Dekabrın 1-də AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin şagird və müəllim heyəti ilə görüşüb.
Akademik V.Abbasov şagirdlərə neftin ilkin emalı, əmtəə neft məhsulları və neft-kimya sintezi sahəsində əldə olunan yeniliklərdən danışıb. O, müəllifi və həmmüəllif olduğu çoxsaylı kitabları məktəbin kitabxanasına hədiyyə edib.
Görüşdə, həmçinin məktəb ilə Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanması haqqında razılıq əldə edilib. Razılığa əsasən şagirdlər institutun laboratoriyalarında təcrübə keçəcək, “Sabahın alimləri” müsabiqəsində iştirak etmək üçün layihələr hazırlayacaq, tədqiqat işləri aparacaqlar. Bundan əlavə, institutun alimləri liseydə məharət dərsləri keçəcək, məktəbin kimya laboratoriyasını lazım olan reaktivlərlə təmin ediləcək.
Görüşdə Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavinləri t.e.d. Hikmət İbrahimov və t.f.d. Təranə Məmmədova, institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, k.ü.f.d. Nərminə Abdullayeva və başqaları iştirak ediblər.

The meeting with students and teachers of Lyceum after Academician Zarifa Aliyeva
On December 1, Director of the Institute of Petrochemical Processes of ANAS, Academician Vagif Abbasov met with teachers and students of Lyceum after Academician Zarifa Aliyeva.
Academic V.Abbasov told to the students of primary oil refining, innovations, progress in the field of commodity petroleum and petrochemical synthesis. Scientist doneted to the school library, numerous books, author and co-author of which he is.
At the meeting, was reached agreement on the sighning of the contract on cooperation between the Institute of Petrochemical Processes and school. According to the arrangement, school students will do practical training in laboratories of institute, to prepare projects for participation in the tender "Scientists of the Future" to conduct researches.
In addition, the scientists of the Institute will be taught master classes at the Lyceum and to provide the laboratory chemistry of school by the necessary reagents.
The meeting was attended by Deputy Director of Research of the Institute of Petrochemical Processes, Doctor of Technical Sciences Hikmat Ibrahimov, PhD in Engineering Tarana Mammadova, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, Doctor of Philosophy in Chemistry Narmina Abdullayev and others.