“Türksoylu xalqların musiqi mədəniyyətinin tədqiqi problemləri” mövzusunda XV Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirildi
Bu gün AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Türksoylu xalqların musiqi mədəniyyətinin tədqiqi problemləri” mövzusunda XV Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirildi.
AMEA, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti (ADMİU) və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinə həsr olunmuşdur.
Öncə universitetin rektoru, professor Fərəh Əliyeva çıxış edərək on beş ildir ki, ənənəvi olaraq keçirilən konfransın əhəmiyyətindən danışdı. Tədbirin Prezident İlham Əliyevin Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında imzaladığı müvafiq Sərəncama əsasən təşkil olunduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu gün təqdim ediləcək məruzələr olduqca aktual məsələlərə həsr olunmuşdur. Konfrans türkdilli xalqların musiqi ənənələri sahəsindəki problemlər və onların həlli yollarının araşdırılması, ortaq mədəniyyətimizin inkişaf perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi yönündə geniş imkanlar açacaq.
F.Əliyeva bu kimi tədbirlərin elmlə təhsilin inteqrasiyasının sürətlənməsi istiqamətində mühüm addım olduğunu dilə gətirdi. Qeyd etdi ki, belə tədbirlərin təşkili gənclərin elmi potensialını üzə çıxarmaq, onların araşdırmalarına dərindən nəzər salmaq, əldə etdikləri təcrübələri elmdə tətbiq etmək, eyni zamanda, musiqi sahəsində gedən prosesləri izləmək baxımından son dərəcə zəruri və təqdirəlayiqdir.
Sonra ADMİU ilə AMEA-nın Nizami adına ƏdəbiyyatMemralıq və İncəsənət institutları arasında birgə əməkdaşlığa dair memorandum imzalandı.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli türksoylu xalqların ortaq tarixi köklərə, böyük mədəniyyətə və çoxəsrlik ənənələrə malik olduqlarını vurğuladı. Qeyd etdi ki, müstəqillik illərində türksoylu xalqaların elmi-mədəni, ədəbi və iqtisadi əlaqələri bərpa olunmuş və daha da inkişaf etmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli tədbir iştirakçılarına 2009-cu il oktyabrın 3-də Naxçıvan şəhərində keçirilmiş Türkdilli Ölkələrin Dövlət Başçılarının IX Zirvə Toplantısını xatırlatdı. Bildirdi ki, bu tədbir Türkdilli xalqların mədəni irsinin qorunması, bərpası, təşviqi və inkişafı yönündə əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə mühüm töhfələr vermişdir. O, həmçinin yeni yaradılan Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun mənəvi türk birliyinin formalaşmasına xidmət etdiyini diqqətə çatdırdı. Alim hazırda bu birliyə üzv ölkələrin iştirakı ilə Ortaq ədəbiyyat tarixinə dair dərsliyin hazırlandığını dedi. Qeyd etdi ki, bu dərsliyin orta məktəblərdə tədris olunması nəzərdə tutulur.
“Bugünkü konfrans bütün türk dünyasını düşündürən aktual məsələlərə həsr olunmuşdur” deyə bildirən İsa Həbibbəyli türk xalqlarının elmi cəhətdən inteqrasiyası və möhkəmlənməsi baxımından tədbirin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı. AMEA-nın vitse-prezidenti bugünkü tədbirin türkdilli xalqlar arasında mədəni inteqrasiyanın inkişafını sürətləndirəcəyinə əminliyini ifadə etdi. İmzalanan memorandumun elmlə təhsilin inteqrasiyası baxımdan xüsusi önəm daşıdığını bildirdi.
Beynəlxalq konfransda Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının prorektoru, professor Malik Quliyev və Yunus Əmrə İnstitutunun Bakı filialının direktoru İbrahim Yıldırım çıxış edərək bildirdilər ki, Türk xalqlarının oxşar dil və vahid dinə malik olmaları bu regionların elmi və mədəni əlaqələrinin zənginləşməsinə rəvac vermişdir.
Konfrans öz işini 4 seksiya üzrə davam etdirdi. Tədbirdə musiqi pedaqogikası, müqayisəli sənətşünaslıq, musiqi tarixi və nəzəriyyəsi, etnomusiqişünaslıq və digər istiqamətləri əhatə edən məruzələr dinlənildi, geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Today, ANAS Central Scientific Library hosted the XV International Scientific-Practical Conference "Problems of study of musical culture of Turkic -speaking peoples".
The event dedicated to the 90th anniversary of the First Turkological Congress was held by the joint support of ANAS, Azerbaijan State University of Culture and Arts (ASUCA) and Azerbaijan National Conservatory.
First, Rector of University, Professor Farah Aliyeva spoke about the importance of the conference, which traditionally takes place fifteen years yet. She noted that, the event is organized in accordance with the relevant Order of AR President Ilham Aliyev "On holding the 90th anniversary of the First Turkological Congress." F. Aliyeva said that, the reports, which will be delivered, are devoted to very topical issues. It was noted that, the conference will provide a significant opportunity to explore issues in the musical traditions of the Turkic-speaking peoples and their solutions, as well as determining the prospects for the development of our common culture. F. Aliyeva has estimated implementation of similar actions as the important step taken in the direction of integration acceleration of science and education.
Also was noted that, carrying out such actions is extremely important and meets with approval from the point of view of identification of scientific potential of youth, deep consideration of their researches, introduction in science of the gained experience, at the same time supervision over the processes happening in the field of music.
Then, was signed a memorandum on cooperation between ASUCA and the Institute of Literature after Nizami and ANAS Institute of Architecture and Art.
Then, Vice-President of ANAS, director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbeyli stressed that, the Turkic peoples have common historical roots, great culture and ancient traditions.
He noted that, the scientific, cultural, literary and economic ties of Turkic-speaking peoples have been restored and further developed in the years of independence. Isa Habibbeyli has reminded participants of the event on IX Summit of Heads of Turkic-speaking countries, which was held on October 3, 2009 in Nakhchivan. He pointed out that, this event has made an important contribution to the further strengthening of the conservation, promotion, restoration and development of the cultural heritage of the Turkic-speaking peoples. Scientist said that, currently, this association with the participation of member countries is developed the General textbook on the history of literature. He noted that, is planned to teaching textbook in secondary schools.
"Today's conference is devoted to topical issues of concern to the entire Turkic world"- said Isa Habibbeyli, who stressed the importance of the event in terms of scientific integration and consolidation of the Turkic-peoples. Then, at the international conference were acted director of the Institute of Architecture and Art corresponding member of ANAS, Professor Ertegin Salamzadeh Vice Rector of the Azerbaijan National Conservatory, Professor Malik Guliyev and director of the Baku branch of the Institute of Yunus Emre Ibrahim Yildirim pointed out that, the presence of the Turkic peoples of similar language and one religion promoted enrichment of scientific and cultural ties between the regions.
The conference continued its work on the 4 sections. At the event, were delivered reports covering such areas as music pedagogy, comparative history of art, history and music theory ethnomusicology, and others.