Geologiya və Geofizika İnstititunda “Geomexanika” növbəti seminarı keçirildi
AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” mövzusunda layihə çərçivəsində növbəti “Geomexanika” seminarı keçirilib.
Qeyd edək ki, layihə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Geologiya və Geofizika, Riyaziyyat və Mexanika institutları, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Bakı Dövlət Universiteti, Yıldız Texniki Universitetinin (İstanbul, Türkiyə) əməkdaşları tərəfindən birgə həyata keçirilir.
Seminarda elmi-tədqiqat layihə işinin bütün iştirakçıları və müxtəlif müəssisələrdən qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdə akademik Hətəm Quliyev layihə çərçivəsində görülən işlərdən danışıb, bugünkü seminarda AMEA-nın müxbir üzvü Qeylani Pənahov və t.e.d. E.Abbasovun “Qeyri-bircins məsaməli mühitli neft yataqlarının istismarında köçmə məsələləri və onların həlləri” mövzusunda məruzəsinin dinləniləcəyini bildirib.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Qeylani Pənahov məruzəni təqdim edib. Məruzəçi bildirib ki, neft-qaz çıxarmada yatağın istismarı zamanı bütün mərhələlərdə lay təzyiqini saxlamaq və sıxışdırmanı tənzimləmək üçün ona su, qaz, müxtəlif məhlullar və s. vurulması vacib məsələlərdəndir.
Qeyd olunub ki, quyulara vurulan bu cür heterogen sistemlər laya girişdə və çıxışda quyu-dibi zonasında, layda məsaməli mühitdə axın və süzülmələrdə köçmə prosesləri ilə müşahidə olunur. Belə köçmə hallarına kolmatasiya, adsorbsiya, suffoziya, desorbsiya və s. misal göstərmək olar. Bu proseslər yataqların istismarında neft-qaz çıxarmada vacib rol oynayır.
Diqqətə çatdırılıb ki, heterogen karbohidrogen sistemlərin məsaməli mühitlərdə ancaq kolmatasiya və adsorbsiyası axının tamamilə kəsilməsinə gətirib çıxardır. Belə proseslərin tədqiq və tənzimlənməsi üçün innovativ yanaşmaların, yeni texnoloji işləmələrin yaradılması qarşıda duran məsələlərdəndir.
Q.Pənahov qeyd edib ki, adsorbsiya-desorbsiya və kolmatasiya-suffoziya proseslərin öyrənilməsi neft-qaz çıxarmada, sıxışdırmada əhatə dairəsinin genişləndirməsi məqsədilə müntəzəm köpük yaratmada, gilli süxurlarda adsorbsiya olunmuş qazın tükənmə müddətini gözləmədən çıxarılmasına nail olunmasında və neftveriminin intensivləşdirilməsini təmin etmək üçün innovativ texnologiyaların yaradılması kimi məsələlərinin həllinə imkan yaradacaq.

В Институте геологии и геофизики состоялся очередной семинар по геомеханике
В Институте геологии и геофизики НАНА в рамках проекта «Теоретический и экспериментальный комплекс исследований междисциплинарных проблем геомеханики» состоялся очередной семинар по геомеханике
Отметим, что проект по решению Президиума НАНА осуществляется совместно с сотрудниками Института геологии и геофизики, Института математики и механики, Республиканского центра сейсмологической службы, Бакинского государственного университета, Йылдызского технического университета (Стамбул, Турция).
В семинаре приняли участие все участники научно-исследовательской работы и гости из различных учреждений.
На мероприятии академик Гатам Гулиев рассказал о работе, проводимой в рамках проекта, и сообщил, что на сегодняшнем семинаре будет заслушан доклад члена-корреспондента НАНА Гейлани Панахова и д.т.н. Э.Аббасова на тему «Вопросы миграции во время эксплуатации нефтяных месторождений неоднородной пористой среды и их решение».
Затем член-корреспондент НАНА Гейлани Панахов представил доклад. Докладчик отметил, что во время эксплуатации нефтегазовых месторождений для поддержания и регулирования пластового давления на всех этапах одним из важных вопросов является внедрение в эти пласты воды, газа и различных растворов.
Было отмечено, что внедряемые в скважины эти гетерогенные системы наблюдаются миграционными процессами на входе и на выходе в пласт, на дне скважины, в потоках и сливах в пористой среде пласта. В качестве примера миграционным процессам можно привести колматацию, адсорбцию, суффозию, десорбцию. Эти процессы играют важную роль в эксплуатации нефтегазовых месторождений.
Было доведено до внимания, что колматация и абсорбция гетерогенных углеводородных систем в пористых средах приводит к полному прекращению притока. Создание инновационных подходов, новых технологических разработок для исследования и регулирования таких процессов является одним из предстоящих работ.
Г.Панахов отметил, что изучение процессов адсорбции-десорбции и колматации-суффозии будет способствовать решению таких вопросов, как создание инновационных технологий.