AMEA və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakı və Sumqayıt şəhərlərinin IX-X sinif şagirdlərinin Kimya üzrə Olimpiadası keçiriləcək. Olimpiada 2015-ci ildə məktəblilərin Kimya üzrə Dünya Olimpiadasının Azərbaycanda keçirilməsi və iştirak edəcək komandanın hazırlanması ilə əlaqədar təşkil olunur.
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Kimya üzrə Olimpiadanın Əsasnaməsi təsdiq edilib, Münsiflər heyəti yaradılıb. Münsiflər heyətinə 1 həftə müddətində test bankının, ondan istifadə və cavabları qiymətləndirmə proqramının hazırlanması tapşırılıb.
AMEA-nın müxbir üzvü Dilqəm Tağıyevin bildirdiyinə görə, olimpiadanın martın 29-da AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda keçirilməsi nəzərdə tutulub. Qaliblərdən ibarət komandanın Kimya üzrə Dünya Olimpidasına hazırlıqları AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun bazasında təşkil olunacaq. Qaliblər AMEA-nın Fəxri fərmanı və hədiyyələri ilə mükafatlandırılacaqlar.

При организации НАНА и Министерства образования АР в городах Баку и Сумгаит среди учащихся IX-X классов будет проводиться Олимпиада по химии. Олимпиада организуется в связи с проведением в 2015 году в Азербайджане Всемирной олимпиады по химии, а также с целью подготовки команды, которая примет участие в Олимпиаде.
В рамках заседания Президиума НАНА было утверждено Положение Олимпиады по химии, учреждено Жюри. Жюри было поручено подготовить в течение одной недели банк тестов, а также программы правил пользования и оценки ответов.
Член-корреспондент НАНА Дильгам Тагиев сообщи, что олимпиаду предусмотрено провести 29 марта в Институте нефтехимических процессов НАНА. Подготовка победившей команды к Всемирной олимпиаде по химии будет организована на базе Института нефтехимических процессов НАНА. Победители будут награждены Почетной грамотой НАНА и подарками.