Çin İctimai Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Pei Çanqhonq AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutuna məktubla müraciət edib. Müraciətdə dövlətin iqtisadiyyata müdaxilə səviyyəsinin ölçülməsi və optimallıq həddinin müəyyənləşdirilməsi sahəsində Azərbaycan iqtisadçılarının apardığı tədqiqatların böyük maraq doğurduğu bildirilib və alınan nəticələrlə daha yaxından tanış olmaq üçün görüş və seminarların keçirilməsi təklif edilib.
Qeyd edək ki, AMEA İqtisadiyyat İnstitutunda bu cür tədqiqatlar 2014-cü ildən başlayaraq aparılır. İnstitutun təklif etdiyi İnteqral indeks ilk mərhələdə Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya regionu dövlətləri və bir sıra inkişaf etmiş ölkələr (cəmi 37 ölkə) üçün hesablanıb. Alınmış nəticələr və onların interpretasiyasını əks etdirən elmi əsərlər təkcə Azərbaycanda deyil, xarici ölkələrdə də dərc edilib. Bu nəticələrlə institutun www.economics.com.az saytında tanış olmaq mümkündür.
Hazırda 2015-ci ilin statistik göstəriciləri əsasında 62 ölkə üçün İnteqral indekslərin hesablanması başa çatıb və yaxın günlərdə elmi ictimaiyyətə tədqim ediləcəkdir.

Китайские ученые проявляют интерес к исследованию экономистов Азербайджана
Директор Института экономики Академии общественных наук Китая, профессор Пери Чангбонг направил письмо в Институт экономики НАНА. В обращении отмечено, что исследования азербайджанских экономистов в области измерения уровня государственного вмешательства в экономику и определения уровня оптимальности вызывают большой интерес и предложена организация встреч и семинаров в целях более тесного ознакомления с полученными результатами.
Отметим, что подобные исследования в Институте экономики НАНА проводятся, начиная с 2014 года. Предложенный институтом Интегральный индекс на первом этапе рассчитан на государства восточноевропейского и центральноазиатского регионов и ряд развитых стран (всего 37 стран). Полученные результаты и научные труды, отражающие их интерпретацию, опубликованы не только в Азербайджане, но и в зарубежных странах. С этими результатами можно ознакомиться на сайте института www.economics.com.az.
В настоящее время на основе статистических показателей 2015 года завершился подсчет Интегральных индексов для 62 стран. Результаты будут представлены научной общественности страны в ближайшие дни.