Sentyabrın 15-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda bu qurumun Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri, “Şöhrət” ordeni laureatı, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizovun 70 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnsitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova, Botanika İnsitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə, AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev və başqaları çıxış edərək Azərbaycanın görkəmli bioloq alimi İ.Əzizovun həyat və elmi fəaliyyətindən söhbət açıblar, onu 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik ediblər. Bildirilib ki, fotosintezin fiziologiyası sahəsində tanınmış mütəxəssis olan İ.Əzizovun elmi fəaliyyəti müxtəlif buğda genotiplərinin fotosintez qabiliyyətinin tədqiqinə həsr olunub. O, mühitin qeyri əlverişli amillərinin, o cümlədən, yüksək temperatur, quraqlıq və şoranlığın müxtəlif buğda genotiplərinin xloroplastlarına və məhsuldarlığına təsirini tədqiq edib.
Qeyd olunub ki, alimin elmi yaradıcılıq fəaliyyəti pedaqoji fəaliyyəti ilə üzvi surətdə bağlıdır. O, 1985-ci ildən Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsində ixtisas dərslərini aparır, gənc kadrların hazırlanmasında fəal iştirak edir. Elmdə əldə etdiyi nailiyyətlərə görə İ.Əzizov 2005-ci ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub.
Sonda alimin həyat və yaradıcılığından bəhs edən “Şərəfli alim ömrü” adlı qısametrajlı film nümayiş etdirilib.

Отмечен 70-летний юбилей известного ученого-биолога Ибрагима Азизова
15 сентября в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА прошло мероприятие, посвященное 70-летию руководителя Лаборатории фотохимии хлоропластов этой структуры, лауреата ордена «Шохрат», члена-корреспондента НАНА Ибрагима Азизова.
Выступив на мероприятии, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова, директор Института ботаники, академик Валида Ализаде, член-корреспондент НАНА Новруз Гулиев и другие рассказали о жизненном пути и научной деятельности известного ученого-биолога И.Азизова и поздравили его с 70-летним юбилеем. Отмечалось, что научная деятельность видного специалиста в области физиологии фотосинтеза направлена на исследование способности генотипов пшеницы к фотосинтезу. Он изучил влияние неблагоприятных факторов среды, в том числе, высокой температуры, засухи и засоленности на хлоропласты и урожайность различных генотипов пшеницы.
Было отмечено, что научное творчество И.Азизова органично связано с его педагогической деятельностью. С 1985 года он ведет уроки специальности на биологическом факультете Бакинского государственного университета и принимает активное участие в подготовке молодых кадров. В 2005 году И.Азизов был награждён орденом «Шохрат» за достижения в науке.
В заключение был продемонстрирован короткометражный фильм «Славная жизнь ученого» о жизни и деятельности ученого.