Bu gün AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Rusiya Elmlər Akademiyasının “Poisk” qəzetinin baş redaktorunun birinci müavini Yelizaveta Ponarinanı qəbul edib. AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşün əsas məqsədi AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) fəaliyyəti ilə tanışlıq və birgə əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi idi.
Öncə akademik Akif Əlizadə AMEA YTP haqqında məlumat verərək bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış bu Park elmi, innovativ layihələrin dəstəklənməsi, elmin kommersiyalaşdırılması funksiyalarının həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.
Alimin sözlərinə görə, akademiyanın analitik beyin mərkəzi hesab edilən YTP öz fəaliyyətinin ilkin mərhələsində olmasına baxmayaraq bir sıra beynəlxalq sertifikatlara layiq görulmüşdür. Burada ölkə alimlərinin çex, rus və bolqar alimləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. YTP əsas etibarilə neft-kimya və texniki istiqamətləri əhatə edir.
Sonra A.Əlizadə AMEA-da biotexnologiya, biotibb, gen mühəndisliyi, molekulyar biologiya kimi prioritet istiqamətlərdə araşdırmaların aparıldığını qeyd edib. Bildirib ki, hazırda bu elmi qurumda fundamental elmlərin biznes sahəsi ilə bir araya gətirilərək elmi biznesin yaradılması ilə bağlı kompleks tədbirlər görülür.
AMEA prezidenti cari ilin may ayında “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının professoru” elmi adını almaq üçün keçiriləcək müsabiqə haqqında da məlumat verib. Bildirib ki, müsabiqədə AMEA-nın əsas vəzifə və funksiyalarının həyata keçirilməsində xüsusi xidmətlər göstərmiş, yaşı 50-dək olan elmlər doktorları iştirak edə biləcəklər. Əsas məqsəd gələcəkdə akademiyanın müxbir üzvlərini gənc elmi kadrlar sırasından seçməkdir.
Sonda A.Əlizadə qonağı AMEA-nın aprel ayının 28-də keçiriləcək Ümumi Yığıncağında iştirak etməyə dəvət edib.
“Poisk” qəzetinin baş redaktorunun birinci müavini Y.Ponarina AMEA-da aparılan tədqiqatları, innovativ layihələri və YTP-nın çoxşaxəli fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, akademiya ilə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduqlarını bildirib.

Today, President of ANAS Academician Akif Alizadeh has received first deputy-editor of the newspaper “Poisk” of Russian Academy of Sciences – Yelizaveta Ponarina. The meeting aimed to be acquainted with ANAS High-Tech Park and joint cooperation.
In advance, Academician A.Alizadeh informed about HTP of ANAS and noted that, it has been established by the Order of AR President Ilham Aliyev dated November 8, 2016 and aims at boosting of scientific innovative projects and science commercialization. HTP develops together with similar techno parks, locating in Baku and Sumgayit.
According to the scientist, though being at the initial stage of development this park is considered an analytical brain center of ANAS and awarded several certificates. Here domestic scientists cooperate via Czech, Russian and Bulgarian scientists. Petrochemical and technical directions are mainstreamed in this park.
Then, A. Alizade noted that, studies in the priority fields such as biotechnology, biomedicine, gen engineering, molecular biology are carried out in ANAS. Currently, complex measures are taken due to create scientific business by bringing together fundamental sciences and business, he said.
Scientist stated that, in May of current year a competition will be held for academic title “Professor of ANAS”. The competition can be attended by doctors of sciences up to age 50, having special merits in implementation of main duties and functions of ANAS. The key goal is to select further corresponding members of ANAS among young scientific staff.
In closing, A. Alizade invited the guest to attend at the General Meeting of ANAS to be held on April 28.
First deputy-editor of the Russian newspaper “Poisk” – Yelizaveta Ponarina highly appreciated studies held in ANAS, innovative projects and multifaceted activities of HTP and stated her willingness to cooperate with academy.