Qafqazşünasların Birinci Beynəlxalq Forumu işə başlayıb
Aprelin 17-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyəti və bu qurumun Qafqazşünaslıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Qafqazşünasların Birinci Beynəlxalq Forumu öz işinə başladı.
Tədbir iştirakçıları öncə Fəxri xiyabana gələrək, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad etdilər, məzarı önünə gül dəstələri qoydular.
Forumun açılış mərasimi Azərbaycanın dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başladı.
Sonra Prezident Administrasiyasının humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fatma Abdullazadə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Forum iştirakçılarına təbrik məktubunu oxudu.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tədbiri giriş nitqi ilə açaraq tarixdə ilk dəfə keçirilən bu Forumun əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Qafqazşünasların Birinci Beynəlxalq Forumunun keçirilməsində məqsəd dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan qafqazşünas alimləri çoxtərəfli formatda bir araya gətirmək, Forum çərçivəsində onların ikitərəfli əməkdaşlığının əsasını qoymaq və perspektiv məsələlərə dair elmi müzakirələr aparmaqdır. Müxtəlif ölkələrin qafqazşünas alimlərinin belə geniş əməkdaşlığı ümumi işimizə yalnız fayda verəcək.
Qafqazın dünyanın diqqət mərkəzində olan və böyük dövlətlərin maraqlarının toqquşduğu region olduğunu söyləyən AMEA-nın prezidenti bildirdi ki, Qafqaz regionunun geosiyasəti, region dövlətlərində cərəyan edən hadisələr, ictimai-siyasi, iqtisadi proseslər, böyük dövlətlərin regiona dair siyasətləri, münaqişələr və terrorizmə dair elmi tədqiqatların aparılmasına böyük ehtiyac vardır.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünə də toxunan A.Əlizadə qeyd etdi ki, bununla bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında alimlərin tədqiqatları mühüm rol oynayacaq: "Ermənistanın beynəlxalq hüququn bütün normalarını kobudcasına pozaraq Azərbaycana etdiyi hərbi təcavüz nəticəsində ərazimizin 20 faizi işğal olunub, bir milyondan çox azərbaycanlı daimi yaşayış yerlərindən didərgin salınıb. Bu gün Qafqaz regionunda mövcud olan bir çox problemlərin başlıca səbəbi Ermənistanın Azərbaycana qarşı yürütdüyü işğalçılıq siyasəti ilə bağlıdır".
Tədbirdə  Türk Tarix Qurumunun sədri, professor Rafiq Turan, Rusiya Elmlər Akademiyasının Cənub Elm Mərkəzinin sədri, akademik Gennadiy Matişov, Gürcüstan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Roin Metreveli, Çeçenistan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Şaxrudin Qapurov, Böyük Britaniya Mərkəzi Asiya və Şərq Tədqiqatları Kral Cəmiyyətinin həqiqi üzvü Mixail Basxanov, ABŞ Koastal Karolina Universitetinin professori Kristofer Qann, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Qafqazla bağlı məlumatların gələcək nəsillərə çatdırılmasında qafqazşünas alimlərin rolunu, eləcə də beynəlxalq Forumun əhəmiyyətini xüsusi qeyd etdilər. Natiqlər bu Forumun alimləri elmi əməkdaşlığa cəlb etdiyini, əlaqələrin daha da genişlənməsi üçün imkanlar açdığını bildirdilər.
Daha sonra AMEA-nın “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımı tədqiqatları” Komissiyası tərəfindən nəşr edilən Azərbaycan və xarici ölkə alimlərinin rus və ingilis dillərində yazılmış məqalələrindən ibarət “Soyqırımı həqiqətləri” kitabının təqdimat mərasimi də keçirildi. Nəşrlə bağlı çıxış edənlər əsərin elmi və tarixi əhəmiyyətindən danışdılar. Qeyd edildi ki, çap olunmuş kitab uzun illər boyunca mənfur qonşularımızın xalqımıza qarşı törətdikləri soyqırımlarının dərindən və hərtərəfli öyrənilməsində böyük rol oynayır.
Tədbir çərçivəsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü və onun nəticələrindən bəhs edən və müxtəlif dillərdə nəşr edilmiş əsərlərin sərgisi də nümayiş etdirildi.
Forum öz işini bölmə iclaslarında davam etdirdi. Universitetlərin Qafqazşünaslıq ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrinin də iştirak etdiyi bölmə iclaslarında “Qafqaz ölkələrinin sosial-iqtisadi və siyasi vəziyyəti”, “Qafqazın geosiyasəti”, “Böyük dövlətlərin və qonşu ölkələrin Qafqaz siyasəti”, “Qafqaz ölkələrinin qarşılıqlı münasibətləri”, “Qafqazda münaqişələr” mövzularında məruzələr dinləniləcək.

The 1st International Forum of Caucasus Studiers started its work at the Central Scientific Library by organizational support of ANAS Presidium and Institute of Caucasus Studies on April 17.
Initially, the participants of the event visited the alley of the Alley of Honor, where they respected the memory of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev with deep respect, laid flowers to his grave.
The opening ceremony of the forum began with the execution of the national anthem of Azerbaijan.
Then, head of the Department for humanitarian policy of the Presidential Administration Fatma Abdullazadeh read out the congratulatory message of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the participants of the Forum.
ANAS President, Academician Akif Alizadeh, opened the event and spoke about the significance of holding this Forum for the first time in history. According to him, the main goal of holding the first international forum of Caucasus scientists in Azerbaijan is to encourage scientists to more actively study existing problematic issues in the region and write scientific papers on this topic. According to him, scientists will thus render great support to the solution of the problems existing in the region.
Noting that, the Caucasus is a region that is in the center of attention of the world and where the interests of large states of the region are colliding, the president of ANAS said that there is a great need for carrying out scientific research on the geopolitics of the Caucasus region, events occurring in the states of the region, socio-political, economic Processes, great power politics regarding this region, conflicts and terrorism.
Touching upon the military aggression of Armenia against Azerbaijan, A. Alizade also noted that the research of scientists will play an important role in bringing to the world community these realities: "Armenia, violating the norms of international law, occupied 20 percent of the territory of Azerbaijan, as a result of which more than a million people became refugees and Forced migrants. Scientists can play a big role in bringing to the world the truth about Armenia's aggression towards Azerbaijan and in resolving this conflict".
At the event Chairman of Turkish Historical Society, Professor Rafig Turan, chairman of the Southern Scientific Center of the Russian Academy of Sciences, Academician Gennady Matishov, Vice-President of the Georgian Academy of Sciences, Academician Roin Metreveli, president of the Academy of the Chechen Republic, academician Shahrudin Gapurov, member of the Royal Society for Central Asia, and Eastern studies Mikhail Baskhanov, professor at Karolinska University, USA Kristofer Gann, vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, noting the importance of IU of the International Forum, stressed the special role of the Caucasian studies scholars in bringing up future generations of information relating to the Caucasus.
The forum also hosted a presentation of the book "The Truth about Genocide". The book is a collection of scientific articles in Russian and English on mass slaughter and genocide committed by Armenian terrorist organizations, Dashnak Armenia, modern Armenia against Azerbaijanis and other peoples. The book contains articles by Azerbaijani, Russian, American, Turkish, French, Israeli, Georgian and Uzbek scholars.
Within the framework of the event, an exhibition of books published in various languages about the military aggression of Armenia against Azerbaijan and its consequences was organized.
The Forum continued its work at the sessions of the sections. It should be noted that the reports will be heard at the sessions on the theme "Social and Economic and Political Situation of the Countries of the Caucasus", "Geopolitics of the Caucasus", "Caucasian Politics of Great Powers and Neighboring Countries", "Mutual Relations of the Caucasian Countries", "Conflicts in the Caucasus".