Aprelin 18-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında 2015-ci ilin yekunlarına həsr olunan “Ədəbi proses-2015” mövzusunda elmi-yaradıcılıq müşavirəsi keçirildi.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi qurumda 1976-cı ildən 1984-cü ilədək ardıcıl olaraq ilin ədəbi proseslərinə həsr olunan yaradıcılıq müşavirələrinin keçirildiyini söylədi.
Prezident İlham Əliyevin humanitar və ictimai elm qarşısında qoyduğu ən mühüm məsələlərdən biri də Azərbaycanda müstəqillik dövrünün öyrənilməsi olduğunu söyləyən akademik İ.Həbibbəyli bu təklifin diqqətimizi müstəqillik dövrünün problemlərinə, onların öyrənilməsinə yönəldən əhəmiyyətli bir çağırış olduğunu vurğuladı.
“Ədəbi proses–2015”in Azərbaycan ədəbiyyatının müstəqillik dövrünə həsr olunan yaradıcılıq müşavirəsi kimi mühüm əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdıran akademik bu müşavirənin aparıcı elmi-ideoloji istiqamətini azərbaycançılıq, millilik və bəşərilik təşkil etdiyini bildirdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti tədbirin müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatında gedən proseslərin, meydana çıxan şəxsiyyətlərin və yaranan janrların təhlili, ümumiləşdirilməsi və qiymətləndirilməsinə həsr olunduğunu bildirdi. Alimin sözlərinə görə, bu müşavirənin digərlərindən əsas fərqi məruzəçilərin əksəriyyətinin gənclərdən ibarət olmasıdır.
Bildirildi ki, tədbirdə 14 məruzəçi ədəbi prosesin bütün sahələrini əhatə edən müxtəlif mövzularda çıxış edəcəklər: “Müstəqillik dövrünün yetirməsi olan yeni təfəkkürə malik gənc elmi nəsil müstəqillik dövrünün ədəbi prosesləri haqqında öz baxışlarını meydana qoyur. Bu, ölkədə aparılan gənclər siyasətinin inkişaf etdirilməsi baxımından da əhəmiyyətli addımdır”.
Akademik İ.Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunda Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin, Tarix İnstitutunda isə Müasir Azərbaycan tarixi şöbəsində Müstəqillik dövrü Azərbaycan tarixi sektorunun fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırdı. Həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunda “Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı” kitabının nəşrə hazırlandığını bildirdi.
Sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, “Ədəbiyyat” qəzetinin baş redaktoru, yazıçı-publisist Azər Turan çıxış edərək son illər Azərbaycan ədəbiyyatında xeyli irəliləyişlərin müşahidə olunduğunu, bu inkişafın təmini istiqamətində Ədəbiyyat İnstitutunda mühüm işlərin görüldüyünü vurğuladılar.
Tədbirdə “2015-ci ilin şeiri”, “Poemalar”, “Bölgələrdə ədəbi həyat”, “Hekayələr”, “Müasir romanlar”, “Bədii tərcümə”, “Ədəbi gəncliyin axtarışları”, “Ədəbiyyatşünaslıq (nəzəri problemlər)”, “Uşaq ədəbiyyatı (nəsr və dramaturgiya)”, “Satirik janrlar”, “Cənubda ədəbi proses” və s. mövzularda məruzələr dinlənildi, çıxışlar ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

On April 18, a scientific-creative meeting “Literary process – 2015”, devoted results of 2015 was conducted at the electron conference hall of ANAS Institute of Literature.
At the meeting director of the institute, Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbayli underlined the hold of scientific-creative meetings at this organization led by him since 1976 until 1984 sequentially.
Study of independence period of Azerbaijan Republic is one of the key tasks set forth humanitarian and social sciences by President Ilham Aliyev, and so today’s meeting has been devoted to the independence period of Azerbaijan literature, noted academician.
Vice-President noted that, basic directions of meeting are processes happening in the independence period of Azerbaijan literature, emerged personalities, analyzing, generalizing and gauging of genres. The main difference of this meeting from others is its domination by the youth.
14 lecturers will make speeches on various topics covering all spheres of literary process: “A new generation, who brought up in the independence period, with new cognition demonstrates his viewpoints on the literary processes of the independence period. It is also an important step for the development of youth policy in the country."
Academician I. Habibbayli drew attention to the functioning of department of Azerbaijan Literature of Independence Period under Institute of Literature, while Azerbaijan History of Independence Period under Institute of History. In addition, book dubbed Azerbaijan Literature of Independence Period is under prep for publication.
Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences Academician Teymur Karimli, editor-in-chief of newspaper “Literature”, writer-publicist Azer Turan reported at the meeting on significant progress in Azerbaijan literature in the latest years and stressed out vital measures taken by the Institute of Literature in this field.
Lectures on following topics were listened at the event: “Poem of 2015”, “Poems”, Literary process in the regions”, “Stories”, “Modern novels”, “Fictional translation", "Literary youth's researches”, "Literary criticism (theoretical problems)," "Children's literature (prose and drama)", "Satirical genres", "Literary process in the South”, views were exchanged.