“Türkoloji elmi-mədəni hərəkatda ortaq dəyərlər və yeni çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan “Türkoloji elmi-mədəni hərəkatda ortaq dəyərlər və yeni çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransın iştirakçıları əvvəlcə Fəxri Xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət etdilər.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində təşkil olunmuş tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Birinci Türkoloji Qurultayın tarixi əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Birinci Türkoloji Qurultayın ideyaları sonrakı dövrlərdə milli-mənəvi dəyərlərin və elmi-mədəni inteqrasiyanın formalaşmasında, türkdilli ölkələr arasında tarixi-mədəni əlaqələrin qorunub saxlanmasında və inkişafında müstəsna rol oynayıb. Prezident İlham Əliyevin “Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 18 fevral 2016-cı il tarixli Sərəncamını xatırladan AMEA rəhbəri qeyd etdi ki, bu sənəd Birinci Türkoloji Qurultayın dərslərini ictimai və elmi cəhətdən qiymətləndirməyə və nəticələr çıxarmağa imkan verib.
Sonra Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Türk Dil Qurumunun başqanı Kamal Kaçalin, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan KıdırəliNəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu və digərləri Birinci Türkoloji Qurultayın türk dünyasının tarixi elmi-mədəni əlaqələrinin qorunub saxlanmasındakı önəmindən danışdılar. Çıxış edənlər Birinci Türkoloji Qurultayın humanitar xarakter daşıdığını, latın əlifbasına keçid kimi vacib məsələnin müzakirə olunduğunu söylədilər.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Birinci Türkoloji Qurultay: dərsləri və çağırışları” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Akademik bildirdi ki, 1926-cı ildə Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultay türk xalqlarının elmi-mədəni birliyinə, ortaq milli-mənəvi dəyərlərinin inkişaf etdirilməsinə, inteqrasiya-proseslərinin dərinləşdirilməsinə geniş üfüqlər açan ictimai hadisədir.
Birinci Türkoloji Qurultayda XX əsrin əvvəllərində türkoloji elmi-mədəni mühitin aktual məsələlərinə toxunulduğunu söyləyən AMEA-nın vitse prezidenti qurultayın iclaslarında səslənən məruzələrdə humanitar və ictimai elmlərin, türkologiyanın aktual problemlərinin əhatə olunduğunu, konkret təkliflərin irəli sürüldüyünü vurğuladı. Qeyd etdi ki, bu qurultayda keçmiş Sovetlər Birliyində yaşayan türkdilli xalqların, Avropa  türkologiyasının nümayəndələrinin təmsil olunması, Türkiyə və İran ziyalılarının  iştirakının təmin edilməsi əhatə olunan türkoloji mühitin genişliyini, miqyasını aydın şəkildə təsəvvür etməyə imkan verir. Birinci Türkoloji Qurultayın Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın geniş mənada türkologiyanın əsas mərkəzlərindən biri olduğunu göstərir.
Akademik İ.Həbibbəyli məruzəsində Birinci Türkoloji Qurultayda qaldırılan latın əlifbasına keçid məsələsinə də toxundu. Qeyd etdi ki, latın əlifbasına keçid XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan və Türkiyədə tətbiq olunub, lakin sonradan Sovetlər İttifaqı daxilində bu proses dayandırılıb. Azərbaycanın müstəqillik epoxasında bu ideyanın yenidən dirçəldiyini deyən akademik ümummilli lider Heydər Əliyevin 1 avqust 2001-ci il tarixli xüsusi Fərmanı ilə Azərbaycanda latın əlifbasına tam keçidin təmin edildiyini vurğuladı.
Tədbir Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutundaMərkəzi Elmi Kitabxanada “Ortaq türk tarixi” və “Ortaq türk ədəbiyyatı” dərsliklərinin, o cümlədən “Ortaq türk qrammatikası və terminologiyası”nın hazırlanması və digər məsələlərin müzakirəsi ilə davam etdirildi.
Konfrans işini sabah yekunlaşdıracaq.
Qeyd edək ki, Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyi münasibətilə Türkiyə, Qazaxıstan, Macarıstan və Tatarıstanda da elmi konfranslar keçirilib.

ANAS held an international conference devoted to the 90th anniversary of the 1st Turkological Congress
November 14, at the Presidium of ANAS kicked off the International Conference on the theme "Shared values and new challenges in Turkological scientific-cultural movement."
First of all participants of the conference, organized by the ANAS, the Ministry of Culture and Tourism and the Ministry of Education, visited the grave of national leader Heydar Aliyev and Alley of Martyrs.
Opening the meeting President of ANAS, Academician Akif Alizadeh, who spoke about the historical significance of the First Turkological Congress. He noted that the idea of the First Congress Turkological thereafter played a crucial role in shaping the national-moral values, scientific-cultural integration, preservation and development of historical-cultural ties between the Turkic-speaking countries. Referring to the President Ilham Aliyev's order dated February 18, 2016 "On holding the 90th anniversary of the First Turkological Congress ", academician stressed that the above-mentioned document has allowed scientists to make an objective assessment of the lessons of the First Turkological Congress with social-scientific positions, to draw the appropriate conclusions.
Then, in his speech, Chairman of Azerbaijan Writers Union, People's writer Anar spoke about the significance of the First Turkological Congress in preservation of historical scientific and cultural relations of the Turkic world. National writer pointed out that the First Turkological Congress wore humanitarian character, it was discussed the important question of how the transition to the Latin alphabet.
Next, at a conference on the topic "The first Turkological Congress: its lessons and challenges" was made by the Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli. Academician noted that first Turkological Congress, held in 1926 in Baku, is a public event, opening wide horizons for scientific and cultural unity of the Turkic peoples, the development of common national and moral values, the deepening of integration processes. Isa Habibbeyli stressed that at this congress were discussed topical issues Turkological scientific-cultural environment in the beginning of the XX century: "The reports that were presented at the meetings of the First Turkological Congress, reflected the actual problems of the humanities and social sciences, Turkic studies, have been put forward concrete offers. Participation in the Congress of the representatives of the Turkic-speaking peoples in the former Soviet Union, scientists Turkic studies from Europe, Turkey and Iran allows a clear idea of the breadth and scope of the congress. Carrying Turkological First Congress in Baku shows that Azerbaijan is one of the main centers of Turkic studies in the broadest sense of the word."
In his report academician also touched upon the issue sounded at the First Turkological Congress to pass on the Latin alphabet. He noted that the transition to the Latin alphabet was implemented at the beginning of the XX century in Azerbaijan and Turkey, but later in the Soviet Union, this process has been suspended. Having said that, the idea was revived again, academician noted that a special decree of the national leader Heydar Aliyev dated August 1, 2001, Azerbaijan completely switched to the Latin alphabet in the era of independence of Azerbaijan.
The lectures were also made by the Chairman of the Turkish Linguistic Society Kamal Kachalin, president of the International Turkic Academy Darkhan Kidiraly, Director of the Institute of Linguistics named after Nasimi, corresponding member of ANAS Mohsen Naghisoylu  and others.
The conference continued its work in the Institute of Literature named after Nizami, and Central Library. Textbooks "Turkic history" and "Turkic literature", including the process of developing "Common Turkic grammar and terminology", etc. were discussed.
The conference will conclude its work tomorrow.
Note that on the occasion of the 90th anniversary of the First Congress Turkological conferences were also held in Turkey, Kazakhstan, Hungary and Tatarstan.