İctimai Elmlər Bölməsinin iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olundu
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdikləri tədbirdə İEB-in akademik-katibi vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi.
Sonra Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudovun “AMEA-da islahatlar və müasir mərhələdə Azərbaycan tarixinin aktual problemləri” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Məruzədə son illər Tarix İnstitutunda görülən işlər, aparılan islahatlar sistemli şəkildə təqdim edildi.
Y.Mahmudov bildirdi ki, Tarix İnstitutunun elmi tədqiqat fəaliyyəti ölkə rəhbərliyinin daim diqqət mər­kə­zin­də olmuşdur. İnstitutda aparılan mühüm elmi tədqiqat işləri birbaşa ölkə başçısının ça­ğı­rış və tapşırıqları əsasında həyata keçirilmiş, qısa müddət ərzində Qarabağ, Naxçıvan və İrəvanın tarixi ilə bağlı silsilə tədqiqat əsərləri yazılmışdır.
Qeyd olundu ki, institutda aparılan elmi tədqiqatların mühüm istiqamətlərindən biri də xalqımıza qarşı ermənilərin həyata keçirdiyi soyqırımlar tarixinin tədqiqi olmuşdur. Ermənilərin Azər­bay­can xalqına qarşı törətdiyi soyqırımı tarixinin ilkin qaynaqlar əsasında araşdırılması və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə institut “26 Bakı komissarları” adlı cinayətkar qru­pun 1918-ci ildə Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi kütləvi soyqırımının gerçək tərəf­lə­ri­ni üzə çıxarmışdır. Bu araşdırmaların ilkin nəticəsi öz əksini “Azərbaycan xalqına qarşı 1918-ci il mart soyqırımı” adlı kitabda tapmışdır.
“İnstitutda həyata keçirilən ciddi araşdırmalardan biri də Azərbaycan tarixi ilə bağlı əl­çatmaz mənbələrin, xüsusilə xarici ölkələrin arxivlərində saxlanılan sənədlərin ölkəmizə gə­ti­ril­məsi, tədqiqata cəlb edilməsi və nəşri olmuşdur” – deyə bildirən Y.Mahmudov bu məqsədlə “Azərbaycan tarixi ilk mənbələrdə” layihəsi çərçivəsində bir qrup tarixçi-alimin Rusiya, Gürcüstan, Türkiyə, İngiltərə, Almaniya, Fransa və Hindistana ezam edilərək həmin materialları ölkəmizə gətirdiklərini söylədi.
Y.Mahmudov bildirdi ki, Tarix İnstitutunun elmi tədqiqat planında çox mühüm siyasi və elmi əhəmiyyət kəsb edən bir məsələyə – Azərbaycanın tarixi torpaqlarının tarixinin tədqiqi məsələsinə xüsusi diq­qət yetirilmişdir. Azərbaycanın Naxçıvan, İrəvan, Göyçə, Zəngəzur böl­gələri, Borçalı mahalı, Tiflis əmirliyi, Car-Balakən camaatlığı, İlisu sultanlığı, Dərbənd, Sa­mur vadisinin və ən nəhayət Qa­rabağın tarixi ilə bağlı hərtərəfli və dərindən elmi tədqiqatlara baş­lanılmışdır. Müasir Azər­bay­can tarixşünaslığında “İtirilmiş torpaqların tədqiqi” problemi elmi döv­riy­yə­yə daxil edilmiş, bu isti­qa­mə­t­də ciddi elmi tədqiqatlar aparılmaqla obyektiv tarixi gerçəkliyi özün­də əks etdirən bir sıra san­ballı əsərlər nəşr olunmuş və itirilmiş tarixi torpaqlarımızın tarixini təd­qiq edən elmi məktəb for­malaşmışdır.
Məruzə ətrafında akademiklər Nailə Vəlixanlı, Teymur Bünyadov, AMEA-nın müxbir üzvləri Şahbaz Muradov, İlyas Babayev, professor Nazim İmanov və başqaları çıxış etdilər, təklif və tövsiyələrini səsləndirdilər.
Daha sonra İqtisadiyyat İnstitutunun elmi katibi, i.ü.f.d. Rəsmiyyə Abdullayeva “İqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Cəlil Quliyevin elmi fəaliyyəti haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Tədbirdə i.ü.f.d. Cəlil Quliyev 80 illik yubileyi ilə əlaqədar məhsuldar elmi fəaliyyəti və Azərbaycan iqtisad elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə bölmənin Fəxri Fərmanı ilə təltif edildi.
İclasda İEB-in fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramı hazırlığı üzrə doktorant və dissertantlarının 2016-cı il qəbul planının təsdiq edilməsi, Tarix İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi, akademik Əbdülkərim Əlizadənin 110 illik, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Əfəndiyevin 90 illik yubileylərinin keçirilməsi məsələləri müzakirə olundu.

Department of Social Sciences discussed a number of vital issues
Assembly with participation of bureau members was opened by Acting Academician-Secretary of the Department corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova, who informed on the issues of agenda.
Then, director of the Institute of History corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov delivered a lecture on “Reforms in ANAS and actual problems of Azerbaijan history”, which conducted latest fulfillments at the Institute in recent years, and reforms carried out in a systematic form.
Activities of the Institute of History had been always focused on by state management, thus vital studies carried out here directly were implemented based on challenges and instructions of the President, chain of research works were written on history of Karabakh, Nakhchivan and Irevan within short term, said Y.Mahmudov.
One of the vital directions of scientific studies carried out at the institute was genocides committed against our nation by Armenians. With the goal to study genocide perpetrated by Armenians against Azerbaijanis based on initial sources and to deliver it to the world community, the institute has revealed truth facts of mass massacre against Azerbaijanis in 1918 by criminalist group “26 Baku commissars”, was noted.
“Importing inaccessible sources, especially documents related in Azerbaijan history, storing at the archives of the foreign countries, their involve and publication are also one of the serious studies implemented by the institute,” – said Y.Mahmudov and highlighted that, within a project “Azerbaijan history in historical sources”, a group of historian-specialists were sent to Russia, Georgia, Turkey, England, Germany, France and India due to import these materials to the country.
Investigation of ancient lands of Azerbaijan was the research object of the institute as well. Deep studies about history of Nakhchivan, Irevan, Goyche, Zangazur regions, county Borchali, emirates Tiflis, mirates, Car-Balakan community, Ilisu sultanate, Derbent and Samur valley, finally Karabakh, were commenced. “Investigation of lost lands” problem was entered the scientific turnover in modern Azerbaijan history study, were published several monumental works, embracing historical facts, stated Y.Mahmudov.
Academicians Naila Valikhanli, Teymur Bunyadov, corresponding members Shahbaz Muradov, Ilyas Babayev, Prof. Nazim Imanov and others reported at the assembly, proposed recommendations.
Later on, scientific secretary of the Institute of Economy PhD in Economy Rasmiyya Abdullayeva made a presentation on “PhD in Economy Jalil Guliyev’s scientific activity”.
At the event PhD in Economy Jalil Guliyev was awarded the Certificate of Merit of the Department on the occasion of 80th anniversary and merits in development of Azerbaijan Economy science.
Assembly scheduled the issues such as conforming the admission plan of doctorate and dissertates for doctoral and PhD training at DSS in 2016, making changes to the structure of the Institute of History, celebrating Academician Abdulkarim Alizadeh’s 110th, and corresponding member Ogtay Afandiyev’s 90th anniversaries.