Oktyabrın 25-də AMEA-nın Əsas binasında Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25-ci ildönümünə həsr olunan “Yaxın Şərq böhranı: XXI əsrin çağırışları və müstəqil Azərbaycan” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Konfransda bir sıra Şərq ölkələrinin diplomatik nümayəndələri - Liviyanın ölkəmizdəki səfiri Abdurrəzzaq Şikahi, həmin ölkənin konsulu Abdurrəzzaq əl-Cəbri, İraq konsulu Abdul Hakim Əlyas, İordaniyanın konsulu Səd əl-Ğəzəli, Səudiyyə Ərəbistanının səfirliyinin 2-ci katibi Bədr Almugairiji, Qətər səfirliyinin analitiki dr. Əhməd əl-Salehi, Türkiyə səfirliyinin əməkdaşı Meral Parlas, Misir Mədəniyyət Mərkəzinin müdiri Əhməd Sami iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva ölkəmizin müstəqillik uğrunda keçdiyi tarixi yoldan bəhs edib. Ulu öndərin müstəqilliyimizin qorunub saxlanması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində yorulmaz səylərindən danışan G.Baxşəliyeva bu yolun Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, əldə olunan müstəqilliyi qoruyub saxlamaq, onu möhkəmləndirmək, bütün vətəndaşlara müstəqil dövlət şəraitində layiqli həyat tərzi təmin etmək üçün biz çox işlər görməliyik.
G.Baxşəliyeva Azərbaycanın ən nüfuzlu təşkilatlara üzv olduğunu, bütün dünya ölkələri ilə tarazlaşdırılmış, düşünülmüş siyasət yürütdüyünü qeyd edib: “Bunun nəticəsidir ki, ölkəmizdə sülh, sabitlik, əmin-amanlıq hökm sürür. Bugünkü konfransın da məqsədi regionda baş verən hadisələrə obyektiv qiymət vermək, onlara münasibətdə Azərbaycanın siyasətini təhlil etməkdir”.
Sonra İraq konsulu Abdul Hakim Əlyas, İordaniyanın konsulu Səd əl-Ğəzəli və Türkiyə səfirliyinin əməkdaşı Meral Parlas çıxış edərək Yaxın Şərq böhranının bölgə ölkələrinə təsiri və bu dövlətlərin həmin böhrandan çıxması istiqamətində görülən işlərdən danışıblar.
Daha sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev “Yaxın Şərq böhranı və Türkiyənin daxili və xarici siyasətinin əsas istiqamətləri” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Məruzədə Türkiyənin son illərdə Yaxın Şərq böhranı və regionda baş verən hadisələrlə əlaqədar apardığı siyasətinin əsas istiqamətləri, İraq və Suriyada mövcud vəziyyətə Türkiyənin münasibəti, beynəlxalq terrorizm problemi, qaçqınlar probleminin Türkiyənin siyasi və iqtisadi vəziyyətinə təsiri və digər məsələlər öz əksini tapıb.
Şərqşünaslıq İnstitutunun Ərəb ölkələri tarixi və iqtisadiyyatı şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərda Əsədov “İraq və Suriya böhranının vahid tarixi-siyasi kökləri” adlı məruzəsində Suriya və İraqda baş verən böhran və qanlı hadisələri Yaxın Şərq böhranı kontekstində təhlil edib. Bildirib ki, hər iki ölkədə baş verənlərin müqayisəsi böhran strukturunun eyni olmasını və hadisələrin bir-biri ilə bağlılığını təkid etməyə imkan verir. İraq və Suriyada sülh və əminamanlığın bərpası təkcə bu ölkələrin vəziyyətinə aid deyil, bütövlükdə Yaxın Şərq böhranının həllinə doğru tədbirlərin görülməsini tələb edir.
“Yaxın Şərq və İran” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Şərqşünaslıq İnstitutunun İran tarixi və iqtisadiyyatı şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Vidadi Mustafayev isə İran İslam Respublikasının Yaxın Şərqdə cərəyan edən böhran şəraitində milli maraqları müdafiə etmək və regional böyük dövlət olmaq sahəsində yeritdiyi xarici siyasətdən danışıb.

Состоялась научная конференция на тему «Ближневосточный кризис: вызовы XXI века и независимый Азербайджан»
25 октября в Основном здании НАНА при организационной поддержке Института востоковедения состоялась посвященная 25-й годовщине восстановления государственной независимости Азербайджана научная конференция на тему «Ближневосточный кризис: вызовы XXI века и независимый Азербайджан».
В конференции приняли участие дипломатические представители ряда стран Востока - посол Ливии в нашей стране Абдурраззаг Шикахи, консул этой страны Абдурраззаг аль-Джабри, консул Ирака Абдул Хаким Альяс, консул Иордании Сад аль-Гезели, 2 секретарь посольства Саудовской Аравии Бадр Алмуджаиржи, аналитик Катарского посольства доктор Ахмед аль-Салехи, сотрудник Турецкого посольства Мерал Парлас, директор Центра египетской культуры Ахмед Сами.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева рассказала об историческом пути, пройденном нашей страной за независимость. Говоря о неутомимых усилиях великого лидера, направленных на сохранение и укрепление нашей независимости, Г.Бахшалиева отметила, что эта политика успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. Отмечалось, что для сохранения и укрепления обретенной нами независимости и обеспечения достойного уровня жизни для всех граждан в условиях независимого государства мы и впредь должны прилагать свои усилия.
Далее выступили консул Ирака Абдул Хаким Альяс, консул Иордании Сад аль-Гезели, сотрудник Турецкого посольства Мерал Парлас, которые рассказали о влиянии Ближневосточного кризиса на страны региона и работе, проводимой в направлении выхода этих стран из кризиса.
Затем заместитель директора Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев представил доклад «Ближневосточный кризис и основные направления внутренней и внешней политики Турции». В докладе нашли свое отражение основные направления политики, проводимой в последние годы Турецкой республикой в связи с Ближневосточным кризисом и происходящими в регионе событиями, отношение Турции к нынешней ситуации в Ираке и Сирии, влияние проблемы международного терроризма, проблем беженцев на политическое и экономическое положение Турции и другие вопросы.
В своем докладе «Единые историко-политические корни кризиса Ирака и Сирии» заведующий Отделом истории и экономики арабских стран Института востоковедения, доктор философии по истории Фарда Асадов проанализировал кризис и кровавые события в Сирии и Ираке в контексте Ближневосточного кризиса.
Выступивший с докладом на тему «Ближний Восток и Иран» заведующий Отделом истории и экономики Ирана Института востоковедения, доктор философских наук Видади Мустафаев рассказал о внешней политике, проводимой Исламской Республикой Иран в области защиты национальных интересов в условиях кризиса на Ближнем Востоке.