Ümumdünya Aviasiya və Kosmonavtika Günü və Beynəlxalq Astronomiya Gününə həsr olunmuş görüş keçirildi
Aprelin 20-də İ.Əfəndiyev adına Elitar gimnaziyada AMEA və Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümumdünya Aviasiya və Kosmonavtika Günü və Beynəlxalq Astronomiya Gününə həsr olunmuş görüş keçirildi.
Gimnaziyanın müəllim və tələbə heyətinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Səbuhi Qəhrəmanov açdı. O, Akademiyanın əsas fəaliyyət istiqamətləri, burada aparılan araşdırmalar, həyata keçirilən innovativ layihələr barədə məlumat verdi. Son zamanlar AMEA-da elm və təhsilin inteqrasiyası, gənc kadrların prioritet elm sahələrində tədqiqatlara cəlb edilməsi istiqamətində mühüm addımların atıldığını diqqətə çatdırdı. S.Qəhrəmanov AMEA ilə Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi ilə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açaraq bu qurumla birgə həyata keçirilən tədbirlərin hər iki qurum üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı.
Sonra AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR) Planetlər və kiçik səma cisimləri şöbəsinin rəhbəri, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Ədalət Ətayi “Kosmik tədqiqatların astronomiyada rolu” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. O, əvvəlcə bu əlamətdar günün önəmindən söz açaraq Aviasiya və Kosmonavtika Günündə dünyanın müxtəlif ölkələrində tematik sərgilər, konfranslar və mühazirələrin təşkil edildiyini bildirdi.
Alim Azərbaycanda bu sahənin inkişafına ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən xüsusi diqqət göstərildiyini qeyd edərək dövlət başçısının 2013-cü ildə Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında aparılan yenidənqurma işlərinin başa çatması münasibətilə rəsədxanaya ziyarətini xatırlatdı.  Ölkə Prezidentinin bu zaman rəsədxanada aparılmış təmir-tikinti işləri və qurumun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi istiqamətində görülmüş tədbirlərlə ətraflı tanış olduğunu nəzərə çatdırdı.
Sonra alim ŞAR-ın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən danışdı. Burada səma cisimlərinin fizika və dinamikası, Günəş fizikası və Günəş- Yer əlaqələri fizikası, Günəş sistemi cisimlərinin fizika və dinamikası və s. dair elmi araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırdı. Rəsədxanada 6 teleskop binası, o cümlədən 2 metrlik əsas teleskopun binasının əsaslı təmir olunduğunu qeyd edərək rəsədxananın bütün teleskoplarına müasir və yeni işıq qəbuledicilərinin alındığını, xüsusi kameralar və kriogen qurğusunun quraşdırıldığını qeyd etdi.
Görüşdə Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin əməkdaşı Natiq Əliyev də çıxış etdi. O, alimlərin orta məktəblərdə keçirdiyi görüşlərin şagirdlərin təhsil həyatında əvəzsiz rol oynadığını qeyd edərək bu kimi tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirilməsini tövsiyə etdi.

20 апреля при совместной организационной поддержке Элитарной гимназии имени И.Эфендиева, НАНА и Российского информационно-культурного центра состоялась встреча, посвященная Всемирному дню авиации и космонавтики и Международному дню астрономии.
Мероприятие, в котором приняли участие преподавательско-ученический состав гимназии студентов, вступительным словом открыл заведующий Отделом по связям с общественностью Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиум НАНА Сабухи Кахраманов. Он проинформировал об основных направлениях деятельности академии, осуществляемых здесь исследованиях и инновационных проектах. Коснувшись вопроса касательно существующих связей сотрудничества между НАНА и представительством Российского информационно-культурного центра в Азербайджане, С.Кахраманов подчеркнул, что мероприятия, осуществляемые совместно с упомянутой структурой, имеют важное значение для обеих сторон.
Далее был заслушан доклад «Роль космических исследований в астрономии» заведующего Отделом планет и малых небесных тел Шамахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси (ШАО) НАНА, кандидата физико-математических наук Адалята Атаи. Рассказав о значении этого знаменательного дня, он отметил, что в различных странах мира в День авиации и космонавтики организуются тематические выставки, конференции и лекции.
Отметив, что Президентом страны Ильхамом Алиевым уделяется особое внимание развитию данной сферы в Азербайджане, ученый напомнил визит главы государства в Шамахинскую астрофизическую обсерваторию после завершения работ по реконструкции обсерватории в 2013 году. Он подчеркнул, что в рамках визита Президент страны ознакомился с мерами, предпринятыми в области ремонтно-строительных работ и усиления материально-технической базы обсерватории.
Далее ученый рассказал о приоритетных направлениях деятельности ШАО. Он довел до внимания, что здесь проводятся научные исследования в области физики и динамики небесных тел, солнечной и солнечно-земной физики, физики и динамики тел Солнечной системы и т.д. Сообщив, что были капитально отремонтированы здания с 6 телескопами и основным 2-метровым телескопом, он также сообщил о приобретении современных приемников излучения для телескопов, установке специальных камер и криогенных устройств.
На встрече также выступил сотрудник представительства Российского информационно-культурного центра в Азербайджане Натиг Алиев. Отметив, что проводимые учеными встречи в средних школах играют незаменимую роль в образовательной жизни учащихся, он выдвинул рекомендацию о регулярном осуществлении подобных мероприятий.
Затем ученица 8 класса Элитарной гимназии Екатерина Королева выступила с презентацией по астрофизике.