Fizika İnstitutunda italiyalı alimin məruzəsi dinlənilib
AMEA Fizika İnstitutunun Fənlərarası sektorunda “Fotonika üçün optik mikrorezonatorlar, optik dalğaötürücülər və nadir torpaq elementləri ilə aşqarlanmış şüşələr üzrə tətqiqatlar” mövzusunda seminar keçirilib.
Məruzəçi İtaliyanın Milli Tədqiqatlar Şurasının  “Nello Carrara” Tətbiqi Fizika İnstitutunun əməkdaşı, Dr. Stefano Pelli olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan sektorun rəhbəri, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov bildirib ki, seminarda məqsəd İtaliyanın elmi mərkəzləri ilə birgə tədqiqatlar və elmi mübadilələr aparmaqdır.
Seminar institutun Yarımkeçiricilərdə tarazlıqda olmayan elektron proseslərin fizikası laboratoriyasının müdiri, Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Bakı filialının prorektoru, professor Oqtay Tağıyevin çıxışı ilə davam edib. O.Tağıyev qeyd edib ki, AMEA ilə Milli Tədqiqatlar Şurasının Tətbiqi Fizika İnstitutu arasında mövcud olan müqaviləyə əsasən, “Ağ işığın alınması və enerji çevrilməsi üçün nadir torpaq elementləri ilə aşqarlanmış sulfid materiallar” adlı qrant layihəsi qalib olmuşdur.
Bildirib ki, hazırda bərk cisim işıqlandırması (BCİ) sürətlə inkişaf edir və hər 10 ildə xərclərin 10 dəfə azalması ilə cihazların işıq emissiya effektivliyi çox sürətli templə artır.
Onun sözlərinə görə, BCİ yalnız yüksək effektivlik vəd etmir. Güc mənbəyinin və şüalanan lüminoforun düzgün seçilməsi ilə lazım olan tətbiqə uyğun rəng temperaturunun daha dəqiq tənzimlənməsi nisbətən asandır. Bu səbəbdən də layihədə bizim məqsədimiz nadir torpaq elementləti ilə aşqarlanmış kalsium tioqallatları əsasında yeni sinif  bərk məhlulların BCİ üçün potensialını araşdırmaq və müəyyənləşdirməkdir.
Sonda doktor Stefano Pellinin mövzu ilə bağlı məruzəsi dinlənilib.
Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
İtaliyalı alim Azərbaycana səfəri çərçivəsində, həmçinin M.V.Lomonosov adına MDU-nun Bakı filialına dəvət olunub. Professor S.Pelli universitetin yeni açılmış fizika fakültəsində aparılan tədris prosesi, fakültənin laboratoriyaları ilə tanış olub. S.Pellinin fikrincə, MDU-nun Bakı filialının laboratoriyaları müasir avadanlıqlarla təchiz olunub və tələbələrin təcrübə işlərini həyata keçirmələri üçün burada hər cür şərait yaradılıb.

Italian scientist delivered a lecture at the Institute of Physics
Interdisciplinary sector of the Institute of Physics has held a seminar on theme "Studies on optical micro resonators for photonics, optical wave conductors and glasses doped with rare-earth elements”.
The lecturer was an associate of the Institute of Applied Physics “Nello Carrara” under Italian National Research Council – Dr. Stefano Pelli.
Opening the seminar sector chief, Deputy Director of Science Academician Javad Abdinov stated that, seminar aims to carry out joint studies and academic exchanges via scientific centers of Italy.
Seminar continued by speech of Professor Ogtay Taghiyev, who is in charge of Baku Branch of the Moscow State University, and a chief laboratory of Non-equilibrium Physics of Electron Processes in Semiconductors at the institute. He said that, under agreement between ANAS and National Research Council, grant project dubbed “Sulphide materials doped with rare-earth elements for white light acquisition and energy overturning” has won.
Currently, solid-state lighting (SSL) is developing rapidly and every 10 years the light emission efficiency of devices is growing up to 10 times with a reduction of expenses, he noted.
According to him, SSL do not promise only high efficiency. With proper selection of power sources and radiating luminophore it is relatively easy to regulate the appropriate color temperature.
In closing, Dr. Stefano Pelli delivered a lecture on topic.
Lecture was discussed, questions responded.
Within the visit to Azerbaijan, Italian scientist has been invited to Baku Branch of Moscow State University on behalf M.V.Lomonosov as well. Professor S.Pelli got acquainted with tuition process at the newly opened Physics faculty and its laboratories. As for him, laboratories of the Baku Branch of Moscow State University were equipped with modern equipment and all the conditions are here for students to carry out work experience.