıracaq.
Sonra çıxış edən Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli bildirib ki, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması məqsədilə ilk dəfə institutda milli dil korpusunun yaradılması prosesinə başlanılıb. Həmçinin “Beynəlmiləl terminlər lüğəti”nin hazırlandığını bildirib. Alim diqqətə çatdırıb ki, bu gün Dilçilik İnstitutunun əsas diqqət yetirdiyi istiqamətlərdən biri də toponimlərlə bağlıdır. O qeyd edib ki, nə 1886-cı ildə, nə də 1903-cü ildə çap olunmuş Azərbaycanın xəritəsində heç bir erməni sözünə rast gəlinmir və hazırda institutun Toponimika şöbəsi tərəfindən Qərbi Azərbaycanın toponimikasına dair ikicildliyin birinci cildi çapa hazırlanır. Professor Nadir Məmmədli, həmçinin keçmə sözlərdən dilimizin saflığının qorunmasına dair təkliflərini də səsləndirib.
İclasda çıxış edən AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli vurğulayıb ki, noyabrın 3-də ölkə başçısının AMEA-nın yubiley yığıncağında iştirakı və nitqi elmimizə, alimlərimizə verilən yüksək dəyərin ifadəsidir. Alim çıxışında vulkanların fəallığının, sürüşmə zonalarının və yüksək mərtəbəli binalar tikilən zaman seysmik aktivliyin müəyyənləşdirilməsinin Seysmoloji Mərkəzin fəaliyyət istiqamətlərinə aid olduğunu və bu istiqamətdə müvafiq qurumlarla əməkdaşlığın fayda verəcəyini söyləyib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində qarşıya qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək AMEA Rəyasət Heyətinin qərarını təqdim edib.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın kollektivi adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə minnətdarlıq məktubu səsləndirilib. Məktubun mətnini AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva oxuyub.
Sonda elm sahəsində xidmətləri olan və 80 illik yubiley tədbirlərinin keçirilməsində fəal iştirak edən AMEA əməkdaşları təltif ediliblər.

Задачи, поставленные Президентом Ильхамом Алиевым на собрании в честь 80-летнего юбилея НАНА
На заседании были обсуждены задачи, поставленные Президентом Ильхамом Алиевым на собрании, посвященном 80-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана.
Напомнив о Распоряжении Президента Ильхама Алиева от 18 марта 2025 года «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана», академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках подписанного главой государства Распоряжения мероприятия в честь 80-летия НАНА прошли в Карабахе, Нахчыване, Выставочном салоне имени Ваджии Самедовой, Бакинском государственном университете, Азербайджанском государственном экономическом университете, было организовано мероприятие вместе с партией «Ени Азербайджан»; также юбилей НАНА отметили за пределами республики – в турецких городах Анкара и Стамбул, на Втором собрании президентов академий наук стран-членов Организации Черноморского экономического сотрудничества и во время заседания Совета Международной ассоциации академий наук, которое состоялось в Минске.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в свете Распоряжения главы государства написана летопись современного периода развития НАНА, максимально и плодотворно использован интеллектуальный потенциал, изданы новые ценные труды. Сказав, что вершиной юбилейных мероприятий стало участие Президента Ильхама Алиева на собрании, которое состоялось 3-го ноября 2025 года, руководитель НАНА подчеркнул, что участие и глубокосодержательная речь главы государства на юбилейном собрании являются олицетворением внимания к науке, ученым, интеллигенции и Национальной академии наук на государственном уровне.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Президент Ильхам Алиев поставил перед нами задачи в свете вызовов XXI века, открыл новые горизонты для сфер нашей деятельности. Глава нашего государства поставил перед отечественной наукой и Академией наук задачи, связанные с искусственным интеллектом, технологическим развитием и кибербезопасностью, эти сферы – вызов Четвертой промышленной революции». Академик добавил, что одним из направлений реформ, которые проводятся в НАНА в последние годы, является расширение электронных услуг и применение возможностей искусственного интеллекта в ходе научных исследований. Академик сообщил, что в связи с этим в 2023 году в аппарате Президиума НАНА был создан отдел «Электронная Академия», а в соответствии с реализуемыми в стране мероприятиями в данной отрасли в 2025 году этот отдел был переименован в Отдел цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг. Сказав, что за короткое время в отделе достигнуты многочисленные успехи, академик Иса Габиббейли добавил, что 3 журнала НАНА включены в базу Ulakbim-DergiPark (Турция), сотрудниками отдела разработана Национальная система цитирований, определены критерии рейтинга, процесс в данном направлении продолжается.
Речь главы государства, продолжил академик, требует основательного подхода к данному вопросу, деятельность отделов электронных услуг в институтах будет реорганизована, для решения этих вопросов уже требуется не технический, а научный подход, в структурах этих отделов будут представлены и научные сотрудники. Руководитель НАНА посчитал целесообразным, чтобы отделы электронных услуг перешли из статуса вспомогательных в статус основных отделов.
Академик Иса Габиббейли отметил, что во время своего выступления Президент Ильхам Алиев поставил перед учеными важные задачи, направленные на сохранение чистоты азербайджанского языка и его развитие; чтобы предотвратить неправильное использование заимствованных слов, мы должны расширить свой язык за счет внутренних ресурсов с помощью неологизмов и диалектизмов, применять слова, которые имеются в нашем языке.
Сказав, что глава государства поставил перед учеными важные задачи и в связи с проблемой фальсификации нашей истории армянской стороной, руководитель НАНА добавил, что в Институте истории и этнологии НАНА продолжается работа над 15-томной «Историей Азербайджана», которая создается в свете призывов независимости. Также в соответствии с реалиями современности в институте создан Отдел истории Карабахской войны и движения «Великое возвращение», богатая история государственности Азербайджана вновь привлечена к исследованиям.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что 6-7-го ноября в Президиуме НАНА прошли собрания при участии языковедов и историков, на которых были обсуждены требования в связи с азербайджанским языком и историей Азербайджана, выдвинутые главой государства на собрании в честь 80-летия НАНА, и задачами НАНА, во время этих собраний состоялись обширные дискуссии, была определена дорожная карта будущей деятельности, встречи по данному вопросу будут проходить и в дальнейшем. В то же время, продолжил академик, будет выдвинута инициатива подготовки нашими учеными передач на телевидении и канале Youtube, связанных с азербайджанским языком и историей нашей Родины, отечественная наука должна оказать всестороннюю поддержку реализуемым государством широкомасштабным мероприятиям, мы должны вывести слово ученого на первый план в обществе.
Академик Иса Габиббейли выразил глубокую благодарность главе государства за внимание, которое всегда оказывается науке и ученым, участие и концептуальную речь на собрании в честь 80-летнего юбилея НАНА, а также награждение группы деятелей науки, и подчеркнул, что ученые и впредь будут с честью выполнять возложенные на них задачи, тесно сплотившись вокруг Президента Ильхама Алиева.
В своем выступлении вице-президент НАНА академик Дильгам Тагиев отметил, что сегодня интеллектуальное единство превратилось в необходимость: «В своей глубокосодержательной речи глава нашего государства призвал государственные структуры и деятелей науки к сотрудничеству, деятельность в данном направлении должна расширяться».
Затем выступила вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, которая сообщила, что научные теории, знания необходимо применять на практике, наука должна вносить вклад в развитие общества, как отметил глава государства, нужно обеспечить единство науки, образования и производства. Отделение биологических и медицинских наук, продолжила вице-президент НАНА, считает приоритетом применение искусственного интеллекта в ходе исследований в области биологии, сельского хозяйства и медицины, уже ведутся обширные исследования; сегодня неотъемлемой частью государственной политики стали переход к зеленой энергетике, проведение в стране таких глобальных мероприятий, как COP29, формирование экологического мышления в обществе и т.д.
В своем выступлении вице-президент НАНА академик Расим Алигулиев подчеркнул, что участие и речь главы государства на юбилейном собрании НАНА являются олицетворением значения, которое в нашей стране придается науке и ученым. Академик отметил, что за истекшие 80 лет азербайджанские ученые внесли исключительный вклад в разработку природных ресурсов, развитие сельского хозяйства, сохранение и развитие языка, литературы, истории и т.д.: «80-летний юбилей НАНА отпразднован на республиканском и международном уровне. Академия наук – это показатель интеллектуального развития нашего государства».
Далее выступил директор Института истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА доктор исторических наук, профессор Керим Шукюров, который рассказал об исследованиях по истории Азербайджана, а также сообщил, что расширена материально-техническая база института. Сказав, что реорганизована и обогащена библиотека учреждения, Керим Шукюров добавил, что за истекший период в Институте истории и этнологии были выпущены около 100-а  ценных исследовательских трудов. Он отметил, что была проведена конференция по истории Атропатены, изданы её материалы, велись исследования по истории Отечественной войны, результаты которых нашли свое отражение в книгах. Помимо этого, проведено важное исследование об Узеире Гаджибейли, готовится к печати издание о депортации нашего народа с исторических земель. В то же время, Институт истории и этнологии совместно с Агентством геодезии и картографии при МЭПР составил «Атлас истории Азербайджана», также готовится к печати «История Азербайджана» в 15-ти томах.
Ученый подчеркнул, что, следуя поручению главы государства, при использовании современных технологий будет вновь глубоко исследована история Азербайджана, а также история государственности Азербайджана.
В своем выступлении директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли сообщил, что впервые в институте для сохранения чистоты азербайджанского языка начат процесс по созданию национального корпуса языка. Он отметил, что также подготовлен «Словарь международных терминов». Сказав, что одна из важных сфер деятельности Института языкознания связана с топонимами, ученый добавил, что в картах Азербайджана, изданных в 1886 и 1903 гг., не встречается ни единого армянского слова, в настоящее время Отдел топонимики готовит к печати первый том двухтомника по топонимике Западного Азербайджана. Профессор Надир Мамедли также выдвинул свои предложения, нацеленные на сохранение чистоты азербайджанского языка.
Затем выступил генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, который подчеркнул, что участие и речь главы государства на прошедшем 3-го ноября юбилейном собрании НАНА олицетворяют то высокое значение, которое придается отечественной науке и ученым в Азербайджане. Гурбан Етирмишли сообщил, что к сферам деятельности РЦСС относится определение вулканической активности, оползневых зон и сейсмической активности при строительстве высотных зданий, и подчеркнул целесообразность сотрудничества с соответствующими органами в данной сфере.
На заседании Президиума заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери представил постановление Президиума НАНА о задачах, поставленных Президентом Ильхамом Алиевым на собрании, посвященном 80-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана.
Далее было зачитано благодарственное письмо Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву от имени коллектива НАНА. Текст письма зачитала заведующая Отделом делопроизводства и протокола аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Эсмер Алиева.
В заключение была награждена группа сотрудников НАНА, имеющих заслуги в развитии науки и принявших активное участие в проведении юбилейных мероприятий НАНА.