AMEA-da M.Fəraqinin Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş “Divan”ının təqdimat mərasimi keçirildi
Aprelin 28-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə böyük türkmən şairi Məhtimqulu Fəraqinin Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş “Divan”ının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan və Türkmənistan arasında tarixi mehriban qonşuluq və dostluq münasibətlərindən söz açdı. AMEA rəhbəri hər iki ölkənin regionda güclü iqtisadi-siyasi mövqeyə malik olduğunu diqqətə çatdıraraq, Azərbaycan xalqı ilə türkmən xalqı arasındakı münasibətlərin hələ Sovet İttifaqının hakimiyyəti dövründə mövcud olduğunu dilə gətirdi.
Sonra AMEA rəhbəri Məhtimqulu Fəraqinin Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş “Divan”ını Türkmənistan EA-nın prezidenti, müxbir üzv Meret Aşırbayevə təqdim etdi.
M.Aşırbayev də öz növbəsində AMEA prezidentinə, o cümlədən akademiklər İsa Həbibbəyli və Teymur Kərimliyə müxtəlif xatirə hədiyyələri bağışladı.
Tədbirdə çıxış edən Türkmənistan EA-nın prezidenti, müxbir üzv Meret Aşırbayev Azərbaycan xalqının klassik türkmən şairi olan M.Fəraqiyə diqqət və sevgisini yüksək dəyərləndirdi. Alim bildirdi ki, “Divan”ın nəşri müstəqillik dövründə Azərbaycan-Türkmənistan ədəbi-mədəni əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən əlamətdar hadisələrdən biridir.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirdi ki, kitaba dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən biri, türkmən xalqının böyük şairi Məhtimqulu Fəraqinin Bakıda yeni tapılmış “Divan”ındakı şeirlər toplanıb.
İsa Həbibbəylinin sözlərinə görə, 1914-cü ildə daşbasma üsulu ilə Buxara şəhərində çap edilmiş bu “Divan”dakı şeirlərin bir çoxu şairin nəşr edilmiş eyniadlı şeirlərindən fərqli və daha düzgündür, bir neçə şeir isə böyük sənətkarın bu vaxtadək nəşr edilmiş kitablarında yoxdur. Yeni tapılmış “Divan”da Məhtimqulu Fəraqinin dini məzmunlu şeirləri də vardır ki, bu şeirlərin keçmiş sovet dövründə onun külliyyatına daxil edilməsi mümkün deyildi.
Beləliklə, türkmən ədəbiyyatının yaradıcısı, Türkmənistanda milli dövlətçilik ideyalarının qüdrətli carçısı Məhtimqulu Fəraqinin zəngin və qiymətli irsinin öyrənilməsi, tədqiqi və nəşri bütün Türk dünyası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
M.Fəraqinin milli birlik ideyaları dünyada və türk xalqları arasında birliyin, həmrəyliyin, dostluğun və qarşılıqlı etimadın daha da möhkəmlənməsinə işıq salır.
Sonra Türkmənistanın Azərbaycan Respublikasındakı səlahiyyətli və fövqəladə səfiri Toyli Kumekov çıxış etdi.  Səfir ölkələrimiz arasında digər sahələrdə olduğu kimi, elmi əməkdaşlıq istiqamətində də mühüm nəticələr əldə ediləcəyinə inamını ifadə etdi. Qeyd etdi ki, ölkə prezidentlərinin istər ikitərəfli, istərsə də beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşləri gələcəkdə əməkdaşlığımızın daha da möhkəmləsinə rəvac verəcək.
Tədbirdə M.Fəraqinin “Divan”ının Azərbaycan dilində nəşrinə görə və Azərbaycan və türkmən münasibətlərinin humanitar əməkdaşlığı sahəsinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə akademiklər İsa Həbibbəyli, Teymur Kərimli və İsmixan Osmanlı Türkmənistanın Azərbaycandakı səfirliyi tərəfindən diplomla təltif olundular.
Tədbirdə Türkmənistan EA-nın Milli Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini Rəhmanberdi Qodarov, Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Məmməd Əliyev, Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov, Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı İsmixan Osmanlı və digərləri çıxış edərək nəşrin əhəmiyyətindən danışdılar. Bildirdilər ki, bu əsərin Azərbaycan dilinə uyğunlaşdırılaraq Bakıda nəşr edilməsi görkəmli sənətkarın yaradıcılığına Azərbaycan alimlərinin növbəti töhfəsidir.

Presentation of M.Faragi’s “Divan”, translated into Azerbaijani, in ANAS
On April 28, Central Scientific Library of ANAS held presentation ceremony of great Turkmen poet Mahtimgulu Faragi’s “Divan”, translated into Azerbaijani.
Opening the event, President of ANAS Academician Akif Alizadeh made speech on historical good neighborhood and friendship links between Azerbaijan and Turkmenistan, which had launched even in Societ Society.
Then, the president submitted Faragi’s “Divan”, which translated into Azerbaijani, to the President of Turkmenistan AS corresponding member Meret Ashirbayev.
In his turn, M.Ashirbayev donated various memorial gifts to the president, including academicians Isa Habibbeyli and Teymur Karimli.
President of Turkmenistan AS Meret Ashirbeyov highly appreciated respect and love of Azerbaijan people to classic Turkmen poet M. Faragi. Scientist stated that, publication of “Divan” is one of the remarkable events that had taken in direction of developing cultural-literary ties between both countries.Vice-President of ANAS director of the Institute of Literature Academician Isa Habibbeyli reported at the event and noted that book covers poems of “Divan”, which belongs to one of the prominent representatives of world literature M. Faragi and newly revealed in Baku.
Vice-president of ANAS, director of Institute of the Literature named after Nizami, Academician Isa Habibbeyli in his speech noted that, the book contains newly found in Baku poems from "Divan", one of the outstanding representatives of the world literature, great poet of the Turkmen people Mahtumgulu Faragi.
According to Isa Habibbeyli, many poems from "Divan", published in 1914 in Bukhara by engraving method, differ from poems published in past, and are the more appropriate version.
And some of these poems don't occur in other books of the great master published still at all. Makhtumkuli Fragi's poms of religious contents which publication wasn't possible during the Soviet period have also found the reflection in recently found "Dvan".
National solidarity ideas of Mahtumgulu Faragi sheds light on further strengthen the unity, solidarity, friendship and mutual trust in the world and among the Turkic peoples.
The next speaker was Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkmenistan to the Republic of Azerbaijan Toyli Kumekov.
The Ambassador also expressed his confidence that, as in other areas in the field of scientific cooperation important results will be achieved between the two countries. Noted that, the meeting of presidents of 2 countries will give a positive impetus to the further strengthening of cooperation in the future both in the bilateral format and within international events.
Acted at the event, Deputy Director of the Institute of Manuscripts of the Turkmenistan AS Rahmanberdi Godarov, Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences, Director of the Institute of Manuscripts, Academician Teymur Karimli, Deputy Director of the Institute of Literature, Doctor of Philology Mammad Aliyev, Deputy Director of the Institute of Manuscripts, Doctor of Philology Pasha Karimov, employeeof the Institute of Literature Ismikhan Osmanli and others spoke about the importance of the publication.
They noted that, the publication of this work in the Azerbaijani language in Baku is another contribution of Azerbaijani scientists for creativity of a prominent man-of-letter.