Koreyanın Elm, Texnologiya və Siyasət İnstitutu (STEPI) Beynəlxalq İnnovasiya Əməkdaşlıq Mərkəzinin (IICC) nümayəndələri Bakıda səfərdədirlər. STEPI avqustun 7-də AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının əməkdaşları üçün "Elm texnologiyaları innovasiya siyasəti və sənayesi" mövzusunda təlim-seminara başlayıb.
Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev elm, texnologiya və innovasiya potensialının artırılmasının ölkə iqtisadiyyatının əsas prioritet istiqaməti olduğunu bildirib. O, bu sahədə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin vacibliyini qeyd edərək bildirib ki, seminarın keçirilməsində əsas məqsəd Koreyanın innovasiyaların sənayedə tətbiqi sahəsində təcrübəsinin öyrənilməsi, həmçinin Koreya ilə Azərbaycan arasında elm və texnologiya sahəsində davamlı əməkdaşlığa nail olmaqdır.
Koreyanın Beynəlxalq İnnovasiya Əməkdaşlıq Mərkəzinin (IICC) potensialın gücləndirilməsi və təlimlər qrupunun rəhbəri Eunjoo Kim 1987-ci ildə yaradılan STEPI-nın elm və texnologiya siyasətinin inkişafında mühüm rol oynadığını, bu sahədə tədqiqatlar üçün qlobal düşüncə platformasını genişləndirərək milli rəqabət qabiliyyətini inkişaf etdirdiyini deyib. Bildirib ki, 2014-cü ildə STEPI-nın nəzdində yaradılan Beynəlxalq İnnovasiya Əməkdaşlıq Mərkəzi (BİƏM) Koreyanın elm, texnologiya və innovasiya sahəsindəki təcrübəsini tərəfdaş ölkələrlə, o cümlədən Azərbaycanla paylaşmada maraqlıdır.
Dörd gün davam edəcək seminarda “Elm texnologiyası siyasətinin həyata keçirilməsi”, “Elm, texnologiya və innovasiya parklarının idarəedilməsi”, “Milli regional innovasiya sisteminin yaradılması” kimi mövzulara toxunulacaq. Elm, texnologiya və innovasiya siyasətinin milli innovasiyada oynadığı mühüm rol, Koreya iqtisadiyyatını yüksəltməyə yönəlmiş elm, texnologiya və innovasiya siyasətində əldə olunan nailiyyətlərə dair məruzələr dinləniləcək. Həmçinin Azərbaycanın elm və texnologiya siyasətinin cari vəziyyəti və qarşılaşdığı problemlər müzakirə olunacaq.
Seminarda Koreyanın texnologiya transferi və kommersiyalaşdırması siyasəti və Azərbaycanda bu sahədə mövcud vəziyyət ilə bağlı müzakirələr aparılacaq. Təlimlər Azərbaycan kontekstində texnologiyanın transferi və kommersiyalaşdırılmasının təşviqi ilə bağlı qrup təlimləri ilə başa çatacaq. Sonda seminar iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunacaq.

Парк высоких технологий НАНА сотрудничает с Институтом научно-технической политики Кореи
Представители Международного инновационного центра сотрудничества (IICC) Института научно-технической политики (STEPI) Кореи находятся с визитом в Баку. 7 августа STEPI приступил к учебным семинарам на тему «Инновационная политика и промышленность научных технологий» для сотрудников Парка высоких технологий НАНА.
Директор Парка высоких технологий, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев отметил, что основным приоритетным направлением экономики страны является рост научного, технологического и инновационного потенциала. Он подчеркнул важность изучения международного опыта в данной сфере, а также сообщил, что главной целью семинара является изучение опыта Кореи в области применения инноваций в промышленности, налаживание устойчивого сотрудничества между Азербайджаном и Кореей в сфере науки и технологий.
Руководитель тренинговой группы Эунжо Ким отметил, что созданный в 1987 году STEPI играет важную роль в развитии научно-технической политики, а также национальной конкурентоспособности путем расширения платформы глобального мышления для исследований в данной сфере. Созданный в 2014 году при STEPI Международный инновационный центр сотрудничества заинтересован в делении опытом Кореи в области науки, технологии и инноваций со странами-партнерами, в том числе с Азербайджаном.
На семинаре, который продлится 4 дня будут затронуты такие темы, как «Осуществление политики технологии науки», «Управление научными, технологическими и инновационными парками», «Создание Национальной региональной инновационной системы».
Будут заслушаны доклады о важной роли научно-технической и инновационной политики в национальной инновации, успехи, достигнутые в научно-технической и инновационной политике, направленной на рост корейской экономики. Также будут обсуждены текущее состояние и проблемы азербайджанской научно-технической политики.
На семинаре будут обсуждены политика трансфера и коммерциализации технологий, существующее состояние данной сферы в Азербайджане. В заключение участникам семинара будут вручены сертификаты.