Fevralın 9-da - Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaranmasının 93-cü ildönümü günündə mükafatların təqdim olunması münasibətilə tədbir keçirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 93-cü ildönümü münasibətilə muxtar respublika əhalisini və tədbir iştirakçılarını təbrik edib. Bildirib ki, ötən 93 il ərzində Naxçıvanın muxtar respublika kimi yaşaması nəticəsində onun ərazisi qorunmuş, muxtar respublika inkişafa qovuşmuşdur. Bu inkişaf müstəqillik dövründə daha da artmış, Naxçıvan Muxtar Respublikasında bütün sahələrdə uğurlar qazanılmışdır.
Qeyd olunub ki, artan iqtisadi imkanlar muxtar respublikada elmin, təhsilin və mədəniyyətin inkişafına da öz təsirini göstərmiş, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Ali Məclisin Naxçıvanşünaslıq Mərkəzi yaradılmışdır. Naxçıvan tarixi sistemli şəkildə tədqiq olunmuş, abidələrimiz bərpa edilmiş, tariximizə və mədəniyyətimizə aydınlıq gətirən elmi əsərlər, kitablar və ensiklopediyalar, o cümlədən “Naxçıvan tarixi” çoxcildliyi nəşr olunmuşdur.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək deyib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaranması Azərbaycan tarixində mühüm hadisədir.
“Bu gün Naxçıvan müasir inkişafın göstəricisi kimi qəbul olunur” – deyən akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, muxtar respublikanın kompleks inkişafında elmin və təhsilin xüsusi yeri vardır. Son illər Naxçıvan Dövlət Universitetinin, “Naxçıvan” Universitetinin, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun, o cümlədən bütün təhsil müəssisələrinin müasir tədris bazası ilə təmin olunması, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində alim və tədqiqatçılar üçün hərtərəfli şəraitin yaradılması, təşkil olunan ekspedisiyalar, aparılan arxeoloji qazıntılar Naxçıvanda elmin və təhsilin inkişafını yeni mərhələyə yüksəldib. AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, “Naxçıvan tarixi” çoxcildliyinin nəşri də muxtar respublikada elmə və təhsilə qayğının nəticəsi kimi ortaya çıxıb. “Naxçıvan tarixi” çoxcildliyi Azərbaycan tarixşünaslıq elminə mühüm töhfədir.
Sonra mükafatlar təqdim olunub. Qeyd olunub ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2017-ci il 9 fevral tarixli Sərəncamına əsasən “Naxçıvan tarixi” çoxcildliyi elm sahəsində Naxçıvan Muxtar Respublika Mükafatına layiq görülüb.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov “Naxçıvan tarixi” çoxcildliyinə görə Naxçıvan Muxtar Respublika mükafatını AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevə təqdim edib.
İsmayıl Hacıyev minnətdarlıq edərək deyib ki, Naxçıvanın tarixinin öyrənilməsi üçün yaradılan şərait alim və tədqiqatçıların qarşısında mühüm vəzifələr qoyur. Naxçıvan Bölməsinin kollektivi bundan sonra da yaradılan şəraitdən istifadə edərək səylə çalışacaqdır.

On February 9 – on the day of 93th anniversary of Nakhchivan Autonomous Republic, an event devoted to presenting awards was held.
Chairman of Nakhchivan Autonomous Republic Supreme Assembly Vasif Talibov congratulated the population and event attendees on the occasion of 93th anniversary of Nakhchivan Autonomous Republic. It was stated that, within last 93 years, as a result of the survival Nakhchivan Autonomous Republic protected territory and developed.
Increasing economic opportunities influenced on science, education and culture in the autonomous republic, ANAS Nakhchivan Branch and Nakhchivan Department of the Supreme Assembly was established. Nakhchivan history was studied systematically, restored historical monuments, scientific papers, books and encyclopedias, including "History of Nakhchivan", clarifying the history and culture have been published, was noted.
Then the Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that the establishment of the Nakhchivan Autonomous Republic is an important event in the history of Azerbaijan.
Noting that today Nakhchivan perceived as a modern development, Academician I.Habibbeyli said that the comprehensive development of the autonomous republic of science and education have a special place.
Vice-president of ANAS noted that the publication of the multivolume "History of Nakhchivan" is the result of concerns about the science and education in the autonomous republic. Multi-volume "History of Nakhchivan" is an important contribution to the historiography of Azerbaijan.
Then the awards were presented. It was noted that according to the Decree of the President of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic on February 9, 2017 a multi-volume "History of Nakhchivan" was awarded the Prize of the Nakhchivan Autonomous Republic in the field of science.
Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov presented the award of the multi-volume "History of Nakhchivan" to the chairman of the Nakhchivan Autonomous Republic of Nakhchivan Branch of ANAS, Academician Ismayil Hajiyev.
Ismayil Hajiyev, expressing gratitude, said that conditions are created for the study of the history of Nakhchivan, pose important challenges for scientists and researchers. The team of the Nakhchivan department will continue its efforts, taking advantage of conditions created.