Ensiklopediya hər bir dövlətin tarixi, elmi və mədəni nailiyyətlərinin gələcək nəslə çatdırılmasında, maarifçilik ideyalarının bərqərar olmasında mühüm rol oynayan zəngin informasiya mənbəyidir. Bu baxımdan istənilən ölkə özünün milli universal ensiklopediyasının nəşrinə, yüksək elmi səviyyədə hazırlanmasına böyük diqqət yetirir.
Azərbaycan da ensiklopediya mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsinə xüsusi önəm verən ölkələr sırasındadır. Yarım əsrlik tarixi olan Azərbaycan Milli Ensiklopediyası xalqımızın milli-mədəni inkişafında vacib rol oynayır. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən bu sahəyə daim diqqət və qayğı göstərilir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 24 noyabr 2015-ci il tarixli Sərəncamı “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətin təzahürüdür.
İyunun 8-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi zalında Elmi Mərkəzin yaranmasının 50 illiyinə həsr olunan yubiley tədbiri keçirildi. AMEA, AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi və “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, tanınmış ictimai-siyasi və mədəniyyət xadimləri, alim və mütəxəssislər, eləcə də KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Yubiley mərasimini giriş sözü ilə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq milli dövlətçilik və azərbaycançılıq məfkurəsinin, mədəniyyətin formalaşmasında mühüm rol oynayan milli ensiklopediyanın inkişaf tarixindən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycanda ensiklopediya yaradıcılığının ən parlaq dövrü ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır. Akademik ulu öndərin ensiklopediyanın formalaşması sahəsindəki müstəsna xidmətlərini qeyd etdi: “Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik tarixinin böyük bir mərhələsi xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərliyi dövrünə təsadüf edir. Bu mərhələdə Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının maddi-texniki bazası formalaşmış, kadr potensialı gücləndirilmişdir”.
Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının inkişafında yeni mərhələnin 2004-cü ildən başlandığını deyən akademik Prezident İlham Əliyevin həmin ildə imzaladığı "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzinin yaradılması və ensiklopediyanın nəşri ilə bağlı tarixi sərəncamları xatırlatdı. Qeyd etdi ki, müstəqillik dövründə Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının tarixində dönüş nöqtəsi olan bu sərəncamlar əsasında Elmi Mərkəzin təşkilati strukturunun qurulması, kadr potensialının gücləndirilməsi, respublikanın bütün elmi potensialının bu işə səfərbər edilməsi sahəsində əməli addımlar atılmışdır.
Bu gün Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının zəngin tarixi ənənələrə əsaslanaraq öz fəaliyyətini uğurla davam etdirdiyini söyləyən AMEA prezidenti onun maddi-texniki bazasının kifayət qədər gücləndirildiyini, müasir standartlar səviyyəsinə çatdırıldığını bildirdi.
Tədbirdə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Tofiq Nağıyev “Ensiklopediya və maarifçilik” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Akademik T.Nağıyev Azərbaycanda müasir ensiklopediya işinin əsasının 1965-ci ildə qoyulduğunu, “Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının nəşr edilməsi haqqında” Qərarla həmin ilin 30 dekabrında Azərbaycan SSR EA-nın Rəyasət Heyəti yanında Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası Baş redaksiyasının yaradıldığını, Xalq şairi Rəsul Rzanın baş redaktor təyin edildiyini qeyd etdi: “Qərarda “Azərbaycan SSR” xüsusi cildinin və oncildlik universal Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının nəşri nəzərdə tutulmuşdur” – deyən natiq 1970-ci ildə nəşr olunan universal Sovet Ensiklopediyasının “A” və “B” hərflərinin müəyyən hissəsini əhatə edən birinci cildinin sovet ideologiyasının tələblərinə cavab vermədiyindən məhv edildiyini xatırlatdı.
Akademik bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2004-cü ildə imzaladığı sərəncamlara əsasən Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının çoxcildli nəşrinə qərar verildi, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi yaradıldı. “Elmi Mərkəzin qarşısına dünya standartlarına cavab verən mötəbər elmi informasiya mənbəyi yaratmaq vəzifəsi qoyuldu. Arxiv materiallarından da istifadə etməklə, respublikanın tanınmış ziyalıları, elm, sənət adamları, mütəxəssisləri bu işə cəlb olundu, müəllif heyəti və Elmi Mərkəzin kollektivinin gərgin əməyi sayəsində ilk nəşr — “Azərbaycan” xüsusi cildi 2007-ci ildə Almaniyanın “Siglosh” nəşriyyatında yüksək poliqrafik keyfiyyətdə nəşr olunaraq elmi ictimaiyyətə təqdim edildi”.
Elmi Mərkəzin direktoru qeyd etdi ki, adi ensiklopediyadan öz funksionallığı, dizayn səviyyəsi və strukturu ilə fərqlənən, bununla belə, Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının milli kaloritini tam şəkildə əks etdirən xüsusi cilddə xalqımızın təşəkkülü və inkişafı son dərəcə obyektiv göstərilib, başqa ölkələrlə tarixi və müasir əlaqələrinə böyük diqqət yetirilib, təbii və antropogen obyektlər işıqlandırılıb. O, yaranmış tələbdən irəli gələrək həmin nəşrin 2012-ci ildə Almaniyada rus dilində çap edildiyini də vurğuladı.
Akademik Milli Ensiklopediyanın maarifçilik xüsusiyyətlərindən danışdı: “Milli Ensiklopediyanın nəşrə başlaması Azərbaycan xalqının tarixində böyük hadisədir. Ölkənin coğrafiyası və ictimai həyatı haqqında məlumatları ilk dəfə olaraq əhatəli, dəqiq və dürüst şəkildə əks etdirən Milli Ensiklopediya, xüsusən də “Azərbaycan” xüsusi cildi maarifçilik baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir”.
Məruzəçi Prezident İlham Əliyevin Elmi Mərkəzdə görülən işləri yüksək qiymətləndirdiyini, onun mərkəzin 50 illik yubileyinin keçirilməsi və əməkdaşlarının orden, medal və fəxri adlara layiq görülməsi haqqında imzaladığı sərəncamların böyük diqqətin göstəricisi olduğunu da bildirdi.
“Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində ölkəmizdə ensiklopediya işinin tarixini əks etdirən maraqlı eksponatlardan ibarət muzeyin açıldığını da deyən akademik dövlətimizin diqqət və qayğısından ruhlanan ensiklopediya əməkdaşlarının müstəqillik dövründə qazanılmış nailiyyətləri əks etdirən məqalələr üzərində şövqlə, daha böyük inam və əzmlə çalışdıqlarını vurğuladı.
Tədbirdə AR Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar Rzayev, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri Firəngiz Əlizadə, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzinin "Texnika, neft, mədən işləri, informatika, elektronika" redaksiyasının müdiri Gülbəniz Qocayeva çıxış edərək nəşrin Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi inkişafını, xalqımızın həyatında baş vermiş mühüm tarixi, ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi və mədəni hadisələri obyektiv şəkildə əks etdirən, ümumbəşəri və milli dəyərlər sisteminə əsaslanan dövlət əhəmiyyətli mötəbər elmi informasiya mənbəyi kimi mühüm rolundan danışdılar. Bildirdilər ki, Azərbaycan Milli Ensiklopediyası ilk növbədə, milli dövlətçiliyin inkişafının rəhni olan milli birliyin möhkəmlənməsinə xidmət edən mühüm amilə – etnik özünüdərkin formalaşmasına ciddi təsir göstərən nəşrdir.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik yubileyi ilə əlaqədar "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzinin bir qrup əməkdaşına AMEA-nın Fəxri fərmanları təqdim edildi.

Азербайджанская Национальная Энциклопедия отпраздновала свой 50-летний юбилей
Энциклопедия является богатым источником информации, играющим большую роль в передаче последующим поколениям сведений о важных исторических, научных и культурных достижениях, а также становлении и развитии просветительских идей. С этой точки зрения каждая страна очень серьезно относится к изданию своей национальной универсальной энциклопедии и ее составлению на высоком научном уровне.
Азербайджан также является одной из тех стран, которая придает особое значение развитию энциклопедической культуры. Имеющий полувековую историю Научный центр «Азербайджанская Национальная Энциклопедия» играет важную роль в национально-культурном развитии нашего народа. Руководство страны постоянно оказывает внимание и заботу данной сфере. Распоряжение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О проведении 50-летнего юбилея Азербайджанской Национальной Энциклопедии», подписанное им 24 ноября 2015 года, является отражением высокой оценки, данной деятельности Научного центра.
8 июня в Круглом зале Главного здания Национальной Академии Наук Азербайджана состоялось юбилейное мероприятие, посвященное 50-летию со дня создания Научного центра. На мероприятии, проведенном при организации НАНА, министерств Культуры и туризма, Образования, Научного центра «Азербайджанская Научная Энциклопедия», приняли участие государственные деятели, депутаты, известные общественно-политические и культурные деятели, ученые и специалисты, а также представители СМИ.
Открыв юбилейную церемонию вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал об истории развития национальной энциклопедии, которая сыграла важную роль в формировании национальной государственности, идеологии азербайджанства и культуры. Руководитель НАНА отметил, что период наивысшего расцвета энциклопедического творчества в Азербайджане тесно связан с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Академик рассказал о больших заслугах великого лидера в процессе формирования энциклопедии: «Большой период 50-летней истории Азербайджанской Национальной Энциклопедии приходится на те годы, когда республикой руководил общенациональный лидер Гейдар Алиев. В тот период сформировалась материально-техническая база Азербайджанской Национальной Энциклопедии и был усилен ее кадровый потенциал».
Сказав, что новый период развития Азербайджанской Национальной Энциклопедии начался в 2004 году, академик Акиф Ализаде напомнил об исторических распоряжениях Президента Ильхама Алиева, подписанных им в тот год в связи с созданием Научного центра «Азербайджанская Национальная Энциклопедия» и изданием энциклопедии. Он отметил, что на основе данных распоряжений, которые стали переломным моментом в истории Азербайджанской Национальной Энциклопедии в период независимости, были сделаны важные шаги в области построения организационной структуры Научного центра, усиления его кадрового потенциала и привлечения всего научного потенциала республики к данному процессу.
Отметив, что и сегодня Азербайджанская Национальная Энциклопедия, основываясь на богатые исторические традиции, успешно продолжает свою деятельность, президент НАНА добавил, что ее материально-техническая база достаточно усилена и доведена до уровня современных стандартов.
Затем с докладом на тему «Энциклопедия и просветительство» выступил директор Научного центра «Азербайджанская Национальная Энциклопедия», вице-президент НАНА, академик Тофик Нагиев. Он отметил, что процесс создания современной энциклопедии в Азербайджане начался в 1965 году, и подчеркнул, что Постановлением «Об издании Азербайджанской Советской Энциклопедии» 30 декабря того года при Президиуме Академии Наук Азербайджанской ССР была создана Главная редакция Азербайджанской Советской Энциклопедии, главным редактором был назначен Народный поэт Расул Рза. «В постановлении предусматривалось издание специального тома «Азербайджанская ССР» и 10-томной универсальной Азербайджанской Советской Энциклопедии», – сказал оратор и напомнил, что изданный в 1970 году первый том универсальной Советской энциклопедии, охватывающий определенные части букв «А» и «Б», был уничтожен, так как не соответствовал требованиям советской идеологии.
Академик отметил, что, согласно распоряжениям, подписанным в 2004 году Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, было постановлено издать многотомную Азербайджанскую Национальную Энциклопедию, а также был создан Научный центр «Азербайджанская Национальная Энциклопедия». Перед Научным центром была поставлена задача создать соответствующий мировым стандартам достоверный научный информационный источник. Были использованы архивные материалы, к процессу были привлечены известные представители интеллигенции, науки, искусства, специалисты. Благодаря самоотверженному труду авторского состава и коллектива Научного центра в 2007 в издательстве «Siglosh» (Германия) на высоком полиграфическом уровне был издан и представлен научной общественности специальный том «Азербайджан».
Директор Научного центра отметил, что в специальном томе, отличающемся от простой энциклопедии своими функциональностью, дизайном и структурой, а также полностью отражающем национальный колорит Азербайджанской Национальной Энциклопедии, очень объективно отражена история становления и развития нашего народа, большое внимание уделено историческим и современным связям республики с прочими государствами мира, освещены природные и антропогенные объекты. Он подчеркнул, что, учитывая возникшие потребности, в 2012 году данное издание было издано в Германии на русском языке.
Академик также говорил и о просветительском значении Национальной энциклопедии: «Начало издания Национальной энциклопедии является великим событием в истории азербайджанского народа. Национальная энциклопедия, впервые столь подробно, точно и правдиво отражающая сведения о географии и общественной жизни страны, особенно ее специальный том «Азербайджан», обладает большой просветительской значимостью».
Докладчик отметил, что Президент Ильхам Алиев высоко оценил выполненные в Научном центре работы; показателем большого внимания являются его распоряжения о проведении 50-летнего юбилея центра и награждении сотрудников орденами, медалями и почетными званиями.
Сообщив, что в Научном центре «Азербайджанская Национальная Энциклопедия» открылся Музей энциклопедии, в котором выставлены интересные экспонаты, отражающие историю энциклопедического дела в стране, академик подчеркнул, что сотрудники центра, воодушевленные вниманием и заботой государства, с еще большим желанием, верой и энтузиазмом работают над статьями, отражающими полученные в период независимости достижения.
На мероприятии также выступили министр культуры и туризма Азербайджанской Республики Абульфаз Гараев, министр образования Микаил Джаббаров, председатель Союза писателей Азербайджана Анар Рзаев, председатель Союза композиторов Азербайджана Фирангиз Ализаде, ректор Бакинского Государственного Университета, академик Абель Магеррамов, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли, руководитель редакции Научного центра «Азербайджанская Национальная Энциклопедия» «Техника, нефть, рудные работы, информатика, электроника» Гюльбениз Годжаева. В своих выступлениях они говорили о важной роли издания, являющегося достоверным научно-информационным источником государственного значения, который, основываясь на систему общечеловеческих и национальных ценностей, объективно отражает историю развития Азербайджана как независимого государства и важные события, произошедшие в общественно-политической, социально-экономической, научной и культурной жизни народа. Выступающие подчеркнули, что Азербайджанская Национальная Энциклопедия, в первую очередь, является изданием, которое оказывает серьезное влияние на формирование этнического самосознания, являющееся важным фактором, который служит укреплению национального единства, являющегося залогом развития национальной государственности.
Также на мероприятии по случаю 50-летнего юбилея Азербайджанской Национальной Энциклопедии группе сотрудников Научного центра были вручены Почетные грамоты НАНА.