AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) görkəmli şərqşünas-iranşünas alim Boris Zaxoderin şəxsi kitabxanasının təqdimatı olub.
Tədbirdə kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova iki min nüsxədən artıq ədəbiyyatı olan Şərq Ədəbiyyatı Fondunda uzun illərdir şərqşünas alimlərimizin diqqətini cəlb edən nadir əsərlərlə zəngin kolleksiyaların olduğunu söyləyib.
Qeyd edilib ki, 1984-cü ildə çapdan çıxmış “B.Zaxoderin Şəxsi Kitablarının Kataloqu” fondunun böyük tarixi əhəmiyyətli elmi-bədii əsər və nadir nüsxələri oxuculara geniş məzmunda çatdırmaq nöqteyi-nəzərindən xüsusilə əhəmiyyətlidir.
MEK-in Şərq Ədəbiyyatı Fondunun rəhbəri Aidə Hüseynova Yaxın və Orta Şərq tarixi üzrə görkəmli şərqşünas-iranşünas alim Boris Zaxoderin şəxsi kolleksiyası barədə məlumat verib. 75 elmi əsərin müəllifi olan B.Zaxoderin şəxsi kitabxanasında nadir kitabların olduğunu deyən fondun rəhbəri bu kitabların respublikada yeganə nüsxə kimi ancaq MEK-də qorunub saxlanıldığını söyləyib.
Bildirilib ki, B.Zaxoderin kolleksiyasında rus dilində nəşr edilmiş bir çox qiymətli kitablar da var. A.Hüseynova alimin zəngin şəxsi kitabxanasında dünyada məşhur olan türk yazılı abidələrindən “Kutadğu-Biliğ”in də yer aldığını söyləyib.
Təqdimat mərasimində B.Zaxoderin şəxsi kolleksiyasında Şərq ədəbiyyatına, tarixinə, fəlsəfə və hüquqa aid Avropa dillərində kitabların da yer aldığı bildirilib.

The Central Scientific Library (CSL) of ANAS held the presentation of the personal library of a prominent orientalist, exploring Iran, Boris Zakhoder.
At the event, the library director, PhD in medicine Leyla Imanova noted that the Eastern Literature Foundation, which are stored for more than two thousand copies of the literature, there are a collection rich unique pieces that attract the attention of our Orientalists.
It was noted that having great historical significance of scientific and artistic works and unique copies foundation "Boris Zakhoder’s personal catalog of books", published in 1984, are of particular importance from the point of view of bringing to the readers of their meaning in the wider context.
Manager of Eastern Literature Foundation Aida Huseynova informed about the personal collection of a prominent orinetalist, exploring Iran - Boris Zakhoder, who is the author of 75 scientific papers, kept unique books, which are only in the country specimens are stored only in the CSL.
It was noted that the collection of B.Zakhoder embraces books in Russian as well. A.Huseynov stressed that rich scientific library also includes the world-famous monument of Turkic writing "Kudaktu-Bilik".
At the presentation ceremony it was also noted that personal collection is stored books devoted Eastern literature, history, philosophy and law in European languages.