İyunun 16-da AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti iclası keçirilib.
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdiyi iclası giriş sözü ilə açan YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələrində direktor vəzifəsini tutmaq üçün 5 may 2016-cı il tarixində verilmiş elan əsasında gizli səsvermə yolu ilə bölmənin Neft və Qaz İnstitutunun direktoru vəzifəsinə seçki keçirilib. Gizli səsvermənin nəticələrinə görə, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru vəzifəsinə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev seçilib.
Sonra akademik Pərviz Məmmədov “Cənubi Xəzər hövzəsinin böyük dərinliklərə çökmə səbəblərinin tədqiqi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Məruzədə Paris-IV, Moskva Dövlət Universiteti, Şevron (ABŞ), BP (Böyük Britaniya) şirkətləri ilə uzun illər ərzində Peritetis, MEBE, Darius beynəlxalq layihələri çərçivəsində aparılan tədqiqatlar nəticəsində Cənubi Xəzər hövzəsinin çox böyük dərinliklərə (25-30 km) çökməsinin əsas səbəbləri (tektonik çökmə, çöküntü qatının ağırlığı, izostasiya və subduksiya) barədə məlumat verilib. Bu məqsədlə düz və əks modelləşmə və hövzənin müxtəlif inkişaf mərhələlərində batimetriyanın, sedimentasiyanın və tektonikanın rolu araşdırılıb. Tədqiqat modelləri qurulub, regional profillər üzrə “backsripping analys” və seysmostratiqrafik interpretasiya əsasında hər bir amilin hövzənin özülünün çökməsində rolu müəyyən edilib. Tədqiqatlar nəticəsində Cənubi Xəzər hövzəsinin regional profillər üzrə kəsilişləri qurulub, müxtəlif mərhələlərdə çöküntü toplamanın sürəti və paleocoğrafi şəraiti aydınlaşdırılıb. Müzakirələrdə alınan nəticələrin Cənubi Xəzər hövzəsinin inkişaf mərhələlərinin, çöküntü qatının neftlilik-qazlılığının və seysmoloji şəraitin öyrənilməsində mühüm rolu qeyd olunub.
Bölmənin qərarı ilə P.Məmmədovun elmi-tədqiqat xarakterli məruzəsi bəyənilib. Məruzədə faktiki məlumatlar əsasında alınmış yeni nəticələrin elmi jurnallarda nəşri tövsiyyə olunub.
İclasda, həmçinin AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Region folkloru antologiyası” kitabının nəşri məsələsinə də baxılıb.

Discussed the sequences of Caspian Sea basin sedimentary to the great depths
Next assembly of the Department of Earth Sciences (DES) was held at the Institute of Geology and Geophysics, June 16.
Assembly with participation of bureau members of the department was opened by Academician-Secretary of DES Academician Fakhraddin Gadirov, who paid attention to the issues of agenda.
At the event was carried out a director election to the Institute of Oil and Gas by hidden ballot in accordance with the announcement of holding director post at the institutes of ANAS dated May 5, 2016. Under results of hidden ballot, Vice-President of ANAS Academician Ibrahim Guliyev has been elected the director of the Institute.
Later on, Academician Parviz Mammadov made a presentation on “Investigation of sequences of the Caspian Sea basin sedimentary to the great depths”. The lecture conducts key reasons (tectonic sedimentary, gravity of sediment layer, isostasy and subduction) Caspian Sea basin sedimentary to the great depths (25-30 km) as a result of studies via Paris-IV, MSU universities, companies Chevron (USA), BP (UK) within the long-termed international projects Peritetis, MEBE, and Darius. In this respect, straight and reverse modeling, role of bathymetry, sedimentary and tectonics were explored at the various development phases of the basin. Research models were set, based on regional profiles "backsripping analyse" and seismostratigraphic interpretation, a role of each factor in sedimentary of basin has been identified. As a result of studies, sections of the Caspian Sea basin have been developed over regional profiles, speed and paleogeographical condition of the sediment was clarified at various stages.
By the decision of the Department, P.Mammadov’s lecture of scientific-research nature was approved. It was proposed to publish the new results of the lecture, which gained on actual data, on the academic journals.
Assembly scheduled the issue of publishing “Anthology of region folklore” of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS as well.