Ensiklopediya hər bir dövlətin tarixi, elmi və mədəni nailiyyətlərinin gələcək nəslə çatdırılmasında, maarifçilik ideyalarının bərqərar olmasında mühüm rol oynayan zəngin informasiya mənbəyidir. Bu baxımdan istənilən ölkə özünün milli universal ensiklopediyasının nəşrinə, yüksək elmi səviyyədə hazırlanmasına böyük diqqət yetirir.
Azərbaycan da ensiklopediya mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsinə xüsusi önəm verən ölkələr sırasındadır. Yarım əsrlik tarixi olan Azərbaycan Milli Ensiklopediyası xalqımızın milli-mədəni inkişafında vacib rol oynayır. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən bu sahəyə daim diqqət və qayğı göstərilir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 24 noyabr 2015-ci il tarixli Sərəncamı “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətin təzahürüdür.
İyunun 8-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi zalında Elmi Mərkəzin yaranmasının 50 illiyinə həsr olunan yubiley tədbiri keçirildi. AMEA, AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi və “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, tanınmış ictimai-siyasi və mədəniyyət xadimləri, alim və mütəxəssislər, eləcə də KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Yubiley mərasimini giriş sözü ilə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq milli dövlətçilik və azərbaycançılıq məfkurəsinin, mədəniyyətin formalaşmasında mühüm rol oynayan milli ensiklopediyanın inkişaf tarixindən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycanda ensiklopediya yaradıcılığının ən parlaq dövrü ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır. Akademik ulu öndərin ensiklopediyanın formalaşması sahəsindəki müstəsna xidmətlərini qeyd etdi: “Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik tarixinin böyük bir mərhələsi xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərliyi dövrünə təsadüf edir. Bu mərhələdə Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının maddi-texniki bazası formalaşmış, kadr potensialı gücləndirilmişdir”.
Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının inkişafında yeni mərhələnin 2004-cü ildən başlandığını deyən akademik Prezident İlham Əliyevin həmin ildə imzaladığı "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzinin yaradılması və ensiklopediyanın nəşri ilə bağlı tarixi sərəncamları xatırlatdı. Qeyd etdi ki, müstəqillik dövründə Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının tarixində dönüş nöqtəsi olan bu sərəncamlar əsasında Elmi Mərkəzin təşkilati strukturunun qurulması, kadr potensialının gücləndirilməsi, respublikanın bütün elmi potensialının bu işə səfərbər edilməsi sahəsində əməli addımlar atılmışdır.
Bu gün Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının zəngin tarixi ənənələrə əsaslanaraq öz fəaliyyətini uğurla davam etdirdiyini söyləyən AMEA prezidenti onun maddi-texniki bazasının kifayət qədər gücləndirildiyini, müasir standartlar səviyyəsinə çatdırıldığını bildirdi.
Tədbirdə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Tofiq Nağıyev “Ensiklopediya və maarifçilik” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Akademik T.Nağıyev Azərbaycanda müasir ensiklopediya işinin əsasının 1965-ci ildə qoyulduğunu, “Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının nəşr edilməsi haqqında” Qərarla həmin ilin 30 dekabrında Azərbaycan SSR EA-nın Rəyasət Heyəti yanında Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası Baş redaksiyasının yaradıldığını, Xalq şairi Rəsul Rzanın baş redaktor təyin edildiyini qeyd etdi: “Qərarda “Azərbaycan SSR” xüsusi cildinin və oncildlik universal Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının nəşri nəzərdə tutulmuşdur” – deyən natiq 1970-ci ildə nəşr olunan universal Sovet Ensiklopediyasının “A” və “B” hərflərinin müəyyən hissəsini əhatə edən birinci cildinin sovet ideologiyasının tələblərinə cavab vermədiyindən məhv edildiyini xatırlatdı.
Akademik bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2004-cü ildə imzaladığı sərəncamlara əsasən Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının çoxcildli nəşrinə qərar verildi, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi yaradıldı. “Elmi Mərkəzin qarşısına dünya standartlarına cavab verən mötəbər elmi informasiya mənbəyi yaratmaq vəzifəsi qoyuldu. Arxiv materiallarından da istifadə etməklə, respublikanın tanınmış ziyalıları, elm, sənət adamları, mütəxəssisləri bu işə cəlb olundu, müəllif heyəti və Elmi Mərkəzin kollektivinin gərgin əməyi sayəsində ilk nəşr — “Azərbaycan” xüsusi cildi 2007-ci ildə Almaniyanın “Siglosh” nəşriyyatında yüksək poliqrafik keyfiyyətdə nəşr olunaraq elmi ictimaiyyətə təqdim edildi”.
Elmi Mərkəzin direktoru qeyd etdi ki, adi ensiklopediyadan öz funksionallığı, dizayn səviyyəsi və strukturu ilə fərqlənən, bununla belə, Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının milli kaloritini tam şəkildə əks etdirən xüsusi cilddə xalqımızın təşəkkülü və inkişafı son dərəcə obyektiv göstərilib, başqa ölkələrlə tarixi və müasir əlaqələrinə böyük diqqət yetirilib, təbii və antropogen obyektlər işıqlandırılıb. O, yaranmış tələbdən irəli gələrək həmin nəşrin 2012-ci ildə Almaniyada rus dilində çap edildiyini də vurğuladı.
Akademik Milli Ensiklopediyanın maarifçilik xüsusiyyətlərindən danışdı: “Milli Ensiklopediyanın nəşrə başlaması Azərbaycan xalqının tarixində böyük hadisədir. Ölkənin coğrafiyası və ictimai həyatı haqqında məlumatları ilk dəfə olaraq əhatəli, dəqiq və dürüst şəkildə əks etdirən Milli Ensiklopediya, xüsusən də “Azərbaycan” xüsusi cildi maarifçilik baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir”.
Məruzəçi Prezident İlham Əliyevin Elmi Mərkəzdə görülən işləri yüksək qiymətləndirdiyini, onun mərkəzin 50 illik yubileyinin keçirilməsi və əməkdaşlarının orden, medal və fəxri adlara layiq görülməsi haqqında imzaladığı sərəncamların böyük diqqətin göstəricisi olduğunu da bildirdi.
“Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində ölkəmizdə ensiklopediya işinin tarixini əks etdirən maraqlı eksponatlardan ibarət muzeyin açıldığını da deyən akademik dövlətimizin diqqət və qayğısından ruhlanan ensiklopediya əməkdaşlarının müstəqillik dövründə qazanılmış nailiyyətləri əks etdirən məqalələr üzərində şövqlə, daha böyük inam və əzmlə çalışdıqlarını vurğuladı.
Tədbirdə AR Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar Rzayev, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri Firəngiz Əlizadə, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzinin "Texnika, neft, mədən işləri, informatika, elektronika" redaksiyasının müdiri Gülbəniz Qocayeva çıxış edərək nəşrin Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi inkişafını, xalqımızın həyatında baş vermiş mühüm tarixi, ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi və mədəni hadisələri obyektiv şəkildə əks etdirən, ümumbəşəri və milli dəyərlər sisteminə əsaslanan dövlət əhəmiyyətli mötəbər elmi informasiya mənbəyi kimi mühüm rolundan danışdılar. Bildirdilər ki, Azərbaycan Milli Ensiklopediyası ilk növbədə, milli dövlətçiliyin inkişafının rəhni olan milli birliyin möhkəmlənməsinə xidmət edən mühüm amilə – etnik özünüdərkin formalaşmasına ciddi təsir göstərən nəşrdir.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik yubileyi ilə əlaqədar "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzinin bir qrup əməkdaşına AMEA-nın Fəxri fərmanları təqdim edildi.

Encyclopedia is a rich source of information that plays a major role in the transmission of information to subsequent generations of important historical, scientific and cultural achievements, as well as the formation and development of educational ideas. From this point of view, each country is very serious about the publication of their national universal encyclopedia and its drawing at a high scientific level.
Azerbaijan is also one of those countries, which emphasizes the development of encyclopedic culture. Having had half a century of Scientific Center "Azerbaijan National Encyclopedia" plays an important role in the national cultural development of our people. The country's leadership is constantly providing care and attention given sphere. Order of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev "On holding of the 50th anniversary of the Azerbaijan National Encyclopedia", signed 24 November 2015, is a reflection of the high assessment of the activity of the Scientific Center.
On June 8 in the Round Hall of the Main building of the Azerbaijan National Academy of Sciences has held a commemorative event dedicated to the 50th anniversary of the creation of the Scientific Center. The event held by organization of ANAS, the Ministry of Culture and Tourism, Ministry of Education, Scientific Center "Azerbaijan Scientific Encyclopedia", was attended by government officials, MPs, famous social-political and cultural figures, scientists and experts, as well as media representatives.
Opening the jubilee ceremony, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh told about the history of the National Encyclopedia, which has played an important role in the formation of national statehood, ideology of Azerbaijanism and culture. Head of ANAS noted that the period of greatest prosperity of encyclopedic art in Azerbaijan is closely connected with the name of Heydar Aliyev. Academician spoke about the great merits of the great leader in the formation of the Encyclopedia: "Big time 50-year history of the Azerbaijan National Encyclopedia accounts for those years when the Republic led by the national leader Heydar Aliyev. At that time, it was formed the material-technical base of the Azerbaijan National Encyclopedia and its staff capacity has been strengthened."
Having said that the new period of development of the Azerbaijan National Encyclopedia began in 2004, Academician Akif Alizadeh reminded about the historical order of President Ilham Aliyev, signed by him in the same year in connection with the creation of the Scientific Center "Azerbaijan National Encyclopedia" and the publication of the Encyclopedia. He noted that on the basis of these orders, which became a turning point in the history of the Azerbaijan National Encyclopedia in the period of independence, were made important steps in building the organizational structure of the Scientific Center, strengthening its human resources and to attract all the scientific potential of the country in the process.
Noting that, today, Azerbaijan National Encyclopedia, based on the rich historical traditions, is successfully continuing its activities, the President of ANAS added that its material and technical basis sufficiently strengthened and brought up to modern standards.
Then, director of the Scientific Center "Azerbaijan National Encyclopedia", Vice-President of ANAS, Academician Tofig Nagiyev delivered a lecture "The Encyclopedia and enlightenment" and noted that the process of creating a modern encyclopedia in Azerbaijan began in 1965, and stressed that the Decree "On the publication of the Azerbaijan Soviet Encyclopedia" dated December 30 of that year, the Presidium of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR was established main edition of the Azerbaijan Soviet Encyclopedia, and the editor-in-chief was appointed People poet Rasul Rza. "The decision provides for the publication of a special volume" Azerbaijan SSR" and the 10-volume “Universal Azerbaijan Soviet Encyclopedia", - said scientist and reminded that published in 1970 the first volume of universal Soviet Encyclopedia, which covers certain parts of "A" and "B" letters was destroyed, because they do not meet the requirements of the Soviet ideology.
Academician noted that, according to an order signed in 2004 by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, it was decided to publish a multi-volume National Encyclopedia of Azerbaijan, and was created by the Scientific Centre "Azerbaijan National Encyclopedia". Prior Scientific Center has been tasked to create the appropriate international standards of reliable scientific information source. We used archival materials to the process, have been involved prominent representatives of intelligentsia, science, and art experts. Thanks to the selfless work of the author and the entire staff of the Scientific Center in 2007 in “Siglosh” a high level publishing house (Germany) has released and presented to the scientific community - a special cover "Azerbaijan".
Director of the Scientific Center said that, a special volume is different from a simple encyclopedia for its functionality, design and structure, as well as fully reflects the national character of the Azerbaijan National Encyclopedia, very objectively reflects the history of the formation and development of our people, a lot of attention is paid to the historical and contemporary relations of the republic with other countries of the world, also highlights the natural and man-made objects. He stressed that, given the need arose, in 2012 this edition was published in Germany in Russian.
Academician also spoke about the educational value of the National Encyclopedia: "The beginning of publication of the National Encyclopedia is a great event in the history of the Azerbaijani people. The National Encyclopedia, the first time in such detail, accurately and truthfully reflects information about the geography and social life of the country, especially its special volume “Azerbaijan", has great educational significance”.
The reporter noted that President Ilham Aliyev highly appreciated the performed work at the Scientific Center; indicators of his attention are his orders to hold the 50th anniversary of the Center and rewarding employees with orders, medals and honorary titles.
Informing that Scientific Center "Azerbaijan National Encyclopedia" opened the Museum of the encyclopedia, which displays interesting exhibits reflecting the history of encyclopedic business in the country, the academician said that employees of the center, inspired by the care and attention of the state, with more desire, faith and enthusiasm are working on articles, reflecting achievements during years of independence.
The event was also made lecture by the Minister of Culture and Tourism of Azerbaijan Abulfaz Garayev, Minister of Education Mikayil Jabbarov, chairman of Azerbaijan Writers’ Union Anar Rzayev, chairman of the Composers’ Union of ‘Azerbaijan Firangiz Alizadeh, Rector of Baku State University, Academician Abel Maharramov, Academician-Secretary of the Department of Humanities of ANAS, Academician Teymur Kerimli, head of the editorial board of the "Technology, oil, ore operation, computer science, and electronics” at the Scientific center "Azerbaijan National Encyclopedia" Gulbaniz Gojayeva. In their speeches, they spoke about the importance of the publication, which is a reliable scientific source of information of national importance, which is based on a system of universal and national values, objectively reflects the history of the development of Azerbaijan as an independent state and important events that have taken place in the socio-political, socio-economic, scientific and cultural life of the people. Speakers stressed that the Azerbaijan National Encyclopedia, first of all, is a publication that has a serious impact on the formation of ethnic identity, which is an important factor that serves to strengthen national unity, which is key to the development of national statehood.
In addition, on the occasion of the 50th anniversary of the Scientific Center “Azerbaijan National Encyclopedia”, a group of employees were awarded certificates of merits of ANAS.