Ərəb liqası ölkələri nəzdindəki Əlyazmalar İnstitutunun direktoru AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunda olub
Ərəb liqası ölkələri nəzdindəki Əlyazmalar İnstitutunun direktoru dr. Feysəl əl-Hafyan dekabrın 8-də AMEA akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda olub. O, əvvəlcə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva ilə görüşüb.
G.Baxşəliyeva Azərbaycanın ərəb ölkələri ilə elmi, mədəni əlaqələrindən söz açaraq, bu əlaqələrin möhkəmlənməsində şərqşünas alimlərin mühüm rolunu qeyd edib. Alim Şərqşünaslıq İnstitutunda ərəb ölkələrininin tarixi, iqtisadiyyatı, ərəb dili və ədəbiyyatı ilə bağlı aparılan tədqiqatlardan, nəşr olunan kitablardan söz açıb, ərəb mənbələrində bir çox xalqların, o cümlədən Azərbaycanın tarixinə dair mühüm məlumatların olduğunu qeyd edib.
Feysəl əl-Hafyan 1946-cı ildə yaradılmış Ərəb liqası ölkələri nəzdindəki Əlyazmalar İnstitutunun tarixindən danışıb, institutda 300 minə yaxın əlyazmaların və əlyazma surətlərinin saxlanıldığını bildirərək, onlar barədə məlumat verib.
Görüşdə institutlar arasında əməkdaşlığın perspektivlərindən, qarşılıqlı kitab mübadiləsindən söz açılıb.
Daha sonra Feysəl əl-Hafyan Şərqşünaslıq İnstitutunda çalışan ərəbşünas alimlərlə görüşüb. O, alimləri maraqlandıran sualları cavablandırıb.

8 декабря Директор Института рукописей при Лиге арабских стран доктор Фейсал аль-Хафйан побывал в Институте востоковедения имени З.М.Буниятова НАНА. Он сначала встретился с директором института, членом-корреспондентом НАНА Говхар Бахшалиевой.
Г.Бахшалиева, говоря о научных и культурных связях Азербайджана с арабскими странами, отметила важную роль ученых-востоковедов в укреплении этих связей. Говхар ханум рассказала об исследованиях, проводимых в Институте востоковедения в связи с историей, экономикой арабских стран, арабским языком и литературой, а также изданных книгах.
Далее Фейсал аль-Хафйан рассказал об истории Института рукописей при Лиге арабских стран, который был создан в 1946 году. Отметив, что в институте хранятся около 300 тысяч рукописей и рукописных копий, он дал информацию о них.
На встрече были затронуты вопросы касательно перспектив сотрудничества между институтами и взаимного обмена книгами.
Затем гость встретился с учеными-арабистами, работающими в Институте востоковедения. Он проинформировал о деятельности руководимого им института, а также рукописях, хранящихся там. В заключение Фейсал аль-Хафйан ответил на вопросы, интересующие ученых-арабистов.