Məlumdur ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 26-da 2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının elm və ədəbiyyat sahələrində Dövlət Mükafatlarının verilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır.
Sərəncama əsasən, AMEA Coğrafiya İnstitutunun alimləri - direktor, akademik Ramiz Məmmədov, elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Elbrus Əlizadə, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov və coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov müəllifi olduqları "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası" üçcildlik monoqrafiyasına görə elm sahəsi üzrə Dövlət mükafatına layiq görülmüşlər.
AMEA Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurasının iclası bu elmi müəssisənin alimlərinin Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına layiq görülməsinə həsr olunub.
İclasda Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov Coğrafiya İnstitutunun son illərdəki fəaliyyətindən, əldə etdiyi uğurlardan və beynəlxalq əlaqələrindən danışıb. Akademik F.Qədirov coğrafiyaçı alimlərin çoxillik əməyinin bəhrəsi olan və Azərbaycan coğrafiya elmində analoqu olmayan “Azərbaycan Respublikasının Coğrafiyası” üçcildliyinin Dövlət mükafatına layiq görüldüyünə görə qürur hissi keçirdiyini dilə gətirib, əsərin böyük əhəmiyyətini nəzərə alaraq, onun ingilis və rus dillərinə tərcümə olunmasını zəruri hesab edib.
Alim dövlət əhəmiyyətli və strateji planlara daxil edilmiş Azərbaycan Fövqəladə Hallar Atlasının hazırlanmasının da Coğrafiya İnstitutuna həvalə olunmasını bu müəssisənin rəhbərliyinə və kollektivinə olan yüksək etimad kimi səciyyələndirib.
Bölmənin akademik-katibi AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin səyi ilə Azərbaycan Dövlət Televiziyasında "Elm və İnnovasiya" elmi-populyar proqramının təşkil olunduğunu söyləyərək, növbəti verlişin 2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının elm sahəsində Dövlət Mükafatının verilməsinə həsr olunacağını bildirib.
Sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Dadaş Hüseynov Coğrafiya İnstitutu ilə geoloqların sıx əlaqələrindən danışıb, coğrafiyaçı alimləri Dövlət mükafatına layiq görülmələri münasibətilə təbrik edib. Qeyd edib ki, "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası" üçcildlik monoqrafiyası Azərbaycan coğrafiya elminin ən dəyərli nailiyyətlərindən biridir.
Mükafatçılar - institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə, institutun şöbə müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov və coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov qazanılan uğurda göstərilən dəstəyə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Ensiklopedik, fundamental biliklər toplusu olan “Azərbaycan Respublikasının Coğrafiyası” üçcildliyinə verilən dəyəri bu qurumun əməkdaşlarının hər birinin mükafatı kimi qiymətləndiriblər.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov,institutun Həmkarlar Təşkilatının sədri Habil Haqverdiyev, elmi katib Luiza Salayeva, c.e.d. Məhəmməd Abduyev və digərləri dövlət tərəfindən əsərə verilən yüksək qiymətin coğrafiyanın və coğrafiyaçıların nüfuzunun artdığına səbəb olduğunu söyləyiblər.
Sonda institutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov Azərbaycanda elm üzrə ilk dövlət mükafatının məhz coğrafiyaçılara verildiyini böyük fəxrlə qeyd edib. O, “Azərbaycan Respublikasının Coğrafiyası” üçcildliyinin təkcə 4 nəfərin deyil, bütün kollektivin əməyinin məhsulu olduğunu söyləyib.
Akademik əsərin uzun illərin gərgin əməyinin bəhrəsi olduğunu, hələ 15 il öncə belə bir əsərin yazılmasını təklif etdiyini bildirib. R.Məmmədov coğrafiyaçı alimlərin əməyini Dövlət mükafatı ilə qiymətləndirdiyinə görə ölkə Prezidenti İlham Əliyevə laureatlar adından təşəkkür edib. Həmçinin AMEA rəhbərliyinə və üçcildliyin ərsəyə gəlməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirib.

Assembly of the Academic Council of the Institute of Geography dedicated to the awarding of scientists of this scientific venture the State Prize
It is known that, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an order in presenting State Prizes in science and literature for 2016, on May 26.
Under order, scientists of the Institute of Geography – director Academician Ramiz Mammadov, Deputy Director of Science corresponding member of ANAS Prof. Elbrus Alizadeh, PhD in Geography Maharram Hasanov and Dr. Geography Zakir Eminov were deserved to State Prize in Science for their tree-volume monograph “Geography of the Republic of Azerbaijan”.
Assembly of the Academic Council of the Institute of Geography has been dedicated to the awarding of scientists of this scientific venture the State Prize.
Academician-Secretary of the Department of Earth Sciences Academician Fakhraddin Gadirov spoke about latest achievements of the Institute of Geography, successes and international ties. He expressed his proud of awarding the three-volume “Geography of the Republic of Azerbaijan”, which is of profit by geographer-scientists and had no analogue in Azerbaijan geography science, the State Prize, and taking into account great importance of the work considered its translation into English and Russian necessary.
The entrusting of development the Azerbaijan Atlas of Emergency Situations to the Institute of Geography has been described by scientist as a high confidence to the management and staff of the institute.
Academician-Secretary of the Department also notified about organizing the scientific-popular program “Science and Innovation” on Azerbaijan State Television by the initiative of President of ANAS Academician Akif Alizadeh, and stated that, next broadcasting of the program will be devoted to the granting State Prize in Science for 2016.
Then, Deputy Director of Science of the Institute of Geology and Geophysics Dr. Geology-mineralogy Dadash Huseynov spoke about close relations of geologists with geographers, congratulated geographer-scientists on the occasion of awarding the State Prize. Noted that, ongoing tree-volume monograph is the priciest achievements of Azerbaijan geography science.
Winners – Deputy Director of Science corresponding member of ANAS Prof. Elbrus Alizadeh, PhD in Geography Maharram Hasanov and Dr. Geography Zakir Eminov expressed gratitude to the management of ANAS for support.
At the event, corresponding member of ANAS Rauf Gardashov, chairman of Trade Union Habil Hagverdiyev, scientific secretary Luiza Salayeva, Dr. Geography Mahammad Abduyev and others stressed out that, highly assessment of the work has rated the prestige of geography and geographers.
In closing, director of the institute, Academician Ramiz Mammadov proudly noted the granting first State Prize in Science to the geographers and highlighted it a profit of not only 4 individuals, but also whole staff.