AMEA və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakı və Sumqayıt şəhərlərinin IX-X sinif şagirdlərinin Kimya üzrə Olimpiadası keçiriləcək. Olimpiada 2015-ci ildə məktəblilərin Kimya üzrə Dünya Olimpiadasının Azərbaycanda keçirilməsi və iştirak edəcək komandanın hazırlanması ilə əlaqədar təşkil olunur.
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Kimya üzrə Olimpiadanın Əsasnaməsi təsdiq edilib, Münsiflər heyəti yaradılıb. Münsiflər heyətinə 1 həftə müddətində test bankının, ondan istifadə və cavabları qiymətləndirmə proqramının hazırlanması tapşırılıb.
AMEA-nın müxbir üzvü Dilqəm Tağıyevin bildirdiyinə görə, olimpiadanın martın 29-da AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda keçirilməsi nəzərdə tutulub. Qaliblərdən ibarət komandanın Kimya üzrə Dünya Olimpidasına hazırlıqları AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun bazasında təşkil olunacaq. Qaliblər AMEA-nın Fəxri fərmanı və hədiyyələri ilə mükafatlandırılacaqlar.

By joint organization of Azerbaijan National Academy of Sciences and Ministry of Education Chemistry Olympiad will be held by IX – X class students of Baku and Sumgait. Olympiad is organized in connection with the preparation for World Chemistry Olympiad of students in Baku, 2015 and the team.
Regulation of Chemistry Olympiad was approved in a meeting of the Presidium of ANAS, the jury was created. The jury has been charged of development the test bank within a week, its usage and evaluation program.
According to corresponding member of ANAS Dilgam Taghiyev the Olympiad will be held at the Institute of Petrochemical Processes on March 29. Preparations of the Team of Winners for the World Chemistry Olympiad will be organized in the ANAS Institute of Petrochemical Processes. Winners will be awarded the Honorary Diploma and prizes of ANAS.