AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) görkəmli şərqşünas-iranşünas alim Boris Zaxoderin şəxsi kitabxanasının təqdimatı olub.
Tədbirdə kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova iki min nüsxədən artıq ədəbiyyatı olan Şərq Ədəbiyyatı Fondunda uzun illərdir şərqşünas alimlərimizin diqqətini cəlb edən nadir əsərlərlə zəngin kolleksiyaların olduğunu söyləyib.
Qeyd edilib ki, 1984-cü ildə çapdan çıxmış “B.Zaxoderin Şəxsi Kitablarının Kataloqu” fondunun böyük tarixi əhəmiyyətli elmi-bədii əsər və nadir nüsxələri oxuculara geniş məzmunda çatdırmaq nöqteyi-nəzərindən xüsusilə əhəmiyyətlidir.
MEK-in Şərq Ədəbiyyatı Fondunun rəhbəri Aidə Hüseynova Yaxın və Orta Şərq tarixi üzrə görkəmli şərqşünas-iranşünas alim Boris Zaxoderin şəxsi kolleksiyası barədə məlumat verib. 75 elmi əsərin müəllifi olan B.Zaxoderin şəxsi kitabxanasında nadir kitabların olduğunu deyən fondun rəhbəri bu kitabların respublikada yeganə nüsxə kimi ancaq MEK-də qorunub saxlanıldığını söyləyib.
Bildirilib ki, B.Zaxoderin kolleksiyasında rus dilində nəşr edilmiş bir çox qiymətli kitablar da var. A.Hüseynova alimin zəngin şəxsi kitabxanasında dünyada məşhur olan türk yazılı abidələrindən “Kutadğu-Biliğ”in də yer aldığını söyləyib.
Təqdimat mərasimində B.Zaxoderin şəxsi kolleksiyasında Şərq ədəbiyyatına, tarixinə, fəlsəfə və hüquqa aid Avropa dillərində kitabların da yer aldığı bildirilib.

В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялась презентация личной библиотеки видного ученого-востоковеда-ирановеда Бориса Заходера.
На мероприятии директор библиотеки, доктор философии по медицине Лейла Иманова отметила, что в Фонде Восточной литературы, где хранятся более двух тысяч экземпляров литературы, имеются коллекции, богатые уникальными произведениями, привлекающими внимание наших востоковедов уже долгие годы.
Было отмечено, что обладающие большим историческим значением научно-художественные произведения и уникальные экземпляры фонда «Каталог личных книг Бориса Заходера», вышедшие из печати в 1984 году, имеют особое значение с точки зрения доведения до читателей их смысла в широком контексте.
Руководитель Фонда Восточной литературы Аида Гусейнова проинформировала о личной коллекции видного ученого-востоковеда-ирановеда по истории Ближнего и Среднего Востока Бориса Заходера. В личной библиотеке Б.Заходера, который является автором 75 научных трудов, хранятся уникальные книги, которые, как единственный в республике экземпляры, хранятся только в ЦНБ.
Было отмечено, что в коллекции Б.Заходера имеются также изданные на русском языке ценные книги. А.Гусейнова подчеркнула, что в богатую библиотеку ученого также включен известный во всем мире тюркский письменный памятник «Кудакту-Билик».
На церемонии презентации было также отмечено, что в личной коллекции Б.Заходера хранятся посвященные Восточной литературе, истории, философии и праву книги на европейских языках.