AMEA Naxçıvan Bölməsində Heydər Əliyev lektoriyasının növbəti məşğələsi keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində “Heydər Əliyev lektoriyası”nın ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilən 70-ci məşğələsi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli açaraq, dahi rəhbərin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən, şərəfli və mənalı ömür yolundan danışıb. Bildirib ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası uğrunda mübarizə və bu ideyaların reallaşması müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu ulu öndər Heydər Əliyevin həyatı və ictimai-siyasi fəaliyyətinin bütün dövrlərində özünü əyani şəkildə göstərib. Azərbaycanın milli maraqlarının, milli-mənəvi dəyərlərinin, coğrafi bütünlüyünün, tarixi yaddaşının, milli məfkurəsinin qorunması naminə son dərəcə ağır və çətin dövrlərdə həyata keçirilən işlər dahi rəhbərin dövlət müstəqilliyimizin bərpası və xilası naminə çoxşaxəli fəaliyyətinin tərkib hissəsidir. Ümummilli lider Heydər Əliyev bütün həyatı boyu vətəninin, xalqının gələcəyini düşünüb. Azərbaycanın müstəqilliyinin əbədiliyinə bütün varlığıyla inanaraq bu dövlətin ideya əsaslarını, strateji inkişaf istiqamətlərini dəqiq müəyyənləşdirib.
Ulu öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü qətiyyətli siyasət nəticəsində Azərbaycan dövlətçiliyinin daha da gücləndiyi, ölkəmizin beynəlxalq birliyin nüfuzlu və güclü bir üzvü olaraq mövqelərinin möhkəmləndiyi qeyd edilib.
Bildirilib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası da bugünkü inkişafını məhz ulu öndər Heydər Əliyevə borcludur. Vaxtilə ulu öndər Heydər Əliyevin vermiş olduğu müdrik qərarlar nəticəsində Naxçıvan öz həyatının yeni və müqayisəsiz dövrünə qədəm qoyub. Həyata keçirilən iqtisadi islahatlar nəticəsində qısa tarixi dövr ərzində regionda makroiqtisadi sabitlik yaranıb, əhalinin həyat səviyyəsi əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşıb.
Tədbirdə Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin “Heydər Əliyev və Azərbaycanın müstəqilliyi” adlı məruzəsi dinlənilib.
Akademik İsmayıl Hacıyev bildirib ki, ötən əsrin sonlarında Azərbaycan öz dövlət müstəqilliyini bərpa etsə də, böyük çətinliklərlə qarşılaşıb. Ulu öndərin rəhbərliyi ilə 1990-1993-cü illərdə Naxçıvandan başlanan müstəqillik yolu Azərbaycanın siyasi mühitində aparıcı qüvvəyə çevrilərək milli dövlətçiliyimizin bərpası istiqamətində qəti addımların atılmasına rəvac verib. Dahi şəxsiyyətin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasında qəbul olunan tarixi qərarlar müstəqillik yolunda irəliləyən Azərbaycanın dövlətçilik tarixində mühüm yer tutur.
Vurğulanıb ki, 1993-cü ilin iyun ayında xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdan ulu öndərin qətiyyəti və əzmkarlığı sayəsində ölkə parçalanmaqdan, məhv olmaqdan qurtulub. Onun dühasının qüdrəti sayəsində Azərbaycanda siyasi və milli-ideoloji birliyin təməli qoyulub, dövlətçilik ənənələri milli düşüncə tərzinə çevrilib. Dövlət quruculuğu sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlər, qanunların aliliyinə söykənən vətəndaş cəmiyyətinin qurulması və sair bu kimi uğurlar Heydər Əliyev dühasının bəhrələridir. Məhz Ümummilli Liderimizin fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycan Şərqlə Qərb arasında mühüm rola malik olmaqla yanaşı, dünyanın ən dinamik inkişaf edən ölkələrindən birinə çevrilib.

В Нахчыванском отделении НАНА состоялось очередное занятие из цикла «Лектории Гейдар Алиев»
В Нахчыванском отделении НАНА состоялось 70 занятие из цикла «Лектории Гейдара Алиева», посвященное 93-летней годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Открыв мероприятие вступительным словом, директор Института истории, этнографии и археологии отделения, член-корреспондент НАНА Фахраддин Сафарли рассказал о славном и содержательном жизненном пути великого лидера, его неоценимых заслугах перед Азербайджанским государством и народом. Было отмечено, что борьба за восстановление государственной независимости Азербайджана и реализация идей находили свое отражение во всех этапах жизни и общественно-политической деятельности основателя современного Азербайджанского государства великого лидера Гейдара Алиева. Работы, осуществленные по защите национальных интересов, национально-духовных ценностей, географической целостности, исторической памяти и национальной идеологии Азербайджана в крайне тяжелые для него времена являлись составной частью многогранной деятельности великого лидера Гейдара Алиева, направленной на восстановление и спасение государственной независимости нашей страны. На протяжении всей своей жизни общенациональный лидер Гейдар Алиев думал о будущем Азербайджана и своего народа. Он всем своим существом верил в вечную независимость Азербайджана и точно определил основные принципы Азербайджанского государства и направления стратегического развития.
Было отмечено, что в результате решительной политики достойного преемника великого лидера - Президента Ильхама Алиева еще более усиляется государственность Азербайджана и укрепляется позиция нашей страны как авторитетного и сильного члена международного сообщества.
Было подчеркнуто, что своим современным развитием Нахчыванская Автономная Республика обязана именно великому лидеру Гейдару Алиеву. В результате принятых им мудрых решений Нахчыван вступил в новый и несравненный этап своей жизни. Благодаря осуществленным экономическим реформам за короткий исторический срок в регионе возникла макроэкономическая стабильность, а уровень жизни населения был значительно улучшен.
На мероприятии был заслушан доклад председателя Нахчыванского отделения, академика Исмаила Гаджиева под названием «Гейдар Алиев и независимость Азербайджана».
Академик Исмаил Гаджиев сообщил, что в конце прошлого века Азербайджан, восстановив свою государственную независимость, столкнулся с большими трудностями. Начавшийся в 1990-1993 гг. в Нахчыване под руководством великого лидера путь независимости, превратившись в ведущую силу в политической среде Азербайджана, способствовал осуществлению решительных шагов в направлении восстановления нашей национальной государственности. По инициативе и под руководством гениальной личности исторические решения, принятые в Нахчыванской Автономной Республике, занимают важное место в истории государственности Азербайджана, решительно продвигающегося по пути независимости.
Было подчеркнуто, что благодаря решительности и настойчивости великого лидера, который в июне 1993 года по настойчивому требованию народа вернулся к политической власти, страна была спасена от расчленения и уничтожения. Благодаря силе его гения в Азербайджане был заложен фундамент политического и национально-идеологического объединения, традиции государственности превратились в стиль национального мышления. Успехи, достигнутые в области государственного строительства, построения гражданского общества, опирающегося на верховенство законов, и другие успехи являются плодом гения Гейдара Алиева. Именно благодаря деятельности нашего общенационального лидера, Азербайджан стал одним из наиболее динамично развивающихся стран мира.