AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda almaniyalı tədqiqatçı, doktor Maykl Reinhard ilə görüş olub.
M.Reinhardın Azərbaycana gəlişinin səbəbi onun Qarabağın qədim, orta əsr və yeni dövr tarixinə olan marağıdır. Qonağın sözlərinə görə, Almaniyada Qarabağ tarixinə, xüsusilə də Albaniya dövrünə aid kitab çap etdirmək niyyətindədir və bu məqsədlə də elmi biliklərini zənginləşdirmək üçün Azərbaycan alimləri ilə görüşlər keçirir.
Görüşdə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun albanşünas alimləri M.Reinharda Qarabağın zəngin tarixi, bu bölgənin qədim Azərbaycan ərazisi olması barədə ətraflı məlumatlar veriblər. Eyni zamanda, Rusiya imperiyası tərəfindən XIX əsrin ortalarından başlayaraq Qarabağa köçürülmüş ermənilərin mütəmadi olaraq Azərbaycan abidələrini özününküləşdirmə siyasətindən söz açılıb, onların belə saxtakarlıqlarla guya bu ərazilərdə qədimdən yaşamalarını sübut etməyə çalışdıqları bildirilib.
M.Reinhard nəşr etdirəcəyi kitabda bu cür saxta cəhdlərə cavab olaraq, Qarabağın tarixini tam obyektiv işıqlandıracağını vurğulayıb.

В Институте археологии и этнографии состоялась встреча с немецким исследователем
В Институте археологии и этнографии НАНА состоялась встреча с немецким исследователем, доктором Майклом Рейнхардом.
Причиной визита М.Рейнхарда в Азербайджан является его интерес к древней, средневековой и новой истории Карабаха. По словам гостя, он намерен выпустить в Германии книгу, посвященную истории Карабаха, в частности, Албании, и с этой целью для обогащения научных знаний проводит встречи с азербайджанскими учеными.
На встрече ученые-албановеды Института археологии и этнографии подробно проинформировали гостя о богатой истории Карабаха и о том, что этот регион является исконно азербайджанской территорией. Было отмечено, что армяне, переселенные с XIX века Российской империей в Карабах, вели политику присвоения азербайджанских памятников. Путем этих фальсификаций они пытались доказать, что якобы издревле проживали на этих территориях.
М.Рейнхард подчеркнул, что в своей новой книге в качестве ответа этим фальшивым попыткам будет полностью объективно освещена история Карабаха.