Məlumdur ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 26-da 2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının elm və ədəbiyyat sahələrində Dövlət Mükafatlarının verilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır.
Sərəncama əsasən, AMEA Coğrafiya İnstitutunun alimləri - direktor, akademik Ramiz Məmmədov, elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Elbrus Əlizadə, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov və coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov müəllifi olduqları "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası" üçcildlik monoqrafiyasına görə elm sahəsi üzrə Dövlət mükafatına layiq görülmüşlər.
AMEA Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurasının iclası bu elmi müəssisənin alimlərinin Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına layiq görülməsinə həsr olunub.
İclasda Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov Coğrafiya İnstitutunun son illərdəki fəaliyyətindən, əldə etdiyi uğurlardan və beynəlxalq əlaqələrindən danışıb. Akademik F.Qədirov coğrafiyaçı alimlərin çoxillik əməyinin bəhrəsi olan və Azərbaycan coğrafiya elmində analoqu olmayan “Azərbaycan Respublikasının Coğrafiyası” üçcildliyinin Dövlət mükafatına layiq görüldüyünə görə qürur hissi keçirdiyini dilə gətirib, əsərin böyük əhəmiyyətini nəzərə alaraq, onun ingilis və rus dillərinə tərcümə olunmasını zəruri hesab edib.
Alim dövlət əhəmiyyətli və strateji planlara daxil edilmiş Azərbaycan Fövqəladə Hallar Atlasının hazırlanmasının da Coğrafiya İnstitutuna həvalə olunmasını bu müəssisənin rəhbərliyinə və kollektivinə olan yüksək etimad kimi səciyyələndirib.
Bölmənin akademik-katibi AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin səyi ilə Azərbaycan Dövlət Televiziyasında "Elm və İnnovasiya" elmi-populyar proqramının təşkil olunduğunu söyləyərək, növbəti verlişin 2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının elm sahəsində Dövlət Mükafatının verilməsinə həsr olunacağını bildirib.
Sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Dadaş Hüseynov Coğrafiya İnstitutu ilə geoloqların sıx əlaqələrindən danışıb, coğrafiyaçı alimləri Dövlət mükafatına layiq görülmələri münasibətilə təbrik edib. Qeyd edib ki, "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası" üçcildlik monoqrafiyası Azərbaycan coğrafiya elminin ən dəyərli nailiyyətlərindən biridir.
Mükafatçılar - institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə, institutun şöbə müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov və coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov qazanılan uğurda göstərilən dəstəyə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Ensiklopedik, fundamental biliklər toplusu olan “Azərbaycan Respublikasının Coğrafiyası” üçcildliyinə verilən dəyəri bu qurumun əməkdaşlarının hər birinin mükafatı kimi qiymətləndiriblər.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov,institutun Həmkarlar Təşkilatının sədri Habil Haqverdiyev, elmi katib Luiza Salayeva, c.e.d. Məhəmməd Abduyev və digərləri dövlət tərəfindən əsərə verilən yüksək qiymətin coğrafiyanın və coğrafiyaçıların nüfuzunun artdığına səbəb olduğunu söyləyiblər.
Sonda institutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov Azərbaycanda elm üzrə ilk dövlət mükafatının məhz coğrafiyaçılara verildiyini böyük fəxrlə qeyd edib. O, “Azərbaycan Respublikasının Coğrafiyası” üçcildliyinin təkcə 4 nəfərin deyil, bütün kollektivin əməyinin məhsulu olduğunu söyləyib.
Akademik əsərin uzun illərin gərgin əməyinin bəhrəsi olduğunu, hələ 15 il öncə belə bir əsərin yazılmasını təklif etdiyini bildirib. R.Məmmədov coğrafiyaçı alimlərin əməyini Dövlət mükafatı ilə qiymətləndirdiyinə görə ölkə Prezidenti İlham Əliyevə laureatlar adından təşəkkür edib. Həmçinin AMEA rəhbərliyinə və üçcildliyin ərsəyə gəlməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirib.

Как известно, 26 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О предоставлении Государственных премий в области науки и литературы Азербайджанской Республики за 2016 год».
Согласно распоряжению, ученые Института географии НАНА - директор, академик Рамиз Мамедов, заместитель директора по научной работе, член-корреспондент НАНА, профессор Эльбрус Ализаде, доктор философии по географии Магеррам Гасанов и доктор географических наук Закир Эминов были удостоены Государственной премии в области науки за трехтомную монографию “География Азербайджанской Республики».
Заседание Ученого совета Института географии НАНА было посвящено присвоению ученым данного научного учреждения Государственной премии Азербайджанской Республики.
На заседании академик-секретарь Отделения наук о Земле Фахраддин Гадиров рассказал о деятельности Института географии, успехах, достигнутых за последние годы, а также международных связях. Академик Ф.Гадиров отметил, что испытывает чувство гордости за награждение Государственной премией не имеющего аналога в азербайджанской науке трехтомник «География Азербайджанской Республики», являющегося плодом многолетнего труда ученых-географов. Он подчеркнул необходимость его перевода на английский и русский языки.
Ученый охарактеризовал возложение на Институт географии подготовки Атласа по чрезвычайным ситуациям Азербайджана как проявление высокого доверия по отношению к руководству и коллективу данного научного учреждения.
Было отмечено, что очередной выпуск научно-популярной программы «Наука и инновации», организованного в Азербайджанском государственном телевидении по инициативе академика-секретаря отделения, академика Акифа Ализаде, будет посвящен присвоению Государственных премий в области науки Азербайджанской Республики за 2016 год.
Затем заместитель директора по научной работе Института геологии и геофизики, доктор геолого-минералогических наук Дадаш Гусейнов рассказал о тесных связях геологов с учеными Института географии, поздравил ученых-географов, удостоенных Государственной премии. Отметил, что трехтомнаямонография«География Азербайджанской Республики» является одним из самых ценных достиженийотечественной науки.
Лауреаты - заместитель директора института по научной работе, член-корреспондент НАНА Эльбрус Ализаде, заведующий отделом института, доктор географических наук Закир Эминов и доктор философии по географии Магеррам Гасанов выразили благодарность руководству НАНА за оказанную поддержку в достигнутом успехе. Расценили столь высокое внимание к трехтомнику «География Азербайджанской Республики», который представляет собой сборник энциклопедических, фундаментальных знаний, как награда для каждого сотрудника этой структуры.
На мероприятии член-корреспондент НАНА Рауф Гардашов, председатель Профсоюзной организации института Габиль Ахвердиев, ученый секретарь Луиза Салаева, д.г.н. Мухаммед Абдуев и другие заявили, что высокая оценка, данная государством этому географическому труду, послужила повышению авторитета отечественной географической науки и географов.
В заключение директор института, академик Рамиз Мамедов с большой гордостью отметил, что в Азербайджане впервые государственная премия в области науки присуждается именно ученым-географам. Он отметил, что трехтомник «География Азербайджанской Республики» является результатом труда не только 4 человек, но всего коллектива.
Академик отметил, что данное произведение является плодом многолетнего напряженного труда, и подчеркнул, что еще 15 лет назад им было выдвинуто предложение касательно подготовки такого фундаментального труда. Р.Мамедов от имени лауреатов выразил признательность Президенту страны Ильхаму Алиеву за оценку труда ученых-географов Государственной премией. Также выразилблагодарность руководству НАНА и всем, кто принимал участие в создании трехтомника.