“Türkoloji elmi-mədəni hərəkatda ortaq dəyərlər və yeni çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan “Türkoloji elmi-mədəni hərəkatda ortaq dəyərlər və yeni çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransın iştirakçıları əvvəlcə Fəxri Xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət etdilər.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində təşkil olunmuş tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Birinci Türkoloji Qurultayın tarixi əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Birinci Türkoloji Qurultayın ideyaları sonrakı dövrlərdə milli-mənəvi dəyərlərin və elmi-mədəni inteqrasiyanın formalaşmasında, türkdilli ölkələr arasında tarixi-mədəni əlaqələrin qorunub saxlanmasında və inkişafında müstəsna rol oynayıb. Prezident İlham Əliyevin “Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 18 fevral 2016-cı il tarixli Sərəncamını xatırladan AMEA rəhbəri qeyd etdi ki, bu sənəd Birinci Türkoloji Qurultayın dərslərini ictimai və elmi cəhətdən qiymətləndirməyə və nəticələr çıxarmağa imkan verib.
Sonra Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Türk Dil Qurumunun başqanı Kamal Kaçalin, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan KıdırəliNəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu və digərləri Birinci Türkoloji Qurultayın türk dünyasının tarixi elmi-mədəni əlaqələrinin qorunub saxlanmasındakı önəmindən danışdılar. Çıxış edənlər Birinci Türkoloji Qurultayın humanitar xarakter daşıdığını, latın əlifbasına keçid kimi vacib məsələnin müzakirə olunduğunu söylədilər.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Birinci Türkoloji Qurultay: dərsləri və çağırışları” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Akademik bildirdi ki, 1926-cı ildə Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultay türk xalqlarının elmi-mədəni birliyinə, ortaq milli-mənəvi dəyərlərinin inkişaf etdirilməsinə, inteqrasiya-proseslərinin dərinləşdirilməsinə geniş üfüqlər açan ictimai hadisədir.
Birinci Türkoloji Qurultayda XX əsrin əvvəllərində türkoloji elmi-mədəni mühitin aktual məsələlərinə toxunulduğunu söyləyən AMEA-nın vitse prezidenti qurultayın iclaslarında səslənən məruzələrdə humanitar və ictimai elmlərin, türkologiyanın aktual problemlərinin əhatə olunduğunu, konkret təkliflərin irəli sürüldüyünü vurğuladı. Qeyd etdi ki, bu qurultayda keçmiş Sovetlər Birliyində yaşayan türkdilli xalqların, Avropa  türkologiyasının nümayəndələrinin təmsil olunması, Türkiyə və İran ziyalılarının  iştirakının təmin edilməsi əhatə olunan türkoloji mühitin genişliyini, miqyasını aydın şəkildə təsəvvür etməyə imkan verir. Birinci Türkoloji Qurultayın Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın geniş mənada türkologiyanın əsas mərkəzlərindən biri olduğunu göstərir.
Akademik İ.Həbibbəyli məruzəsində Birinci Türkoloji Qurultayda qaldırılan latın əlifbasına keçid məsələsinə də toxundu. Qeyd etdi ki, latın əlifbasına keçid XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan və Türkiyədə tətbiq olunub, lakin sonradan Sovetlər İttifaqı daxilində bu proses dayandırılıb. Azərbaycanın müstəqillik epoxasında bu ideyanın yenidən dirçəldiyini deyən akademik ümummilli lider Heydər Əliyevin 1 avqust 2001-ci il tarixli xüsusi Fərmanı ilə Azərbaycanda latın əlifbasına tam keçidin təmin edildiyini vurğuladı.
Tədbir Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutundaMərkəzi Elmi Kitabxanada “Ortaq türk tarixi” və “Ortaq türk ədəbiyyatı” dərsliklərinin, o cümlədən “Ortaq türk qrammatikası və terminologiyası”nın hazırlanması və digər məsələlərin müzakirəsi ilə davam etdirildi.
Konfrans işini sabah yekunlaşdıracaq.
Qeyd edək ki, Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyi münasibətilə Türkiyə, Qazaxıstan, Macarıstan və Tatarıstanda da elmi konfranslar keçirilib.

14 ноября в Президиуме Национальной Академии Наук Азербайджана начала свою работу Международная конференция на тему «Общие ценности и новые призывы в тюркологическом научно-культурном движении».
Первым делом участники конференции, организаторами которой являются НАНА, Министерство культуры и туризма и Министерство образования, посетили могилу общенационального лидера Гейдара Алиева и Аллею шехидов.
Вступительным словом мероприятие открыл президент НАНА, академик Акиф Ализаде, который рассказал об историческом значении Первого тюркологического съезда. Он отметил, что идеи Первого тюркологического съезда в последующий период сыграли исключительную роль в формировании национально-нравственных ценностей и научно-культурной интеграции, сохранении и развитии историко-культурных связей между тюркоязычными странами. Напомнив о Распоряжении Президента Ильхама Алиева от 18 февраля 2016 года «О проведении 90-летнего юбилея Первого тюркологического съезда», академик подчеркнул, что вышеназванный документ позволил ученым дать объективную оценку урокам Первого тюркологического съезда с общественной и научной позиций, сделать соответствующие выводы.
Затем в своем выступлении председатель Союза писателей Азербайджана, Народный писатель Анар рассказал о значимости Первого тюркологического съезда в сохранении исторических научных и культурных связей тюркского мира. Народный писатель отметил, что Первый тюркологический съезд носил гуманитарный характер, на нем обсуждался такой важный вопрос, как переход на латинский алфавит.
Далее на конференции с докладом на тему «Первый тюркологический съезд: его уроки и призывы» выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Академик отметил, что Первый тюркологический съезд, который проходил в 1926 году в Баку, является общественным событием, открывающим широкие горизонты для научно-культурного единения тюркских народов, развития общих национально-нравственных ценностей, углубления интеграционных процессов. Иса Габиббейли подчеркнул, что на данном съезде были рассмотрены актуальные вопросы тюркологической научно-культурной среды в начале ХХ века: «В докладах, которые были заслушаны на заседаниях Первого тюркологического съезда, нашли свое отражение актуальные проблемы гуманитарных и общественных наук, тюркологии, были выдвинуты конкретные предложения. Участие на съезде представителей тюркоязычных народов, проживающих в бывшем Советском Союзе, ученых-тюркологов из Европы, Турции и Ирана позволяет ясно представить широту и масштаб съезда. Проведение Первого тюркологического съезда в Баку свидетельствует о том, что Азербайджан является одним из основных центров тюркологии в широком смысле этого слова».
В своем докладе академик затронул также вопрос о прозвучавшем на Первом тюркологическом съезде предложении перейти на латинский алфавит. Он отметил, что переход на латинский алфавит был осуществлен в начале ХХ века в Азербайджане и Турции, однако впоследствии внутри Советского Союза этот процесс был приостановлен. Сказав, что в эпоху независимости Азербайджана эта идея была возрождена вновь, академик отметил, что специальным Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 1 августа 2001 года Азербайджан полностью перешел на латинский алфавит.
Затем был заслушан доклад заведующего Кафедрой турецкого языка и литературы Филологического факультета Университета Хаджеттепе Шюкрю Халук Акалына на тему «Современное состояние терминологических исследований в год 90-летнего юбилея Первого тюркологического съезда и их будущее».
На мероприятии также выступили председатель Турецкого лингвистического общества Мустафа Качалин, президент Международной тюркской академии, профессор Дархан Кыдырали, директор Института языкознания имени Насими, член-корреспондент НАНА Мохсун Нагисойлу и другие.
Конференция продолжила свою работу в Институте литературы имени Низами и Центральной научной библиотеке. Были обсуждены учебники «Общетюркская история» и «Общетюркская литература», в том числе процесс разработки «Общетюркской грамматики и терминологии» и т.д.
Конференция завершит свою работу завтра.
Отметим, что по случаю 90-летнего юбилея Первого тюркологического съезда научные конференции также прошли в Турции, Казахстане, Венгрии и Татарстане.