Yanvarın 21-də Milli Kitabxanada AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri Əməkdar elm xadimi, akademik İsmayıl Hacıyevin kitablarından ibarət kolleksiyanın və “Akademik İsmayıl Hacıyev” adlı ənənəvi və elektron kitab sərgilərinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov İsmayıl Hacıyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, saysız-hesabsız elmi əsərlər müəllifi olan, Naxçıvan Muxtar Respublikasının tarixinin salnaməsini yaradan tədqiqatçı-alim Milli Kitabxanaya 170-dən artıq kitabını hədiyyə edib. O, həm Milli Kitabxananın fondunu xeyli zənginləşdirib, həm də tarix elminə böyük hədiyyə olan kitablarının gələcək nəsillər üçün etibarlı mühafizə olunmasına və öyrənilməsinə şərait yaradıb. Kərim Tahirov, həmçinin akademik İsmayıl Hacıyevin onlarla tarixçi alimlərin yetişməsində xidmətlərindən də danışaraq zalda əyləşənlərin əksəriyyətinin onun tələbələri və yetişdirmələri olduqlarını də diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Milli Kitabxanada təşkil olunan bu təqdimat İsmayıl Hacıyevin ilk kitab təqdimatıdır. O, Azərbaycan milli dövlətçilik ideologiyasının alimin kitablarında və məqalələrində də əsas süjet xətti olduğunu qeyd edərək vurğulayıb ki, İsmayıl Hacıyev tarixşünaslıq yanaşmasında tarixi faktların, real hadisələrin analitik əsaslarla təqdimatını xronoloji ardıcıllığı ilə qeydə alıb. Xüsusilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin fəaliyyətinin Naxçıvan dövrü barədə İsmayıl Hacıyevin tədqiqatlarından danışan AMEA-nın prezidenti bu əsərlərin bu gün çox qiymətli mənbələrə çevrildiyini xüsusilə vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, İsmayıl Hacıyev öz əsərləri ilə elmi dövriyyəyə çoxlu sayda sənədlər, arxiv materialları təqdim edib və onun tədqiqatları dövlət siyasətimizə və elmi tələblərə cavab verir. Tarixi şəxsiyyətlərə qayıdış haqqında tutduğu mövqenin Ulu Öndər Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyev haqqında yazdığı kitablarla ən yüksək zirvəsinə çatdığını qeyd edərək obyektiv tarixçi alim olan İsmayıl Hacıyevə yeni uğurlar arzulayıb.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru akademik Nailə Vəlixanlı söyləyib ki, tarixin ən qədim dövrlərindən bu günə qədər olan elə bir səhifəsi yoxdur ki, İsmayıl Hacıyev onun haqqında analitik, dürüst, dolğun və müqayisəli zəngin mənbələrlə yazmasın, həmin mənbələri zərgər dəqiqliyi ilə araşdırmasın və bu baxımdan İsmayıl müəllimin bütün tədqiqatları tarix elmimizə böyük töhfədir.
Tədbirin davamında “Akademik İsmayıl Hacıyev” adlı elektron sərgi təqdim edilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Bakı şəhərindəki daimi nümayəndəliyin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov İsmayıl Hacıyevin timsalında Azərbaycanda sadəlik, insanlıq nümunəsi olduğunu qeyd edib, daimi nümayəndəlik adından İsmayıl müəllimə gələcək fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayıb..
AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Kərim Şükürov qeyd edib ki, İsmayıl Hacıyev yetişdiyi tarixi mühitin təsiri ilə müasir tarixçiliyin zirvəsinə çatıb. Naxçıvan tarixinin fərqliliyindən bəhs edən professor bu sahədə yeni və fundamental əsərlər yazdığına görə İsmayıl Hacıyevə minnətdarlığını bildirib.
Milli Məclisin Komitə sədri Fazil Mustafa, BDU-nun Tarix fakültəsinin dekanı İbrahim Zeynalov, AMEA M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, tarix elmləri doktoru Abbas Seyidov, “Şərq qapısı” qəzetinin baş redaktoru Sara Əzimova, AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli, Əməkdar jurnalist Tahir Aydınoğlu akademikin həm elmi yaradıcılığından, həm də ölkənin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirakından danışıblar. Ailə üzvləri, dostları, tələbə və iş yoldaşları isə xoş xatirələrini bölüşərək İsmayıl Hacıyevə möhkəm cansağlığı, yeni uğurlar, elmimizi zənginləşdirmək yolunda daimi fəaliyyət arzu ediblər.
Tədbirin sonunda çıxış edən akademik İsmayıl Hacıyev tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə doğma məbədgah olan Milli Kitabxananın rəhbərliyinə, onun gözəl və peşəkar kollektivinə və bütün tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

Состоялась презентация книг академика Исмаила Гаджиева
21-го января в Национальной библиотеке состоялась презентация книг председателя Нахчыванского отделения НАНА заслуженного деятеля науки, академика Исмаила Гаджиева и открытие традиционной и электронной книжной выставки под названием «Академик Исмаил Гаджиев».
На мероприятии директор Национальной библиотеки профессор Керим Таиров рассказал о многогранной деятельности академика Исмаила Гаджиева. Он сообщил, что ученый и исследователь, автор многочисленных научных трудов, создатель исторической летописи Нахчыванской Автономной Республики Исмаил Гаджиев подарил Национальной библиотеке более 170-ти книг, обогатив тем самым фонд библиотеки; эти книги являются большим подарком для исторической науки, созданы все условия для их хранения и передачи следующим поколениям. Керим Таиров также рассказал о заслугах академика Исмаила Гаджиева в подготовке десятков ученых-историков, добавив, что многие из присутствующих являются его учениками.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что организованное в Национальной библиотеке мероприятие – первая презентация книг академика Исмаила Гаджиева. Сказав, что основную сюжетную линию в книгах и статьях ученого составляет идеология национальной государственности Азербайджана, академик подчеркнул, что в своих трудах Исмаил Гаджиев приводит исторические факты и анализирует реальные события в хронологической последовательности. Руководитель НАНА рассказал об исследованиях академика Исмаила Гаджиева, посвященных Нахчыванскому периоду деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева, отметив при этом, что сегодня эти труды превратились в ценные источники. Исмаил Гаджиев, продолжил академик Иса Габиббейли, ввел в научный оборот многочисленные документы и архивные материалы, его изыскания служат интересам государства и отвечают требованиям современной науки. Сказав, что академик Исмаил Гаджиев придерживается тенденции возвращения к историческим личностям, вершины которой он достиг своими трудами о великом лидере Гейдаре Алиеве и Президенте Ильхаме Алиеве, руководитель НАНА пожелал ученому дальнейших успехов.
Затем выступила директор Национального музея истории Азербайджана академик Наиля Велиханлы, которая подчеркнула, что нет ни одной страницы нашей истории, начиная с древнейших времен и по сей день, о которой Исмаил Гаджиев не написал бы, опираясь на богатый источниковедческий материал, причем ученый исследует эти источники с ювелирной точностью, и с этой точки зрения все изыскания академика являются ценным вкладом в историческую науку.
В продолжение мероприятия была представлена электронная выставка под названием «Академик Исмаил Гаджиев».
В своем выступлении глава постоянного представительства Нахчыванской Автономной Республики в Баку Бахтияр Аскеров отметил, что Исмаил Гаджиев является образцом простоты и человечности, и от имени постоянного представительства пожелал академику ещё больших успехов в дальнейшей деятельности.
Говоря об отличительных чертах истории Нахчывана, директор Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА профессор Керим Шукюров поблагодарил ученого за его новые и фундаментальные труды и подчеркнул, что под влиянием исторической среды, которая его взрастила, Исмаил Гаджиев достиг вершины современной историографии.
Далее выступили председатель комитета Милли Меджлиса Фазиль Мустафа, декан Исторического факультета БГУ Ибрагим Зейналов, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, доктор исторических наук Аббас Сеидов, заместитель директора Института философии и социологии НАНА доктор исторических наук Эйнулла Мадатли и другие, которые говорили о научном творчестве академика Исмаила Гаджиева, а также о его активном участии в общественно-политической жизни страны.
Затем члены его семьи, друзья, однокурсники и коллеги поделились своими воспоминаниями и пожелали Исмаилу Гаджиеву крепкого здоровья и новых успехов в дальнейшей деятельности во имя обогащения нашей науки.
В заключение мероприятия выступил академик Исмаил Гаджиев, который поблагодарил руководство и прекрасный коллектив родного для него храма – Национальной библиотеки – за организацию церемонии на высоком уровне, а также всех участников мероприятия.