AMEA-da M.Fəraqinin Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş “Divan”ının təqdimat mərasimi keçirildi
Aprelin 28-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə böyük türkmən şairi Məhtimqulu Fəraqinin Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş “Divan”ının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan və Türkmənistan arasında tarixi mehriban qonşuluq və dostluq münasibətlərindən söz açdı. AMEA rəhbəri hər iki ölkənin regionda güclü iqtisadi-siyasi mövqeyə malik olduğunu diqqətə çatdıraraq, Azərbaycan xalqı ilə türkmən xalqı arasındakı münasibətlərin hələ Sovet İttifaqının hakimiyyəti dövründə mövcud olduğunu dilə gətirdi.
Sonra AMEA rəhbəri Məhtimqulu Fəraqinin Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş “Divan”ını Türkmənistan EA-nın prezidenti, müxbir üzv Meret Aşırbayevə təqdim etdi.
M.Aşırbayev də öz növbəsində AMEA prezidentinə, o cümlədən akademiklər İsa Həbibbəyli və Teymur Kərimliyə müxtəlif xatirə hədiyyələri bağışladı.
Tədbirdə çıxış edən Türkmənistan EA-nın prezidenti, müxbir üzv Meret Aşırbayev Azərbaycan xalqının klassik türkmən şairi olan M.Fəraqiyə diqqət və sevgisini yüksək dəyərləndirdi. Alim bildirdi ki, “Divan”ın nəşri müstəqillik dövründə Azərbaycan-Türkmənistan ədəbi-mədəni əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən əlamətdar hadisələrdən biridir.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirdi ki, kitaba dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən biri, türkmən xalqının böyük şairi Məhtimqulu Fəraqinin Bakıda yeni tapılmış “Divan”ındakı şeirlər toplanıb.
İsa Həbibbəylinin sözlərinə görə, 1914-cü ildə daşbasma üsulu ilə Buxara şəhərində çap edilmiş bu “Divan”dakı şeirlərin bir çoxu şairin nəşr edilmiş eyniadlı şeirlərindən fərqli və daha düzgündür, bir neçə şeir isə böyük sənətkarın bu vaxtadək nəşr edilmiş kitablarında yoxdur. Yeni tapılmış “Divan”da Məhtimqulu Fəraqinin dini məzmunlu şeirləri də vardır ki, bu şeirlərin keçmiş sovet dövründə onun külliyyatına daxil edilməsi mümkün deyildi.
Beləliklə, türkmən ədəbiyyatının yaradıcısı, Türkmənistanda milli dövlətçilik ideyalarının qüdrətli carçısı Məhtimqulu Fəraqinin zəngin və qiymətli irsinin öyrənilməsi, tədqiqi və nəşri bütün Türk dünyası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
M.Fəraqinin milli birlik ideyaları dünyada və türk xalqları arasında birliyin, həmrəyliyin, dostluğun və qarşılıqlı etimadın daha da möhkəmlənməsinə işıq salır.
Sonra Türkmənistanın Azərbaycan Respublikasındakı səlahiyyətli və fövqəladə səfiri Toyli Kumekov çıxış etdi.  Səfir ölkələrimiz arasında digər sahələrdə olduğu kimi, elmi əməkdaşlıq istiqamətində də mühüm nəticələr əldə ediləcəyinə inamını ifadə etdi. Qeyd etdi ki, ölkə prezidentlərinin istər ikitərəfli, istərsə də beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşləri gələcəkdə əməkdaşlığımızın daha da möhkəmləsinə rəvac verəcək.
Tədbirdə M.Fəraqinin “Divan”ının Azərbaycan dilində nəşrinə görə və Azərbaycan və türkmən münasibətlərinin humanitar əməkdaşlığı sahəsinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə akademiklər İsa Həbibbəyli, Teymur Kərimli və İsmixan Osmanlı Türkmənistanın Azərbaycandakı səfirliyi tərəfindən diplomla təltif olundular.
Tədbirdə Türkmənistan EA-nın Milli Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini Rəhmanberdi Qodarov, Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Məmməd Əliyev, Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov, Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı İsmixan Osmanlı və digərləri çıxış edərək nəşrin əhəmiyyətindən danışdılar. Bildirdilər ki, bu əsərin Azərbaycan dilinə uyğunlaşdırılaraq Bakıda nəşr edilməsi görkəmli sənətkarın yaradıcılığına Azərbaycan alimlərinin növbəti töhfəsidir.

В НАНА состоялась презентация переведенного на азербайджанский язык «Дивана» М.Фараги
28 апреля в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация переведенного на азербайджанский язык «Дивана» великого туркменского поэта Махтумкули Фараги.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал об исторических добрососедских и дружественных отношениях между Туркменистаном и Азербайджаном. Отметив, что обе страны имеют сильные политико-экономическую позицию в регионе глава НАНА заявил, что отношения между азербайджанским и туркменским народами существуют еще с периода Советской власти.
Затем главой НАНА переведенный на азербайджанский язык «Диван» Махтумкули Фараги был вручен президенту АН Туркменистана, члену-корреспонденту Марату Аширбаеву.
Далее М.Аширбаев подарил различные памятные подарки президенту НАНА, а также академикам Теймуру Керимли и Исе Габиббейли.
Выступив на мероприятии, президент АН Туркменистана, член-корреспондент Марат Аширбаев высоко оценил внимание и любовь азербайджанского народа к классическому туркменскому поэту М.Фараги. Ученый отметил, что издание «Дивана» в период независимости является одним из знаменательных событий, осуществляемых в области дальнейшего развития литературно-культурных связей между Азербайджаном и Туркменистаном.
Далее вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли отметил, что в книгу вошли недавно найденные в Баку стихотворения «Дивана» одного из выдающихся представителей мировой литературы, великого поэта туркменского народа Махтумкули Фараги.
По словам Исы Габиббейли, многие стихи из «Дивана», изданного в 1914 году в Бухаре методом гравировки, отличаются от изданных одноименных стихотворений поэта и являются более правильным вариантом. А некоторые из них вообще не встречаются в других изданных до сих пор книгах великого мастера слова. В недавно обнаруженном «Диване» также нашли свое отражение стихи Махтумкули Фараги религиозного содержания, публикация которых не была возможным в советский период.
Таким образом, исследование и издание богатого и ценного наследия основателя туркменской литературы, могущественного глашатая идей национальной государственности в Туркменистане Махтумкули Фараги имеют большое значение для литературы тюркского мира.
Идеи национального единства Махтумкули Фараги проливают свет еще большему укреплению единства, солидарности, дружбы и взаимного доверия в мире, в частности, между тюркскими народами.
Далее выступил чрезвычайный и полномочный посол Туркменистана в Азербайджанской Республике Тойли Кумеков. Посол также выразил уверенность в том, что в области научного сотрудничества между обеими странами будут достигнуты важные результаты. Он отметил, что встречи президентов наших стран, как в двустороннем формате, так и в рамках международных мероприятий, дадут положительный импульс еще большему укреплению сотрудничества между странами в дальнейшем.
Выступив, на мероприятии заместитель директора Института рукописей АН Туркменистана Рахманберди Годаров, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, директор Института рукописей, академик Теймур Керимли, заместитель директора Института литературы, доктор филологических наук Мамед Алиев, заместитель директора Института рукописей, доктор филологических наук Паша Керимов, сотрудник Института литературы Исмихан Османлы и другие рассказали о значении издания. Они отметили, что издание данного произведения на азербайджанском языке в Баку является очередным вкладом азербайджанских ученых в творчество видного мастера слова.