Koreyanın Elm, Texnologiya və Siyasət İnstitutu (STEPI) Beynəlxalq İnnovasiya Əməkdaşlıq Mərkəzinin (IICC) nümayəndələri Bakıda səfərdədirlər. STEPI avqustun 7-də AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının əməkdaşları üçün "Elm texnologiyaları innovasiya siyasəti və sənayesi" mövzusunda təlim-seminara başlayıb.
Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev elm, texnologiya və innovasiya potensialının artırılmasının ölkə iqtisadiyyatının əsas prioritet istiqaməti olduğunu bildirib. O, bu sahədə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin vacibliyini qeyd edərək bildirib ki, seminarın keçirilməsində əsas məqsəd Koreyanın innovasiyaların sənayedə tətbiqi sahəsində təcrübəsinin öyrənilməsi, həmçinin Koreya ilə Azərbaycan arasında elm və texnologiya sahəsində davamlı əməkdaşlığa nail olmaqdır.
Koreyanın Beynəlxalq İnnovasiya Əməkdaşlıq Mərkəzinin (IICC) potensialın gücləndirilməsi və təlimlər qrupunun rəhbəri Eunjoo Kim 1987-ci ildə yaradılan STEPI-nın elm və texnologiya siyasətinin inkişafında mühüm rol oynadığını, bu sahədə tədqiqatlar üçün qlobal düşüncə platformasını genişləndirərək milli rəqabət qabiliyyətini inkişaf etdirdiyini deyib. Bildirib ki, 2014-cü ildə STEPI-nın nəzdində yaradılan Beynəlxalq İnnovasiya Əməkdaşlıq Mərkəzi (BİƏM) Koreyanın elm, texnologiya və innovasiya sahəsindəki təcrübəsini tərəfdaş ölkələrlə, o cümlədən Azərbaycanla paylaşmada maraqlıdır.
Dörd gün davam edəcək seminarda “Elm texnologiyası siyasətinin həyata keçirilməsi”, “Elm, texnologiya və innovasiya parklarının idarəedilməsi”, “Milli regional innovasiya sisteminin yaradılması” kimi mövzulara toxunulacaq. Elm, texnologiya və innovasiya siyasətinin milli innovasiyada oynadığı mühüm rol, Koreya iqtisadiyyatını yüksəltməyə yönəlmiş elm, texnologiya və innovasiya siyasətində əldə olunan nailiyyətlərə dair məruzələr dinləniləcək. Həmçinin Azərbaycanın elm və texnologiya siyasətinin cari vəziyyəti və qarşılaşdığı problemlər müzakirə olunacaq.
Seminarda Koreyanın texnologiya transferi və kommersiyalaşdırması siyasəti və Azərbaycanda bu sahədə mövcud vəziyyət ilə bağlı müzakirələr aparılacaq. Təlimlər Azərbaycan kontekstində texnologiyanın transferi və kommersiyalaşdırılmasının təşviqi ilə bağlı qrup təlimləri ilə başa çatacaq. Sonda seminar iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunacaq.

Representatives of the International Innovation Cooperation Center (IICC) of the Korea Institute for Scientific and Technical Policy (STEPI) are on a visit to Baku. On August 7, STEPI started training seminars on the topic "Innovative policy and the industry of scientific technologies" for employees of ANAS High Technologies Park.
Director of the ANAS High Technologies Park, Ph.D. in agrarian sciences Vugar Babayev noted that, the main priority direction of the country's economy is the growth of scientific, technological and innovative potential. He stressed the importance of studying international experience in this field, and also said that the main goal of the seminar is to study Korea's experience in applying innovations in industry, establishing stable cooperation between Azerbaijan and Korea in the field of science and technology.
The head of the training group Eunzho Kim noted that, the STEPI which established in 1987 plays an important role in the development of scientific and technical policy as well as national competitiveness by expanding the global thinking platform for research in this field. Established in 2014 under STEPI, the International Innovation Cooperation Center is interested in sharing Korea's experience in science, technology and innovation with partner countries, including with Azerbaijan.
Seminar which will take place over 4 days will cover topics such as "Implementing the Science Technology Policy", "Managing Scientific, Technological and Innovative Parks", "Establishing a National Regional Innovation System".
At the seminar also will be reports on the important role of scientific and technical and innovation policies in national innovation, the successes achieved in scientific and technical and innovation policies aimed at the growth of the Korean economy. The current state and problems of the Azerbaijan scientific and technical policy will also be discussed.
The seminar will discuss the policy of transfer and commercialization of technologies, the current state of this sphere in Azerbaijan. In conclusion, the participants will be awarded certificates.