Geologiya və Geofizika İnstititunda “Geomexanika” növbəti seminarı keçirildi
AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” mövzusunda layihə çərçivəsində növbəti “Geomexanika” seminarı keçirilib.
Qeyd edək ki, layihə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Geologiya və Geofizika, Riyaziyyat və Mexanika institutları, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Bakı Dövlət Universiteti, Yıldız Texniki Universitetinin (İstanbul, Türkiyə) əməkdaşları tərəfindən birgə həyata keçirilir.
Seminarda elmi-tədqiqat layihə işinin bütün iştirakçıları və müxtəlif müəssisələrdən qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdə akademik Hətəm Quliyev layihə çərçivəsində görülən işlərdən danışıb, bugünkü seminarda AMEA-nın müxbir üzvü Qeylani Pənahov və t.e.d. E.Abbasovun “Qeyri-bircins məsaməli mühitli neft yataqlarının istismarında köçmə məsələləri və onların həlləri” mövzusunda məruzəsinin dinləniləcəyini bildirib.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Qeylani Pənahov məruzəni təqdim edib. Məruzəçi bildirib ki, neft-qaz çıxarmada yatağın istismarı zamanı bütün mərhələlərdə lay təzyiqini saxlamaq və sıxışdırmanı tənzimləmək üçün ona su, qaz, müxtəlif məhlullar və s. vurulması vacib məsələlərdəndir.
Qeyd olunub ki, quyulara vurulan bu cür heterogen sistemlər laya girişdə və çıxışda quyu-dibi zonasında, layda məsaməli mühitdə axın və süzülmələrdə köçmə prosesləri ilə müşahidə olunur. Belə köçmə hallarına kolmatasiya, adsorbsiya, suffoziya, desorbsiya və s. misal göstərmək olar. Bu proseslər yataqların istismarında neft-qaz çıxarmada vacib rol oynayır.
Diqqətə çatdırılıb ki, heterogen karbohidrogen sistemlərin məsaməli mühitlərdə ancaq kolmatasiya və adsorbsiyası axının tamamilə kəsilməsinə gətirib çıxardır. Belə proseslərin tədqiq və tənzimlənməsi üçün innovativ yanaşmaların, yeni texnoloji işləmələrin yaradılması qarşıda duran məsələlərdəndir.
Q.Pənahov qeyd edib ki, adsorbsiya-desorbsiya və kolmatasiya-suffoziya proseslərin öyrənilməsi neft-qaz çıxarmada, sıxışdırmada əhatə dairəsinin genişləndirməsi məqsədilə müntəzəm köpük yaratmada, gilli süxurlarda adsorbsiya olunmuş qazın tükənmə müddətini gözləmədən çıxarılmasına nail olunmasında və neftveriminin intensivləşdirilməsini təmin etmək üçün innovativ texnologiyaların yaradılması kimi məsələlərinin həllinə imkan yaradacaq.

Institute of Geology and Geophysics of ANAS held a next seminar within the framework of the project entitled "Complex theoretical and experimental studies of interdisciplinary problems of geomechanics."
Note that, the project is carried out at the Institute of Geology and Geophysics, in cooperation with the Institute of Mathematics and Mechanics, Republican Seismological Survey Center, Baku State University and Yildiz Technical University of Turkey.
Seminar was attended by all the attendees of the scientific-research project and guests from various enterprises.
Academician Hatam Guliyev told about works done within the project and stated that today’s seminar will focus on lecture “Moving issues in the processing of oil fields of non-homogeneous porous atmosphere and their solutions” by corresponding member of ANAS Geylani Panahov and Dr. Engineering E.Abbasov.
Then, corresponding member Geylani Panahov submitted the lecture. He stated that, during operation of the field in oil-gas extraction, it is necessary to multiply water, gas and different solutions to it due to maintain pressure at all layers and regulate adjusting.
It was noted that such of heterogeneous systems injected to the wells are observed with moving processes in the entry and exit of layers, in the well-bottom zone, porous environment of layer, including in flows and filtrations. Such cases of moving can be colmatation, adsorption, suffosia, desorption and others. These processes play an important role in the exploitation of fields in oil-gas extraction.
G.Panahov noted that the study of adsorption-desorption and colmatation-suffosia processes will pave the way to solve problems in regular foam creation while oil-gas extraction and adjusting in order to expand the scope of harassment, in achieving the extraction of adsorbed gas from clay rocks, without waiting for the duration of exhaustion, as well as in creating innovative technologies for intensifying oil output.