İyunun 16-da AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti iclası keçirilib.
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdiyi iclası giriş sözü ilə açan YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələrində direktor vəzifəsini tutmaq üçün 5 may 2016-cı il tarixində verilmiş elan əsasında gizli səsvermə yolu ilə bölmənin Neft və Qaz İnstitutunun direktoru vəzifəsinə seçki keçirilib. Gizli səsvermənin nəticələrinə görə, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru vəzifəsinə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev seçilib.
Sonra akademik Pərviz Məmmədov “Cənubi Xəzər hövzəsinin böyük dərinliklərə çökmə səbəblərinin tədqiqi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Məruzədə Paris-IV, Moskva Dövlət Universiteti, Şevron (ABŞ), BP (Böyük Britaniya) şirkətləri ilə uzun illər ərzində Peritetis, MEBE, Darius beynəlxalq layihələri çərçivəsində aparılan tədqiqatlar nəticəsində Cənubi Xəzər hövzəsinin çox böyük dərinliklərə (25-30 km) çökməsinin əsas səbəbləri (tektonik çökmə, çöküntü qatının ağırlığı, izostasiya və subduksiya) barədə məlumat verilib. Bu məqsədlə düz və əks modelləşmə və hövzənin müxtəlif inkişaf mərhələlərində batimetriyanın, sedimentasiyanın və tektonikanın rolu araşdırılıb. Tədqiqat modelləri qurulub, regional profillər üzrə “backsripping analys” və seysmostratiqrafik interpretasiya əsasında hər bir amilin hövzənin özülünün çökməsində rolu müəyyən edilib. Tədqiqatlar nəticəsində Cənubi Xəzər hövzəsinin regional profillər üzrə kəsilişləri qurulub, müxtəlif mərhələlərdə çöküntü toplamanın sürəti və paleocoğrafi şəraiti aydınlaşdırılıb. Müzakirələrdə alınan nəticələrin Cənubi Xəzər hövzəsinin inkişaf mərhələlərinin, çöküntü qatının neftlilik-qazlılığının və seysmoloji şəraitin öyrənilməsində mühüm rolu qeyd olunub.
Bölmənin qərarı ilə P.Məmmədovun elmi-tədqiqat xarakterli məruzəsi bəyənilib. Məruzədə faktiki məlumatlar əsasında alınmış yeni nəticələrin elmi jurnallarda nəşri tövsiyyə olunub.
İclasda, həmçinin AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Region folkloru antologiyası” kitabının nəşri məsələsinə də baxılıb.

16 июня в Институте геологии и геофизики состоялось очередное заседание Отделения наук о Земле (ОНЗ) НАНА.
Открывая вступительным словом заседание, в котором приняли участие члены бюро отделения, академик-секретарь ОНЗ, академик Фахраддин Гадиров довел до внимания присутствующих вопросы, стоящие на повестке дня.
В ходе мероприятия, согласно объявлению от 5 мая 2016 года о замещении должности директора в научно-исследовательских учреждениях НАНА, путем тайного голосования были проведены выборы на должность директора Института нефти и газа. По итогам тайного голосования, на пост директора Института нефти и газа был избран вице-президента НАНА, академик Ибрагим Гулиев.
Затем академик Парвиз Мамедов представил доклад на тему «Исследование причин оседания Южно-каспийского бассейна на большие глубины». В докладе дается информация об основных причинах оседания (тектоническое оседание, тяжесть осадочного слоя, изостация и субдукция) Южно-каспийского бассейна на очень большие глубины (25-30 км) в результате исследований, проведенных долгие годы совместно с Университетом Париж-IV, Московским государственным университетом, компаниями Шеврон (США), BP (Великобритания) в рамках международных проектов Перитетис, MEBE, Дариус.
С этой целью изучена роль батиметрии, седиментации и тектоники в прямом и обратном моделировании и в различных этапах развития бассейна. Построены модели исследования, по региональным профилям на основе “backsripping analys” и сейсмостратиграфической интерпретации определена роль каждого фактора в оседании оснований бассейна. В результате исследований были установлены разрезы Южно-каспийского бассейна по региональным профилям, выяснены скорость и палеогеографические условия осадок на различных этапах. В обсуждениях была отмечена важность полученных результатов в изучении этапов эволюции Южно-каспийского бассейна, а также нефтегазоностности и сейсмологических условий осадочного слоя.
По решению отделения доклад П.Мамедова научно-исследовательского характера был одобрен. Было рекомендовано опубликовать в научных журналах новые результаты, полученные на основе фактических данных.
На заседании был также рассмотрен вопрос об издании книги «Антология регионального фольклора» Шекинского регионального научного центра НАНА.