Seminarda seysmoloji məlumatlar əsasında Azərbaycan ərazisində Yer qabığının sürət modellərinə dair məruzə dinlənilib
Martın 31-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” mövzusunda layihə çərçivəsində növbəti “Geomexanika” seminarı keçirilib.
Tədbirdə akademik Hətəm Quliyev layihədə nəzərdə tutulan işlərin uğurla davam etdirildiyini nəzərə çatdırıb. O, bugünkü seminarda Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli və g.-m.e.d. Tahir Məmmədlinin təqdim edəcəyi “Seysmoloji məlumatlar əsasında Azərbaycan ərazisində Yer qabığının sürət modelləri” mövzusunda məruzənin müzakirə olunacağını bildirib.
Sonra g.-m.e.d. Tahir Məmmədli məruzəni təqdim edib. Məruzədə bildirilib ki, sürət modelləri Yerin dərinlik quruluşunun xüsusiyyətlərinin öyrənilməsində mühüm seysmoloji alətdir. Bu modellər, həmçinin zəlzələlərin əsas parametrlərindən olan episentrin və ocağın məkan vəziyyətlərinin təyin olunmasında əsas rol oynayır. Zəlzələlərin bu parametrlərinin etibarlılığı, ərazilərin seysmikliliyinin və zəlzələ ocaqlarının tektonik strukturlar və ya dərinlik qırılmaları ilə əlaqələrinin yüksək dəqiqliklə öyrənilməsinə imkan verir.
Bildirilib ki, son dövrlərə qədər Azərbaycan ərazisinin sürət modellərinin qurulmasında dərin seysmik zondlama (DSZ), sınan dalğaların korrelyasiyası metodu (SDKM) və s. istifadə olunurdu. Hazırda Azərbaycanda 35 rəqəmsal seysmik stansiya fəaliyyət göstərir və bu stansiyalar zəlzələ ocaqlarından yayılan seysmik dalğaları rəqəmsal formada da qeyd edir. Belə məlumatların əldə olunması mürəkkəb geoloji quruluşa malik regionların, o cümlədən Azərbaycan ərazisinin tədqiqində seysmoloji metodun tətbiqinin aktuallığını artırır.
Məruzəçi qeyd edib ki, Azərbaycanda baş verən çoxsaylı zəlzələləri qeydə alan 35 rəqəmsal seysmik stansiyaların  məlumatları  əsasında respublikanın Aşağı Kür çökəkliyində və Qusar-Şabran bölgəsində Yer qabığının sürət modeli qurulmuşdur. Tədqiqat ərazilərində sürət modelinin müxtəlif dərinliklər üzrə horizontal kəsilişləri burada Yer qabığının həm lateral, həm də vertikal istiqamətdə  çox mürəkkəb quruluşa malik olduğu göstərilmişdir. Rəqəmsal məlumatlar əsasında tərtib olunmuş  “qranit”, “bazalt” qatlarının səthlərinin və Moxo sərhəddinin dərinlik izoxətlərinin paylanmasının üçölçülü sxemi burada baş vermiş geodinamik proseslər haqqında bilgiləri genişləndirməyə imkanlar açmışdır.
Bildirilib ki, gələcəkdə bü metodu geniş tətbiq etməklə bütün respublika ərazisinin sürət modelinin tərtib olunması nəzərdə tutulmuşdur. Bununla yanaşı, əlavə mobil stansiyalardan istifadə etməklə lokal ərazilərdə yaradılmış sıx seysmik müşahidə şəbəkələri vasitəsi ilə xüsusi maraq doğuran ayrı-ayrı sahələrin yüksək dəqiqlikli sürət modellərini qurmaq planlaşdırılmışdır.

На семинаре был заслушан доклад о скоростных моделях земной коры на территории Азербайджана на основе сейсмических данных
31 марта в Институте геологии и геофизики НАНА в рамках проекта «Комплекс теоретических и экспериментальных исследований междисциплинарных проблем геомеханики» состоялся семинар по геомеханике.
В семинаре приняли участие все участники научно-исследовательского проекта и представители различных учреждений.
На мероприятии академик Гатам Гулиев отметил успешное продолжение работ, предусмотренных в проекте. Он сообщил, что на сегодняшнем семинаре состоится обсуждение доклада «О скоростных моделях земной коры на территории Азербайджана на основе сейсмических данных», представленного директором Республиканского центра сейсмологической службы, членом-корреспондентом НАНА Гурбаном Етирмишли и доктором геолого-минералогических наук Тахиром Мамедли.
Далее доктор геолого-минералогических наук Тахир Мамедли представил доклад. В докладе отмечалось, что скоростная модель представляет собой важный сейсмологический инструмент в изучении особенностей глубинного строения Земли. Эти модели также играют ключевую роль в определении места эпицентра и очага, которые являются основным параметром землетрясений. Позволяют с высокой точностью изучать надежность этих параметров, степень сейсмичности территории, а также связь очагов землетрясений с тектоническими структурами или глубинными разломами.
Было отмечено, что до последнего времени в построении скоростных моделей территории Азербайджана использовался метод глубинного сейсмического зондирования (DSZ), метод корреляции ломающихся волн (SDKM). В настоящее время в Азербайджане функционируют 35 цифровых сейсмических станций и эти станции в цифровой форме фиксируют распространяющиеся из очагов землетрясений сейсмические волны. Получение этих данных повышает актуальность применения сейсмологического метода в исследовании регионов, имеющих сложное геологическое строение, в том числе территории Азербайджана.
Сейсмическая томография является одним из способов изучения строения глубины Земли, который на основе распространяющихся в результате землетрясения сейсмических волн создает условия для получения информации о строении земной коры и мантии, а также их определенных физических свойствах.
Было отмечено, что на основе данных, поступивших из 35 цифровых сейсмических станций, регистрировавших многочисленные землетрясения, происходящие в Азербайджане, была построена скоростная модель земной коры в Нижне-Куринской впадине и Гусар-Шабранском регионе.
Различные глубины (свыше 1 км, 3 км, 7 км) и горизонтальные разрезы скоростных моделей на исследуемых территориях показали, что земная кора здесь обладает очень сложным строением как в латеральном, так и вертикальном направлении. Созданные на основе цифровых данных поверхность гранитного и базальтового слоев и трехмерная схема распределения глубинных изолиний границы Мохо создали условия для расширения знаний о происходящих здесь геодинамических процессах. В дальнейшем путем применения данного метода предусмотрено создание скоростной модели всей территории республики. Наряду с этим, посредством тесных сетей сейсмического наблюдения, установленных на локальных территориях с использованием дополнительных мобильных станций, планируется также создание скоростных моделей с высоким показателем точности отдельных территорий, представляющих взаимный интерес.