Aprelin 20-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada (MEK) Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı, AMEA-nın müxbir üzvü Ənvər Şıxlinskinin kitab kolleksiyasının təqdimatı keçirilib.
Mərasimi MEK-in Beynəlxalq və İctimaiyyətlə Əlaqələr Şöbəsinin müdiri Mübariz Göyüşlü açaraq təmsil etdiyi qurumda bu cür tədbirlərin ənənə halını aldığını bildirib. O, bugünkü təqdimatın Azərbaycanın görkəmli iqlimşünas alimi Ənvər Şıxlinskiyə həsr olunduğunu deyib.
Sonra MEK-in Kataloqlaşdırma və sistemləşdirmə bölməsinin əməkdaşı Aygün Mehdiyeva alimin elmi fəaliyyəti barədə məlumat verib. O, Ə.Şıxlinskinin dağlıq ölkələrin iqlimi, fiziki coğrafiyası və landşaftının geofizikasına dair mühüm elmi tədqiqatlar apardığını söyləyib. Azərbaycandakı mövcud 9 iqlim tipinin müəyyənləşdirilməsinin Ə.Şıxlinskinin tədqiqatları nəticəsində mümkün olduğunu deyən A.Mehdiyeva onun Azərbaycanın Elm xadimi fəxri adını alan ilk alim olduğunu diqqətə çatdırıb.
Alimin kolleksiyası barədə də ətraflı məlumat verən A.Mehdiyeva qeyd edib ki, Coğrafiya İnstitutu tərəfindən MEK-ə 755 adda kitab daxil olub və onların arasında 2 kitabın müəllifi, həmçinin birinin redaktoru Ə.Şıxlinskidir. O, kolleksiyanın həm elektron, həm də ənənəvi kataloqa daxil edildiyini və "Yer elmləri üzrə yardımcı fond"da oxucuların ixtiyarına verildiyini bildirib.
Tədbirdə Ə.Şıxlinskinin qohumları - kinorejissor, Əməkdar incənət xadimi Ziya Şıxlinski, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin sədri, Əməkdar jurnalist Elçin Şıxlı, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun İmmunogenetika şöbəsinin müdiri Hacı Şıxlinski, alimin nəvəsi, rəssam Səbinə Şıxlinski, tələbəsi, Coğrafiya İnstitutunun baş elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhərrəm Həsənov və başqaları çıxış edərək görkəmli iqlimşünas coğrafiyaçı alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

On April 20, Central Scientific Library (CSL) has held a presentation of book bulk by State Laureate of Azerbaijan corresponding member of ANAS Anvar Shikhlinsky.
Opening the ceremony chief of International and Public Relations Department of CSL Mubariz Goyushlu said that, such events are of traditional character at the organization led by him. He stated that today’s presentation has been devoted to the prominent climatologist of Azerbaijan Anvar Shikhlinsky.
Then, an employee of CSL Department of Cataloging and Systemizing Aygun Mehdiyeva informed about the scientist’s academic activity. She noted that, A.Shikhlinsky has held vital studies on climate, physical geography and landscape geophysics of the mountainous countries. As a result of studies carried out by the scientist, 9 climate types have been uncovered in Azerbaijan, and he was the first scientist who had gained honored title of scientific figure of Azerbaijan, she added.
Informing in detail about his bulk, A.Mehdiyeva noted that, 755 books have been included in the CSL from Institute of Geography and author of two of them and editor of one is A.Shikhlinsky. Scientist’s bulk was included in the both traditional and electron catalogues, and was commissioned by readers at the “Auxiliary Foundation of Earth Sciences”.
A.Shikhlinsky’s relatives - film director, Honored Worker of Art Ziya Shikhlinsky, chairman of the Azerbaijan Journalists’ Union, Honored Journalist Elchin Shikhli, head department of Immunogenetics at the Institute of Genetic Resources Haji Shikhlinsky, scientist’s granddaughter artist Sabina Shikhlinsky, student - a senior researcher at the Institute of Geography Ph.D. in geography Associate Professor Maharram Hasanov and others shared their memories about scientist.