İctimai Elmlər Bölməsinin iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olundu
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdikləri tədbirdə İEB-in akademik-katibi vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi.
Sonra Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudovun “AMEA-da islahatlar və müasir mərhələdə Azərbaycan tarixinin aktual problemləri” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Məruzədə son illər Tarix İnstitutunda görülən işlər, aparılan islahatlar sistemli şəkildə təqdim edildi.
Y.Mahmudov bildirdi ki, Tarix İnstitutunun elmi tədqiqat fəaliyyəti ölkə rəhbərliyinin daim diqqət mər­kə­zin­də olmuşdur. İnstitutda aparılan mühüm elmi tədqiqat işləri birbaşa ölkə başçısının ça­ğı­rış və tapşırıqları əsasında həyata keçirilmiş, qısa müddət ərzində Qarabağ, Naxçıvan və İrəvanın tarixi ilə bağlı silsilə tədqiqat əsərləri yazılmışdır.
Qeyd olundu ki, institutda aparılan elmi tədqiqatların mühüm istiqamətlərindən biri də xalqımıza qarşı ermənilərin həyata keçirdiyi soyqırımlar tarixinin tədqiqi olmuşdur. Ermənilərin Azər­bay­can xalqına qarşı törətdiyi soyqırımı tarixinin ilkin qaynaqlar əsasında araşdırılması və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə institut “26 Bakı komissarları” adlı cinayətkar qru­pun 1918-ci ildə Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi kütləvi soyqırımının gerçək tərəf­lə­ri­ni üzə çıxarmışdır. Bu araşdırmaların ilkin nəticəsi öz əksini “Azərbaycan xalqına qarşı 1918-ci il mart soyqırımı” adlı kitabda tapmışdır.
“İnstitutda həyata keçirilən ciddi araşdırmalardan biri də Azərbaycan tarixi ilə bağlı əl­çatmaz mənbələrin, xüsusilə xarici ölkələrin arxivlərində saxlanılan sənədlərin ölkəmizə gə­ti­ril­məsi, tədqiqata cəlb edilməsi və nəşri olmuşdur” – deyə bildirən Y.Mahmudov bu məqsədlə “Azərbaycan tarixi ilk mənbələrdə” layihəsi çərçivəsində bir qrup tarixçi-alimin Rusiya, Gürcüstan, Türkiyə, İngiltərə, Almaniya, Fransa və Hindistana ezam edilərək həmin materialları ölkəmizə gətirdiklərini söylədi.
Y.Mahmudov bildirdi ki, Tarix İnstitutunun elmi tədqiqat planında çox mühüm siyasi və elmi əhəmiyyət kəsb edən bir məsələyə – Azərbaycanın tarixi torpaqlarının tarixinin tədqiqi məsələsinə xüsusi diq­qət yetirilmişdir. Azərbaycanın Naxçıvan, İrəvan, Göyçə, Zəngəzur böl­gələri, Borçalı mahalı, Tiflis əmirliyi, Car-Balakən camaatlığı, İlisu sultanlığı, Dərbənd, Sa­mur vadisinin və ən nəhayət Qa­rabağın tarixi ilə bağlı hərtərəfli və dərindən elmi tədqiqatlara baş­lanılmışdır. Müasir Azər­bay­can tarixşünaslığında “İtirilmiş torpaqların tədqiqi” problemi elmi döv­riy­yə­yə daxil edilmiş, bu isti­qa­mə­t­də ciddi elmi tədqiqatlar aparılmaqla obyektiv tarixi gerçəkliyi özün­də əks etdirən bir sıra san­ballı əsərlər nəşr olunmuş və itirilmiş tarixi torpaqlarımızın tarixini təd­qiq edən elmi məktəb for­malaşmışdır.
Məruzə ətrafında akademiklər Nailə Vəlixanlı, Teymur Bünyadov, AMEA-nın müxbir üzvləri Şahbaz Muradov, İlyas Babayev, professor Nazim İmanov və başqaları çıxış etdilər, təklif və tövsiyələrini səsləndirdilər.
Daha sonra İqtisadiyyat İnstitutunun elmi katibi, i.ü.f.d. Rəsmiyyə Abdullayeva “İqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Cəlil Quliyevin elmi fəaliyyəti haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Tədbirdə i.ü.f.d. Cəlil Quliyev 80 illik yubileyi ilə əlaqədar məhsuldar elmi fəaliyyəti və Azərbaycan iqtisad elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə bölmənin Fəxri Fərmanı ilə təltif edildi.
İclasda İEB-in fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramı hazırlığı üzrə doktorant və dissertantlarının 2016-cı il qəbul planının təsdiq edilməsi, Tarix İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi, akademik Əbdülkərim Əlizadənin 110 illik, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Əfəndiyevin 90 illik yubileylərinin keçirilməsi məsələləri müzakirə olundu.

Обсужден ряд важных вопросов на заседании Отделения общественных наук
В мероприятии, в котором приняли участие члены бюро отделения, и.о. академика-секретаря ООН, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова проинформировала о вопросах, стоящих на повестке дня.
Далее был заслушан доклад директора Института истории, члена-корреспондента НАНА Ягуба Махмудова «Реформы в НАНА и актуальные проблемы истории Азербайджана на современном этапе». В докладе в системной форме были представлены проделанные работы и проводимые реформы в Институте истории в последние годы.
Я.Махмудов отметил, что научно-исследовательская деятельность института постоянно находилась в центре внимания руководства страны. Проводимые в институте важные научно-исследовательские работы осуществлялись, напрямую ссылаясь на призывы и поручения главы государства. За короткий срок был написан цикл исследовательских трудов, отражавших историю Карабаха, Нахчывана и Еревана.
Было отмечено, что одним из важных направлений научных исследований, проводимых в институте, являлось исследование истории геноцидов, учиненных армянами против нашего народа. С целью исследования истории геноцидов, учиненных армянами против азербайджанского народа, на основе первоисточников и доведения истины до мировой общественности были выявлены реальные стороны массового геноцида, осуществленного против азербайджанцев преступной группировкой «26 бакинских комиссаров» в 1918 году.
«К ряду проводимых в институте серьезных исследований относятся предоставление в страну, привлечение к исследованию и издание связанных с историей Азербайджана труднодоступных источников, в частности, документов, хранящихся в архивах зарубежных стран», - отметил Я.Махмудов. Он подчеркнул, что с этой целью в рамках проекта «История Азербайджана в первоисточниках» группа ученых-историков были отправлены в командировку в Россию, Грузию, Турцию, Англию, Германию, Францию и Индию.
Я.Махмудов отметил, что в научно-исследовательском плане Института истории особое внимание было уделено исследованию истории исторических земель Азербайджана, обладающему очень важным политическим и научным значением. Было отмечено, что стартовали научные исследования в области изучения истории регионов Нахчыван, Иреван, Гёйча, Зангезур, а также Борчалинского магала, Тбилисского эмирата, Джаро-Балаканского джамаатства, Илисуйского султанатства, Самурской долины и Карабаха. Таким образом, в азербайджанское историковедение была включена новая проблема под названием «Исследование потерянных земель», в связи с которой были изданы новые труды.
Далее по докладу выступили и выдвинули свои рекомендации и предложения академики Наиля Велиханлы, Теймур Буньятов, члены-корреспонденты НАНА Ильяс Бабаев, Шахбаз Мурадов, профессор Назим Иманов и другие.
Затем ученый секретарь Института экономики, доктор философии по экономике Расмия Абдуллаева выступила с докладом «О научной деятельности доктора философии по экономике Джалила Гулиева». На мероприятии доктор философии по экономике Джалил Гулиев по случаю 80-летнего юбилея был награжден Почетной грамотой отделения за плодотворную научную деятельность и заслуги в развитии экономической науки в Азербайджане.
На заседании также были обсуждены вопросы касательно подтверждения плана по приему докторантов и диссертантов на 2016 год по программе подготовки докторов философии и докторов наук ООН, внесении изменений в структуру Института истории, праздновании 110-летнего юбилея академика Абдулькерима Ализаде и 90-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Октая Эфендиева.