Çin İctimai Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Pei Çanqhonq AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutuna məktubla müraciət edib. Müraciətdə dövlətin iqtisadiyyata müdaxilə səviyyəsinin ölçülməsi və optimallıq həddinin müəyyənləşdirilməsi sahəsində Azərbaycan iqtisadçılarının apardığı tədqiqatların böyük maraq doğurduğu bildirilib və alınan nəticələrlə daha yaxından tanış olmaq üçün görüş və seminarların keçirilməsi təklif edilib.
Qeyd edək ki, AMEA İqtisadiyyat İnstitutunda bu cür tədqiqatlar 2014-cü ildən başlayaraq aparılır. İnstitutun təklif etdiyi İnteqral indeks ilk mərhələdə Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya regionu dövlətləri və bir sıra inkişaf etmiş ölkələr (cəmi 37 ölkə) üçün hesablanıb. Alınmış nəticələr və onların interpretasiyasını əks etdirən elmi əsərlər təkcə Azərbaycanda deyil, xarici ölkələrdə də dərc edilib. Bu nəticələrlə institutun www.economics.com.az saytında tanış olmaq mümkündür.
Hazırda 2015-ci ilin statistik göstəriciləri əsasında 62 ölkə üçün İnteqral indekslərin hesablanması başa çatıb və yaxın günlərdə elmi ictimaiyyətə tədqim ediləcəkdir.

Director of the Institute of Economics of Chinese Academy of Social Sciences Professor Pei Changhong has applied a letter to the Institute of Economics of ANAS. Application noted that, studies conducted by Azerbaijani economists for measuring level of government intervention in the economy and define the level of optimality, has aroused great interest and suggested to hold a meeting and workshops due to get closely acquainted with the obtained outputs.
Note that, these types of studies are carried out at the aforementioned institute since 2004. Integral index offered by the Institute in the first stage was designed for a number of countries in Eastern Europe and Central Asia, including developed countries (a total of 37 countries). The obtained results and scientific works of their interpretation have been published not only in Azerbaijan, but also in foreign countries. These results can be found at the institute’s web site www.economics.com.az.
Currently, calculation of Integral indexes for 62 countries based on statistics for 2015 has been completed and will be submitted to the scientific public in the near future.