Ümumdünya Aviasiya və Kosmonavtika Günü və Beynəlxalq Astronomiya Gününə həsr olunmuş görüş keçirildi
Aprelin 20-də İ.Əfəndiyev adına Elitar gimnaziyada AMEA və Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümumdünya Aviasiya və Kosmonavtika Günü və Beynəlxalq Astronomiya Gününə həsr olunmuş görüş keçirildi.
Gimnaziyanın müəllim və tələbə heyətinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Səbuhi Qəhrəmanov açdı. O, Akademiyanın əsas fəaliyyət istiqamətləri, burada aparılan araşdırmalar, həyata keçirilən innovativ layihələr barədə məlumat verdi. Son zamanlar AMEA-da elm və təhsilin inteqrasiyası, gənc kadrların prioritet elm sahələrində tədqiqatlara cəlb edilməsi istiqamətində mühüm addımların atıldığını diqqətə çatdırdı. S.Qəhrəmanov AMEA ilə Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi ilə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açaraq bu qurumla birgə həyata keçirilən tədbirlərin hər iki qurum üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı.
Sonra AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR) Planetlər və kiçik səma cisimləri şöbəsinin rəhbəri, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Ədalət Ətayi “Kosmik tədqiqatların astronomiyada rolu” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. O, əvvəlcə bu əlamətdar günün önəmindən söz açaraq Aviasiya və Kosmonavtika Günündə dünyanın müxtəlif ölkələrində tematik sərgilər, konfranslar və mühazirələrin təşkil edildiyini bildirdi.
Alim Azərbaycanda bu sahənin inkişafına ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən xüsusi diqqət göstərildiyini qeyd edərək dövlət başçısının 2013-cü ildə Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında aparılan yenidənqurma işlərinin başa çatması münasibətilə rəsədxanaya ziyarətini xatırlatdı.  Ölkə Prezidentinin bu zaman rəsədxanada aparılmış təmir-tikinti işləri və qurumun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi istiqamətində görülmüş tədbirlərlə ətraflı tanış olduğunu nəzərə çatdırdı.
Sonra alim ŞAR-ın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən danışdı. Burada səma cisimlərinin fizika və dinamikası, Günəş fizikası və Günəş- Yer əlaqələri fizikası, Günəş sistemi cisimlərinin fizika və dinamikası və s. dair elmi araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırdı. Rəsədxanada 6 teleskop binası, o cümlədən 2 metrlik əsas teleskopun binasının əsaslı təmir olunduğunu qeyd edərək rəsədxananın bütün teleskoplarına müasir və yeni işıq qəbuledicilərinin alındığını, xüsusi kameralar və kriogen qurğusunun quraşdırıldığını qeyd etdi.
Görüşdə Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin əməkdaşı Natiq Əliyev də çıxış etdi. O, alimlərin orta məktəblərdə keçirdiyi görüşlərin şagirdlərin təhsil həyatında əvəzsiz rol oynadığını qeyd edərək bu kimi tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirilməsini tövsiyə etdi.

On April 20, Elitar gymnasium on behalf of I. Afandiyev hosted the meeting devoted to the World Aviation and Cosmonautics Day and International Astronomy Day by joint organization of ANAS and Azerbaijan representation of the Russian Information and Culture Center.
Meeting with participation of teacher and student staff of the gymnasium was opened by Division Chief of Public Relations under Department of Public Relations and Science Popularization of the ANAS Presidium Administration Sabuhi Gahramanov, who spoke about key directions of Academy’s activity, academic studies carried out and implemented innovative projects. Making speech on state-of-the-art cooperation ties of ANAS via Azerbaijan representation of the Russian Information and Culture Center, stressed the significance of its relevance for both parties.
Then, Chief Department of Planets and Smaller Celestial Bodies of the Shamakhy Astrophysical Observatory (SAO) PhD in physics-math Adalat Atayi delivered a lecture on “Role of aerospace studies in astronomy, and informed on thematic exhibitions, conferences and lectures in various countries of the world on Aviation and Cosmonautics Day.
Scientist noted the special care of Mr. President Ilham Aliyev in this sphere and reminded his visit to the observatory after completion of reconstructions works in 2013.
Later on, scientist told about activities of SAO and brought to mind the researches on physics and dynamics of celestial bodies, solar physics and physics of solar-earth connections, the physics and dynamics of the bodies in a solar system. 6 telescope buildings including telescope building with of 2 meters have been overall repaired, modern light receivers were purchased for all telescopes of the observatory, special cameras and cryogen devises were installed, he stated.
Associate of Azerbaijan representation of the Russian Information and Culture Center Natig Aliyev reported at the meeting and noted the exceptional role of scientists’ meetings for the students in the secondary schools.
In closing, 8th grade student of the gymnasium Ekaterina Karalyova made presentation on astrophysics.