AMEA Naxçıvan Bölməsində Heydər Əliyev lektoriyasının növbəti məşğələsi keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində “Heydər Əliyev lektoriyası”nın ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilən 70-ci məşğələsi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli açaraq, dahi rəhbərin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən, şərəfli və mənalı ömür yolundan danışıb. Bildirib ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası uğrunda mübarizə və bu ideyaların reallaşması müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu ulu öndər Heydər Əliyevin həyatı və ictimai-siyasi fəaliyyətinin bütün dövrlərində özünü əyani şəkildə göstərib. Azərbaycanın milli maraqlarının, milli-mənəvi dəyərlərinin, coğrafi bütünlüyünün, tarixi yaddaşının, milli məfkurəsinin qorunması naminə son dərəcə ağır və çətin dövrlərdə həyata keçirilən işlər dahi rəhbərin dövlət müstəqilliyimizin bərpası və xilası naminə çoxşaxəli fəaliyyətinin tərkib hissəsidir. Ümummilli lider Heydər Əliyev bütün həyatı boyu vətəninin, xalqının gələcəyini düşünüb. Azərbaycanın müstəqilliyinin əbədiliyinə bütün varlığıyla inanaraq bu dövlətin ideya əsaslarını, strateji inkişaf istiqamətlərini dəqiq müəyyənləşdirib.
Ulu öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü qətiyyətli siyasət nəticəsində Azərbaycan dövlətçiliyinin daha da gücləndiyi, ölkəmizin beynəlxalq birliyin nüfuzlu və güclü bir üzvü olaraq mövqelərinin möhkəmləndiyi qeyd edilib.
Bildirilib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası da bugünkü inkişafını məhz ulu öndər Heydər Əliyevə borcludur. Vaxtilə ulu öndər Heydər Əliyevin vermiş olduğu müdrik qərarlar nəticəsində Naxçıvan öz həyatının yeni və müqayisəsiz dövrünə qədəm qoyub. Həyata keçirilən iqtisadi islahatlar nəticəsində qısa tarixi dövr ərzində regionda makroiqtisadi sabitlik yaranıb, əhalinin həyat səviyyəsi əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşıb.
Tədbirdə Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin “Heydər Əliyev və Azərbaycanın müstəqilliyi” adlı məruzəsi dinlənilib.
Akademik İsmayıl Hacıyev bildirib ki, ötən əsrin sonlarında Azərbaycan öz dövlət müstəqilliyini bərpa etsə də, böyük çətinliklərlə qarşılaşıb. Ulu öndərin rəhbərliyi ilə 1990-1993-cü illərdə Naxçıvandan başlanan müstəqillik yolu Azərbaycanın siyasi mühitində aparıcı qüvvəyə çevrilərək milli dövlətçiliyimizin bərpası istiqamətində qəti addımların atılmasına rəvac verib. Dahi şəxsiyyətin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasında qəbul olunan tarixi qərarlar müstəqillik yolunda irəliləyən Azərbaycanın dövlətçilik tarixində mühüm yer tutur.
Vurğulanıb ki, 1993-cü ilin iyun ayında xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdan ulu öndərin qətiyyəti və əzmkarlığı sayəsində ölkə parçalanmaqdan, məhv olmaqdan qurtulub. Onun dühasının qüdrəti sayəsində Azərbaycanda siyasi və milli-ideoloji birliyin təməli qoyulub, dövlətçilik ənənələri milli düşüncə tərzinə çevrilib. Dövlət quruculuğu sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlər, qanunların aliliyinə söykənən vətəndaş cəmiyyətinin qurulması və sair bu kimi uğurlar Heydər Əliyev dühasının bəhrələridir. Məhz Ümummilli Liderimizin fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycan Şərqlə Qərb arasında mühüm rola malik olmaqla yanaşı, dünyanın ən dinamik inkişaf edən ölkələrindən birinə çevrilib.

Next training of Heydar Aliyev’s Lecture held in Nakhchivan Branch of ANAS
Nakhchivan Branch of ANAS held 70th training of Heydar Aliyev’s Lecture devoted to national leader’s 93rd anniversary.
Opening the event, director of the Institute of History, Ethnography and Archaeology, corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli spoke about genius leader’s undeniable merits before Azerbaijan people and state as well as honorable and meaningful way of life. Works which had been implemented for sake of protection of national-moral interests of Azerbaijan, its geographical integrity, historical memory, national ideology during extremely hard and difficult times, are consistent part of great leader’s varied activity carried out for removal and survive of statehood. National leader always cared for future of his people. He has exactly defined idea principles and strategic development directions of this state, was noted.
As a result of decisive policy of a worthy successor of national leader – President Ilham Aliyev, Azerbaijan statehood has even strengthened.
It was noted that the current development of the Nakhchivan Autonomous Republic is obliged to national leader Heydar Aliyev. In the past, the wise decisions of the national leader Heydar Aliyev in Nakhchivan, its life has entered a new period of comparison. As a result of economic reforms carried out within a short period, macroeconomic stability in the region was formed, living standards have improved significantly.
At the event, chairman of Nakhchivan Branch Academician Ismayil Hajiyev delivered a lecture on “Heydar Aliyev and Azerbaijan independence”.
Azerbaijan restored its state independence at the end of the last century, but faced with great difficulties. Independence way of great leader that has started in Nakhchivan in 1990-1993 pawed the way to step towards the restoration of national statehood by shifting a leading force. Under initiative and leadership of outstanding leader, decisions taken in Nakhchivan Autonomous Republic occupy a vital place in the history of Azerbaijan statehood that paths to independence, stated Ismayil Hajiyev.
In June 1993, at the request of the people national leader Heydar Aliyev returned to power for a second time, thanks to his determination and courage the country has rescued from dismemberment and destruction. Thanks to his genius power the political and national-ideological unity was laid in Azerbaijan, statehood traditions were shifted into national cognition.