AMEA-nın ikinci Xüsusi şöbəsində növbəti seminar-məşğələ keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyəti aparatında İkinci Xüsusi şöbənin növbəti seminar-məşğələsi keçirildi. Akademiyanın institut və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəisləri ilə baş tutan seminar-məşğələni giriş sözü ilə İkinci Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq plan üzrə nəzərdə tutulan məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırdı. Eldar Quliyev qeyd olunan ilk məsələ kimi ölkəmizdə baş verən sellər və daşqınlar barədə qısaca məlumat verdi, sellərin vurduğu ziyan və dağıdıcı təsirlərindən danışdı. Şöbə müdiri planda əksini tapan mövzu ilə bağlı çıxış edəcək qonağı seminar iştirakçılarına təqdim etdi, AMEA-nın akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri, professor Rəna Qaşqayın bu istiqamətdə uzun müddət araşdırma aparan alimlərdən olduğunu, sel və daşqın problemləri ilə bağlı əlaqədar qurumlara öz təkliflərini də verdiyini bildirdi.
Sonra Rəna Qaşqay "Azərbaycan Respublikasında sellər və daşqınlar" adlı məruzə ilə çıxış edərək Azərbaycanın bütün ərazilərində, xüsusilə də Naxçıvan və Böyük Qafqazda daha geniş yayıldığını, sellərin zəlzələlər qədər dağıdıcı gücə malik kortəbii proses olduğunu nəzərə çatdırdı: "Təbii-dağıdıcı proseslər arasında ən mürəkkəbi sel axınları və daşqınlardır. Keçən illərdə baş verən selin izlərinə əsaslanaraq demək olar ki, hər bir orta güclü sel bir milyon kubmetr həcmində sülb materialları gətirir. Lakin bu həcm 10 milyon kubmetrə çata bilir. Bu da nadir hal olaraq təxminən 20 ildən bir müşahidə edilir. Sellər, əsasən yay quraqlıq mövsümündən sonra oktyabr, bəzən isə sentyabr aylarında baş verir. Bu zaman düşən güclü yağışlar (sutkada 20-30 mm) təsərrüfatlara, yollara, yaşayış məntəqələrinə böyük zərər vuran sellər əmələ gətirir".
Öz məruzəsində selləri əmələ gətirən faktorlardan da bəhs edən alim tez aşına bilən süxurlar, həddən artıq mal-qaranın otarılması, meyilli sahələrdə torpaqların uzununa şumlanması, intensiv yağan yağışlar (damcılar hissəciklərlə birləşib sahədəki süxurları yuyub aparır), insan fəaliyyətinin təsiri və çirkli suların çaylara tökülməsini sellərə səbəb olan amillər sırasında qeyd etdi. Bunların qarşısını almaq üçün müxtəlif tədbirlər görüldüyünü, aktiv və passiv metodlardan istifadə olunduğunu deyən Rəna Qaşqay aktiv metodu daha uğurlu hesab etdiyini vurğuladı: "Bunlardan ən dəyərlisi aktiv metodların tətbiq olunmasıdır. Bu da yamaclarda meşə-meliorativ işlərin aparılmasını nəzərdə tutur. Bu uzunmüddətli işlər olsa da, yamacların bərkidilməsində böyük rol oynayır. Ağaclar, yarpaqlarla örtülmüş meşə suyu torpağa hopduraraq selin qarşısını alır. Sellərin qarşısını almaq üçün passiv metod dedikdə isə sədlər və kanallar nəzərdə tutulur".
Bildirilib ki, Azərbaycan dağlıq ölkə olduğundan çaylar qarışıq qida mənbələrinə malikdir. Qışda yağan qarlar hər il çaylarda mart ayından başlayaraq gursululuqlar və daşqınlar yaradır. Bu proseslərdə təbii şəraitlə bərabər, insanın təsərrüfat fəaliyyəti də az rol oynamır. Alimin sözlərinə görə, tənzimlənmiş çaylarda vahid idarəetmə sistemi yaradılmalı və proqnoz əsasında su anbarlarının rejimi idarə edilməlidir. Əks halda 2010-cu ilin may ayında Kür çayında baş verən fəlakət yenə təkrar oluna bilər. 2003, 2006 və 2016-cı illərdə baş vermiş daşqınlarda insan faktorunu xüsusi vurğulamaq lazımdı. Və bunun yeganə həll yolu su anbarlarının tikilməsi idi ki, 1953-cü ildə Mingəçevir su anbarının ərsəyə gətirilməsi daşqınların qarşısını aldı.
Seminar-məşğələdə MM qərargah rəislərinin mövzuyla bağlı fikirləri səsləndirildi, suallar cavablandırıldı.
Tədbirin növbəti hissəsində Akademiya prezidentinin "AMEA-nın elmi müəssisələrində Mülki Müdafiə planlarının tərtib edilməsi barədə" 22 fevral 2016-cı il tarixli Sərəncamının icrası haqqında Eldar Quliyevin çıxışı dinlənildi, sərəncamın icra vəziyyəti ilə bağlı məlumatlar nəzərə çatdırıldı.
Daha sonra AMEA-nın elmi müəssisələrində aparılan yoxlamaların nəticələri haqqında müzakirələr aparıldı, tövsiyələr edildi.

В аппарате Президиума Национальной академии наук Азербайджана состоялось очередное семинарское занятие II Особого отдела НАНА. Семинарское занятие, в котором принимали участие начальники штабов Гражданской Обороны (ГО) институтов и организаций академии, вступительным словом открыл начальник Второго особого отдела Эльдар Гулиев. Он довел до внимания участников вопросы, предусмотренные в плане.
Эльдар Гулиев кратко проинформировал о селях и наводнениях, происходящих в нашей стране, рассказал об ущербах, которые они наносят, и разрушительных последствиях этих бедствий. Начальник отдела представил участникам семинара гостью, которая выступит по данной теме. Было отмечено, что докладчик - заведующая Отделом гидрологии суши и водных ресурсов Института географии имени академика Г.Алиева НАНА Рена Гашкай является одним из ученых, ведущих исследованиях в этой области.
Затем Рена Гашгай представила свой доклад «Сели и наводнения в Азербайджанской Республике» и сообщила, что широко распространенные в Нахчыване и Большом Кавказе селевые потоки по свой разрушительной мощности равносильны землетрясениям: «Среди природно-разрушительных процессов самыми сложными и страшными являются селевые потоки и наводнения. Основываясь на следы произошедших в прошедшие годы селей, можно отметить, что каждый селевой поток средней мощности приводит с собой миллион кубометров грязекаменных материалов. Однако этот объем может вырасти до 10 миллионов кубометров. Это, как уникальное явление, наблюдается примерно раз в 20 лет. Сели, в основном, происходят после сезона летней засухи, а иногда в сентябре и октябре. Сопровождаемые сильными дождями (20-30 мм в сутки) эти природные бедствия наносят серьезный урон хозяйству, дорогам и населенным пунктам». В своем докладе ученый говорила о факторах, образующих сели. Она сообщила, что предпринимаются различные меры для их предотвращения, используются активные и пассивные методы. Рена Гашгай отметила, что более успешным считается активный метод.
Было отмечено, что в связи с тем, что Азербайджан является горной страной, реки здесь имеют смешанное питание. Благодаря выпадающему зимой снегу ежегодно, начиная с марта, реки становятся бурными и наблюдаются наводнения. В данных процессах наряду с природными условиями немаловажную роль играет и хозяйственная деятельность человека. По словам ученого, в урегулированных реках должна быть создана единая система управления, а режим водохранилищ должен управляться на основе прогнозов. В противном случае произошедшая в мае 2010 года катастрофа на реке Кура может повториться. Необходимо особо подчеркнуть человеческий фактор в наводнениях 2003, 2006 и 2016 гг. Единственным выходом из сложившейся ситуации является строительство водохранилищ. Итак, строение в 1953 году Мингячевирского водохранилища позволило предотвратить риск наводнений.
На семинарском занятии были выдвинуты мнения по вопросу касательно начальников штабов ГО.
В очередной части мероприятия в связи с исполнением Распоряжения президента академии «О составлении планов Гражданской обороны в научных учреждениях НАНА» от 22 февраля 2016 года выступил Эльдар Гулиев, который проинформировал о состоянии исполнения распоряжения.