AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində informasiya-kommunikasiya texnologiyaları otağı yaradılıb
Müasir dövrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişaf etdirilməsi hər bir ölkənin intellektual və elmi potensialının vacib göstəricilərindən biridir və bu prosesin zəruriliyi bugünkü qloballaşma dövründə daha çox hiss olunur.
Bu fikirləri AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) avadanlıqları ilə təchiz olunmuş otağın yaradılması münasibətilə keçirilən tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev səsləndirib.
Bölmədə informasiya-kommunikasiya texnologiyaları otağının yaradılmasının əhəmiyyətindən danışan İsmayıl Hacıyev qeyd edib ki, İKT-nin sürətli inkişafı və yayılması bəşəriyyətin inkişafı üçün geniş imkanlar yaradır.
Bildirilib ki, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bu yaxınlarda ilk dəfə olaraq informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları distant formada keçirilib. Onlayn şəkildə həyata keçirilən imtahanlar İKT avadanlıqları ilə təchiz olunmuş bu otaqda reallaşıb.
Bölmənin Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov çıxış edərək deyib ki, otaqda yaradılan şərait gənc alimləri uğurlu tədqiqatlar aparmağa ruhlandıracaq, onlar onlayn konfrans və iclaslarda iştirak edə biləcəklər.
Sonda akademik İsmayıl Hacıyev yaradılan şərait üçün Ali Məclisin Sədri Vasif Talıbova muxtar respublikanın elmi ictimaiyyəti adından minnətdarlığını ifadə edib.

В Нахчыванском отделении НАНА создан кабинет информационно-коммуникационных технологий
Развитие информационно-коммуникационных технологий в современный период является одним из важных показателей интеллектуального и научного потенциала любой страны, а в настоящее время в эпоху глобализации необходимость данного процесса ощущается все больше.
Эти мысли были выдвинуты на мероприятии, состоявшемся в связи с созданием кабинета информационно-коммуникационных технологий в Нахчыванском отделении НАНА, председателем отделения, академиком Исмаилом Гаджиевым.
Рассказав о значении созданной в отделении кабинета информационно-коммуникационных технологий, Исмаил Гаджиев отметил, что стремительное развитие и распространение ИКТ создает широкие возможности для эволюции человечества.
Было отмечено, что первые экзамены в режиме онлайн, недавно проведенные в Нахчыванском отделении НАНА, были осуществлены именно в кабинете информационно-коммуникационных технологий. Докторантам и диссертантам больше не придется совершать поездку в Баку с целью сдачи экзаменов по кандидатскому минимуму по информатике.
Далее, выступив, директор Института биоресурсов отделения, академик Тариэль Талыбов выразил уверенность в том, что созданные в кабинете условия вдохновят молодых ученых к проведению успешных исследований и отметил, что у них также появится возможность принять участие в дистанционных конференциях и заседаниях.
В заключение академик Исмаил Гаджиев от имени научной общественности автономной республики выразил признательность председателю Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифу Талыбову за созданные условия.