AMEA Rəyasət Heyətində Türkiyənin Aydın Universitetinin rektoru ilə görüş keçirilib
Mayın 19-da AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin Aydın Universitetinin rektoru, Avrasiya BİL Holdinq Himayədarlar Şurasının sədri, professor Mustafa Aydınla görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə elmə və elm adamlarına yüksək dövlət dəstəyinin göstərildiyini xüsusi vurğulayaraq, son illərdə Akademiyada aparılan islahatlardan söhbət açıb. Alim cari dərs ilindən akademiyada magistratura təhsilinin yaradılması, həmçinin doktorantura sahəsindəki yeniliklərdən danışıb.
Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli iki ölkə arasında elm sahəsində mövcud əlaqələrdən söz açıb. Qardaş ölkənin ali təhsil müəssisələri ilə magistratura və doktorantura sahəsində birgə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayan AMEA-nın vitse-prezidenti bu istiqamətdə uğurlu nəticələrin əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.
Türkiyənin Aydın Universitetinin rektoru, professor Mustafa Aydın Türkiyə universitetlərinin dünyanın bir sıra qabaqcıl dövlətlərinin elmi müəssisələri ilə əməkdaşlığı barədə ətraflı məlumat verib. O, Akademiya ilə magistratura və doktorantura təhsili üzrə birgə əlaqələrin yaradılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edərək, rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin və holdinqin əldə etdiyi nailiyyətlərdən danışıb. Professor Mustafa Aydın iki ölkənin elm və təhsil qurumlarının birgə elmi fəaliyyətinin önəmliliyini xüsusi vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli və professor Mustafa Aydın AMEA ilə Türkiyə universitetləri arasında elmi əlaqələrin perspektivlərini müzakirə edərək, magistratura və doktorantura sahələrində qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları barədə razılığa gəliblər.
Görüşdə Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, professor Əhməd Vəliyev və Aydın Universitetinin əməkdaşları da iştirak ediblər.

В Президиуме НАНА состоялась встреча с ректором Университета Айдын Турции
19 мая состоялась встреча между вице-президентом НАНА, академиком Исы Габиббейли и ректором Университета Айдын Турции, профессором Мустафой Айдыном.
На встрече, состоявшейся в Президиуме НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о государственной поддержке, оказываемой науке и деятелям науки, а также реформах, проводимых в последние годы в академии. Далее ученый проинформировал о действующей с текущего учебного года при академии магистратуре и новшествах в области докторантуры.
Отметив высокий уровень развития азербайджано-турецких отношений во всех областях, академик Иса Габиббейли рассказал о существующих связях в научном направлении. Подчеркнув значение сотрудничества между вузами, магистратурой и докторантурой обеих стран, вице-президент НАНА выразил уверенность в том, что в данном направлении будут достигнуты успешные результаты.
Ректор Университета Айдын Турции, профессор Мустафа Айдын подробно проинформировал о сотрудничестве турецких университетов с научными учреждениями ряда передовых государств мира. Отметив, что налаживание связей с академией в области магистратуры и докторантуры имеет большое значение, он рассказал об успехах, достигнутых в руководимом им высшем учебном заведении. Профессор Мустафа Айдын особо подчеркнул важность осуществления совместной научной деятельности научно-образовательными структурами обеих стран.
В рамках встречи академиком Исой Габиббейли и профессором Мустафой Айдыном были обсуждены перспективы научных связей между университетами Турции и НАНА. Между сторонами было достигнуто соглашение о возможностях взаимного сотрудничества в области магистратуры и докторантуры.
Во встрече также приняли участие ректор Университета Одлар Юрду профессор Ахмед Велиев и сотрудники Университета Айдын.