AMEA-nın ikinci Xüsusi şöbəsində növbəti seminar-məşğələ keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyəti aparatında İkinci Xüsusi şöbənin növbəti seminar-məşğələsi keçirildi. Akademiyanın institut və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəisləri ilə baş tutan seminar-məşğələni giriş sözü ilə İkinci Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq plan üzrə nəzərdə tutulan məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırdı. Eldar Quliyev qeyd olunan ilk məsələ kimi ölkəmizdə baş verən sellər və daşqınlar barədə qısaca məlumat verdi, sellərin vurduğu ziyan və dağıdıcı təsirlərindən danışdı. Şöbə müdiri planda əksini tapan mövzu ilə bağlı çıxış edəcək qonağı seminar iştirakçılarına təqdim etdi, AMEA-nın akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri, professor Rəna Qaşqayın bu istiqamətdə uzun müddət araşdırma aparan alimlərdən olduğunu, sel və daşqın problemləri ilə bağlı əlaqədar qurumlara öz təkliflərini də verdiyini bildirdi.
Sonra Rəna Qaşqay "Azərbaycan Respublikasında sellər və daşqınlar" adlı məruzə ilə çıxış edərək Azərbaycanın bütün ərazilərində, xüsusilə də Naxçıvan və Böyük Qafqazda daha geniş yayıldığını, sellərin zəlzələlər qədər dağıdıcı gücə malik kortəbii proses olduğunu nəzərə çatdırdı: "Təbii-dağıdıcı proseslər arasında ən mürəkkəbi sel axınları və daşqınlardır. Keçən illərdə baş verən selin izlərinə əsaslanaraq demək olar ki, hər bir orta güclü sel bir milyon kubmetr həcmində sülb materialları gətirir. Lakin bu həcm 10 milyon kubmetrə çata bilir. Bu da nadir hal olaraq təxminən 20 ildən bir müşahidə edilir. Sellər, əsasən yay quraqlıq mövsümündən sonra oktyabr, bəzən isə sentyabr aylarında baş verir. Bu zaman düşən güclü yağışlar (sutkada 20-30 mm) təsərrüfatlara, yollara, yaşayış məntəqələrinə böyük zərər vuran sellər əmələ gətirir".
Öz məruzəsində selləri əmələ gətirən faktorlardan da bəhs edən alim tez aşına bilən süxurlar, həddən artıq mal-qaranın otarılması, meyilli sahələrdə torpaqların uzununa şumlanması, intensiv yağan yağışlar (damcılar hissəciklərlə birləşib sahədəki süxurları yuyub aparır), insan fəaliyyətinin təsiri və çirkli suların çaylara tökülməsini sellərə səbəb olan amillər sırasında qeyd etdi. Bunların qarşısını almaq üçün müxtəlif tədbirlər görüldüyünü, aktiv və passiv metodlardan istifadə olunduğunu deyən Rəna Qaşqay aktiv metodu daha uğurlu hesab etdiyini vurğuladı: "Bunlardan ən dəyərlisi aktiv metodların tətbiq olunmasıdır. Bu da yamaclarda meşə-meliorativ işlərin aparılmasını nəzərdə tutur. Bu uzunmüddətli işlər olsa da, yamacların bərkidilməsində böyük rol oynayır. Ağaclar, yarpaqlarla örtülmüş meşə suyu torpağa hopduraraq selin qarşısını alır. Sellərin qarşısını almaq üçün passiv metod dedikdə isə sədlər və kanallar nəzərdə tutulur".
Bildirilib ki, Azərbaycan dağlıq ölkə olduğundan çaylar qarışıq qida mənbələrinə malikdir. Qışda yağan qarlar hər il çaylarda mart ayından başlayaraq gursululuqlar və daşqınlar yaradır. Bu proseslərdə təbii şəraitlə bərabər, insanın təsərrüfat fəaliyyəti də az rol oynamır. Alimin sözlərinə görə, tənzimlənmiş çaylarda vahid idarəetmə sistemi yaradılmalı və proqnoz əsasında su anbarlarının rejimi idarə edilməlidir. Əks halda 2010-cu ilin may ayında Kür çayında baş verən fəlakət yenə təkrar oluna bilər. 2003, 2006 və 2016-cı illərdə baş vermiş daşqınlarda insan faktorunu xüsusi vurğulamaq lazımdı. Və bunun yeganə həll yolu su anbarlarının tikilməsi idi ki, 1953-cü ildə Mingəçevir su anbarının ərsəyə gətirilməsi daşqınların qarşısını aldı.
Seminar-məşğələdə MM qərargah rəislərinin mövzuyla bağlı fikirləri səsləndirildi, suallar cavablandırıldı.
Tədbirin növbəti hissəsində Akademiya prezidentinin "AMEA-nın elmi müəssisələrində Mülki Müdafiə planlarının tərtib edilməsi barədə" 22 fevral 2016-cı il tarixli Sərəncamının icrası haqqında Eldar Quliyevin çıxışı dinlənildi, sərəncamın icra vəziyyəti ilə bağlı məlumatlar nəzərə çatdırıldı.
Daha sonra AMEA-nın elmi müəssisələrində aparılan yoxlamaların nəticələri haqqında müzakirələr aparıldı, tövsiyələr edildi.

Next seminar-training of the 2nd Special Department of ANAS was held. Event organized with participation of Civil Defense headquarter chiefs of the institute and organizations of ANAS was opened by chief department Eldar Guliyev, who briefed about the floods and mudslides happening in the country and its devastating effects as a first issue of the plan. E.Guliyev introduced the guest to the attendees, who will report on a current issue. Rena Gasgay, chief of the Department of Onshore hydrology and water resources Professor, has engaged in this direction for a long time, offered her suggestions to the relevant bodies related to problems of floods and mudslides.
Then Rena Gashgay made a presentation on Ffloods and mudslides in the Republic of Azerbaijan" and noted that, it has been mushroomed all areas of Azerbaijan, especially in Nakhchivan and more widespread in the Caucasus, according to its destructive power floods are equal to earthquake and are of spontaneous process: "Of course the worst complex and destructive processes are floods and mudslides. Based on the signs of the floods in recent years, almost a million cubic meters of mud materials are brought by each medium flood. However, this figure may reach 10 million cubic meters. This is a rare situation and is observed in approximately 20 years. Floods mostly occur after drought summer season, in October and sometimes in September. In this case, the heavy rains (20-30 mm per day) emerges the floods, damaging farms, roads and settlements.
Dealing with factors that form the floods, scientist noted the following factors: quickly erased rocks, excessive livestock grazing, vertically plowing the lands in prone areas, intense rains (droplet particles are made to unite and wash off rocks in the area), manmade factors, and wastewater spilling, are lead to emerge of floods. Various measures are being taken to prevent them, active and passive methods are considered, active method is of more successful: "The most valuable asset is to apply an active method. It also envisages the hillside forest-reclamation work, she noted.
It was noted that due to the fact that Azerbaijan is a mountainous country, the rivers here have a mixed diet. Through drop-down winter snow each year, starting in March, the rivers become turbulent and there are floods. In these processes, along with the natural environment plays an important role and human activities. According to the scientist, in regulated rivers unified management system must be created, and reservoirs regime should be managed on the basis of forecasts. Otherwise, the accident which has taken place on the Kura River in May 2010 could be repeated. It is necessary to emphasize the human factor in the floods in 2003, 2006 and 2016. The only way out of this situation is the construction of water reservoirs. Thus, the structure in 1953, Mingachevir reservoir prevented the risk of flooding.
At the seminar has been put forward views on the question regarding the CD headquarters chiefs.
In the next part of the event in connection with the execution of orders of the President of the Academy "On the preparation of civil defense plans in scientific institutions of ANAS" dated February 22, 2016 made by Eldar Guliyev, who informed on the status of order execution.